Перейти на мобільну версію сайту


14.09.2018

КАЗКОВА МРІЯ – У РЕАЛЬНІСТЬ

Борис ВолощукУ навчальних закладах почався новий навчальний період. Для малечі, яка щойно переступила поріг шкіл, освітяни намагалися зробити цей день святковим та незабутнім, адже перші враження запам’ятовуються на все життя. Нові знайомства з першими вчителями, друзями, школою. Перші уроки, перші домашні завдання.

Здається, що чим старшою стає дитина, тим більш завантажений її день. Добре це чи погано? Якщо розглядати ситуацію з розвивальної точки зору, то однозначно добре, адже тільки вчитель може розкрити таланти дитини, побачити в ній майбутнього вченого, спортсмена, літератора, співака чи актора.

Зрозуміло, що під час шкільного процесу ці якості набути складно, але ж є позашкільне виховання, про яке ми сьогодні поговоримо. Його старт у новому навчальному році розпочнеться 15 вересня.

За підсумками роботи в 2017 році навчальних закладів області з художньо-естетичного та науково-технічного напряму Кам’янець-Подільський здобув I місце серед 6 міст та 20 районів. Перемогу принесли як вихованці гуртків Центру дитячої та юнацької творчості, так і художні колективи й окремі виконавці закладів загальної середньої освіти міста.

МІСЬКЕ РОЗМАЇТТЯ
У місті, звичайно ж, яких тільки немає гуртків і секцій. Рахуйте самі: діє Центр дитячої та юнацької творчості, позашкільне навчально-виховне об'єднання та дві дитячо-юнацькі спортивні школи. І в кожному з перерахованих навчальних закладів працюють секції та гуртки. Хтось спеціалізується на творчості, хтось надає перевагу спорту, а інші – науковим досягненням дітлахів. Відтак, працюють хореографічні, вокальні, театральні, літературні гуртки, різного напрямку спортивні, природничі, технічні секції. Чого тільки вартує Центр дитячої та юнацької творчості, директором якого є Олександр Ткачук. Для вихованців передбачений широкий вибір за напрямками – художньо-естетичний (студія «Грація» – гуртки народного танцю «Горличка», «Барвінок», «Гілея»; сучасного танцю «Апельсин», «Абра»; студія «Паросток» – ляльковий гурток, літературний, драматичний, фольклорний, вокальний; студія «Зорецвіт» – гуртки декоративно-прикладного, образотворчого мистецтва, м'якої іграшки, народної іграшки; студія «Інтелект» – астрономічний гурток, гурток юних поетів і прозаїків); науково-технічний напрям (гуртки радіоелектронного конструювання, початкового технічного моделювання, авто моделювання, фото-відеогурток, історико-стендового технічного моделювання, різьблення по дереву, конструювання повітряних зміїв, трасове моделювання, виготовлення сувенірів, моделювання іграшок-сувенірів, аплікація соломкою).

Плеяда дитячих талантів невпинно зростає.

Не відстають від спеціалізованих позашкільних закладів і звичайні школи, гімназії та ліцеї. У кожній бодай кілька гуртків, але діє. Аби в цьому пересвідчитися, «КЛЮЧ» завітав у НВК №3, який очолює Оксана Токар.

Гурток РадіоконструюванняУ невеликому класі до майбутніх занять у гуртку «Радіоелектронного конструювання» готується його керівник Борис Волощук.

«Хочу в клас, де літають Карлсони...», так чути від малечі, – розповідає Борис Ілліч і показує двох Карлсонів, які обертаються один за одним по колу. Їх змайстрували діти. Узагалі все в навчальному класі змайстроване дитячими руками, тільки наочні й методичні посібники – руками вчителя, справжнього майстра.

– Електроніка – незамінний інструмент педагога, з її допомогою моделюються процеси в будь-якій сфері техніки, полегшується й удосконалюється методика викладання, – додає Борис Волощук.

У НВК №3 гурток діє від Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості. Його керівник колись працював на електронному заводі, а вже 18 років, як засіває мудре й вічне на педагогічній ниві. Спочатку працював у міській станції юних техніків, а тепер у НВК.

– Тут працюю вже п'ять років, – пояснює педагог. – Першачків тільки знайомимо з роботою гуртка, а от заняття проводимо для другокласників і старших. Мої гуртківці – призери різноманітних міських та обласних конкурсів. «Радіоелектронне конструювання» припало до душі 80 учням, діє 4 різновікові групи. І до кожного вихованця Борис Ілліч уміє не лише підібрати ключик, а й налаштувати на успіх. Навіть персональні таблички придумав із написом «Місце успіху». Сідаєш за парту, а перед тобою така табличка – ну, як не відповідати цим словам?!

