Перейти на мобільну версію сайту


11.10.2019

ГРИП НА ПОРОЗІ. ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ХВОРОБИ?

грип-1Щороку осінь приносить не тільки зміну погодних умов, а й сигналізує про початок простудних захворювань. За даними Центру громадського здоров'я, підсумки епідемічного сезону 2018-2019 рр. показали, що на грип та ГРВІ в Україні захворіли 5,4 млн людей. При цьому 64 українці померли, а понад 161,5 тис. людей вакцинувалися. Понад 65% тих, хто підхопив грип під час епідсезону – це діти до 17 років. Жоден померлий не був вакцинований проти грипу. 11 осіб взагалі не зверталися по медичну допомогу, а кожен п’ятий звернувся вже за критичного погіршення стану здоров’я на шостий день хвороби та пізніше.

Як вберегти себе від сезонних простудних захворювань, чи рятує вакцинація і які ліки найбільш дієві, спробуємо розібратися.

ГРИП ЧИ ЗАСТУДА?
Досить часто ми плутаємо поняття грип та застуда, адже в них, на перший погляд, багато чого спільного. Варто знати, що при застуді хвороба починається поступово, а температура тіла рідко піднімається вище 37-37,5 градусів. Для застуди характерні такі симптоми як нежить, яка розпочинається з початком хвороби, та біль у горлі. А задишка виникає лише через закладений ніс.

Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Температура здіймається до 38 градусів і вище. Такі симптоми як нежить чи біль в горлі не типові для початку грипу. Біль у горлі може з’явитись лише на 3-4 день від початку хвороби. А нежить – на 2-3 день.

Отож, до симптомів грипу слід віднести такі: прояви інтоксикації (ломота, озноб, головний та м’язовий біль супроводжують грип з початку хвороби), дискомфорт в очах (сльозотеча, почервоніння та світлобоязнь), задишка, відчуття нестача повітря (під час грипу такий симптом вказує на дихальну недостатність).

Симптоми гострої форми грипу в дорослих – це проблеми з диханням, біль або дискомфорт у грудях чи животі, раптове запаморочення, розгубленість, багаторазове блювання. Також варто насторожитися, якщо симптоми грипу спочатку зникають, а потім повертаються з лихоманкою та посиленим кашлем.

До симптомів гострої форми грипу в дітей можна віднести такі: будь-які проблеми з диханням, синюватий колір шкіри, дитина не п’є достатньої кількості рідини, не прокидається або не реагує на вас, вона настільки роздратована, що не хоче, щоб її піднімали на руки. Так саме, як і в дорослих, може бути ситуація, коли симптоми грипу починають зникати і стан дитини покращується, але згодом піднімається висока температура та посилюється кашель, з'являється лихоманка та висип на шкірі.

Як правило, найбільший ризик заразитися грипом від хворого – з дня прояву перших симптомів до 3-7 днів після. Діти та люди з ослабленим імунітетом можуть бути заразними на кілька днів довше.

При ГРВІ людину вважають заразною за кілька днів до появи перших проявів та поки не пройдуть усі симптоми. У більшості випадків це близько 2 тижнів. Зазвичай загальні прояви з’являються впродовж перших 2-3 днів, і саме тоді існує найвищий ризик заразитися вірусом від хворого.

Ніна ВеліаніВАКЦИНАЦІЯ – ПРАВИЛО №1
У першу чергу, почнемо з профілактики, адже недаремно кажуть, якщо хочете чогось уникнути, краще цій появі завадити. Саме вакцинація є найефективнішим способом профілактики грипу. Тільки уявіть, лише одне щеплення, і ви на цілий сезон забуваєте про грип.

Якою має бути вакцинація та на які штами вірусу грипу варто очікувати цьогоріч ми запитали у головного педіатра Центральної районної лікарні Ніни Веліані.

