Перейти на мобільну версію сайту


30.11.2018

КОЛИБАЇВСЬКЕ «НАШЕ»

контрольТрансформація будь-якого населеного пункту залежить від багатьох чинників як зовнішніх, так і внутрішніх. Можна половину життя бути як всі, а потім отримати шанс стати іншим чи першим і вдало ним скористатися. Щось подібне отримали під час реформи децентралізації населені пункти, які ставали центрами об'єднаних територіальних громад. 

Бути центровою у планах Колибаївки ніколи не входило, навіть громади такої в першому перспективному плані Хмельницької області не було. Але... випав шанс! І ним скористалися настільки потужно, що село перетворилося не тільки на лідера, а й на взірець для наслідування.

Продовжуємо другу частину розповіді про село Колибаївка, центр однойменної об'єднаної територіальної громади. Сьогодні розповімо, чим і ким наповнене село.

Колибаївка – повноцінний населений пункт. Тут є все для життя – освітні та медичний заклад, клуб та бібліотека, Будинок культури і декілька храмів. До слова, представники різних конфесій досить мирно живуть у селі, не ділячись на православних і католиків, хоч і тих, і інших тут вистачає.

Виховують найменшихВІД «МАЛЯТКА» ДО «ЯНГОЛЯТКА»
Саме такий шлях пройшов місцевий дитячий садок, яким нині керує Олена Годзінська. Побудований за кошти місцевого колгоспу, ДНЗ «Малятко» вперше відкрив свої двері в 1970 році. 20 дітей перебували на вихованні в змішаній групі. У 1991 році кількість охочих відвідувати дитсадок зросла, тож тут відкрили ще одну групу, відтак діяли молодшо-середня і середньо-старша групи. З 1999 року ДНЗ разом із місцевою школою опинився у складі НВК, яким керувала Лариса Демчук. А вже в 2011 році дитсадку знову повернули самостійність. Він отримав нову назву «Янголятко» і нового керівника – колишню виховательку, яка пропрацювала тут 15 років, Олену Годзінську.

– Загалом дитсадок розрахований на 45 діток, – каже Олена Іванівна. – Найбільше на вихованні перебувала 51 дитина. Маємо 12 осіб персоналу, батьківська плата за харчування складає майже 12 грн за день. Позаминулого року ми випустили 25 діток – найбільша кількість вихованців-випускників за час існування дитсадка.

У Колибаївському ДНЗ є де розгулятися – величезне подвір’я з гірками та гойдалками, власний сад і город. У самому приміщенні, можливо, трохи й затісно, бо ж не мають власної спортивної зали та ігрової кімнати, але затишно й комфортно. Зроблені ремонти, а віднедавна ще й проведено воду. Тож малеча навчається з комфортом.

ДиректорМРІЮТЬ ПРО БІЛЬШУ ШКОЛУ
Перебігаємо через дорогу від дитячого садка і опиняємося в колибаївській 9-річці, якою керує Лариса Демчук (на фото ліворуч).

Школа у колись ще Янчинцях побудована в 1924 році. Зводилася вона як початкова з католицьким костелом. Переважна більшість мешканців села були поляками. На території нині діючої школи був закладений н-подібний фундамент. Згодом він згодився, адже навчальний заклад за свій вік пережив не одну добудову і перебудову. Із 1924 р. до 1936 р. у Янчинцях діяла польська сільська рада і польська школа.

Заклад освіти пережив війну, зміну назв і структур. З початкової школи перетворився в 7-річку, згодом – 8-річку й досі залишається у статусі 9-річки. На жаль, для старших класів тут місця немає.

– Були часи, коли в школі навчалося до 300 учнів, вчилися в другу зміну, – розповідає про часи розквіту навчального закладу його директор.

Лариса Демчук родом із сусідньої Чемеровечини, керує навчальним закладом ось уже 20 років, має 43 роки педагогічного стажу, тож про колибаївську школу знає практично все.

