Перейти на мобільну версію сайту


17.08.2018

ГРОШІ ПІДУТЬ ЗА УЧНЕМ!?

osvituПро реформування первинної ланки медичних послуг говорять вже не один десяток років. Наше місто вивчало досвід Комсомольська, але ніяк не вдавалося впровадити реформу. Але вже державна програма «Гроші йдуть за пацієнтом» дала поштовх і є сподівання що вона запрацює і в нашому місті. Тепер впроваджується реформа в освіті за принципом «Гроші ходять за дитиною», який має запрацювати з 2019 року. Будемо сподіватися, що освітяни не проґавлять цієї програми, як це сталося в медиків, і вчасно підготують усі необхідні документи.

У новий закон «Про освіту» закладено низку прогресивних норм, які потребують змін бюджетного законодавства, а значить часу та дискусій у парламенті, і принцип «Гроші ходять за дитиною» для приватних шкіл – один із них. Про це розповіла міністр освіти Лілія Гриневич під час Міжнародної конференції Європейської ради незалежних шкіл.

- Хороший закон, якщо він правильно імплементується, повноцінно набуває чинності протягом 2-5 років після прийняття. Зокрема, законом «Про освіту» передбачено, що принцип «Гроші ходять за дитиною» буде впроваджено з 2019 року. І це можливо, якщо професійна спільнота запропонує виважену пропозицію щодо скерування цієї субвенції, – наголосила Гриневич.

Дуже добре, що гроші, які мають бути виділені на одну дитину, отримає школа, яка набрала, чи в якій побажали навчатися діти, певну кількість учнів. Для нормального функціонування в закладі освіти має навчатися приблизно 400 учнів, для того, щоб він мав право на життя. Тобто, щоб школа могла оплачувати заробітну плату вчителям, щоб для учнів купували шкільне приладдя, щоб директор не стояв з простягнутою рукою у влади, чи управління освіти, чи в батьків, щоб було забезпечення партами, комп’ютерами, дошками. Добре, коли в керівника є лоббі і воно пробиває фінансування потрібної статті видатків. А коли немає, тоді й директор у милі бігає, думаючи, де і в кого роздобути кошти на найнеобхідніше.

Що зробить реформа? Найперше, владі не потрібно буде думати про закриття шкіл. Ті, які не престижні і не зможуть набрати потрібної кількості учнів, за якими би «пішли гроші», просто самі зачиняться, бо інакше не зможуть вести господарську діяльність. Інші школи, які дають гарні знання, де немає поборів, де учням затишно, зможуть самі регулювати свої витрати, запрошувати кращих вчителів і платити їм достойну заробітну плату.

В Україні чомусь утискають приватні школи і за навчання дітей в них держава не платить. Але ж там навчаються теж українські діти, а їхні батьки сплачують податки, як і решта, хто вчиться в звичайних школах. Можливо б, тоді довелося менше платити за навчання. То ж медична реформа передбачає, що пацієнти можуть укладати декларації і з приватними клініками, і «гроші підуть за пацієнтом» туди, щоб він там міг отримувати медичні послуги, кому довіряє. Так має бути в освіті: гроші мають йти за учнем, незважаючи на те, кому підпорядковується навчальний заклад.

– Але, щоб «гроші пішли за дитиною» спільнота приватних шкіл має тверезо оцінювати можливості і розуміти, що пропозиція про спрямування коштів у приватні школи з платою під тисячу доларів у місяць навряд чи буде підтримана парламентом, – зазначила пані міністр. – Ці гроші можна буде спрямувати у приватні школи, та для цього потрібно відпрацювати механізм, який би, наприклад, дозволяв скеровувати субвенцію в такі школи, але під гарантії соціальної відповідальності. Так, це може бути вимога безкоштовного зарахування певного відсотку дітей з особливими освітніми потребами тощо. Нам разом зі спільнотою потрібно прописати правильний механізм для таких шкіл, який враховував би сучасний контекст.

Отже, освітня реформа передбачає на навчання кожного учня близько 10 тисяч гривень на рік, а для дітей з особливими потребами – близько 25 тисяч грн.

Якщо поділити цю суму на 9 місяців навчання, то на місяць держава платитиме школі за одного учня трохи більше тисячі гривень.

Цього року свято Першого дзвоника в нашому місті пройде не 1 вересня, а третього. Директори міських шкіл прийняли рішення День знань з суботи (1 вересня) перенести на перший день тижня (3 вересня). Урочиста лінійка розпочнеться о 8:30, а далі на школярів чекає перший урок за розкладом.


Теги: нове в освіті, «Гроші ходять за дитиною»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.