Перейти на мобільну версію сайту


28.06.2019

«ДЖЕРЕЛО ДЕРЖАВНОСТІ»

законЗ нагоди відзначення Дня Конституції України Центральна міська бібліотека імені Кості Солухи організувала 23 червня правовий круїз «Джерело державності», до якого долучилися військовослужбовці строкової служби в/ч А1884 та Клуб Активної Громади Кам’янця-Подільського.

За кілька годин вдалось здійснити цікавий правовий екскурс в наше історичне минуле по шляху становлення Української державності. А шлях був довгим та тернистим: з часів Київської Русі, від князювання великого та могутнього Ярослава Мудрого, яким було складено «Руську правду» – перший державний документ, який визначав права всіх верств суспільства у князівстві. Нині відомо близько 106 списків цього документа. 

Протягом наступних ХІІІ—XVII століть у містах України запроваджується Магдебурське право. Кам’янець-Подільський був одним із таких міст. На основі Магдебурського права в містах створювались органи місцевого врядування – магістрати, які давали можливість громадянам звільнятися від феодальних повинностей, і громада відтепер визначала суспільне життя міста.

У 1710 році відомий українській Гетьман Пилип Орлик уклав першу демократичну Конституцію, повна назва якої була такою: «Пакти і конституції законів і вольностей Війська запорозького». Цей документ уперше встановлював державний суверенітет України й визначав її кордони.

29 січня 1918 року в IV універсалі Української Центральної Ради було проголошено створення Української Народної Республіки. 29 квітня того ж року на сесії Центральної Ради було затверджено Конституцію Української Народної Республіки. Автором її став Михайло Грушевський.

За часів існування Радянського Союзу було прийнято чотири конституції, що поширювалися і на Українську Радянську Соціалістичну Республіку (УРСР).

А 24 серпня 1991 року Україна заявила світовій спільноті про себе як про незалежну й вільну державу. З того дня наша країна почала свою розбудову. І провівши цілодобове засідання з 27 по 28 червня 1996 року, Верховна Рада прийняла нову Конституцію України. Конституційна Ніч висвітлила всі риси українського менталітету: низьке пристосуванство і високий патріотизм, зрадництво і непідкупність, обмежене, містечкове мислення одних і державну позицію інших. Та все ж перемогли мудрі і розважливі, ті, хто вірив в Україну і її майбутнє. Історія дала їм такий шанс...

Здійснивши екскурс в історію конституційних процесів України й ознайомившись із основними положеннями Конституції України, правами та обов’язками громадян, які представила магістр права, викладач коледжу ПДАТУ Леся Руснак, присутні переглянули відео із рубрики «Історична правда» про події, які відбулися в конституційну ніч на 28 червня 1996 року. Святковості до атмосфери заходу додало гарне виконання учнями міської дитячої школи мистецтв Яною Львовською та Марією Бичок сучасних українських патріотичних пісень.

 Славко ПОЛЯТИНЧУК. 


Теги: ЦМБ, правовий круїз «Джерело державності»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.