У НВК №3 маленьких школяриків намагаються залучати до позашкільної роботи якомога раніше. Вміння спілкуватися з дітьми, виховувати в них працьовитість, тонкий психологічний характер, індивідуальне ставлення до кожного учня – основні особливості в роботі гуртка. Адже, коли учні займаються цікавою та творчою працею, яка їм на користь, то батьки можуть бути спокійними, що їхні діти в надійних руках.

ВІА SmileГРОМАДИ ОБИРАЮТЬ
Дещо іншою є ситуація із позашкіллям у сільській місцевості – багатші громади та сільські ради можуть собі дозволити оплачувати роботу педагогів-вихователів, бідніші сподіваються на ентузіазм освітян. І останній часто-густо стає ключовим у вихованні майбутнього покоління. Що й казати, добросовісний педагог хоче пишатися здобутками своїх учнів, а не навпаки.

Найбільше в цьому пощастило Гуменецькій громаді – тут позашкілля розвивається майже як і в місті. Гуменецька ОТГ має власний Центр дитячої та юнацької творчості, а також дитячо-юнацьку спортивну школу «Лідер». З 2016 року при ЦДЮТ відкрито 23 грутки на базі 9 ЗОШ та 2 ДНЗ. Лише за рік роботи позашкільний заклад показав вагомі результати, здобувши перше місце в обласних масових заходах з художньо-естетичного напрямку та 5-те в загальному рейтингу об’єднаних територіальних громад Хмельниччини. У ДЮСШ «Лідер» працює сім тренерів-викладачів у відділеннях волейболу, футболу, настільного тенісу та легкої атлетики.

При школах та дитсадочках діють такі гуртки, як «Ляльковий театр», «Орігамі», «Естрадний вокал», «Паперопластика», «Народний спів», «Сучасна хореографія», «Живопис», «Різьблення по дереву», «Рукоділля», «Аплікація соломкою», «Фотогурток», «Ансамбль ложкарів та народних інструментів», «Виготовлення народних іграшок», «Дударики», «Писанкарство», літературні студії «Бригантина» та «Берегиня». Також працюють відділення Малої академії наук, зокрема секції «Історії», «Географії», «Інформатики» та «Зарубіжної літератури». 

Не відстає за темпами розвитку позашкільної освіти і Колибаївська ОТГ. У базовому навчальному закладі громади – Ходоровецькій ЗОШ І-ІІІ ст., якою керує Дмитро Желізник, серйозно займаються музичним напрямком. Учні школи під пильним керівництвом тамтешнього педагога Віталія Дорощука створили вокально-інструментальний ансамбль «Smile».

Заняття хореографії– Нашому гурту 1,5 роки, – розповідає його вокалістка Катя Семенюк. – З інструментів маємо бас-гітару, соло-гітару, барабан і синтезатор. Пишаємося і першими здобутками – це друге місце на Всеукраїнському конкурсі «Україна – країна талантів». Колектив складається з п'яти учасників. Мріємо виступати на великій сцені.

А у Колибаївській ЗОШ І-ІІ ступенів цієї ж громади розвивають аж три напрямки – музичний, хореографічний та театральний. Керівник гуртків останніх двох Віта Осташевська розповідає, як у школі з'явився театр.

– За освітою я режисер, закінчувала коледж культури і мистецтв, – каже Віта Юріївна. – Театром живу. Для огляду художньої самодіяльності ми готували сценки, і вони вийшли такими вдалими, що нам запропонували створити ляльковий театр. Ось працюємо над втіленням його в життя. Підбираємо репертуар, який подобається дітям, розбираємо ролі. Часом думаю, як всіх охочих вмістити й зацікавити, адже дітей, котрі бажають спробувати свої сили в мистецтві, досить багато. Будь-які концерти не лише в громаді можемо давати власними силами. 

У ще одній піонерці об'єднаних громад, створених 2015 року, – Китайгородській ОТГ – позашкілля на ентузіазмі ведуть вчителі-предметники. Відтак діють краєзнавчий, туристичний, літературний, ляльковий, науково-технічний гуртки, МАН та спортивні, якими опікуються фізруки. Дитячі таланти розкривають у Колодіївці Оксана Руда та Ірина Бендерська, у Дерев'янах – Іванна Ткачук, Микола Волохівський, Лариса Нагабась і Крістіна Гриневич. А у Рогізні діє аматорська вокальна група, учасники якої виконують українські народні пісні. А ще завдяки роботі краєзнавчого гуртка працює народний музей.

Що й казати, учнівські таланти вражають і в цьому величезна заслуга педагогів, які своєю невтомною працею змінюють світ на краще, втілюючи чиюсь казкову мрію у реальність.


Теги: позашкільна освіта

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.