Перейти на мобільну версію сайту


07.02.2020

БУДЕМО ЧИ НЕ БУДЕМО ЗАХИЩЕНИМИ?

профспілкаНенормований робочий день, за який додатково платити не будуть, звільнення такої категорії людей як вагітні та інваліди, нарахування лікарняних, замість профспілок – «представники працівників» та «первинна профспілкова організація» без визначеного правового статусу. Все це пропонується новим законопроєктом «Про працю», який напередодні Нового року уряд вніс в парламент.

Йому вже встигли приписати купу «милозвучних» епітетів, таких як «рабський», «закритий» та «антиконституційний». Але найбільше він обурив профспілки. Перше – це те, що проєкт закону готувався без обговорення з профспілками та роботодавцями, за зачиненими дверима, друге – він повністю нівелює їхню роботу як таку. Як результат, профспілки стануть просто не потрібними. 

ВІЧЕ ПРОФСПІЛОК В СТОЛИЦІ
Хвиля обурення спровокувала проведення всеукраїнського віче професійних спілок на захист трудових і соціально-економічних прав людини праці, яке проходило 16 січня в Києві. Серед учасників профспілкового віче – представники понад 60 тисяч первинних профспілкових організацій, які делеговані 7-ми мільйонами членів профспілок прибули до столиці України у переломний для нашої країни час, щоб донести до керівництва держави занепокоєння й обурення трудових колективів підприємств, установ і організацій усіх сфер економіки країни у зв'язку з економічними і соціальними «реформами» нового Уряду, які проводяться поспіхом і без належного громадського обговорення. У своєму зверненні вони зазначили:

– Так звана «трудова реформа» Кабінету Міністрів України, Міністра економіки Тимофія Милованова, голови Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової і частини інших народних депутатів України – це брутальне порушення трудових прав людини, руйнування збалансованої законодавчої системи трудових прав і гарантій, ігнорування норм Конституції України, європейського і міжнародного права.

Поспішними та невиваженими змінами законодавства про працю, про професійні спілки, соціальне страхування і соціальний діалог Кабмін провокує до загострення ситуації в суспільстві, протистояння між працівниками і роботодавцями, до стихійної зупинки роботи, змушує профспілки до застосування різних форм протестних дій, аж до організації страйків, що не сприятиме ні залученню іноземних інвестицій в українську економіку, ні її сталому розвитку. 

Водночас у своїй резолюції представники профспілок зазначили, що вимагають від Уряду:
– Запросити технічну місію експертів Міжнародної організації праці з метою надання консультативної допомоги в опрацюванні законодавства про працю, про профспілкову діяльність та законів щодо соціального забезпечення.

– Розпочати у форматі тристороннього соціального діалогу роботу над справедливою трудовою реформою спільно з всеукраїнськими репрезентативними об'єднаннями профспілок і об'єднаннями роботодавців у повній відповідності до Конституції України, міжнародних зобов'язань держави щодо євроінтеграційного курсу за участю експертів Міжнародної організації праці». Після підготовки законопроекту винести його на всенародне обговорення і внести на розгляд парламенту лише після схвалення українським народом.

– Невідкладно делегувати представників Уряду до складу Національної тристоронньої соціально-економічної ради та якнайшвидше відновити її роботу з метою забезпечення розгляду актуальних питань соціально-економічного розвитку країни, збереження трудового потенціалу на основі балансу інтересів держави, бізнесу і працівників.

– Невідкладно приступити до виконання зобов'язань за тристоронньою Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019-2020-і роки.

– Відновити соціальний діалог на всіх рівнях колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин, де органи виконавчої влади є стороною угод і колективних договорів.

ВИТЯГ ЗВЕРНЕННЯ ДО ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ПРОФСПІЛОК, ПЕРВИННИХ, ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ПРОФСПІЛКОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ТА ОБ’ЄДНАНЬ ЗАЗНАЧАЄТЬСЯ
1. На підтримку Резолюції Всеукраїнського віче профспілок невідкладно провести обговорення ситуації щодо посилення наступу на трудові, соціальні і профспілкові права, розгорнути в трудових колективах підприємств, організацій, установ інформаційну кампанію через ЗМІ, інтернет-видання, соціальні мережі з так званої «трудової реформи» Уряду, втручання в законну діяльність профспілок, згортання соціальних гарантій.

2. Організувати звернення до органів державної влади, депутатів усіх рівнів, депутатів мажоритарних округів, ОТГ, провести відповідні зустрічі.

3. У разі нереагування:
– мобілізувати весь арсенал протестних заходів щодо захисту трудових прав людини праці (збори, мітинги, пікетування, демонстрації тощо) перед будівлею місцевих органів державної влади;
– провести 30 січня 2020 року попереджувальну акцію з висуненням вимоги про відхилення антинародних проектів законів про працю, соціального забезпечення та профспілкової діяльності.

4. Звернутися до органів місцевого самоврядування щодо підтримки позиції профспілок стосовно поданих законодавчих ініціатив Уряду та провладної більшості в парламенті.

До всеукраїнських репрезентативних профспілкових об'єднань:
1. У разі нереагування Уряду, вищих керівників держави на вимоги профспілок виступити з єдиною позицією про збір підписів за відставку Кабінету Міністрів у повному складі.

2. Вимагати негайного звільнення Міністра економіки Милованова Т.С. за ініціативи та рішення, що підривають розвиток економіки і системи соціального захисту, перешкоджають законній діяльності профспілок, провокують загострення протистояння в суспільстві.

