Перейти на мобільну версію сайту


03.08.2018

ХТО КОГО ДУРИТЬ?

отгРеформа децентралізації в Кам'я­нець-Подільському районі вийшла на фінішну пряму і... забуксувала. Саме так можна охарактеризувати процес добровільного об'єднання громад за перспективним планом у майбутню Довжоцьку та Орининську громади.

Попри запевнення керівництва району обласним чиновникам про гарантовані зрушення в цьому напрямку, віз з реформами надійно запаркований в районному гаражі. І здається, викотити й зробити останнє коло марафону ніхто не поспішає. А без чіткої команди більшість рухатися не звикла.

У правдивості такого висновку змогли переконатися представники Хмельницького центру розвитку місцевого самоврядування Вікторія Любенчук та Ігор Кузнєцов, які цієї середи побували в трьох сільських радах (Довжоцькій, Рихтівській та Слобідсько-Рихтівській) і поспілувалися з тамтешніми жителями.

І якщо настрої й бажання об'єдну­ватися першої сільської ради, як і її очільника Руслана Рябого, цілком зрозумілі, адже в майбутньому тут буде центральна садиба, то позиція сусідів просто дивує.

Рихтівські депутати і голова сільської ради Любов Слободян запевняли, що під час громадських обговорень тамтешні жителі були проти об'єднання. Що ж, ми вирішили знайти тих, хто проти, і дізнатися їхні аргументи. Яке ж було наше здивування, коли, об'їхавши все село, так і не змогли знайти супротивників об'єднання в Довжоцьку громаду. Категоричних не було, а от мало проінформованих хоч відбавляй. Складалося враження, що людей навмисне вводять в оману, аби зберегти крісла і посади. При цьому не гребують залякувати такими міфами, як «закриють школу і дитсадок», «сільської ради не буде», «до вас нікому не буде діла». Так і хочеться запитати, а зараз інтереси цих простих людей хоч комусь цікаві?

– Ми не маємо впливу на депутатів? Що ми можемо вирішувати? Як голова закерує, так і буде, – тільки й чули від селян.

До слова, голову Рихтівської громади ми того дня так і не побачили, хоч приїжджали в сільську раду тричі. Секретар сільської ради повідомила, що очільниця поїхала в термінових справах у район, навіть слухавку від представників Офісу реформ не брала. Сподіваємося, що справи були по-справжньому нагальні, і чиновниця не тікала, аби пересидіти черговий «децентралізаційний напад».

Більш лояльною до процесу децентралізації виявилася голова Слобідсько-Рихтівської сільської ради Лідія Богонос. Хоч про майбутні перспективи та втрачені можливості Лідія Григорівна знає і прекрасно їх усвідомлює, проте продовжує зберігати нейтралітет, мовляв, ми ще почекаємо. Правда, чого чекають у цій сільській раді, нам так і не вдалося дізнатися. Жителі, з якими ми спілкувалися, повністю підтримували процес об'єднання, усвідомлюючи, що він неминучий. «Але що ми зробимо, не під дулом же пістолета змусимо голову й депутатів прийняти рішення про об'єднання з Довжком?» – резонно зауважив один із чоловіків. Звичайно, поки йде процес добровільного об'єднання, примушувати нікого ніхто не в змозі, хоч і подібні прецеденти в окремих громадах були...

– Сьогодні ми мали змогу поспілкуватися з різними верствами населення потенційної Довжоцької об'єднаної територіальної громади, – ділиться враженнями радник з децентралізації Хмельницького центру розвитку місцевого самоврядування Вікторія Любенчук. – Почули чимало думок. Потішило те, що люди хочуть об'єднуватися в Довжоцьку громаду, хоч є й чимало зацікавлених в тому, щоб цей процес відбувся якомога пізніше. Але об'єднуватися потрібно, реформа на часі, громади, які утворили ОТГ, потроху, але відчувають переваги.

– Громади хочуть об'єднуватися, але є певні проблеми з керівництвом, – додає експерт з моніторингу та оцінки Центру Ігор Кузнєцов. – На жаль, деякі посадові особи подають людям недостовірну інформацію. Не варто перешкоджати реформі, думати за власний інтерес. Простим громадянам я би рекомендував ініціювати звернення до депутатів і голови, питати з кожного, що зроблено в напрямку об'єднання.

– Відверто, я вже не знаю, як своїм колегам пояснювати, що ми втрачаємо можливості. У першу чергу, фінансові, – каже Довжоцький сільський голова Руслан Рябий. – Більше року їздимо, обговорюємо, радимося. А тим часом новостворені громади ремонтують клуби, будують амбулаторії, мають новенькі швидкі допомоги, усіляко розвиваються. Перспективним планом затверджено Довжоцьку громаду, і вона буде, це розуміють всі. А те, що і скільки ми за цей час втратили, ніхто не хоче замислитися.

Напевне, не хочуть, бо головні втрати у цьому випадку – це крісла і посади, а не майбутнє села. До прикладу, більшість сільських голів, населені пункти яких за перспективним планом створять Довжоцьку ОТГ, на наступні вибори балотуватися не будуть, тож досиджують відведений державою термін і, не приховуючи, нахабно про це говорять, при цьому отримуючи шалені зарплати і стовідсоткові премії.


Теги: децентралізація, фінішна пряма

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.