Перейти на мобільну версію сайту


19.04.2019

ГУМЕНЦІ: ЦЕНТРОВІ Й ГОСТИННІ. ЧАСТИНА ДРУГА

контрольЄ населені пункти в нашому районі, історія яких не поміщається на одній газетній шпальті. Ті, хто живуть з розмахом, розвиваються з прискоренням, заслуговують як мінімум на книгу. Саме таким селом є Гуменці – центральна садиба Гуменецької об’єднаної територіальної громади, розповідь про які ми розпочали в минулому числі газети від 12 квітня 2019 року. 

Сьогодні продовжуємо знайомити вам з давніми та новими об’єктами інфраструктури. І основний акцент націлимо на духовне. а точніше на освіту й культуру, для яких у селі створені сучасні й комфортні умови. Власне і самих об’єктів тут достатньо, і вони такі ж центрові, як і Гуменці – герой авторського проекту «Сільський контроль».

Після об'єднання Гуменецька громада першою в районі взялася за створення відділів та структурних підрозділів. Відтак з'явився відділ освіти, культури, спорту і туризму Гуменецької сільської ради, який очолює Лілія Срібняк. Він дислокується саме в центральній садибі. При цьому відділі діє методкабінет, також йому підпорядковуються дошкільні, шкільні навчальні заклади, заклади культури і бібліотеки, позашкілля та ДЮСШ. Погодьтеся, досить потужний напрямок діяльності. Саме завдяки наполегливості Лілії Олексіївни та всебічній підтримці голови громади Інни Абдулкадирової в Гуменцях з'явилася опорна школа – Гуменецький НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія» – перший в районі серед об'єднаних громад навчальний заклад, яким довгий час керує Ліна Пазюк.

Ліна ПазюкОПОРА ОПОРНОЇ
Сьогодні в опорній школі навчається 246 учнів, 20 з яких у Великозаліській філії (10 – ДНЗ, ще 10 – початкова школа). Минулого року ще діяла Супрунковецька філія, але через брак дітей її діяльність призупинили. Протягом навчального періоду щоранку до НВК прибувають дітлахи не лише з Гуменців, а й сусідніх Абрикосівки, Корчівки, Супрунківців, Колубаївців, Привороття Другого, Киселівки, Великозалісся, Малозалісся та Слобідки-Гуменецької.

За опорною школою закріплено аж три шкільних автобуси.

З часу створення об'єднаної громади Гуменецький НВК отримав значне фінансування – у межах 12 млн грн.

У школі– Завдяки підтримці голови громади Інни Абдулкадирової, відділу освіти на чолі з Лілією Срібняк школа отримала друге дихання, – каже її очільниця Ліна Пазюк (на фото праворуч). – Відтак заклад має нову покрівлю, сучасну медіатеку, яка, до речі, також єдина серед закладів освіти об'єднаних громад. Придбали сучасні мультимедійні комплекти в класи, оновили кабінети, зокрема маємо нові кабінети хімії, географії, математики, фізики, інформатики. Проведено капітальний ремонт їдальні, придбано нові меблі й обладнання. До речі, безкоштовним харчуванням (сніданок і обід) забезпечені учні початкової школи, з соціально-незахищених категорій та ті, хто доїжджає з інших населених пунктів громади. Загалом вартість харчування на день складає 15 грн, за власний кошт харчується 33 учні.

медіатекаНа першому поверсі маємо корпус початкової школи – тут і просторий новий коридор, і ігрова кімната, і новий клас за вимогами НУШ, обладнаний всім необхідним. На стадії завершення капітальний ремонт тренажерного залу, у перспективі плануємо відремонтувати спортзал. При школі діє ДЮСШ «Лідер» та гуртки ЦДЮТ.

Робимо все для того, аби наші випускники мали змогу не тільки здобути якісні знання, а й вступити до престижних вишів країни.

І вони вступають та власним прикладом показують, що сільська школа може спокійно конкурувати із закладами освіти міста. Цьому підтвердження результати ЗНО й не лише.

