Перейти на мобільну версію сайту


24.06.2016

ДВА ДЕСЯТИЛІТТЯ НА СТОРОЖІ УНІКАЛЬНОСТІ

НПП27 червня національний природний парк «Подільські Товтри» святкуватиме 20-річчя з Дня створення. Вік достатній для того, аби розповісти про здобутки та напрацювання.

Територія національного природного парку не маленька, окрім Кам’янець-Подільського району до його складу входять Городоцький та Чемеровецький. Загальна площа території парку становить майже 262 тис. гектарів, у постійному користуванні перебуває 4536 га. Парк є одним із найбільших в Україні та Європі!

За час створення НПП «Подільські Товтри» керували Олександр Нікітін, Олег Янковський, Леонтій Гасюк. Із серпня минулого року установою загальнодержавного значення керує Андрій Полудняк.

Напередодні ювілею ми поговорили з Андрієм Олександровичем про життя парку, здобутки та плани на майбутнє.

- Парк є природоохоронною, рекреаційною, еколого-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення. Завдання, над якими працюють працівники парку, - це збереження та відтворення цінних природних та історико-культурних комплексів Поділля; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів; організація та здійснення наукових досліджень; проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

Товтрова гряда, яка проходить територією нашого парку, - це бар'єрний риф Сарматського моря, складений вапняками, що сформувались 8-16 млн. років тому. Подільські Товтри є унікальним геологічним, геоморфологічним та ландшафтним утворенням.

товтри- Зі скількох природоохоронних об’єктів складається територія парку?

- «Подільські Товтри» охоплюють 162 природоохоронних об’єкти, з яких 15 заказникiв загальнодержавного значення; 18 заказників місцевого значення; 4 пам'ятки природи загальнодержавного значення; 118 пам’яток природи місцевого значення; ботанiчий сад; 4 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва; заповiдне урочище та зоологічний парк місцевого значення.

У 2008 р. НПП «Подільські Товтри» та частина Дністровського каньйону в межах Парку стали переможцями акції «7 природних чудес України».

- Для такої великої території, напевне, потрібен значний штат працівників?

- Звичайно, але на сьогодні маємо 65 працівників, які забезпечують роботу науково-дослідного відділу, відділу державної охорони природно-заповідного фонду, відділу рекреації та екологічної освіти, фінансово-економічного відділу, господарського відділу та чотирьох природоохоронних науково-дослідних відділення (Наддністрянське, Староушицьке, Кам'янець-Подільське, Чемеровецьке).

НПП1- Не помилюся, якщо скажу, що Літопис НПП «Подільські Товтри» пишеться саме в науково-дослідному відділі?

- Так, науковці парку трудяться як бджілки, аби знайти, описати і зберегти унікальні експонати флори і фауни. Керує науково-дослідним відділом Кучинська Олександра Петрівна, разом із нею трудяться д.б.н. Любінська Людмила Григорівна, к.с.-г.н. Ковальчук Степан Іванович, к.б.н. Горбняк Леся Тарасівна, Дребет Михайло Васильович, Мартинюк Вадим Юрійович, Свиридюк Дмитро Олександрович, Рябий Микола Миколайович та ін. Мікроклімат Кам'янецького Придністров'я формується Товтровим кряжем та каньйонами Дністра i його притокiв, тому тут створилися особливі умови для збереження рідкісних i реліктових рослин, серед яких більшість лікарських. Згідно з даними науково-дослідних та контролюючих закладів, територія Пiвденно-Західного Поділля, в центрі якого знаходиться Кам'янець-Подільський, не потрапила в слідові зони суцільного зараження радіонуклідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Флористичне багатство НПП представляє більше 1500 вищих судинних рослин, з яких 77 видів рослин занесено до "Червоної книги України".

Щодо фауни, то маємо близько 50 видів риб, 11 - амфібій, 10 - плазунів, 223 - птахів, 71 вид ссавців. У "Червону книгу України" занесені біля 60 видів фауни хребетних.

На території парку знайдені великі запаси мінеральних вод (типу «Нафтуся», «Миргородська», «Мінська» та інші).

товтри4Узагалі, форма Товтр різна - то вони піднімаються у вигляді витягнутого валу, то окремих конусоподібних горбів, а іноді мають форму морських атолів. На жаль, як би це парадоксально не звучало, але зруйнувати цю красу не менше охочих, аніж зберегти.

- Відділу державної охорони природно-заповідного фонду роботи вистачає?

