Перейти на мобільну версію сайту


24.05.2019

І СПОРТИВНІ, І АКТИВНІ

контрольНа мапі Кам'янець-Подільського району населений пункт, який ми проінспектували в рамках авторського проекту «Сільський контроль», вперше з'явився у якості хутора. Це була частина сусіднього села, яке населяли вихідці з іншої країни, що свого часу і дали йому назву.

З часом хутори перетворилися в автономне поселення й навіть примудрилися змінити назву, яка, до слова, не сильно відрізнялася від свого сусіда. Якщо ви ще не здогадалися, то мова піде про село Залісся Друге Гуменецької об'єднаної територіальної громади, яке до 1946 року мало назву Вірменські Хутори.

Північно-західний населений пункт Кам'янець-Подільського району має цікаву історію і не менш цікаве сучасне життя. У кожен життєвий етап свого існування він мав якусь фішку, вирізнявся з-поміж інших. І навіть сьогодні, коли реформа децентралізації змінила межі й пріоритети, тут не зупиняються на досягнутому, живуть і мріють про перспективи.

Дістатися до Залісся Другого не так вже й важко: село розмістилося неподалік від Орининської траси та межує з сусіднім Чемеровецьким районом. Тричі на день сюди курсує автобус, вартість проїзду складає 25 грн в один кінець.

була школа-інтернатСПОЧАТКУ – ХУТОРИ
Перш ніж стати Заліссям Другим, село змінило декілька назв. В історичних джерелах воно згадується як Слободка (1805 рік), Слободка Армянская (1820), Хутора (1914), Вірменські Хутори (1926) і врешті з 1946 року – Залісся Друге. Варто зауважити, що дослідники переконані в нетотожності згаданих назв, хоча при цьому місце знаходження зберігається. Відтак назви «Слобідка» і «Хутір» вказували на тип поселення, яке виникло внаслідок переселення людей, а «вірменська» – належність земель, на яких з'явилися, а саме Великих Вірменах (нині це Великозалісся – прим.Авт.).

Сучасна назва Залісся Друге асоціюється із типом місцевості. Село і справді оточене лісом. А так, як неподалік знаходиться ще одне – Залісся Перше (раніше – Фридрівці), то нумерація не випадкова. 

Багато чого в населеному пункті пов'язане з іменем реформатора Столипіна, який запровадив аграрну реформу, відповідно до якої сільські поземельні банки забезпечували селян позиками для купівлі землі і влаштування хутірських та відрубних господарств. У дійсності великовірменський землемагнат Володимир Казимир, побоюючись революційно налаштованих селян, заклав частину наділів у банк. Відтак банк почав продавати землю селянам. Селянам пропонували користуватися землею з обов'язковим погашенням її вартості протягом 55 років. Тож переселенням зацікавилися селяни з сусідньої Дубинки, Великих Вірмен, навіть двоє з Голоскова. Всього було продано 851 десятину землі 141 користувачу. Одним із перших на цих землях поселився селянин Брунько, а згодом і назва для населеного пункту з'явилася. Сьогодні в Заліссі Другому в 252 дворах зареєстровано 574 мешканці.

Столипін залишив у Заліссі Другому ще один не менш важливий слід. Його іменем було назване ремісниче училище, де знаходився інтернат для безпритульних дітей, які і стали першими учнями училища. Навчальний заклад мав 6 га землі, дві пари коней, кузню, майстерню, де вихованці опановували виробництво сільськогосподарського реманенту. Після 1917 року приміщення використовувалося за іншим призначенням.

У дитсадкуОСВІТНЄ РОЗМАЇТТЯ
Можна сказати, що в Заліссі Другому педагогічних перспектив вистачало. На жаль, не всі вони збереглися до сьогоднішнього часу, але і нині село має чим пишатися в цьому напрямку.

Ось уже кілька років, як пішла у небуття Заліська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, яка розміщувалася у самісінькому центрі села. До 1917 р. у її приміщеннях розташовувалася земська школа. Після революції тут протягом 12 років готували кадри для сільського господарства, точніше агрономів. Згодом заклад став школою для глухонімих. 

