Перейти на мобільну версію сайту


04.10.2019

КОЖНА ДИТИНА ХОЧЕ ЛЮБОВІ

усиновителіСвятом цей день важко назвати, хоча для дитини, яка через різні причини втратила батьків і знайшлися люди, які дали їй родинне тепло, це справжнє свято.
День усиновлення порівняно молоде свято. Вперше в Україні воно відзначається з 2009 року. Указ про це був підписаний 27 листопада 2008 року. В Указі наголошується суспільна значущість усиновлення (і удочеріння) у забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї. Тепер День усиновлення відзначається
щорічно 30 вересня. Мета цього свята полягає в підтримці та розвитку національного усиновлення.

На 1 січня 2009 року в Україні налічувалося 400 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховувалося 2605 дітей; 2461 прийомна сім’я, де виховувалися 4450 прийомних дітей. Це немало, проте залишається ще безліч дітей, які потребують родинного тепла і турботи.

З метою підтримки інституту опікунства та усиновлення запроваджено новий вид грошової допомоги у разі усиновлення дитини. Матеріальна підтримка сімей нашою державою важлива, проте не варто забувати, що діти насамперед мають потребу в теплоті і ласці сімейного вогнища. А це вже сповна лягає на плечі прийомних батьків, які покладають на себе ці святі обов’язки. Згідно з українським законодавством, максимальна різниця у віці між усиновителями і усиновленою дитиною не повинна перевищувати 45 років.

З приводу Дня усиновлення пройшла прес-конференція за участі заступника міського голови Вадима Савчука, начальника у справах дітей Лілії Бевз, заступника начальника відділу соціальних гарантій, компенсацій та у справах сім’ї департаменту соціального захисту населення Ганни Медведик, психолога Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Віталія Поліщука та завідувача сектора опіки та піклування служби у справах дітей Юрія Прісняка.

Лілія Бевз розповіла, які кроки потрібно здійснити для усиновлення дитини. 

СІМ КРОКІВ – І ВИ БАТЬКИ
– Усиновлення – це особлива дорога батьківства, – каже Лілія Єдуардівна. – Благородна і складна, переповнена емоціями, очікуваннями, тривогами і обов'язково надбаннями – і дитини, і дорослого. Усиновлена дитина у правовому відношенні є найбільш захищеною, бо прирівнюється до біологічних дітей, набуває в особі усиновлювачів батьків сімейний затишок, втрачає статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення породжує між батьками (усиновлювачами) і дитиною взаємні права та обов'язки.

Якщо Ви прийняли виважене рішення усиновити дитину, можете звернутися до служби у справах дітей (майдан Відродження, 1, тел.: 5-16-20, 5-16-06). Процедура усиновлення передбачає 7 кроків. Це звернення з письмовою заявою, до якої додати документи згідно чинного законодавства. Через 10 днів отримати висновок разом з документами про можливість бути усиновлювачами. Встановлення контакту з дитиною. Кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем перебування дитини. Протягом 10 днів служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. Рішення про усиновлення приймає суд.

25_mainОтримавши рішення суду (через 10 днів з дати його винесення), усиновлювачі зобов'язані особисто забрати дитину з місця перебування. У відділі державного реєстру цивільного стану отримати свідоцтво про усиновлення, свідоцтво про народження дитини, внести запис у паспорт. Зареєструвати дитину за місцем проживання усиновителів.

На кожну усиновлену дитину призначається державна соціальна допомога у тому ж розмірі, що й при народженні першої дитини (якщо усиновлювачами є подружжя – отримує один із них). Особі, яка усиновила дитину віком старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (за заявою та на підставі рішення суду), а віком до 3-х років – відпустка по догляду за дитиною до 3-х років.

Слід пам'ятати, що усиновлення дитини не лише миттєвий душевний порив, а серйозне виважене рішення. Адже на терезах лежить чиєсь маленьке серце і чиєсь велике життя. Тому перш, ніж наважитися на крок усиновлення, слід замислитися, чому саме хочете усиновити дитину. 

Не слід поспішати, якщо:
– ви втратили дитину та, намагаючись зменшити душевний біль, шукаєте їй заміну;
– намагаєтеся в такий спосіб зберегти в сім'ї подружні стосунки;
– вашій дитині нема з ким гратися;
– рідні запитують «Коли ви заведете дітей?»

Якщо батьки зважуються па усиновлення за таких обставин, залишаються розчарованими, а ще гірше, відмовляються від дитини. Не можна допустити, щоб дитина вдруге відчула себе покинутою.

71243ВАМ ДОПОМОЖЕ ДЕРЖАВА
Про умови призначення державних допомог при усиновлені розповіла Ганна Медведик: «Найбільш вразливою категорією осіб, які потребують державної підтримки, були і залишаються діти, що залишились без піклування батьків, діти-сироти. Останнім часом у законодавстві України відбуваються певні зміни в частині зміцнення державної підтримки сімей, які виявили бажання усиновити дитину.

Зокрема, з 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування», який було прийнято Верховною Радою України 23 вересня 2008 року (№ 573-УІ).

Таким чином, з 1 січня 2009 року в Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено новий вид допомоги – допомога при усиновленні дитини.
Право на допомогу при усиновленні дитини має особа, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі, якщо усиновлювачами є подружжя – право на допомогу при усиновленні дитини має один з них на їх розсуд.

Допомога при усиновленні дитини призначається на кожну усиновлену дитину на підставі рішення про її усиновлення за умови, якщо звернення за призначенням такої допомоги надійшло не пізніше 12 місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. Допомога при усиновленні дитини призначається незалежно від одержання на дитину інших видів допомоги.

