Перейти на мобільну версію сайту


09.09.2016

ЛІТО ЗБІГЛО З ДРУГОЮ ДЕСЯТКОЮ

Взірцева Приворотська с-рУже півроку, як триває проект «Сільський контроль». За цей час ми об’їздили майже весь район, зустрілися й познайомилися із великою кількістю людей, допомогли одним побачити свої проблеми, а іншим змінитися на краще. Хоч сьогодні ми підбиваємо підсумки другої десятки, але зі впевненістю можемо сказати, що й села першої час від часу дають про себе знати позитивними змінами у розвитку. І це надзвичайно приємно, якщо цим стимулом до змін на краще є саме проект «Сільский контроль». Зрештою, це і є основною ціллю нашого проекту.

Друга десятка «Сільського контролю», до якої, нагадаємо, увійшли села Нефедівці, Привороття, Слобідка-Гуменецька, Залісся Перше, Привороття Друге, Демшин, Гута-Чугорська, Станіславівка, Брага і Субіч, отримала наші суб’єктивні оцінки, відповідно три «п’ятірки», одну «четвірку», три «трійки» та три «двійки». Такі ж оцінки здебільшого ставили й наші читачі в соціальних мережах. Поки що за час існування проекту жодне з сіл району не отримало одиницю. Хоч на такий результат заслуговують винятково люди, які живуть у селі, адже саме від них залежить тамтешнє життя.

І поки одні змиряються із цією думкою, закочують рукави й беруться до справи, інші все ще продовжують звинувачувати владу й усіх, хто бодай би якимось чином був причетний до їхніх проблем. 

ВІДМІННИКИ

Нефедівські козаки2Нефедівці, які відкривали другу десятку, а згодом - Привороття та Слобідка-Гуменецька отримали «відмінно» від «Сільського контролю». Ми не помилилися у виборі з оцінкою, бо на неї, в першу чергу, заслуговує кожна з громад.

Нефедівці скорили своєю самоорганізованістю. Друга за бідністю сільська рада району, завжди дотаційна, яка б усе життя могла цим прикриватися, нічого не роблячи, пішла іншим шляхом. Козацький дух, що витає у цьому селі (якщо ви не забули, то тут знаходиться єдина на увесь район школа козацько-патріотичного виховання) не дає морального права бути приниженим, втратити гідність, а, відповідно, не дбати про рідний край. Приємно, що й далі продовжує працювати нефедівський актив, розвиває туризм сім’я Лізвінських, зрештою, і сусідня Крушанівка, що добряче отримала від СК на горіхи зрушила з мертвою точки. Приклад сусідів та справедлива критика надихнули на певні зміни: тут нарешті прибирають зупинки, а Крушанівський сільський голова Ігор Чорний особисто декомунізував сільську раду, знявши з її фасаду табличку з написом-згадкою про радянські часи.

Усе в Приворотті тримається на потужному інвесторі, яким тут є «Нібулон». Агрохолдинг, уже зі світовим іменем, філією якої у Приворотті керує Сергій Богачик, перераховує в сільську раду чималі суми податків, які йдуть на розвиток. Взірцеве аграрне село годує не лише всіх жителів центральної садиби і поближніх населених пунктів, а й дбає про процвітання соціальної сфери та благоустрій. Такої пишної церкви, маленької Почаївської Лаври, ми не бачили в жодному селі району. Вжарає і європейський вигляд сільської ради - квіти, ліхтарі, все вимощене бруківкою, навіть є фонтан. Саме фасад будівлі філії ТОВ СП «Нібулон», в якій розмістилась сільська влада, є прикладом для інших.

Європа оселилась у Слобідці-ГуменецькійТа справжнім прикладом чистоти і європейського підходу до життя стала для нас Слобідка-Гуменецька. Енергійна й активна староста села Юлія Блажко надихає своїм прикладом. Не відстають і працівники культури, Діана та Яна, завдяки яким життя в Слобідці-Гуменецькій б’є ключем. До речі, у всіх трьох селах-відмінниках клубне життя на висоті - у Нефедівцях молодь власною працею та піснями заробляла для потреб клубу, у Приворотті роками тримають культуру на власних плечах родина Винниченків, колектив яких «Любов плюс» гримить своєю творчістю на всю область, і ось надія у третьому селі - ініціативне й молоде керівництво.