Після закінчення Другої світової війни й перейменування населеного пункту тут відкрили дитячий будинок. Перші його вихованці – діти, яких влада підбирала на вокзалах, у потягах і просто на вулицях. Одним словом, жебраки і сироти, які у воєнних умовах сяк-так прилаштувалися до сурових вуличних буднів. Щоб виховати їх, варто було докласти чимало зусиль. І досі в історії тодішньої школи залишилося ім'я педагога Ніни Онуфран, яка пройшла фашистські концтабори, була членом Опору, була бійцем інтернаціональної бригади. 

Коли місцевий колгосп отримав статус учбово-дослідного господарства Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту, в Заліссі Другому були справжні зоряні часи. Тут усе будувалося і примножувалося. У новозбудованому Будинку культури були навіть навчальні аудиторії для студентів аграрного вишу. Господарство отримувало мільйонні прибутки, люди жили в достатку, кількість населення збільшувалася. 

ГурткиЗаліська школа як спеціальний заклад – школа-інтернат для дітей з вадами розумового та фізичного розвитку була заснована в 1960 році. У 2015 році школа відсвяткувала своє 55-ліття. Довгий час інтернат був навчально-виховним і корекційно-відновлювальним закладом освіти, який задовільняє потреби дітей з вадами розумового розвитку у загальній освіті, сприяв їхній соціальній адаптації і реабілітації. Школа була єдиною за своїм напрямком у південній частині Хмельницької області. Тут навчалися діти з Кам’янець-Подільського, Дунаєвецького та Чемеровецького районів. З учнями проводилися спеціальні заняття, їх готували до адаптації в суспільстві. Профілюючим предметом було трудове навчання, діти освоювали ази сільськогосподарської праці, швейної та столярної справи, вишивки, в’язання. Та, на жаль, через брак учнів й небажання колективу зберегти заклад, його діяльність закрили. Через кілька років приміщення передали в комунальну власність Гуменецької ОТГ, а там вирішили за доцільне розташувати на досить великій території Центр соціального обслуговування, яким керує Ольга Шевчук. Відтак у Заліссі Другому з'явилися фахівці соціального спрямування, які допомагають одиноким та пристарілим жителям громади справлятися з життєвими викликами і негараздами.

У 1994 році в Заліссі Другому побудували нову 2-поверхову типову школу, розраховану на 178 учнів. З 1995 року в ній працює Валентин Костецький, нині він директор навчального закладу.

СтаростаСьогодні Заліськодругий НВК І-ІІІ ступенів відвідує 78 учнів. У 2016 році завдяки об'єднаній громаді заклад отримав новенький шкільний автобус, яким здійснюють довіз учнів із сусідньої Дубинки та старшокласників з Думанова. Хоч школа має історичний профіль, але славиться на весь район розвитком позашкілля, зокрема гуртковими напрямками роботи. Школярі мають змогу абсолютно безкоштовно займатися в гуртках різьби по дереву, в'язання гачком, аплікації соломкою, літературному гуртку «Бригантина», який заснував Василь Цимбалюк. Левову частку гурткової роботи взяла на свої плечі Неля Лиськова, роботи її вихованців відомі не лише в громаді та районі, а й прикрашають різноманітні обласні й всеукраїнські виставки.

Окрім навчального закладу, директор керує і дитсадком, який перебуває у складі НВК. Його, як і школу, будували в 90-их минулого століття. Заклад розрахований на 45 дітей та дві групи. Нині функціонує тільки одна його частина. ДНЗ відвідує 18 малюків, діє одна різновікова група, батьківська плата за відвідини складає 15 грн в день.

ЗРОБЛЕНО ЧИМАЛО
Дитячий садок ділить територію й ділиться приміщеннями зі старостатом, поштою та медпунктом. У Заліссі Другому та Дубинці старостує Віталій Сьомко.

