Перейти на мобільну версію сайту


28.06.2019

ЧАС В АРХІТЕКТУРІ ТА АРХІТЕКТУРА ПОЗА ЧАСОМ

турбаза ПодолянкаАрхітектура завжди була точним барометром рівня розвитку цивілізації, її історії та культури, а об’єкти зодчества – візитівкою епохи, держави, міста, особистості. Тому, споглядаючи сучасні проекти чи зведені споруди, ми вже торкаємося історії, уже стаємо її творцями разом із митцями, що сміливо й натхненно творять у ХХІ столітті так, як їхні попередники творили століття тому.

Кращі сторінки вітчизняного архітектурного літопису написані історією у старовинному Кам’янці-Подільському, розташованому на кресах між християнським Заходом і мусульманським Сходом, в епіцентрі світових політичних, соціальних, культурних подій. Історична, геокліматична та культурологічна специфіка, спільна екзистенція багатонаціонального складу населення внесли власне забарвлення у зодчество міста й зумовили особливе архітектурне обличчя, представлене унікальними об’єктами, які злилися в органічну типологічну, стилістичну й конфесійну мозаїку, що є справжньою перлиною сучасного європейського культурного простору. 

Розуміння «сучасного», можливо, найбільш непостійна філософська й естетична одиниця. Те, що ще вчора було сучасним, сьогодні – надбання історії. Митці, які ще вчора творили, сьогодні залишилися у цих творах, а значить – у пам’яті поколінь.

Хмельницька обласна організація Національної спілки архітекторів України має потужний осередок у Кам’янці-Подільському, представлений фаховими архітекторами, талановитими, харизматичними, небайдужими. Вони мислять, проектують, будують, рухаються вперед, зважаючи на вимоги сьогодення. Вони сперечаються та шукають істину. А ще пам’ятають тих, хто колись творив до них і з ними...

КалинюкМИКОЛА ПАВЛОВИЧ КАЛИНЮК
Народився 10 травня 1928 року в селі Вербка Кам’янець-Подільського району Хмельницької області. До Кам’янця-Подільського був направлений викладати в будівельному технікумі після закінчення архітектурного факультету Київського інженерно-будівельного інституту. У будівельному технікумі Микола Павлович пропрацював з 1958 по 1966 роки викладачем спеціальних дисциплін, методистом заочного відділення та завідувачем денного відділення. З 1966 року працював у Кам’янець-Подільському відділі комплексного проектування Хмельницької філії Київського проектного інституту «Діпроцивільпромбуд» (Державний інститут проектування цивільних і промислових будинків). Спершу був зарахований на посаду групового архітектора, а згодом – головного архітектора проекту, заступника начальника відділу та головного архітектора відділу. З 1971 по 1992 роки (до виходу на пенсію) перебував на посаді начальника відділу. З 1961 року Микола Павлович був членом художньої Ради, а з 1972 – членом технічної Ради Кам’янця-Подільського. З 1968 року Микола Павлович Калинюк – член Пленуму міського товариства охорони пам’яток історії та культури, з 1981 року – член спілки архітекторів колишнього Радянського Союзу, згодом – Національної спілки архітекторів України.

Серед фахових здобутків Миколи Калинюка: кінотеатр «Юність» на 1100 місць – автор архітектурно-планувального рішення та ГАП прив’язки проекту (дипломи І ступеня республіканського конкурсу на кращі житлові та цивільні будинки, побудовані в 1972 та 1975 рр., похвальні грамоти Держбуду СРСР); туристична база «Подолянка» на 200 місць – автор архітектурно-планувального рішення; адміністративна будівля міського виконавчого комітету – ГАП прив’язки проекту з перебудовою фасадів; навчальний корпус національного університету по вул. Огієнка з їдальнею на 200 місць, читальною залою на 200 місць і книгосховищем на 450 тисяч томів – автор індивідуального проекту; квартал по вул. Червоноармійській (мікрорайон Черемушки) – автор проекту забудови; мікрорайон Жовтневий, селище Першотравневе, вулиця Червоноармійська, вулиця Пушкінська, вулиця Гагаріна – керівник групи розробки проекту забудови; загальноосвітні школи № 5, 6, 9, 10, 12, 16, 17, шість дитячих садків – керівник, учасник групи розробки проектної документації на будівництво; житлові будинки, об’єкти соціально-культурного призначення – керівник групи розробки проектної документації на будівництво.

А ще Микола Калинюк назавжди увійшов в історію міста, й не тільки міста, як талановитий графік і живописець, як людина надзвичайної харизми, високої організації, міцного характеру, невичерпного оптимізму та молодої душі!

