Перейти на мобільну версію сайту


01.12.2017

Є СИЛА, НАТХНЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТ

DSC_0368Реформа децентралізації, в яку мало хто вірив на початку, сьогодні не стихає, навпаки, набирає все більших обертів. Вона стала свіжим ковтком повітря для багатьох населених пунктів України, спраглих до розвитку.

Не сидіти на місці, рухатися тільки вперед – такий девіз обрала одна з найбільших і найбагатших об’єднаних громад на Кам’янеччині – Гуменецька. Її очільниця Інна Абдулкадирова переконана, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить, наполегливо працює, стратегічно мислить, має команду однодумців і ніколи не здається.

– Ми працюємо у складний час, – каже під час розмови Інна Григорівна. – Але якщо постійно про це говорити, чи цим прикриватися, то й результату не буде ніякого. Працюємо для громади, ставимо перед собою великі цілі, бо хочемо, щоб наші діти й онуки жили краще.

Інна Абдулкадирова значну частину свого життя пропрацювала в органах місцевого самоврядування, п’ять разів поспіль люди обирали її сільським головою. І коли зайшла мова про об’єднання в Гуменецьку громаду, знову довірили її кермування. У цю сильну жінку повірили не лише односельці, а й жителі поближніх населених пунктів. Усіх разом не мало, не багато – 21 село. І вона не підвела, адже вміє гуртувати людей навколо великої мети.

Про те, як змінилося життя після об’єднання і які плани попереду, напередодні Дня місцевого самоврядування розповідала «КЛЮЧУ» не лише очільниця, а й старости Гуменецької об’єднаної громади.

Сергій Бельзак,
староста села Думанів.

Об’єднання дало дуже багато. До того бюджет сільської ради був у межах 600 тис. грн, про розвиток навіть не мріяли. За останні два роки в Думанів вклали набагато більше грошей, ніж був колись сільський бюджет.

Найбільше уваги отримала школа, в якій провели ремонт більш, ніж на півмільйона гривень: поміняли вікна на енергозберігаючі та систему опалення. Також зроблений проект реконструкції сільського Будинку культури. Розроблено проект водопостачання по вулицях, маємо проект асфальтованої дороги на 1,4 км. Відремонтоване адмінприміщення сільської ради. Щороку проводимо благоустрій, грейдеруємо дороги, позбулися трьох стихійних звалищ. Запрацювало комунальне підприємство в громаді, регулярно з села вивозиться сміття на гуменецьке сміттєзвалище. І це не тільки в нашому населеному пункті, а й у всіх селах Гуменецької ОТГ.

Не обходиться без спонсорської допомоги – «Промінь Галичина», «Енселко-Агро», підприємець Хілінський, віряни церкви Євангельських християн-баптистів. Вони допомогли зі встеленням тротуарної плитки біля пам’ятників у селі, облаштуванням майданчика для паркування автомобілів, встановленням ліхтарної лінії та зупинки.

У планах на найближчий рік – доробити водопровід та свердловину, на території біля клубу облаштувати дитячий майданчик, зробити спортивний майданчик, адже цього року наші діти зайняли 1-ше місце з футболу в громаді. І, звичайно ж, працювати над європейською якістю доріг.

Віра Чистяк, староста сіл Велике Залісся, Мале Залісся, Киселівка.

Об’єднання – це великий крок назустріч людям. І моїх три населених пункти це відчули. У Малому Заліссі відремонтовано клуб, проведено благоустрій, завдяки СТОВ «Гуменецьке» село повністю освітлене. Також освітлення і відремонтований сільський клуб має Киселівка. Крім цього, тут проведено поточний ремонт дороги.

У Великому Заліссі зроблені ремонти в класах у НВК, є внутрішні туалети. Маємо проектно-кошторисну документацію на реконструкцію з добудовою школи І ступеня. Також маємо ПКД на асфальтовану дорогу. У сільському клубі відремонтували дах, до кінця року завершимо ремонтні роботи в кабінеті старости. Також у Великому Заліссі встановлено нову підвісну кладку та автобусну зупинку.