– Згідно з прогнозом епідемічного сезону 2019/2020 (01.10.2019–17.05.2020), очікуються дві хвилі підйому захворюваності: у грудні та наприкінці січня – на початку лютого, з можливим піком на 4-му тижні 2020 року, – пояснює Ніна Сергіївна. – Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, у новому епідсезоні в Україні імовірно циркулюватимуть 4 штами вірусу грипу, подібні до A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09, A/Kansas/14/2017(H3N2), B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87) та B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

Відтак, найкраща профілактика захворювання на грип – це, звісно, вакцинація! 

– Ніно Сергіївно, чи достатньо на сьогодні вакцин проти грипу і які з них результативні?

– Цьогоріч українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник – «Санофі Пастер», Франція) – 4-компонентна та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) – 3-компонентна. Обидві вакцини якісні та безпечні. Варто зауважити, що якість вакцин, котрі ввозять до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру. Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» від шести місяців.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. Щорічна вакцинація забезпечує захист від грипу саме від тих штамів, які ціркулюють у цьому році.

грип-2– Чи є якісь особливості вакцинації проти грипу?

– При щепленні проти грипу вперше в житті для дітей до 9 років проводиться вакцинація двічі з інтервалом в 4 тижні. Далі – щорічно одноразово. Найкращий час для щеплення – напередодні сезону, у нашому випадку це на початку осені. Якщо ж зробити щеплення не було можливості, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. 

– Чи можна поєднувати вакцинацію проти грипу з іншими щепленнями і чи дозволена така профілактика вагітним?

– Так, вакцинацію проти грипу можна поєднувати з іншими щепленнями, за виключенням БЦЖ. При цьому різні вакцини вводять у різні ділянки тіла. Щодо вагітних, то тут жодних ризиків немає: вакцини проти грипу дозволені для щеплення вагітних на будь-якому терміні вагітності і в період годування груддю.

Вакцину слід вводити ін’єкційно внут­рішньо­м’язово або підшкірно. Рекомендованим місцем для внутрішньом’язової ін’єкції дітям віком від 6 до 35 місяців є передньолатеральна ділянка стегна (або дельтовидний м’яз, якщо м’язової маси достатньо), а для введення дітям віком від 36 місяців та дорослим – дельтовидний м’яз.

– Ніно Сергіївно, чи є під час щеплень так звані групи ризику, тобто ті, кому в першу чергу потрібна вакцинація?

– Звичайно. До групи ризику входять діти, медичні працівники, військові, пожежні, поліцейські, люди з хронічними хворобами, вагітні жінки та особи похилого віку. Якраз вони і потребують першочергової профілактики проти сезонних захворювань. 

– На який термін діє вакцина і як часто потрібно проводити щеплення проти грипу?

– Тривалість імунітету після вакцинації як правило коливається у межах від 6 до 12 місяців. Тому рекомендується здійснювати щорічну ревакцинацію проти грипу. Варто пам'ятати, що щорічна вакцинація від грипу – це найкращий спосіб зменшити ризик захворювання, серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

Щодо переваг вакцинації, то я би їх виділила окремо. У разі щеплення ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%; частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%, а ймовірність смертельних випадків, що дуже важливо, зменшується на 80%! Тож якщо ви думаєте про своє здоров'я, то обов'язково оберете безпечну вакцинацію замість затяжного лікування з можливими наслідками.

ЛІКУВАННЯ ГРИПУ ТА ГРВІ
Звичайно ж, ідеальний варіант – це вакцинація. На щастя, з кожним роком профілактика хвороб стає все більш популярною. Ми не такі багаті, щоб лікуватися, але достатньо мудрі, щоб попередити захворювання. Якщо в родині дотримуються такого правила, значить здоров'ю в ній приділяють достатньо уваги, якщо ж ні, то будемо лікуватися.

Що варто пам'ятати, якщо ви захворіли?
1. Застуду з легкими симптомами лікують лише постільним режимом та активним питтям упродовж 3-5 днів, адже наш організм може сам впоратися з вірусом.

2. Не забувайте пити достатньо рідини. Під час хвороби ми втрачаємо багато рідини разом з потом при гарячці та під час інтенсивного кашлю. Тому важливо підтримувати водний баланс.

