Перейти на мобільну версію сайту


27.04.2018

МИТАРСТВА НЕОБ’ЄДНАНИХ

отгТретій рік поспіль відколи стартувала реформа децентралізації про неї не говорить тільки лінивий. За цей час на Хмельниччині запрацювало 39 об'єднаних територіальних громад із запланованих 44 ОТГ. За словами керівника хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського, реформа вийшла на фінішну пряму. На сьогодні 53% території області знаходиться під ОТГ. Хмельниччина посіла в країні друге місце після Житомирщини за рейтингом формування тергромад. Децентралізація дала сільським територіям можливості, які до цього мали тільки міста обласного значення – самоврядування.

Кам’янець-Подільський район сьогодні має шість об’єднаних громад, три з яких (Гуменецька, Колибаївська, Китайгородська) утворилися в 2015 р., ще три (Слобідсько-Кульчиєвецька, Староушицька та Жванецька) – в 2017 р. Перспективним планом, затвердженим Кабміном, передбачено утворення ще двох громад – Довжоцької та Орининської. При цьому не варто забувати й про долю власне Кам’янця-Подільського. Нещодавно парламентарі ухвалили законопроект, за яким містам обласного значення надали повноваження ОТГ. Відтак до них можуть приєднуватися поближні населені пункти без проведення там виборів. Як відомо, Кам’янець – місто обласного значення, тож до нього можуть приєднатися найближчі й поки що ні з ким не об’єднані Зіньківці. Щодо інших сусідів із сільською пропискою, то Панівці вже дали свою згоду на приєднання до Слобідсько-Кульчиєвецької ОТГ, на Довжоцьку громаду чекає самостійне об’єднання, а от Кам’янка стала заручником амбіцій її керманичів.

Ще кілька тижнів тому голова райдержадміністрації Василь Сукач проводив нараду з сільськими головами, під час якої очільники поки що необ’єднаних сіл висловлювали свої пропозиції щодо погодження чи ні з перспективним планом децентралізації району. Напередодні в терміновому порядку голова Кам’янської сільської ради Юрій Волощук зібрав сесію сільської ради, на якій депутати проголосували за приєднання до новоствореної Слобідсько-Кульчиєвецької ОТГ.

А вже 20 квітня Кам’янський голова просився на приєднання до нині найбагатшої в районі Гуменецької громади. Тамтешнім депутатам, які в результаті не підтримали «прохача», такий крок був незрозумілим, тим паче, що він так і не зміг пояснити, куди ж ділося попереднє рішення на приєднання до Слобідсько-Кульчиєвецької громади. 
Цікаво, що Юрій Волощук довгий час залишався затятим супротивником реформи децентралізації. Від початку її реалізації він всіляко відхрещувався від можливості об’єднання, мовляв, ми можемо бути самодостатніми. Але ж ні! Навіть маючи кілька мільйонів у бюджеті, законодавчо мусиш із кимось об’єднатися. Так, добровільно. Але це поки що. Чим ближче до 2020 року, тим частішають меседжі від урядовців про добровільно-примусове об’єднання. Тож не дивно, що нині необ’єднані, зметикувавши й розклавши все по поличках, активно зарухалися. Правда, митарства окремих очільників сільських рад більше схожі на бажання дорожче себе продати. Яскравий приклад – с.Кам’янка, яка стала білою плямою на межі двох ОТГ і майбутньої третьої (міської).

Але не тільки торгівлею за посади, а й гальмуванням прославився процес децентралізації. Поки шість громад самостійно господарюють, дві майбутні (Довжоцьку та Орининську) вже районні очільники тримають за ногу, не даючи можливості запустити хоч якісь процеси на цьому шляху. Намагання об’єднатися блокують на місцях, при цьому розпускаються плітки про майбутню неспроможність. Тільки незрозуміло, в чому вона (неспроможність) проявляється, коли найперше, що дала реформа децентралізації об’єднаним громадам – це фінансову незалежність і можливість розпоряджатися бюджетом на місцях. Саме з цим пунктом найважче змиритися чиновникам районного штибу, для яких сільські ради завжди були дотаційними і їхнє фінансування залежало від районного бюджету та тих, хто краяв цей ласий пиріг. Перші три громади, які пішли в самостійне плавання, забрали з районної скарбниці добрячу половину, якою почали самостійно розпоряджатися. Ще три ОТГ також забрали своє, хоч освітню субвенцію й досі виривають по крихтах. Залишилося не так вже й багато грошей, якими ще можна керувати. Тож поки немає чіткої вказівки зверху про об’єднання, знизу будуть тримати до останнього охочих самостійно господарювати. Зрештою, про портфелі у цій ситуації також не забувають: уже сьогодні районні чиновники, які після об’єднання мають всі шанси залишитися без роботи, ділять, кому і який дістанеться. Зрозуміло, що віддалені громади, як-от Староушицька чи Китайгородська, Жванецька чи в майбутньому Орининська перший час відчуватимуть нестачу кваліфікованих кадрів у адмін­апараті, а в поближніх ОТГ буде чи вже кулуарно ведеться справжня війна за крісла, не слабша, ніж за депутатські мандати на минулорічних виборах, коли на одне місце було по 5-6 претендентів. Відтак зрозуміло, кому вигідно затягувати процес реформування.

Попри все, децентралізація дала можливість громадам на самоорганізацію. На жаль, одні це не розуміють, інші розуміють по-своєму, а треті керують першими й другими, аби скрізь мати «своїх» людей. Тільки питання в тому, що, вибираючи між розумними і красивими, можна залишитися з носом...


Теги: ОТГ, об’єднанння громад

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.