Плануємо завершити освітлення Великого Залісся, замінити паркан біля НВК, зробити ще один місток, і основні сили спрямувати на якісні сільські дороги.

Анатолій Мазур, староста сіл
Вербка, Привороття Друге.

Об’єднання – це, в першу чергу, відповідальність. Кожен з нас знає свою роботу і за неї відповідає. За цей час села дуже змінилися. У Вербецькій школі провели ремонт, придбали меблі. Музичними інструментами поповнився сільський клуб, зараз там завершують ремонт стелі. Також відремонтовано кабінет старости, у селі проведено благоустрій, разом із місцевими жителями розчистили старий цвинтар, ліквідували 4 стихійних сміттєзвалища навколо села, відремонтовані зупинки, встановлені дорожні знаки та дошки оголошень. Маємо проекти на ремонт дитячого садка з добудовою приміщення, на афальтовану центральну дорогу і одну з вулиць, на освітлення декількох провулків. Завершили проект на реконструкцію колишнього Будинку побуту, де буде спортзал, ФАП, пошта і старостат.

У Приворотті Другому встановили ліхтарну лінію, маємо проекти на ремонт всіх доріг. Плануємо їх усі ввести в дію, також провести воду в с.Вербка, почистити ставок за селом і встелити до нього дорогу, відремонтувати дах у клубі, обгородити цвинтар, зробити скрізь тротуарні доріжки, навіть фонтан у центрі села. 

Євгена Мандзюк, староста сіл
Голосків, Улянівка.

Об’єднання дало силу і кошти змінити життя наших сіл на краще. Завдяки наполегливості Інни Григорівни, силі й натхненню старостату та всіх працівників сільської ради маємо результати.

За два роки в Голоскові відбулося чимало перетворень: у школі замінено вікна й двері, проведено ремонт фасаду та внутрішніх туалетів. За 1,2 млн грн придбано колишній нічний клуб, у якому плануємо, окрім власне клубу, облаштувати приміщення для старости, бібліотеку та амбулаторію сімейної медицини. Також встановлено три пішохідних містка через річку, проведено поточний ремонт доріг.

Кептинці, які є частиною Голоскова, мають овітлення п’яти вулиць. Ще дві вулиці – Шевченка і Римського-Корсакова до кінця року будуть освітлені в Цівківцях.

В Улянівці відремонтовано клуб, закуплено музичні інструменти, село повністю освітлене. Також маємо проект на ремонт 1 км дороги в цьому населеному пункті.

У планах – закінчити з освітленням у всіх населених пунктах, зробити дитячі та спортивні майданчики.

Оксана Костовська,
староста сіл Абрикосівка, Корчівка.

Об’єднання – це величезний стимул для людей повірити в зміни, зробити все для того, щоб село жило. Є команда, що може працювати, і це дуже важливо. До того на наші села навіть уваги ніхто не звертав. Уявіть, у нас не було жодних документів на адмінбудівлі, все довелося відновлювати. Тепер маємо технічні документи, тож можна й про ремонти говорити. 

У дитсадку зроблено окремо їдальню, встановлено новий паркан, поруч є дитячий майданчик. Відновлено автобусні зупинки, ще одну облаштовано в центрі, звідки шкільний автобус забирає дітей на навчання в Гуменецький НВК. Зроблені проекти на дороги та вуличне освітлення, адже зараз ліхтарну лінію має тільки центральна вулиця. У Корчівці проводимо виїзні прийоми, забезпечуємо людей вчасним отриманням довідок та субсидій.

Плануємо завершити вуличне освітлення Абрикосівки і Корчівки, будемо братися за відновлення водопостачання, а після цього – за ремонт доріг, адже все потрібно робити поступово й продумано.

Дмитро Хмелюк,
староста села Колубаївці.

Більше 30 років у селі нічого не робилося для його розвитку, а після об’єднання все змінилося. І зміни ці не тільки зовнішні, а й внутрішні, точніше організаційні. Люди вже звикли, що всі довідки видаються на місці, не треба нікуди їхати, гарно запрацювали соціальна та комунальна служби, здійснюється регулярний вивіз сміття. І все це заслуга децентралізації та людей, які в неї повірили.