- Безумовно. Разом із керівником відділу Спасюком Олександром Миколайовичем працівники парку слідкують за дотриманням режиму охорони території та природних об’єктів, а також попередженням та припиненням порушень природоохоронного законодавства.

У період нересту під пильним оком відділу перебувають браконьєри. Спільно з правоохоронними органами проводимо перевірки водних об’єктів. Влітку, особливо у спеку, не обходиться без пожеж. Непогашене багаття після відпочинку в лісі, кинутий на землю недопалок - з цього й починається вогняна трагедія для лісу. 

Відповідно до внесених змін до Закону України «Про природо-заповідний фонд», на території парку ось уже шість років діє заборона на полювання. За цей час ми виявили чимало охочих незаконно пополювати на природо-заповідній території.

Трапляються також випадки незаконної вирубки дерев на території Парку. Проте всі порушення нам вдається вчасно виявити, а винних притягнути до відповідальності.

товтри- Національний природний парк унікальний - це справжній рай для відпочиваючих та туристів. Як працюєте в цьому напрямку?

- Відділ рекреації та екологічної освіти, який очолює Боєв Юрій Митрофанович , забезпечує організацію рекреаційної інфраструктури, створення мережі еколого-освітніх та науково-пізнавальних маршрутів, рекреаційних зон.

Ми популяризуємо природоохоронну, рекреаційну установу шляхом проведення екологічних акцій, конкурсів, семінарів; формуємо фото-, слайдо-, кіно-, відеотеки.

Територія Кам’янеччини - унікальна. Це суцільна рекреаційна зона. Серед заказників загальнодержавного значення, що є на теренах району, можна назвати: Кармалюкову гору, Совиний яр, Чаплю, Панівецьку дачу, Товтри Вербецькі, Княжпільський. Особливу цінність Княжпiльського заказника становлять численні екземпляри вікових дубів, буків , цінного реліктового виду береки, також тут зростає чимало рослин, занесених до «Червоної книги України». Заказник загальнодержавного значення «Кармалюкова гора» - це залiснений Товтровий кряж, на якому збереглися рідкісні види рослин, зокрема берека та клокичка. Не менш унікальним є заказник загальнодержавного значення «Чапля», що знаходиться в селі Калачківці. Він входить до складу природно-заповiдного фонду України.

На території Кам’янець-Подільського району розташовані три з чотирьох пам’яток природи загальнодержавного значення. У селі Китайгород ми маємо унікальне на всю планету Китайгороське відслонення доби силуру, площею 60 гектарів. Від Голоскова до Цибулівки на площі 80 га розкинувся Смотрицький каньйон, який є геологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення. І, звичайно ж, печера «Атлантида», що в селі Завалля - карстова пречера, яка вражає своєю красою.

Унікальні рукотворні об’єкти й неповторні природні комплекси створили виняткові умови для розвитку туризму не тільки оздоровчого, а й пізнавального. 

В регіоні збереглися в незміненому та малозміненому стані численні території, зайняті археологічними, архітектурними та історико-культурними пам'ятками доби Київської Русі та періоду Національно-визвольної боротьби.

товтри5- За два десятиліття зроблено чимало, проте повинні бути і плани на майбутнє. Які вони в національного природного парку «Подільські Товтри»?

- Планів маємо чимало, частиною з них ділилися з колегами під час Міжнародної науково-практичної конференції на тему «Динаміка біологічного та ландшафтного різноманіття заповідних територій», приуроченій 20-річчю з Дня народження парку, що проходила наприкінці травня впродовж трьох днів. Ми мали нагоду поспілкуватися з багатьма науковцями, поділитися нашими здобутками та показати неповторні краєвиди нашого краю, які стали окрасою національного природного парку «Подільські Товтри».

Щодо перспектив розвитку, то працюємо над збільшенням площі вилучених земель, посиленням екологічної освіти, покращенням матеріально-технічної бази та фінансування установи і, звичайно, над міжнародним співробітництвом.

Перспективним напрямком для науково-дослідного відділу НПП «Подільські Товтри» є проведення робіт, згідно з «Програмою охорони, збереження і відтворення рідкісних видів рослин на території НПП «Подільські Товтри» на 2014-2020 рр.», яка передбачає поетапне відновлення природних популяцій рідкісних видів. 

Користуючись нагодою, вітаю всіх колег, котрі доклали зусиль до процвітання національного природного парку «Подільські Товтри», зі славним ювілеєм. Бажаю наснаги, здоров’я, творчих та наукових успіхів, благополуччя, затишку в родинах і мирного неба!

Теги: НПП "Подільські Товтри", річниця

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.