Перейти на мобільну версію сайту


18.01.2019

НАШІЙ ПЕРВИНЦІ ЩЕ СЛІД ДОБРЕ ПОПІТНІТИ

medreformaУ Кам'янці-Подільському близько 40% населення ще не підписали декларації з лікарями, хоча офіційно кампанія «Лікар у кожну родину» мала закінчитися за два тижні. Але цей відсоток кам'янчан може бути більшим, адже багато іногородніх пацієнтів теж укладали угоди з нашими сімейними лікарями. У МОЗі вирішили продовжити термін підписання декларацій до червня 2019 р. 

«КЛЮЧ» неодноразово писав про те, що до кінця 2018 року кожен кам'янчанин має визначитися з сімейним лікарем та підписати декларацію. Але на початку грудня МОЗ оприлюднив інформацію про те, що Нацслужба здоров'я буде продовжувати фінансувати червоні списки (пацієнти, які териториально належать до окремої лікарні, але не підписали декларації) аж до червня 2019 року. Тому є час визначитись та врешті-решт підписати декларацію. Тобто конкретно з нового року нічого не зміниться і навіть без декларації пацієнт зможе прийти до амбулаторії й безоплатно отримати допомогу. А починаючи з липня наступного року, пацієнти, які не обрали свого лікаря, будуть мати право отримати безоплатну первинну медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, коли в них трапиться невідкладний стан. Під невідкладним станом мається на увазі: раптове підвищення температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі, головний біль, запаморочення, слабкість, біль у попереку і суглобах, підвищення артеріального тиску, больовий синдром у онкологічних хворих, алкогольний, наркотичний, токсичний абстинентний синдроми, загострення хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом лікаря, що надає первинну медичну допомогу з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

БЕЗКОШТОВНА ДІАГНОСТИКА
Отже, якщо ви й наступні півроку будете вагатися з приводу вибору лікаря, потрапити до вузького спеціаліста стане проблематично. Тому що отримати цю послугу безкоштовно можна буде лише після консультації у вашого сімейного лікаря, саме він має давати направлення. Крім того, з другої половини 2019 р. у медзакладах буде працювати програма «Безкоштовна діагностика». За направленням сімейного лікаря пацієнт зможе пройти рентген, УЗД, мамографію, ехокардіографію серця, аналізи та діагностичні дослідження у будь-якому медзакладі за вибором, який бере участь у програмі. Оплачувати ці послуги буде Нацслужба здоров’я. Про те, що заклад надає безкоштовні послуги, буде сповіщати наліпка «Безкоштовна діагностика» на дверях поліклініки. Зрозуміло, що цим зможуть скористатися ті пацієнти, які з сімейним лікарем визначилися.

ЮРИДИЧНА СИЛА ДЕКЛАРАЦІЇ
Підписуючи декларацію, пацієнт повідомляє Нацслужбу здоров'я України про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Саме тому цей документ так і називається – Декларація про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги.

На основі цієї інформації, занесеної в реєстр, НСЗУ обчислює кошти, які за контрактом має отримати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.

ДО ВУЗЬКОГО – ЗА ГРОШІ
Пацієнти підписують Декларацію про вибір лікаря тільки з сімейним лікарем або терапевтом чи педіатром. Вузькі спеціалісти у поліклініках та лікарні до 2020 року будуть працювати, як і раніше.

З 2020 року Нацслужба здоров'я починає сплачувати за послуги на вторинній і третинній ланці, що ввійдуть у програму медичних гарантій. Ці послуги будуть надаватися безоплатно, якщо пацієнт звернувся за направленням сімейного лікаря або терапевта чи педіатра. При цьому пацієнт зможе самостійно обирати вузького спеціаліста чи заклад, у якому отримає послугу. НСЗУ оплатить звернення на підставі інформації та документів, що надасть медзаклад до електронної системи охорони здоров’я. Для цього заклад складатиме звіт в електронній системі охорони здоров’я, у якому зазначається обсяг наданих медичних послуг та лікарських засобів.