У Колубаївцях змін чимало: нарешті ми завершили з водопостачанням, на 95% село забезпечене водою. Минулого року ми одні з перших поставили лічильники на воду, й витрати скоротилися вдвічі.

Цього року перекрили приміщення та зробили ремонт фасаду, де розміщуєтья ФАП, пошта і старостат. Повністю зроблені адмінприміщення, яких не було. Розчистили центр села, займаємося його благоустроєм, відреставрували сільську зупинку, зробили підсвітку пам’ятника та церкви, поступово замінюємо лампи розжарювання на нові led-івські. Повністю освітлений центр села.

фото-1У школі на 90% замінено вікна на металопластикові, закуплено інтерактивну дошку та телевізор, відремонтовано їдальню, облаштовано сучаний комп’ютерний клас. Підлога в школі і дитсадку встелена плиточкою, замінено два котли. Також перекрили дах котельні, замінили вхідні ворота до школи. На території ДНЗ виклали бруківкою майданчик перед входом. Для сільського клубу закуплено музичне обладнання та нові костюми. У бібліотеці поміняні вхідні двері.

У планах закінчити освітлення в селі, провести благоустрій, обладнати тротуари, встановити смітники, замінити старі паркани на нові, збудувати дитячий та спортивний майданчики, зробити квітники, омолодити дерева. Хочеться, щоб наші села були європейськими.

Анатолій Ціхоцький,
староста села Лисогірка.

Завдяки об’єднанню село відчуло більшу увагу. В першу чергу, вдалося провести благоустрій, як кажуть, від в’їзду до виїзду. Встановлено п’ять зупинок від початку Лисогірки вздовж ценральної вулиці й аж до сільського клубу. Відремонтовано місток через річку Мукша, 2 км водогону на нижній Лисогірці. Відновлено сім водяних колодязів. Відремонтовано вулиці Гагаріна та Жовтнева. Встановлено хрест при в’їзді в село.

Населений пункт поповнився двома дитячими майданчиками – біля клубу й магазину «Калина». Завдяки СТОВ «Гуменецьке» проведено 2,5 км вуличного освітлення та власними силами освітлено 1,5 км вулиць.

За два роки ми пережили два відкриття, на які й не сподівалися – це дитячого садочка та сільського клубу. Два кабінети в клубі зайняв старостат, який до того тіснився в одному приміщенні з медпунктом і дитсадком.

У планах, звичайно ж, ремонт доріг та облаштування тротуарів, а також завершити з вуличним освітленням. Не менш важливим питанням є водопостачання. Про нього розмови точаться не один рік. Від ВАТ «Модуль» до залізничного полотна хочемо провести 1 км водогону власними силами, бо це територія міста, і сільська рада не зможе нам допомогти. А от із проведенням водогону через територію села сільське керівництво нас підтримає. Вже є проектно-кошторисна документація. Крім того, маємо проект на 1 км асфальтованої дороги від вул.Сугерова по вул.Гагаріна. Силами одного з підприємців на нижній Лисогірці будується магазин. Село розвивається, а це головне.

Юлія Блажко, староста села Слобідка-Гуменецька.

Безперечно, об’єднання – це величезний плюс для людей. Усі довідки, субсидії та інші документи можна отримати за місцем проживання, не потрібно нікуди їхати. Старостат на селі в цьому найперший помічник. І це значно полегшило життя, згуртувало односельчан.

Село наше невелике, знаходиться на межі з містом. Ми не маємо ні власної школи, ані дитсадка, хоч про відкриття останнього і мріємо. За цей час зроблено два проекти на дві вулиці. Також маємо проект на реконструкцію сільського клубу з добудовою дитсадка. Всі вулиці в Слобідці-Гуменецькій освітлені, дороги регулярно підсипаються. Щороку проводимо благоустрій села, прибираємо лісопосадку і цвинтар. Ліквідували стихійні сміттєзвалища, намагаємося слідкувати за дотриманням чистоти і порядку в населеному пункті.