«ДОБРЯЧКИ»

«Четвірку» від СК отримало Залісся Перше. Мальовниче село із надзвичайно потужною освітянською базою, охайною школою та дитсадком, підкачало розбитими дорогами та дрібним недбальством. 

За якийсь тиждень після виходу статті в газеті в Заліссі Першому зібралися на схід села. Говорили про все ті ж дороги й актуальні проблеми. Випустили пару й на тому розійшлися. 

Залісся Перше - любов до країни з пелюшокІніціаторами зборів став депутат райради Віталій Бурбан, який балотувався від цього округу, та його найближчі конкуренти. На жаль, «Сільський контроль» на схід села не запросили, хоч «розбір польотів» по публікації робили. Тож, думаю, варто проінформувати тих, хто ще не в курсі: ми завжди відкриті для діалогу, відповідаємо за свої слова, перевіряємо факти, а якщо й десь припускаємося помилки, бо ж усі ми люди, то завжди шукаємо шляхи її вирішення.

ТРІЄЧНИКИ

До списку трієчників другої десятки потрапили Привороття Друге, Демшин та Гута-Чугорська, хоч уже сьогодні усі вони стоять за кілька кроків від стабільної «четвірки». Найголовніше, що відбулося в цих селах після приїзду СК - люди повірили в себе і власні сили.

Демшинська лозняЩе одним прикладом активного і взірцевого сільського старости стала Галина Гой. Власними вчинками та неабиякою сумлінністю вона показала односельцям, як можна вдихнути нове життя в Демшин. Прибирання толокою, сільське базарювання та неабиякий оптимізм зробили свою справу. Звичайно, сьогодні в Демшині шкодують, що втратили школу, а діти добираються на навчання в сусідні Калачківці, Рогізну чи Китайгород, проте демографічно найбідніша Китайгородська сільська рада не має іншого виходу задля економії власни коштів, аніж об’єднання та укрупнення. 

Великі площі та обмаль людей це одночасно і плюс і жирний мінус новоствореної громади. Як керівник села Галина Гой на своєму місці, сподіваємося, вона вдихне таке ж життя й у сусідні Патринці.

І якщо сільська староста проживає в Демшині й проблеми села бачить на місці, то цього не скажеш про двох інших очільників - старосту Анатолія Мазура, який опікується Вербкою і Привороттям Другим, що потрапило до другої десятки «Сільського контролю», та іноземця, голову Чабанівської сільської ради Лаймоніса Гурскіса, до складу якої входить проінспектована Гута-Чугорська.

Обидвоє більше уваги приділяють центральним садибам, забуваючи про периферійні населені пункти, а вони як ніхто потребують уваги.

І якщо Привороття Друге дихає наповну завдяки санаторію «Лісова пісня», в якому вирує життя, то Гута-Чугорська виживає лише на власному ентузіазмі. 

Мінеральна вода «Санлі»Курс на оздоровлення, який тримають у Приворотті Другому, на жаль, захаращений сміттям. Його залишають охочі до відпочинку, але це свинство мали би присікати місцеві жителі, адже гості наловлять рибки на ставку, покупаються, залишуть після себе непотріб і поїдуть, а приворотчанам тут жити. Робіть зауваження, навіть штрафуйте, не бійтесь відстоювати територію, на якій живете. А живете ви в прекрасному місці, з неповторними краєвидами і природніми пам’ятками.