3. Препарати від кашлю та болю у горлі не мають доказової ефективності, вони можуть лише ненадовго полегшити самопочуття.

4. Температуру дорослим «збивають» після відмітки 38.5. Якщо температура нижча, не «збивайте» її. Це означає, що організм почав боротися з інфекцією та збивання температури йому заважатиме.

5. Харчуйтеся корисно. Овочі та фрукти дуже потрібні організму під час недуги. Якщо немає апетиту, зверніть увагу на курячий бульйон. Там є багато поживних речовин. До того ж, гарячі рідини допомагають зігріти нижню частину носоглотки та сприяють очищенню слизової оболонки. Це дозволяє організму швидше позбутися патогенних частинок та інфекції.

6. Провітрюйте приміщення. Протягів боятися не варто. Не перетворюйте дім на бункер з наглухо зачиненими вікнами. Регулярне провітрювання і вологе прибирання допоможуть легше перенести грип та застуду.

грип7. Обмежте відвідування людних місць. Плануючи йти на роботу чи ще кудись, відчуваючи ознаки хвороби, ви наражаєте не тільки себе, а й навколишніх на небезпеку. Навіть із незначними проявами ГРВІ людина є потенційно небезпечною, з епідемічної сторони, особливо для вагітних, дітей і людей з важкими захворюваннями (наприклад, серцево-судинної системи, дихальної системи, імунологічними проблемами або онкологічними захворюваннями). Саме у цих людей гострі респіраторні інфекції, грип можуть викликати досить важкі ускладнення.

Якщо людина захворіла на грип, вона повинна лишатися вдома ще як мінімум добу після того, як спаде висока температура. Це правило діє в усіх випадках, крім тих, коли потрібна невідкладна медична допомога або речі першої необхідності. Висока температура повинна нормалізуватися впродовж перших 24 годин без жарознижувальних препаратів.

Якщо все-таки потрібно вийти з дому, наприклад, щоб звернутися до лікаря, варто одягати маску або прикривати обличчя серветкою, коли кашляєте чи чхаєте. Не варто користуватися носовичками з тканини, оскільки на них мікроорганізми можуть накопичуватися та розмножуватися.

8. Часто мийте руки, щоб попередити розмноження та поширення мікробів. У разі відсутності такої можливості – використовувати одноразові серветки з антисептичними розчином або розчин розпилити безпосередньо на руки та витерти сухою паперовою серветкою, а за відсутності – сухою і чистою тканиною.

9. Не займайтеся самолікуванням, не слухайте порад друзів та експертів. Краще домовитися про візит з вашим сімейним лікарем, який пропише грамотний курс лікування.

10. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею. Привчіть себе до профілактики захворювань і будьте здорові!

Що ж робити, якщо хворіють ваші діти? Крім зазначеного вище, ось ще декілька порад від головного педіатра Центральної районної лікарні Ніни Веліані.
1. Батькам слід запам'ятати, що вживання лікарських засобів без доведеної ефективності може бути небезпечним через виникнення побічних ефектів. Відповідно до сучасних доказових клінічних настанов, протоколів та рекомендацій МОЗ, противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показанням при лікуванні грипу), «імуномодулятори» та препарати інтерферонів не рекомендовані для лікування застуд у дітей. Також неконтрольоване та необгрунтоване вживання антибіотиків призводить до формування резистентності до них. Не доведено ефективність вітамінів, антигістамінних препаратів.

2. Сиропи від кашлю» можуть бути шкідливими для дітей віком до 4 років. 

3. «Комбіновані ліки від застуди», котрі полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку.
При лікуванні лихоманки в дітей дозволені лише різні форми парацетамолу або ібупрофен (10 мг/кг одноразово; до 30 мг/кг добово).

4. Заборонено використовувати для зниження температури аспірин (ацетилсаліцилову кислоту)! Цей препарат у дітей може привести до хвороби РЕЙНО, важких наслідків, навіть до СМЕРТІ!

Для дітей молодшого віку для зниження високої температури не можна використовувати дексаметазон, анальгін, димедрол.


Теги: грип на порозі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.