Звичайно, мріємо про асфальтовані дороги, про тротуарні доріжки. Плануємо побудувати спортивний майданчик. І взагалі хочеться жити не гірше, аніж у сусідній Польщі. Головне, що люди повірили в об’єднання, а зміни на краще вже відбуваються.

Анатолій Сторожук,
староста села Пудлівці.

Об’єднання додало сил. Останнім часом у Пудлівцях продали декілька будинків, і це вселяє надію, що люди будуть жити і зростатиме чисельність сільського населення.

За два роки найбільших змін зазнав сільський клуб: тут проведено ремонти, на які довгий час не сподівалися. Нині тривають ремонтні роботи в бібліотеці, куди, швидше за все, з часом переїдуть пошта і старостат.

Відтак звільнені приміщення, які орендуємо, дитсадок зможе використовувати для власних потреб. До речі, тут також відбулося чимало позитивних змін: придбано нові меблі, дитячі ліжка, необхідний посуд і обладнання для кухні.

Завершений проект з будівництва початкової школи біля клубу, плануємо запустити його в роботу.

Встановлено дві зупинки, освітлено дві вулиці. Виготовлено ПКД на освітлення всіх сільських вулиць. Почали робити дорогу на вул.Козлова, маєм проект на 650 м асфальтованої дороги.

У планах – встановити ще дві зупинки, на цвинтарі перебудувати будинок для технічних потреб, який зараз знаходиться в аварійному стані. Де потрібно, підсипати сільські вулиці щебенем з місцевого кар’єру. Нині маємо сільський стадіон, який знаходиться за межами населеного пункту, плануємо оформити територію, на якій він знаходиться, як громадську землю та, відповідно, облаштувати належним чином спортивний майданчик. Село має розвиватися, а люди, які в ньому живуть, вболівати за його долю.

Віталій Сьомко, староста сіл
Залісся Друге, Дубинка.

Об’єднання – це можливість звернутися до сільської ради й отримати допомогу, а ще – бути впевненим, що матимеш підтримку з будь-якого питання.

Залісся Друге і Дубинка тісно пов’я­зані між собою. У першому є вся інфраструктура, друге – його доповнює, є таким собі спальним районом. Найболючішою проблемою Дубинки залишається відсутність сільського клубу. Вже виготовлено проектно-кошторисну документацію на його реконструкцію, ремонтні роботи розпочнуться навесні наступного року. Вуличне освітлення має половина села, наступного року плануємо з цим питанням завершити і в другій частині.

Велика увага за цей час була спрямована на Заліськодругий НВК, де замінено 28 вікон та 6 дверей на енергозберігаючі, також утеплено частину школи, на іншу робиться проект. Для потреб НВК придбано шкільний автобус. Замінено вікна і в дитсадку та виготовлено проект на облаштування водяного опалення. З 1 грудня в частину цього приміщення перейдуть старостат, пошта і ФАП.

Частково зроблено ремонт у сільському Будинку культури, який перебував у аварійному стані. Він у нас дуже великий, тож зробити все за один раз нам не під силу, потрібно дуже багато грошей. На 25 тис. грн придбано облаштунки для сцени, також пошито котюми для вокальної групи «Хуторянка». За рахунок соціальної угоди придбано частину стільців. До слова, маємо тісну співпрацю з фермерськими господарствами та агрохолдингами.

Дбаємо і про благоустрій у населених пунках, регулярно вивозиться сміття на звалище. Також у селах встановлені автобусні зупинки, інформаційні дошки.

У планах – реставрувати стелу при в’їзді з Орининської траси, за рахунок соціальної угоди побудувати на цвинтарі будинок для технічних потреб. Маємо проекти на капітальний ремонт доріг. До кінця 2018 року плануємо закрити питання з освітленням населених пунктів.

Олександр Сосула,
староста села Нігин.

Раніше село було глибоко дотаційним і для його розвитку коштів практично не залишалося. Те, що вдалося зробити завдяки об’єднанню, самотужки ми б ніколи не змогли.

У першу чергу, багато роботи було зроблено в Нігинській школі: проведено поточний ремонт, замінено вікна і котел. Придбано ноутбуки, інтерактивну дошку. Маємо проект на капітальний ремонт шкільного даху. Дитячий майданчик поповнився новими гойдалками.