Розмір такої допомоги на сьогоднішній день становить 41 280 гривень. Тобто, на відміну від допомоги при народженні дитини, на яку мали право лише усиновлювачі дитини до 1 року, на сьогодні право на допомогу у відповідному розмірі мають всі усиновлювачі, незалежно від віку усиновленої дитини.

Порядок і умови виплати допомоги при усиновленні дитини та підстави для припинення виплати такої допомоги визначено у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751.

Зазначеним Порядком передбачено, що для призначення допомоги при усиновленні дитини органові праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
– заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя – одного з них), що складається за формою, затвердженою Мінпраці;
– копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
– копія рішення суду про усиновлення дитини.

Допомога при усиновленні дитини призначається особам, які усиновили дитину після 1 січня 2009 року, у розмірі та в порядку, що встановлені для виплати допомоги при народженні дитини. Виплату допомоги при усиновленні дитини може бути припинено за рішенням органу, який призначив допомогу, у разі:
– позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
– нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
– відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
– смерті дитини або отримувача допомоги;
– перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
– скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;
– тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання.

Допомога при усиновленні дитини призначається і виплачується усиновлювачу органами соціального захисту населення за місцем його реєстрації або за місцем фактичного проживання (за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги за місцем реєстрації). Документи, необхідні для призначення допомоги при усиновленні, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

У разі, коли до заяви не додані всі необхідні документи, органи соціального захисту населення повідомляє заявника, які документи мають бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня одержання зазначеного повідомлення, днем (місяцем) звернення за призначенням допомоги вважається день (місяць) прийняття або відправлення заяви.

У разі зміни місця проживання одержувача допомоги, її виплата продовжується органом соціального захисту населення за новим місцем проживання з дня (місяця) звернення, але не раніше, ніж з дня реєстрації.

sirotaПОРАДИ ПСИХОЛОГА
– У день вшанування пам'яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їх Софії, українці відзначають День усиновлення, – каже Віталій Поліщук. – Адже це трагічне і водночас величне християнське свято символізує жіночу мудрість, доброчесність та готовність до самопожертви заради віри.

Мої слова адресовані й тим хто прийняв рішення усиновити і тим хто ще в роздумах: «Не вважайте, що робите добро і не чекайте подяки».

Вирішивши усиновити дитину, ми часто думаємо, що робимо акт величезного милосердя і рятуємо дитину від інтернатського дитинства а взамін очікуємо вдячність від дитини (тут мається на увазі випадок коли усиновлюється більш-менш доросла дитина). Але діти-сироти дуже рідко можуть критично і об'єктивно оцінити своє важке минуле з теперішнім перебуванням і вихованням у сім'ї, з тим, що дають їм батьки-усиновителі. Цінувати і бути вдячними їх ніхто не вчить. Відповідно, коли батьки-усиновителі розраховують на вдячність усиновлених дітей, в більшості випадків вони її не отримують.

А звідси і наступна рекомендація «Не намагайтесь компенсувати своєю любов'ю і увагою все те погане, що було в житті цієї дитини». Як показує практика, дитину яку батьки-усиновителі буквально засипають любов'ю і подарунками, бо в тої було важке минуле і вона цього всього не знала, дуже швидко втрачають контроль над цією дитиною. Батьки з подивом починають помічати, що замість очікуваної вдячності, ними просто користуються.

Набагато краще працює стратегія помірної суворості на початку з поступовим послабленням потім.

«Намагайтесь не порівнювати її розвиток з іншими дітьми». У випадках усиновлення дитини більш-менш дорослої, її соціальна історія, рівень розвитку, стан здоров'я в багатьох випадках є темною плямою. Відповідно ваші перші результати виховання будуть дещо відрізнятись від результатів інших батьків. Сприймайте це належним чином, адже рівень її теперішнього розвитку – це відображення всього того, що з нею було до Вас.. Якщо ви будете порівнювати рівень Вашої усиновленої дитини з дітьми з позитивною соціальною історією, ви можете розчаруватись у дитині, у своїй педагогічній спроможності. Ставте собі маленькі виховні цілі, і тоді Вам все вдасться.

«Не бійтесь визнавати що Ви чогось не знаєте». Ви йдете дуже не простим шляхом, на якому Вас будуть чекати і перемоги і поразки і радість і розчарування. Місто має можливість Вам допомагати, лише варто про це попросити. На вирішення кожної окремо взятої проблеми можна знайти цілий ряд спеціалістів, які спроможні Вам допомогти і підтримати. Не бійтесь визнавати проблеми і тоді спеціалісти зможуть Вам допомогти.

ЗАЛИШИЛОСЯ ТРИНАДЦЯТЬ
Юрій Присняк повідомив, що 48 дітей-сиріт чи позбавлених батьківського піклування вже знайшли свої родини, а це і любов і піклування. У нашому місті залишається 13 дітей, які прагнуть мати сім'ю, наразі четверо перебувають в інтернат них закладах, семеро – в дитячих будинках та будинках сімейного типу. Із них одна дитина віком 1,9 місяців знаходиться в Хмельницькому дитячому будинку. Двоє дітей – брат і сестра (12 і 13 років) теж шукають родину, але їх не можна за законом розлучати. Також без батьківського піклування залишається 15-річний хлопець, який навчається в Дережнянському професійному коледжі. Та, на жаль, здебільшого усиновлюють дітей дошкільного віку, старших менше бажають брати на виховання.

Теги: день Усиновлювачів

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.