Перейти на мобільну версію сайту


25.08.2017

КАМ’ЯНЕЦЬ ЗАСЯЄ ПО-НОВОМУ

підсвіткаМіська влада планує якнайменше витратитися і при цьому збільшити на 100-200 тисяч потік туристів.

Кам’янець-Подільську фортецю підсвітять по-новому за гроші європейців та світових ґрантів. Стотисячне місто є меккою туризму та приваблює гостей, в тому числі й за рахунок нічного освітлення пам’яток.

За останніх 15 років це вже буде третя спроба оновити освітлення фортеці. Першу зробили досить енергомісткою, застосовуючи лампи накалювання. Згодом запровадили кольорове освітлення, отримавши зменшення енерговитрат майже в п’ять разів. Тоді довірилися молодій українській фірмі. Вперше, взявшись за такого роду роботу, фірма запропонувала суттєві знижки.

За словами міського голови Михайла Сімашкевича, тоді зупинилися на пропозиції фірми з Полтави, яка розробляла проектно-кошторисну документацію та монтувала освітлення. То була перша робота фірми, тому муніципалітету вона обійшлась «за копійки». Завдяки енергозберігаючим технологіям місто щороку економить до 2 млн грн бюджетних коштів.

Саме ж освітлення фортеці в досить яскравих кольорах викликало чималий резонанс. Її називали критики і діснейлендівською, і навіть цирковою. Утім, за останні роки туристичний потік лише зріс.

– За півроку спостерігається лише по квитках у Фортецю зростання туристів на сім тисяч. А взагалі в 2016 році в нас була рекордна кількість гостей – до півмільйона осіб приїхало в наше місто, – каже Михайло Євстафійович. – Тепер же вирішили модернізувати освітлення фортеці за світовими стандартами. Наразі представники Інституту національної пам’яті Польщі допомогають з проектом облаштування підсвітки.

Кам’янецька фортеця унікальна і за звичайним шаблоном роботи тут не виконаєш. Як зазначив директор музею-заповідника Олександр Заремба, тут важко не перестаратися. Об’єкт має виглядати природньо і так само вражаюче, як вдень. Складність у тому, що замок стоїть на високих схилах каньйону і це є одна з його унікальних особливостей, і, розробляючи систему підсвітки, слід це враховувати.

Запропонували кам’янчанам свою підтримку історики з Польщі, більше того всі витрати беруть на себе. За технічну сторону та реалізацію вже відповідає місто.

Нині 15 древніх архітектурних споруд Кам’янця мають нічне освітлення. Тепер кожне таке рішення погоджується з міжнародними фахівцями. І практично щоразу знаходили кошти на це не з державного бюджету, а від світової спільноти.

– Ми вже зробили багато чого в Кам’янці-Подільсь­кому за допомогою фондів світової спільноти, – розповідає Михайло Сімашкевич. – Повигравали ґранти і платили аж 10-15% від загальної суми, все решта – кошти різних європейських фондів.

Кам’янець сподівається, що цьогоріч буде все зроблено, аби закласти необхідні кошти на оновлене енергоефективне освітлення фортеці й уже наступного року змонтувати нове освітлення. При цьому жодна копійка, яка буде витрачена на проект, не «закладається» в квитки на відвідування музеїв чи галерей.

Для міста всі пам’ятки історії та архітектури насправді є важким фінансовим тягарем. Хоча в Кам’янці знайшли можливість як не заробити на них, то хоча б підтримувати в належному стані.

– Це пам’ятка архітектури державного значення. Уже 12 років жодної копійки з Держбюджету не прийшло. Виходячи з того, що треба робити якісь консерваційні, реконструкційні роботи, в нас не було іншого виходу, як шукати інші джерела фінансування, – каже голова. – Тож у нас виникла ідея платного в’їзду на територію музею-заповідника.

Вартість проїзду через міст складає 10 гривень. Така незначна сума в загальному приносить чималу користь.

Чистого доходу ми отримуємо десь 1,8-1,9 млн на рік, і ці кошти йдуть на реставраційні роботи Старої фортеці, Старого міста. Наше завдання в наступні рік-два – збільшити кількість туристів хоча би на 100-200 тисяч.


Теги: Стара Фортеця, освітлення

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.