У селі проведено поточний ремонт водопроводу, замінено 400 м труби. Є проект на проведення водопроводу по вул.Незалежності та встановлення водонапірної башти. Також виготовлена ПКД на 1 км асфальтованої дороги.

Цього року здійснено поточний ремонт у клубі, проведено благоустрій прилеглої території, побудовано нову громадську вбиральню, закуплено метал для виготовлення брами, замінено 300 м нового паркану. 

Як і минулого року, грейдерували дороги, частково провели в селі вуличне освітлення. Виготовили проектну документацію на вулиці, які не мають ліхтарної лінії, й незабаром її буде встановлено. Активно займаємося питаннями благоустрою, особливо сільських криниць, які реставруємо, паркової зони біля клубу. Також встановлено дві автобусні зупинки та дошку оголошень. До кінця року завершимо з ремонтом приміщення старостату.

Плануємо наступного року завершити із вуличним освітленням населеного пункту, провести благоустрій кладовища, площею майже 4,5 га. Маємо проекти на асфальтові дороги, але спочатку потрібно реставрувати водопровідну мережу. 

В’ячеслав Ляховецький,
староста селища Сахкамінь.

Усе, що ми маємо сьогодні, ще більше, що можемо мати завтра – це завдяки об’єднанню. Запрацювало комунальне господарство, нині воно має техніку, діє соціальна сфера, люди захищені в об’єднаній громаді.

Чимало зроблено за два роки і для селища Сахкамінь. Проведено ремонт у двох групах дитсадка та поточний ремонт покрівлі; замінено електромережу в харчоблоці, закуплено нове обладнання. У ЗОШ І-ІІ ступенів замінено вікна і двері на енергозберігаючі, проведено ремонт у їдальні та класах, розроблено проект на ремонт покрівлі.

Частково зроблено очисні споруди, які були у вкрай занедбаному стані. Роботи по їхній реконструкції ще тривають.

Маємо проекти на ремонт покрівлі в сільському клубі та поточний ремонт дорожнього покриття. Частково проведене вуличне освітлення селища. Налагоджено вивезення побутових відходів, проведено благоустрій сільського кладовища та спортивного стадіону. 

фотоУ планах – засвітити решту вулиць, завершити ремонт очисних споруд та провести реконструкцію водопровідної мережі селища. Звичайно ж, хочемо жити не гірше, ніж у Європі.

Валентин Сосновський,
староста сіл Супрунківці, Тернавка.

Результати об’єднання ще попереду. Зараз здебільшого ми розгрібаємо проблеми, які були до нас, але перспектива однозначно буде.

За два роки в наших селах відбулося чимало змін. Хоч навчальний заклад і реорганізували, проте в ньому проведено достатньо ремонтних робіт. Відреставроване приміщення їдальні, в якому планується облаштувати обрядову залу. Нині в школі навчаються дітки початкових класів, тож частина приміщення вивільнилася. У ній зроблено ремонти, планується розташувати тут старостат, пошту і медпункт.

Минулого року відремонтовано дорогу Шатава – Супрунківці, тож маємо нормальне транспортне сполучення з міжнародною трасою Житомир-Чернівці. Майже повністю проведено освітлення в селі, встановлено зупинку на Тернавку. Також проведено благоустрій, здійснюється централізоване вивезення сміття, відремонтовано вбиральню біля сільського Будинку культури.

У планах – зробити ремонт спортзалу, паркану біля школи, частковий ремонт у клубі. Окультурити територію навколо водокачки та місцевих джерел. Хочеться зробити все можливе, аби розкрити туристичний потенціал нашої громади.

Центральна садиба. Село Гуменці.

І до децентралізації Гуменці були не з бідних населених пунктів. Сьогодні вони перетворилися у справжню центральну садибу громади. Тут є опорний навчальний заклад – Гуменецький НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія», де навчається 240 учнів. Через рік після об’єднання відбулося відкриття нового дитсадка «Дивограй», у якому діє 4 групи. У селі є величезний Будинок культури, європейського зразка спортивний майданчик, за сучасними стандартами облаштовано амбулаторію загальної практики – сімейної медицини. Налагоджено роботу комунального підприємства, на відмінно працюють комунальна установа «Гуменецький територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» та Центр надання адміністративних послуг.