Надзвичайно активними за відгуками були гутничани. Гута-Чугорська, яка зупинилася за крок від кінця районної географії, була неймовірно схвильована нашим приїздом. Люди хотіли і розказати і показати, як живуть, відверто ділилися проблемами, власним прикладом показували, як уміють гуртуватися. Але ж дороги... Доїхати до села треба мати надзвичайне терпіння й не шкодувати автомобіль. Сподіваємось, що керівництво села, сільські депутати, місцеві аграрії, котрих тут чимало, й вантажівки яких також долучаються до псування дорожнього полотна, згуртуються задля вирішення ціюї проблеми. Бо ж поки що у Чабанівській сільській раді суцільний розкол на «наших» і «чужих», «правильних» та «неправильних». Від такої псевдо-політичної гри страждають дрібні села навколо, яких хвилює єдина проблема, як вижити. Аби політика не перемагала здоровий глузд, вмикайте раціональність і виваженість.

Хмільна панорама БрагиДВІЄЧНИКИ

У хвості другої десятки СК плетуться Станіславівка, Брага та Субіч. 

Станіславівка, на яку завжди звертали увагу за залишковим принципом, зі всіх сил намагається міняти ситуацію. Тож це село має всі шанси вирватися з когорти «двієчників» і перейти на сходинку вище. Ідеальне географічне розташування зацентрувало її напівдорозі між містом і курортним врубловецьким берегом. Місцеві довгий час потерпають від відсутності магазину. Якщо його встановити біля дороги в напрямку Врублівців, є шанс, що покупцями крамниці стануть не лише селяни, а й гості, що прямуватимуть на відпочинок до Дністра. Із налагодженням торгівельного руху, оживе й життя в Станіславівці, яка не виглядатиме так похмуро й безнадійно.

Підтвердженням моїх слів є магазин у Бразі, що є чи не єдиним «живим місцем» у цьому селі. Курортна Брага, вздовж і впоперек перерізана високими парканами курортників і дачників, занепадає по всіх інших позиціях. Культура тут безкультурна, замість неї процвітає культ сміття, захаращеності та байдужості.

Брага незадоволена оцінкою і це стало зрозумілим по звинуваченнях на нашу адресу без жодної конкретики. Тут не хочуть не тільки чути про проблеми, а й їх вирішувати. Чи міниться ситуація на краще, залежить тільки від місцевих жителів.

Субіч - скельний монастирНезвичний ракурс Хотинської фортеці, який відкривається в Бразі, можна так саме використовувати як і культ монастиря у Субічі. Субічський скельний монастир - це єдиний козир у рукаві цього населеного пункту, яким ніхто не користується. І якщо Брага з обуренням відстоювала своє село, то в Субічі селяни виявилися більш самокритичними. Із відгуків нам доводилося чути, наприклад, такі: «Правильно все написали, там і двійку немає за що ставити!».

Отакої! Невже це така самокритичність чи, можливо, внутрішня непрязнь? Без згуртованості каші не звариш і процвітання не дочекаєшся.

P.S. Нас часто запитують: «Що цей проект Вам дає?». Відповідь проста, можливо, в чомусь наївна, але це «Знання».
На жаль, за 25 років незалежності ми дійшли до такої ручки, за дверима якої лише прірва. У міру своїх обмежених можливостей ми забули, що можна думати не лише про себе, а й про інших. Будь-який досвід дає результати, а бажання змінитися на краще стає стимулом для росту.

Проект «Сільський контроль» - це, в першу чергу, просвітництво. За час його існування ми розповідали про села, про які ще не всі чули й знали, навіть живучи (!) на Кам’янеччині; ми знайомили й продовжуємо знайомити вас із цікавими людьми, простими, сільськими, надзвичайно талановитими, відданими своїй справі, небайдужими патріотами, які тут і зараз творять історію свого села й країни загалом; ми говоримо про проблеми, справедливо критикуємо і шукаємо спільні шляхи їхнього вирішення. І якщо сьогодні погана влада, не працюють депутати на місцях, розкрадають державні кошти чи нераціонально їх використовують, не варто про це мовчати. Байдужість вбивайте, тож не будьте байдужими!

Ми завжди готові до співпраці і сповнені сил та оптимізму, відкриваємо третю десятку 2016 року.


Теги: Сільський контроль, десятка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.