– Колись це був один будинок з двома невеличкими ганочками, – додає Лариса Антонівна. – Згодом його добудовували. З’явилася їдальня і спортивна кімната. Як з’явився міст «Лань, що біжить», то практично всі смотрицькі діти пішли на навчання до міста. У нас відповідно кількість учнів зменшилася.

Михайло ЖелізникСьогодні в Колибаївській ЗОШ І-ІІ ступенів навчається 120 школярів. Діє класна система, бо ж на кабінети, зрозуміло, що місця не вистачає. Випускники школи продовжують навчання в технікумах та коледжах. Можна з усією впевненістю сказати, що в Колибаївці функціонує творча школа, адже тут особливу увагу приділяють гуртковій роботі. А гуртки, тільки послухайте які – хореографічний, солістів-вокалістів та театральне мистецтво. Їхні учасники поповнюють творчу плеяду сільської культури, про яку трішки пізніше.

У Колибаївській ЗОШ І-ІІ ступенів мріють про розришення. У планах – зробити перекриття даху, із яким тут проблема. А ще, за словами очільника громади Михайла Желізника (на фото - праворуч), тут мріють про будівництво нового навчального закладу. Уже виділена земельна ділянка під будівництво нової школи із перспективою басейну та стадіону. І про те, що колись у Колибаївці буде нова школа, Михайло Дмитрович навіть не сумнівається.

МедикиЯК НОВІ КОПІЙКИ
Одразу два відкриття нових закладів з часу утворення громади пройшло в Колибаївці. Тут побачили життя нова амбулаторія загальної практики – сімейної медицини та поліцейський відділок.

Медзаклад, який обслуговує більше 5 тисяч осіб зі всієї громади, має необхідне медичне обладнання. Вартість проекту амбулаторії склала 1 млн 470 тис. грн, з яких із сільського бюджету було виділено 35,2 тис. грн.

В амбулаторії є денний стаціонар, фізкабінет, маніпуляційна, кабінети для сімейного лікаря, педіатра, терапевта. На жаль, немає стоматологічного кабінету, та й швидка допомога особливо на виклики не поспішає, хіба на екстрені, адже знає, що лікарі та фельдшери з амбулаторії – це перші помічники на селі. 

Під час відкриття закладу від народного депутата Володимира Мельниченка колибаївські медики отримали у подарунок автомобіль швидкої допомоги, а наступного року планують придбати ще одну швидку, яка б обслуговувала жителів усієї громади.

На сторожіЛікарі в колибаївській амбулаторії працюють у гарних умовах, до такого медзакладу і пацієнти залюбки ходять. Правда, деяких медиків днем з вогнем не знайдеш. У штатному розписі рахуються, а от на очі пацієнтам потрапляють вряди-годи. Та з часом і ця прогалина буде вирішена.

Приблизно в такому ж ритмі живуть і поліцейські, які обслуговують цю ділянку. Але їх зрозуміти можна: хоч відділок відкрили в Колибаївці, але окрім цієї громади стражі порядку обслуговують ще й Жванецьку зону. Тож на місці немає коли сидіти.

Під поліцейський відділок віддали колишню сесійну залу, що розміщувалася на 1-поверсі сільської ради. Він має окремий вхід та поділений на 4 кімнати. Тут гарний ремонт, на який було виділено 250 тис. грн із сільського бюджету, і сучасна оргтехніка. У відділку працюють старший дільничний, майор поліції Євген Надюк; дільничний, лейтенант поліції Дмитро Ільїн та група швидкого реагування. 

АвтомобільДо речі, Колибаївка стала поки що єдиною громадою в районі, яка залучила для розвитку грантові кошти. До створення доступної поліції долучилися фахівці Консультативної місії Європейського Союзу, які подарували мобільну поліцейську станцію – першу з подібних спецавто в Україні, вартістю 1,5 млн. грн. Новий мікроавтобус «Ford Transit» оснащений обладнанням, що дозволяє мобільній поліцейській дільниці працювати автономно у віддалених населених пунктах, зокрема проводити прийом громадян. Мікроавтобус має спеціальну систему опалення, що здатна працювати за складних погодніх умов та отримувати живлення безпосередньо від електромережі. Автівка також обладнана сиренами, сигнально-голосовою установкою та проблисковими маячками.