Наталя КостюкГУМЕНЕЦЬКЕ ДИВО
Дитсадок «Дивограй», яким керує Наталя Костюк (на фото ліворуч), гостинно відчинив свої двері у травні 2016 року. Колись дитсадок у Гуменцях діяв у невеличкому приміщенні. Хоч був розрахований на 17 діток, та заклад відвідували майже чотири десятка малюків. Затісно було – це м'яко сказано. Тож не дивно, що сільський голова Інна Абдулкадирова прийняла рішення створити дитсадок, у якому було би не тільки комфортно, а й зручно та цікаво.

Відтак підшукали необхідне приміщення в центрі села й у 2008 році розпочали реконструкцію. Коштів, щоб зробити все швидко й одразу, не вистачало, але через 8 років отримали той результат, про який так довго мріяли. Ремонт і обладнання закладу обійшлося в більше 5 млн грн, левова частка з яких – кошти сільської ради.

2-поверховий ДНЗ «Дивограй» розрахований на 100 діток, нині його відвідують 82 дошкільнят. Діє дві молодші, одна середня та одна старша групи. У «Дивограї» виховують не тільки маленьких гуменчан, а й малюків з сусідніх населених пунктів – Супрунківців, Абрикосівки, Привороття Другого. Є навіть п'ятеро вихованців з Кам'янця-Подільського. Перебування однієї дитини в дитсадку обходиться у 30 грн за день, 50% з яких покриває сільський бюджет, решта – батьківська плата.

дитсадокДля дітлахів передбачене 3-разове харчування (влітку – 4-разове). За рішенням сесії сільської ради звільнені від плати за дитсадок багатодітні родини, сім'ї учасників АТО, чорнобильців, малозабезпечені, сироти та напівсироти.

У самому приміщенні чисто й охайно, відвідувачів навіть просять заходити у змінному взутті або бахілах (ми так і зробили під час ревізії – прим.Авт.). Кожна група має власну спальню та ігрову кімнату, окремий санвузол. Також для малюків є актова та спортивна зала, в ДНЗ діє гурток «Калиновий край», на заняттях якого можна дізнатися про історію рідного краю та народні традиції і звичаї.

У дворі – сучасний дитячий майданчик з різноманітними гойдалками, йому вже три роки, а він і досі має гарний вигляд, наче новий.

Олександр ДорожЛІДЕРИ У СПОРТІ...
Зі всіх об’єднаних громад району Гуменецька єдина, яка має власну дитячо-юнацьку спортивну школу. І назва її «Лідер» відповідає сучасним реаліям. Очолює заклад Олександр Дорож (на фото ліворуч). У ДЮСШ працює семеро тренерів-викладачів з п’яти видів спорту: волейбол, дзюдо, легка атлетика, теніс настільний та футбол. Загалом спортивний заклад відвідує 162 спортсмени. У відділенні легкої атлетики тренують Микола Дубчак та Сергій Кшемінський. Тренер відділення футболу – Олександр Дорож, який, до речі, тренує футбольну команду дівчат. Катерина Лубинецька та Олексій Куценко тренують спорстменів у відділенні волейболу, а дзюдоїстів тренує Олександр Петруньков. Юних тенісистів ДЮСШ тренує Тамара Матвійчук.

У спортіУ школи «Лідер» і результати відповідні: лише в минулому році спортсмени ДЮСШ взяли участь у 34 обласних та 16 всеукраїнських змаганнях з різних видів спорту. На обласному рівні було здобуто 18 перших, 21 друге та 22 третіх місця. На Всеукраїнському рівні – 4 перших, 3 других та 6 третіх місць. 

Крім того, Гуменці минулоріч приймали обласні змагання серед голів ОТГ та старост, які проводилися вперше у Хмельницькій області. За результатами змагань команда Гуменецької ОТГ, здобувши 5 перших місць, 2 других та 3 третіх, посіла перше місце в загальнокомандному заліку. Щороку в селі проходить міжобласний турнір зі стрибків у висоту «Подільська весна», головним організатором якого є вчитель фізкультури Гуменецького НВК, тренер-викладач ДЮСШ «Лідер» Микола Дубчак. Також «лідерці» постійно проводять Спартакіади школярів серед закладів загальної середньої освіти з міні-футболу, волейболу, баскетболу, легкої атлетики, шахів, фізкультурно-патріотичний фестиваль «Козацький гарт», «Старти надій». Одним словом, спортивні й результативні.

