Перейти на мобільну версію сайту


06.12.2019

КАМ’ЯНЕЦЬ У РЕЙТИНГУ ТРЕТІЙ

dostupnoУпродовж декількох місяців активісти ініціативи «Доступно.UA» інспектували українські міста на доступність для маломобільних людей. На Хмельниччині під «перевірку» потрапив Кам’янець-Подільський. Волонтери проєкту побували тут у жовтні. Як проходила перевірка, яке місце Кам’янець-Подільський посів у рейтингу прозорості та чим запам’ятався розповів співзасновник ініціативи Дмитро Щебетюк. Сам Дмитро, до речі, родом з Кам’янця-Подільського, але запевняє, що це не вплинуло на результат перевірки.

– Кам’янець-Подільський потрапив у рейтинг з кількох причин. По-перше, ми обирали міста з населенням від 100 до 250 тисяч осіб. По-друге, намагались обирати міста, де проєкт «Доступно.UA» раніше не був. І ще, окрім того, що Кам’янець гарне місто, я звідти родом – це теж спонукало його перевірити, – розповідає Дмитро Щебатюк. – Методологія перевірок складена таким чином, що там не може бути суб’єктивних моментів. Вона в більшості базується на діючих державних будівельних нормах. У процесі оцінки міст активісти перевіряли безбар’єрність вулиць, доступність аптек, закладів харчування, банківських та поштових відділень, транспорту та багато інших факторів. Зокрема у Кам’янці-Подільському перевірено 25 аптек, з них 2 виявилися доступними для маломобільних людей та сім частково доступних. Згідно з державними будівельними нормами, аптеки не мають права працювати, якщо вони є недоступними для маломобільних груп населення. Проте, за словами активіста, більшість аптек ігнорують цю норму. Також перевірка торкнулася перехресть, переходів та тротуарів. Основні критерії їхньої доступності: наявність тактильної плитки та нормативність її встановлення, наявність нормативного пониження бордюрної плити, кут його нахилу та відсутність додаткових бар’єрів. У Кам’янці-Подільському перевірили всі перехрестя та переходи у радіусі 500 метрів від центральної точки міста, оскільки це найбільш показово.

Мене засмутило Старе місто і те, що Кам’янець втрачає багато туристичних можливостей та вже далеко позаду Львова, хоча свого часу вони були на рівні. Старе місто досі не відбудоване і занедбане, туди мало хто потрапляє. Всі знають про місто, де є фортеця і ще максимум про каньйон. А про те, що є Старе місто з цікавими історичними вуличками, навряд чи хтось чув.

У межах рейтингу активістів відзначили, що в місті досить важко пересуватися на візку. У частині Старого міста майже немає переходів, багато високих бордюрів та й тротуари в жахливому стані. Місто не дуже завантажене автотранспортом і тому можна пересуватися дорогою, бо тротуарами майже неможливо. У центрі трішки краще, але зовсім немає тактильної плитки та звукових сигналів для незрячих людей.

Окрім того, перевірку пройшли об’єкти громадського користування. Зокрема центральний залізничний вокзал набрав 2 з можливих 20 балів, це один з найгірших результатів. Центральний автовокзал набрав 9,5 з 20 балів, він найбільш відповідає нормам серед перевірених міст. А от центральна міська лікарня набрала 1 бал, міська рада набрала 3,5 та ЦНАП – 3. За всі перевірені локації та об’єкти інфраструктури Кам’янець-Подільський міг набрати 3446 балів, натомість отримав 755,5 – це 21,92%. Так з шести перевірених міст Кам’янець-Подільський у рейтингу посів третє місце з показником виконання вимог у 21,92%, поступившись Івано-Франківську – 22,92% та Вінниці – 23,58%, проте випередивши Тернопіль – 17,55%, Херсон – 12,41 та Миколаїв – 11,91%. За задумом активістів результати перевірки з рекомендаціями будуть відправлені міській владі кожного міста, яке потрапило в рейтинг. За три роки проєкт має охопити 50 міст України, де буде відстежуватися динаміка змін.

Дуже добре, що про маломобільні групи населення нині дбають, але потрібно провести моніторинг тих місць, де вони можуть бувати. І ті міста слід забезпечувати якісними пандусами та проїздами. Але нові норми БДН нагадують факти нашої історії, коли скрізь будували церкви, потім їх тотально знищували, тепер знову будують. Так і з пандусами, скрізь будують, їх навіть ліплять там, де вони не ліпляться, де за багато років пандусом жодна людина не заїхала у заклад. А чого варті лабіринти на центральній вулиці міста, які поприліплювали до бутиків, куди люди з обмеженими можливостями ніколи й не заїдуть, бо у них такої потреби немає. Про зовнішній вигляд скаредних споруд й говорити годі. Одним словом, пролобіювали внести такий обов’язковий пункт до ДБН, але всі мусять лоба собі бити, замість того, аби якісні заїзди забезпечити у потрібних місцях. Підприємці і власники багатьох закладів напевне погодилися б внести якусь плату для облаштування пандусів, аби не ліпити їх де-небудь.


Теги: ініціатива «Доступно.UA» рекомендує

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.