Перейти на мобільну версію сайту


26.04.2019

ГУМЕНЦІ: ЦЕНТРОВІ Й ГОСТИННІ. ЧАСТИНА ТРЕТЯ

контрольДецентралізація дала можливість об'єднаним громадам не лише розвиватися, а й працювати на перспективу, створюючи адміністративні, соціальні та комунальні об'єкти, спрямовані на підтримку життєдіяльності ОТГ. До реформи село Гуменці – центральна садиба однойменної громади, тримало марку прогресивного населеного пункту. Багато в чому цьому сприяла і близькість до міста Кам'янця-Подільського. Невипадковою є і поява неподалік села й у його межах потужних промислових об'єктів – лідерів виробництва промислової та сільськогосподарської галузей країни. А це й відповідні надходження до місцевого бюджету. Отож, третю частину нашої експедиції авторського проекту «Сільський конт­роль» присвячуємо тим, хто наповнює сільську скарбницю, а також тим, хто дбає про здоров'я, соціальний захист а ще – робить життя гуменчан комфортним.

Гуменці – настільки насичений різними об'єктами населений пункт, що тут можна жити нікуди не виїжджаючи. Є і робота, і соціальний захист, і відпочинок, і різні адмінпослуги. Зрештою, в центральній садибі так і має бути. Після реформи в населеному пункті з'явилися деякі нові соціальні структури, яких раніше не було. Стартували нововведення із ЦНАПУ.

Колектив ЦНАПУ БЮДЖЕТ ЗАРОБЛЯЮТЬ
Центр надання адміністративних послуг Гуменецької сільської ради, яким керує Валерій Свідер, запрацював у січні 2016 р. Працівники сектору надання адміністративних послуг і сектору державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно надають жителям громади 123 різноманітні послуги. Це і державна реєстрація, і послуги структурних підрозділів сільради, послуги ДМС, Держгеокадастру, соцзахисту населення та дозвільного характеру.

– Найбільш затребуваною за три роки залишається державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, – каже Віталій Свідер. – Також популярністю користуються послуги Держгеокадастру та призначення житлових субсидій. До речі, ЦНАП Гуменецької сільської ради одним із перших в Україні взяв повноваження із прийому документів на призначення житлових субсидій, уклавши меморандум з УСЗН РДА. Крім того, починаючи з лютого цього року ми надаємо послуги з реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації.

До слова, вже рік, як ЦНАП переїхав в оновлене приміщення, що знаходиться в сільському Будинку культури. За 2018 рік 1759 послуг, наданих громадянам, поповнили сільську скарбницю на 109681 грн. Хоч сума і невелика, як порівнювати з іншими, але наразі це єдина прибуткова державна установа в громаді.

Відкриття ПМСДЗАБРАЛИ МЕДПУНКТИ
Одне із сільською радою приміщення ділить амбулаторія загальної практики – сімейної медицини, що з'явилася з утворенням громади, та Центр первинної медико-санітарної допомоги, який відкрився минулоріч. Очолив ЦПМСД сімейний лікар Дмитро Здоровецький.

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Гуменецької сільської ради було створено 5 жовтня 2018 року рішенням сесії сільської ради. 3 4 грудня 2018 р. заклад почав повноцінно функціонувати. Для цього з бюджету громади було виділено 550 тис грн. на оплату праці усіх працівників і понад 82 тис. грн. для придбання медичного обладнання та комп’ютерної техніки. Ліцензію на медичну практику центр отримав 29 листопада минулого року, а вже 15 січня 2019 року уклав договір з Національною службою здоров’я України, аби отримувати фінансування за принципом «Гроші йдуть за пацієнтом».

МедицинаЗа словами головного лікаря ЦПМСД Дмитра Здоровецького, до складу Центру входять 16 об’єктів: 4 амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 6 ФАПів, 6 ФП. Всього у Центрі працює 61 людина. Заклад має все для надання допомоги на первинному рівні – електрокардіограф, отоофтальмоскопи, пікфлуометри, глюкометри з тест-смужками, пульсоксиметри, швидкі тести на тропоніни, вірусні гепатити В та С, ВІЛ. А за перші кошти, отримані від НСЗУ, було закуплено ноутбуки, принтери та забезпечено доступ до інтернету.

Та все ж таки, більшість людей йдуть за медичною допомогою саме до амбулаторії, де на них чекають сімейні лікарі Дмитро Здоровецький та Юлія Рибак, а також педіатр Ольга Гузак. Медичних кабінетів – сучасних, європейського зразка вистачає – і дитячий, і денний стаціонар, і маніпуляційна, й оглядова. Головне, переконані медики, вчасна профілактика, тоді й хвороб менше, і люди в громаді здорові.

Команда ТерцентруЄ КОМУ ДОГЛЯНУТИ
Про здоров'я, комфортні умови і тепло в оселі турбується ще одна установа Гуменецької сільської ради – КЗ «Гуменецький територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», який очолює Ольга Шевчук. Створювали його, як і ЦНАП, три роки тому практично з нуля. До складу Терцентру входить відділення соціальної допомоги вдома, відділення соціально-побутової допомоги та відділ соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю. Соціальні послуги отримують не лише громадяни похилого віку, інваліди та хворі, які потребують сторонньої допомоги, а й ті, хто перебуває у складних життєвих обставинах. Усі послуги на безоплатній основі надаються одиноким громадянам, пенсіонерам та інвалідам, які не мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд та допомогу.

Що й казати, працювати у Терцентрі нелегко, адже доводиться бачити чимало різних життєвих ситуацій, більшість з яких нелегкі, а ще – приймати відповідальні рішення, знаходити вихід зі складних ситуацій, навіть допомагати із придбанням житла.