КультураБАГАТОГРАННА КУЛЬТУРА
Хто би міг подумати, що в селі може бути такий рівень співочості? Колибаївка демонструє свої творчі таланти на всіх рівнях, і навіть на державному. Знаним на всю округу народним колективом «Подільське перевесло» керує Михайло Штанько. А ще Михайло Петрович дивує талантами дитячого духового оркестру.

Головним культурним проповідником у Колибаївці залишається родина Грузєвих. Ніна Олександрівна – директор Колибаївського Будинку культури, її чоловік Юрій Михайлович – музичний керівник, а донька Віта Осташевська – хореограф і театрал.

Юні талантиПід керівництвом Юрія Грузєва працює аматорський колектив «Янчинецькі музики», дівчаче ВІА «Такдем» (клавіші – Настя Берладин, бас-гітаристка і солістка – Тетяна Іваніцька, ударні – Даша Сікора, бек-вокал – Марічка Кавуля, гітаристка – Альона Шабуневич). Дівчатка починали з азів і доросли до півфіналу «Червоної рути» (на фото ліворуч).

Трьома танцювальними групами, старша з яких «Дольче Віта», керує Віта Осташевська. Вона ж веде театральний гурток у школі, організувала театр тіней.

– Колись Будинок культури стояв без вікон і дверей, – пригадує Юрій Михайлович. – Тут на конях їздили. Ми прийшли в цю розруху і спочатку не знали, за що братися. А сьогодні завдяки керівництву громади і зокрема Михайлу Желізнику маємо і новий ремонт у клубі і музичне обладнання. Не соромно гостей на свято запросити.

Хранителька книг.jpgДо слова, нещодавно на свято села в Колибаївці виступали «Козаки Поділля». І враження від концерту у всіх залишилися якнайкращі.

Є в селі і бібліотека, яка розмістилася на 2-поверсі сільської ради. Уже 13 років нею керує Юлія Атаманюк (на фото праворуч). В одному приміщенні книги для дорослих і дітей. А ще тут проводять спільні освітні та просвітницькі заходи разом із школою та клубом.

У Колибаївці функціонують і костел, і церква. Перший з’явився на початку минулого століття, а от церкву будували більше 20 років і все власними силами.

ТоргівляРОДЗИНКА – ЧЕРЕШНЯ
У 1980 році під час Олімпіади через Колибаївку несли олімпійський вогонь. Тоді ж і капітально відремонтували трасу через все село. І до нині на ній не стихає торгівля. Здається, це своєрідна родзинка села. Вздовж дороги біля майже кожного обійстя розкладені стільці з крамом, а на них – і мед, і яблука, і малина з полуницею і славнозвісна біла колибаївська черешня, яка тут досить популярна. Тож влітку, як будете в цих краях, не забудьте поласувати цією надзвичайно смачною ягодою. А ще – завітати в лісництво, де займаються вирощуванням декоративних дерев і кущів. Лише за останніх декілька років у Колибаївській громаді висаджено понад 600 дерев. Із озелененням допомогли Олександр Дудко, Леонтій Гасюк, Ніна Скавренюк, Оксана Рудько та ДП «Кам’янець-Подільське лісове господарство».

Козаки ПоділляP.S. Що й казати, жити в Колибаївці можна на відмінно, бо ж тут все є для гарного життя. І школа, і дитсадок, і клуб та бібліотека. А головне – тут є дружність, команда однодумців, яка працює на спільний результат. Що ще потрібно для успіху? Хіба що стабільність у державі. Решту, як то кажуть, подужаємо власними силами. За наполегливість, небайдужість та дружність Колибаївка отримує від «Сільського контролю» оцінку «відмінно». Свою оцінку, шановні читачі, ви можете поставити в соцмережах групи «Сільський контроль» чи на сайті klyuch.com.ua в розділі «Опитування».

Теги: сільський контроль, с.Колибаївка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.