Медицина– З часу об'єднання громади вдалося багато чого зробити в підпорядкованих селах, – каже Віталій Сьомко. – У першу чергу, повністю завершили із вуличним освітленням. Встановили нові автобусні зупинки, таблички з назвами вулиць. Крім цього, двічі на місяць централізовано вивозимо сміття. Маємо п'ять майданчиків, на кожному з яких встановлено по три сміттєвих баки. Дякую людям, що ставляться з розумінням і не смітять там, де живуть. Усе таки елементарна культура має бути. Крім того, побудували будиночок на кладовищі, якого давно хотіли люди.

Другу частину дитсадка використали раціонально. Тут маємо старостат, де також проведено ремонтні роботи. Сюди перевели пошту і медпункт, який свого часу знаходився в дуже старому приміщенні.

Про колишні плачевні умови говорять і самі медики – завідувач ФАПом Катерина Чоп'як та молодша медсестра Наталія Клівіцька. Вони обслуговують не лише жителів Залісся Другого, а й сусідньої Дубинки. Сьогодні ж медики працюють у відмінних умовах і мають усе необхідне для роботи. 

Співоча ГармоніяГАРМОНІЯ У ВСЬОМУ
Дозвілля в Заліссі Другому зазвичай проходить у Будинку культурі, бібліотеці та на стадіоні. Те, що село спортивне і активне, підтверджують численні нагороди. Залісся Друге стало кращим спортивним селом Гуменецької громади.

Культурним дозвіллям тут керує Людмила Гончарук, вона завідує і сільським Будинком культури, і бібліотекою.
Вона зізнається, що з часу об'єднання громади для закладів культури було зроблено чимало. Для клубу закуплено екран, відеопроектор, стільці, декорації для сцени; для бібліотеки – нові книги і періодику.

ЛюдмилаПри СБК діє вокальний жіночий колектив гармонія, до складу якого входять Світлана Сьомко, Олена Онуфрейко, Наталія Шатковська, Наталія Стрельбіцька, Інна Борисюк, Ірина Онуфрейко, Вікторія Яловик, Анна Бзинко, Катерина Лубинецька, Марина Олійник, Марина Ткачук, Людмила Брунько і Людмила Гончарук. Крім того, функціонує драматичний гурток «Намисто», до діяльності якого, окрім перерахованих вище, долучаються Валерій Чоп'як та Андрій Лівіцький. На всі свята залісяни збираються в клубі. Тут до розваг уже звикли, тож охоче підтримують культурні ініціативи. 

З турботоюЄ ДЕ ПРАЦЮВАТИ
Свого часу роботи для жителів Залісся Другого було найбільше в колгоспі. У 1957 р. господарство приєднали до Великозаліснянського колгоспу ім.Куйбишева, а через два роки ліквідували сільську раду. Коли в селі діяв учгосп, тут вирощували нові сорти зернових, нові племенні породи, з'явилася птахоферма, фруктовий сад, автотракторний парк, зернотік. Певний період у селі працював сітроцех і навіть асфальтний завод.

У 1992 році відновила свою діяльність сільська рада, відокремившись від сусіднього Великозалісся.

І сьогодні в Заліссі Другому є де працювати: найбільше роботою забезпечує місцева ковбасня – «М'ясні традиції» Трушева. Сільські землі обробляють «Енселко-Агро», «Баркософт Агро 3*», ТОВ «УАТГ», ФГ «Федорчука», ФГ «Данилюка».

Залісся Друге – одне з крайніх точок Гуменецької громади. аби дістатися звідси до центральної садиби громадським транспортом, потрібно зробити дві пересадки, а от власним авто можна проїхати і через Думанів, і через Великозалісся. У будь-якому випадку шлях не близький, але – не заважає людям жити з надією на краще. Бо ж як інакше?
Відтак за старання, ентузіазм та невичерпний оптимізм Залісся Друге отримує від «Сільського контролю» тверду четвірку.

Відповідально Дороговкази


Теги: сільський контроль, с.Залісся-2

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.