МедведовськийІЗЯСЛАВ ІЛЛІЧ МЕДВЕДОВСЬКИЙ
Народився 8 жовтня 1928 року в смт Летичів Летичівського району Хмельницької області. Після закінчення Харківського інституту інженерів комунального будівництва, отримавши спеціальність інженера-архітектора, Ізяслав Ілліч працював два роки (1952–1954) старшим інженером відділу комунального господарства Кам’янець-Подільського міськвиконкому. 1954 року його призначають виконуючим обов’язки головного архітектора міста, а 1955 року затверджують головним архітектором міста. На цій посаді Ізяслав Медведовський пропрацював понад 35 років. Після виходу на пенсію 9 років працював у технічному бюро при управлінні містобудування і архітектури міськвиконкому на посаді архітектора.

Під час перебування Ізяслава Ілліча Медведовського на посаді головного архітектора було розроблено генеральний план розвитку міста, проекти детального планування центральної частини міста, майданів і скверів. З належним знанням справи та конкретної потреби Ізяслав Ілліч залучав до проектування кращі інститути держави, зокрема КиївЗНІІЕП «Інжпроект», «Діпроцивільпромбуд», НДІмістобудування. 

У переліку об’єктів, які проектувалися та будувалися під керівництвом Медведовського, – кінотеатри «Дружба», «Юність», готелі «Смотрич», «Україна», Будинок зв’язку, сквери «Водойма» і Танкістів, Міський стадіон тощо.

Значний вклад Ізяслав Медведовський вніс у створення Державного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець», що дало можливість зберегти унікальну історико-архітектурну спадщину та ландшафтне середовище Старого міста. У 1969 році за сприяння Медведовського була створена науково-реставраційна виробнича майстерня, розпочата комплексна відбудова і реставрація пам’яток архітектури міста. Ізяслав Ілліч безпосередньо брав участь у підготовці Постанови Ради Міністрів України «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника у м. Кам’янці-Подільському», яка була прийнята 18.05.1977 року.

Ізяслав Ілліч Медведовський викладав предмети архітектурного циклу в будівельному технікумі, протягом 20-ти років обирався депутатом міської Ради, був членом Національної спілки архітекторів України, входив до складу правління міського Товариства охорони пам’яток історії, архітектури і культури. 35-річний внесок Ізяслава Медведовського у розбудову Кам’янця на посаді головного архітектора залишився у лініях вулиць, фасадах будинків, стилістиці ансамблів.

У 1998 році Ізяслав Ілліч разом із сім’єю переїхав до м.Лейпциг (Німеччина). До останніх днів цікавився життям Кам’янця. У 2002 році нагороджений відзнакою Кам’янець-Подільської міської ради «Честь і шана». 

ПеклоВАСИЛЬ ЙОСИПОВИЧ ПЕКЛО
Народився 24 серпня 1939 року в с. Млачівка Поліського району Київської області. Після закінчення архітектурного факультету Київського інженерно-будівельного інституту Василь Пекло працював у проектних інститутах Черкас і Мінська, де пройшов фаховий шлях від групового до головного архітектора проектів. Після навчання в аспірантурі Московського архітектурного інституту Василь Йосипович був назначений головним архітектором Хмельницького, де успішно пропрацював близько 12 років, брав безпосередню участь у розробці генерального плану міста та його забудові. З 2008 по 2013 роки викладав архітектурне проектування в Кам’янець-Подільському коледжі будівництва, архітектури та дизайну.

Василь Йосипович був двічі відзначений премією Т.Г. Шевченка, нагороджений грамотами Держбуду УРСР та Національної спілки архітекторів України, член спілки архітекторів СРСР, член Національної спілки архітекторів України, багаторазово обраний голова правління Хмельницької обласної організації Національної спілки архітекторів України та Кам’янець-Подільського осередку спілки.

Серед проектів Василя Йосиповича Пекла – головний храм Спаса Преображення комплексу по вул. Тернопільській м. Хмельницького, конкурсні проект і варіант проекту готелю по пр. Грушевського м. Кам’янця-Подільського, макет проектної пропозиції забудови м. Хмельницького.

Василь Пекло – зодчий, проектувальник, викладач, митець! Людина неосяжної любові до життя, до фаху, до людей! Василь Пекло – архітектор, про якого пам’ятають!

Сьогодення суспільне формує сьогодення ментальне, «замовляє» архітектурне майбутнє. Традиції та наступність поколінь є запорукою успіху. Бути архітектором в історичному місті – особлива місія та не абияка відповідальність. Сучасні архітектори Кам’янця-Подільського вже взяли на себе цю відповідальність, а тому переживають муки творчості, досліджують світову практику, інкрустуються у складну ситуацію свого часу та пролонговують у майбутнє краще, що подарувала історія, природа та всепоглинаюча сила архітектури.

Інна БЕРЕЗІНА, мистецтвознавець, кандидат архітектури,
член Національної спілки архітекторів України.


Теги: архітектура поза часом

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.