пожежна командаПершим у Терцентрі з'явилося відділення соціальної допомоги вдома. Усі 12 соціальних робітників, які працювали в районному терцентрі, були працевлаштовані тут. У Гуменцях працює аж два соціальних працівники – Світлана Стефанюк і Людмила Кучер. На їхні плечі лягає чималий шмат роботи – це і допомога у веденні домашнього господарства, оформленні документів чи оплаті комунальних послуг: від проведення ремонтних робіт до приготування їжі й елементарного – просто поговорити. До речі, остання послуга абсолютно безкоштовна і найбільш затребувана. Бо ж добре слово хоче кожен почути. 

З часу створення Терцентру найбільш затребуваною виявилася послуга з так званих планових виїздів, коли ціла соцбригада виїжджає в один із населених пунктів громади і комплексно надає необхідну допомогу. Комусь треба покосити траву біля дому, в когось стелю побілити чи випрати одяг, а хтось чекає на приїзд перукаря чи швачки. Намагаються враховувати потреби одиноких, соціально незахищених осіб, яким важко обійтися без сторонньої допомоги.

– У відділенні працює завгосп, швачка, перукар, спеціаліст з ремонтних робіт, – пояснює Ольга Шевчук. – У своїй роботі намагаємося охопити усі верстви населення громади. Для дітей проводимо змагання і конкурси, бесіди та лекції соціального спрямування, а з дорослими говоримо про те, що найбільше турбує їх – захищеність, стабільність. Одна допомоги і розуміння потребують усі, з чим наш Терцентр і справляється у міру власних сил і повноважень.

донор бюджетуКОМУНАЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ
Реформа децентралізації дала можливість громаді створити власне комунальне господарство. Відтак у Гуменцях з'явилося КП «Житловодгоспресурс», яким керує Микола Березовський. Комунальне господарство взяло на себе левову частку відповідальності за благоустрій в населеному пункті та надання послуг з водопостачання. У селі діє центральний водогін, тож проблем з водопостачанням тут немає. До речі,в громаді прийнято програму щодо поводження з твердими побутовими відходами. Придбаний сміттєвоз забезпечує централізоване вивезення сміття, є навіть встановлені відповідні контейнери.

– Ніколи не думала, що мої Гуменці будуть освітлені, – зізнається нам під час розмови місцева жителька. – Як створили громаду, то щороку тільки краще живеться. І вуличне освітлення, і дороги ремонтуються. Минулого року зроблено провулок Сторожука. Ним їхати одне задоволення, наче в Європі.

цементЩоправда, не будемо до кінця відвертими, якщо не скажемо про комунальні проблеми. Їх також вистачає. Наприклад, вулиця Першотравнева скільки себе пам'ятає, постійно потерпає від вантажівок. Великоваговий транспорт, що рухається з птахофабрики, за рік вщент розбиває дорогу, як би її не латали. До того ж, вона на балансі Служби автомобільних доріг, і багата за всіма мірками сільська рада не має права її ремонтувати за власні кошти. А на горіхи час від часу за цю ділянку автошляху дістається саме голові громади. Та й будинки на Першотравневій через ці вантажівки у тріщинах. 

Старожилом серед об'єктів гуменецької інфраструктури по праву вважається мала пожежна команда, створена в жовтні 2012 року. МПК керує Іван Височанський. На обслуговуванні гуменецьких рятівників перебуває 21 населений пункт громади. Колектив хоч невеликий, але дружній.

птахофабрикаЗвичайно ж, найбільше роботи у рятувальників влітку але не голіруч працюють. Є пожежний автомобіль, мають мотопомпу, за допомогою якої можна брати воду з будь-якої водойми. Для потреб МПК є окреме приміщення, що поруч із сільським Будинком культури. Пожежники тісно співпрацюють з комунальниками, добре що транспорту необхідного поки що вистачає, хоча, як кажуть, завжди хочеться більшого.

ГРОШІ МАЮТЬ
Як ми вже згадували, найбільшими донорами сільського бюджету є ПАТ «Подільський цемент» та птахофабрика «Авіс». Ці потужні гіганти забезпечують роботою не лише гуменчан, а й жителів міста та поближніх сіл. Не обійшлося тут і без сільського господарства – землі гуменчан обробляє СТОВ «Гуменецьке», яким керує Володимир Янулик. У народі про сільгосппідприємство говорять, що то «французи». І правда, французькі інвестори давно облюбували гуменецькі землі, навіть агронома Ульріха відправили в Гуменці у безтермінове відрядження. Він не лише вподобав наш край, а й знайшов собі дружину.

Під контролемМіж цемзаводом і селом умовною лінією проходить залізнична колія. Свого часу тут навіть станцію збудували з однойменною назвою, але віднедавна потяги на ній не роблять зупинок. До речі, мають Гуменці і власний висілок, назва якому Вільний. Це одна вулиця, яка починається як їхати з міста справа по міжнародній трасі неподалік від славнозвісного Тещиного язика. Його, сподіваємося, не лише відремонтують, а й розширять, відтак кількість аварій знизиться до мінімуму.

Кафе «Гуменчанка», шість продуктових та один продовольчий магазин, АЗС і відомий комплекс кафе в лісі «Перевал» – це все, що нарощує м'язи гуменецької економіки. І якщо зібрати докупи перераховане впродовж трьох випусків, то можна зі впевненістю стверджувати – село Гуменці – потужне й перспективне, а ще – багате й самодостатнє.

P.S. На такій ось позитивній ноті ми завершуємо мандрівку найбільшим за площею населеним пунктом Гуменецької об'єднаної територіальної громади, який без жодних зауважень заслуговує на оцінку відмінно. Головне – тут і без оцінок завжди тримали високу лідерську планку. І хочеться вірити в те, що вона ніколи не опуститься донизу.


Теги: сільський контроль, с.Гуменці

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.