Якщо пацієнт звертається до лікарів-спеціалістів за власним бажанням, він самостійно сплачує вартість візиту.

Поки пацієнт не звернетеся по первинну медичну допомогу, держава не оплачуватиме послуги, які не надаються. Після першого ж звернення та підписання декларації з лікарем за пацієнта починає платити держава.

Варто пам'ятати, якщо людина потребує екстреної допомоги, лікар має її надати, незалежно від того, чи підписав пацієнт декларацію, чи ні. З 2020 року, коли медична реформа повністю запрацює, лікар не зобов'язаний надавати послуги первинної медичної допомоги людині, яка відмовляється підписувати декларацію. Оскільки з 2020 року лікарі первинної допомоги будуть отримувати гроші тільки за пацієнтів, які обрали їх своїми лікарями і підписали декларації. Пацієнт зможе за власний кошт купити у лікаря необхідні йому медичні послуги, не підписуючи з ним декларацію. Це не є незаконним, але не регулюється державою і оцінка якості цих послуг залишиться поза системами державного контролю якості.

З 1 липня 2019 року уряд запровадить 54 безкоштовні аналізи та дослідження за направленням вашого лікаря. Серед них 20 аналізів, 6 видів УЗД, 4 види біопсії, мамографія, операції одного дня та інше.

НАБРАВ ПОНАД ЛІМІТ ЩЕ 50%, ГРОШЕЙ НЕ ОТРИМАЄШ
Є сімейні лікарі, терапевти та педіатри, які вже набрали встановлену норму пацієнтів і до них ще просяться люди. І тут виникає правова колізія. За законом людина сама собі вправі обирати лікаря і лікар не має права відмовити. Але з початку січня лікарі первинки не могли укладати декларації понад ліміт. Тим, хто набрав норму, не було технічної можливості це робити. Але з 10 січня 2019 року лікарі мають технічну можливість укладати декларації понад оптимальну кількість. Для декларацій понад оптимальний обсяг як інструмент балансу вводяться коригувальні коефіцієнти. Ці зміни були внесені до електронної системи, відповідно до Постанови КМУ від 18 грудня 2018 р. Водночас, якщо їхній ліміт буде перевищено на понад 50%, Нацслужба здоров’я припинить виплачувати кошти.

За статистикою НСЗУ уже дві третини лікарів набрали декларацій більше за обсяг оптимальної практики.

Оптимальна кількість пацієнтів для сімейного лікаря становить 1800, для терапевта – 2000, а для педіатра – 900. Якщо ж кількість декларацій перевищуватиме оптимальну більше, ніж на 10%, то вони будуть оплачені за тарифом 370 грн на рік за людину із застосуванням понижувальних коефіцієнтів, без застосування вікових коефіцієнтів: від 110% + 1 декларація до 120% – коефіцієнт 0,8; від 120% + 1 декларація до 130% – коефіцієнт 0,6; від 130% + 1 декларація до 140% – коефіцієнт 0,4; від 140% + 1 декларація до 150% – коефіцієнт 0,2; від 150% + 1 декларація і всі наступні – коефіцієнт 0. Наприклад, якщо ліміт перевищено більше, ніж на 10%, до тарифу 370 грн на рік за людину застосовуватиметься коефіцієнт 0,8, якщо більше ніж на 20% – 0,6 і так далі.

От і виходить, що понад ліміт немає сенсу набирати пацієнтів, сенс лікарям затрачувати свій дорогоцінний час і при цьому отримувати меншу винагороду за свою працю. І що ж робити пацієнту, який хоче обслуговуватися саме у того лікаря, якому може довірити власне здоров’я і життя? Напевне, над цим питання ще будуть працювати організатори охорони здоров’я, бо ж у цієї палиці кілька кінців. А найвагоміший кінець – не вистачає справжніх лікарів-фахівців.


Теги: медреформа, первинка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.