До речі, Гуменці мають сучасний спортивний майданчик європейського зразка, який з'явився завдяки спонсорській допомозі ПАТ «Подільський цемент».

позашкілля... І ПОЗАШКІЛЛІ
Не відстає в освітянському русі й позашкілля – також єдиний, створений серед ОТГ району Центр дитячої та юнацької творчості Гуменецької сільської ради, який розпочав свою діяльність з 2016 року. Очолює Центр в.о. директора Тетяна Мартинюк. Гуртки позашкілля працюють на базі двох ДНЗ та 8 навчальних закладів, на 100% безкоштовні. Наразі відкрито 30 груп та працює 25 гуртків за чотирма напрямками – соціально-гуманітарним (англійська мова), науково-дослідницьким, художньо-естетичним та науково-технічним. 367 вихованців від 5 до 18 років мають змогу опанувати корисні навички та вміння під керівництвом двох методистів та 23 керівників.

Роботи гуртківців за короткий проміжок часу вже знайшли високі оцінки не лише на районних та обласних конкурсах, а й всеукраїнських і навіть міжнародних.

Леся КіслякУ ЦЮДТ діє постійна виставки, на якій можна побачити кращі витвори юних талантів. Власне щодо гуртків, то тут є і ляльковий театр, і живопис, декоративний розпис, писанкарство, народний спів, сучасна хореографія, різьблення по дереву, рукоділля, аплікація соломкою, літературна студія «Бригантина», фотогурток, гурток «Дударики», оригамі, бісероплетіння, гончарство, дослідницькі роботи МАН тощо.

КУЛЬТУРНИЙ ОСЕРЕДОК
Спраглих до знань дорослих та дітей завжди радо зустрічає Центральна сільська бібліотека при якій нещодавно також відкрили медіатеку. Комунальний заклад «Гуменецька публічна бібліотека» запрацював два роки тому. Керує царством книг Леся Кісляк (на фото праворуч).

– У складі комунального закладу діє 9 філій та три бібліотечні пункти в громаді, – каже Леся Володимирівна. – У бібліотечних фондах є 86 233 примірники книг, а в медіатеці – 12 428. Щороку отримуємо новинки літератури й періодики. Бібліотекарі не сидять, склавши руки, постійно проводять цікаві заходи для читачів, всіляко заохочують до друкованого слова.

БогдановаСповнені ентузіазму і працівники культури на чолі з завідувачем сільського Будинку культури Тетяною Богдановою (на фото ліворуч).

СБК почав діяти з 1970 року, а в 2002 році почався його другий, оновлений етап.

– Коли прийшла завклубом, заклад був у плачевному стані, – пригадує Тетяна Антонівна. – Рік за роком завдяки Інні Григорівні він змінювався, і сьогодні маємо сучасний заклад культури, в якому проводимо численні свята, концерти та фестивалі.

При СБК навіть діє студія звукозапису, якою керує Ігор Чупрун. З'явилася вона два роки тому. Власне Будинок культури та його працівники мають чим потішити. При СБК діє народний колектив «Подолянка», який вже двічі підтвердив своє звання. У колективі під керівництвом Тетяни Богданової співають 12 жінок різного віку і професій – це Руслана Онуфрієва, Леся Кісляк, Валентина Балицька, Неля Гужальська, Ольга Юрчук, Оксана Стефанюк, Іванна Пазюк, Валентина Зюбрицька, Людмила Островська, Наталія Намок, Вікторія Колісник та Наталя Фалендиш.

Подружжя Чупрунів– Маємо хор завклубів і бібліотекарів «Перлина», яким керує Микола Вапничний, – продовжує Тетяна Антонівна. – Також діє хореографічний колектив «Сонячні промені», «Художнє слово», вокальна дитяча група та вокальна з дорослих дівчат. Крім цього, є інструментальний ансамбль завклубів, керівником якого є Ігор Чупрун.

Щороку завдяки працівникам культури в Гуменцях проходять масові свята та обрядові дійства. Ніколи не зупиняємося на досягнутому, рухаємося тільки вперед.

Продовження читайте в наступному випуску газети «КЛЮЧ».

Теги: сільський контроль, с.Гуменці

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.