– Процес децентралізації дав можливість об’єднаним громадам залучати кошти державних фондів та брати участь у грантових програмах, розвивати інфраструктуру населених пунктів, зміцнювати матеріальну базу комунальних підприємств, установ і закладів соціальної сфери, – каже голова Гуменецької громади Інна Абдулкадирова. – У 2017 році на розвиток інфраструктури наша громада отримала з Держбюджету 6911,90 тис. грн.

Серед уже реалізованих проектів – придбання спецтехніки для комунального підприємства «Житловодгоспресурс». У рамках проекту придбано вантажний автомобіль МАЗ та екскаватор. Загальна вартість проекту склала 3039,9 тис. грн.

Це дасть можливість швидко реагувати на поточні проблеми, підвищувати продуктивність праці, економити на ремонті та зменшувати витрати бюджетних коштів.

У стані реалізації проект з реконструкції існуючих гаражів (для зберігання техніки сільської ради та МПК) по вул.Кармалюка у с.Гуменці. Добудований другий поверх слугуватиме для розміщення особового складу місцевої пожежної команди. Після завершення реконструкції тут буде караульне приміщення, диспетчерська, їдальня і душова. У перспективі до оперативних служб долучиться черговий поліцейський, для якого також передбачене робоче місце.

На умовах співфінансування здійснюється реалізація проекту з будівництва водопроводу у Гуменцях. Загальна вартість проекту становить 1091,512 тис. грн, з яких 982,23 тис. грн. – кошти Державного фонду регіонального розвитку, а 109,15 тис.грн. – місцевого бюджету.

Також затверджено ще дев’ять проектів на загальну суму майже 4 млн гривень, які стосуються ремонту комунальних доріг, освітлення сільських вулиць тощо. Завершення їхньої реалізації заплановане до кінця 2017 року.

– Інно Григорівно, традиційне запитання, над чим плануєте працювати в 2018 році?

– Перспектив багато, планів ще більше. Головне, що є взаєморозуміння й підтримка мого колективу. На спільний результат щодня працюємо разом із заступником Валентином Говоровським, секретарем сільської ради Ліною Слободян, головним фінансистом сільської ради Лесею Дубчак, керівниками і спеціалістами всіх відділів та структурних підрозділів. Усі ми одна команда, а це догорого вартує!

Користуючись нагодою, вітаю всіх із Днем міцевого самоврядування – мій дорогий колектив, за яким я, як за кам’яним муром, депутатів Гуменецької сільської ради попереднього та нинішнього скликань, які одноголосно підтримують реформу децентралізації. Також хочу привітати зі святом своїх колег, ветеранів органів місцевого самоврядування, з якими працювали в районі не одне скликання – Едуарда Кульчицького, Івана Романчука, Миколу Жогана, Бориса Беца, Михайла Желізника, Юрія Безродного, Тетяну Берник, Миколу Чайковського, Антоніну Горбняк, Валентину Парову, Станіслава Надольського, Зіну Сафронюк, Валентину Мартинюк, Анатолія Костюка, Віталія Маслянка, Станіслава Радавчука, Ганну Співак, Інну Бешлей, Людмилу Латюк, Анатолія Коваля, Василя Мацькова, Юрія Волощука, Івана Посітко, Григорія Ткачука, Дмитра Яремчука, Михайла Гаврилюка, Анатолія Олинця, Василя Лаврентюка, Петра Дволінського, Руслана Нестерова. Сердечно бажаю всім, хто працює на благо територіальної громади, кожній родині, кожному мешканцю міцного здоров’я, мирного неба, достатку й благополуччя. Нехай усі життєві негаразди обходять вас стороною, а непохитна віра у щасливе майбутнє рідного краю й України додають усім нам сили та наснаги.


Теги: Гуменецька ОТГ, результати

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.