3. Утворити Всеукраїнський профспілковий страйковий комітет для координації всіх всеукраїнських профспілок, підготовки до застосування загальнонаціональних протестних дій.

4. Керівникам Спільного представницького органу профспілкових об'єднань, всеукраїнських профспілок довести рішення Всеукраїнського віче профспілок до відома Міжнародного бюро праці, Європейської комісії, Ради і Комітету асоціації «Україна – ЄС», Міжнародної конфедерації профспілок, Європейської конфедерації профспілок, галузевих профспілкових інтернаціоналів для відповідного реагування й отримання солідарно) підтримки.

5. Запропонувати Міжнародному бюро праці терміново винести ситуацію з наступом на профспілкові права в Україні на розгляд Комітету МОП із свободи об'єднання і прийняти рішення на підтримку українських профспілок.

профспілка-1ДУМКА ЛІДЕРІВ
– 16 січня для українських профспілок став дуже важливим, – каже голова профспілки працівників торгівлі Людмила Боярська. – Я вже й не пам’ятаю, коли збиралася разом така кількість людей. Нас з Кам’янця-Подільського теж приїхало чимало. Зважайте скільки в нас є профспілкових організації міста і району. Це ж всі галузі: освіта, медицина, культура, торгівля, промисловість, державні установи. Так, ми всі обурені, тому що нас не чують і не хочуть чути. А люди говорять розумні речі. Наприклад, на сьогодні не відкриті разові патенти. Це дуже не зручно. Людина на місяць проплатила за робоче місце і працює. Але люди категорично не хочуть мати справу з Податковою інспекцією, оформлятися приватними підприємцями, адже краще було б узяти разовий патент, зекономити свій час і це було б набагато зручніше. Візьмемо як приклад передноворічну торгівлю, коли продають ялинки. Це ж 2-3 тижні часу і все. Навіщо їм оформляти підприємницьку діяльність? У таких випадках якраз разовий патент буде в самий раз. На черзі от будуть великодні свята. Та багато прикладів таких можна навести. Ще стосовно Податкової інспекції, якщо людина оформляє підприємницьку діяльність, навіть короткострокову, вона автоматично втрачає субсидію. А хто цього хоче. Знову ж таки відкриття разових патентів врятувало би ситуацію. Стосовно профспілок. Якщо їх не буде, буде збільшуватися кількість громадських організацій, але в їхні повноваження, на закріпленому державою рівні, захистити права людини буде неможливо. Я підтримую зміни, але не радикальні. Повністю погоджуюся, що профспілки мають пройти повне перезавантаження і омолодитися. І дуже хочу, щоб наша Хмельницька область потрапила в пілотний проєкт. Я і мої колеги категорично проти цього Трудового кодексу. На нашу думку він веде до повної руйнації трудових стосунків взагалі. Як можна писати законопроєкт одноосібно!? Для кого?! Я згідна, що потрібні якісь зміни, але для цього мають вноситися пропозиції від представників різних регіонів, обговорюватися, аналізуватися. І лише тоді прийматися.

ОБЛАСНЕ ВІЧЕ
Як і було заплановано 16 січня на всеукраїнському віче аналогічні збори пройшли на обласному рівні. На них були присутні понад 320 осіб, активістів профспілок. На віче також запрошувалися керівники Хмельницької обласної адміністрації і Хмельницької обласної ради, депутати Верховної Ради, які представляють інтереси регіону в столиці. На жаль, ніхто з них не прийшов. Як зазначив голова федерації профспілок Хмельницької області Генадій Харківський:

– Ми дійсно виступаємо проти цього Трудового кодексу і законів, які нам малюють. На наш захист встали профспілки 52 країн світу. Тому що в той час, коли європейські країни повертаються до профспілок обличчям, наша влада від нас відвертається. Не підтримали нас на державному рівні і два депутати нашої області Ігор Марчук і Сергій Мандзій, вони проголосували «за» сумнозвісний законопроєкт, чим довели, що профспілки їм не потрібні. Знову ж таки, вони повинні були висловити в Верховній Раді позицію і інтереси людей, а не власне бачення. Як мінімум догми цього законопроєкту порушують 60 конвенцій ООН. Одна з них це те, що вони пропонують впровадити локаути. Це значить, якщо підприємство провело страйк, висловивши якесь незадоволення, то всі автоматично звільняються і наймаються на роботу нові люди. Примусово хочуть ввести 6-денний робочий день, при якому оплата праці залишиться такою ж як при п’ятиденці. Під гаслами нібито забезпечення балансу інтересів працівників і роботодавців, залучення інвестицій і, так званого, впорядкування діяльності професійних спілок, в порушення норм Конституції України та основоположних міжнародних актів, ратифікованих Україною, владою пропонується: 

– звільнення працівників без будь-яких підстав за бажанням роботодавця і без вихідної допомоги; наділення роботодавця необмеженими правами на звільнення працівника у зв’язку з порушенням ним трудового договору; скасувати державну гарантію мінімальної заробітної плати на рівні не нижче прожиткового мінімуму, а також встановлення посадових окладів (ставки) на рівні 50% від мінімальної заробітної плати; впровадження надурочної роботи без обмежень на законодавчому рівні та скорочення доплати за неї в п’ять разів;

– впровадження трудових договорів із нефіксованим робочим часом. 

Праця, за якої працівник може працювати по 12 годин щодня, а відпочивати 24 години на тиждень. Він також позбавляється прав захищатися до звільнення проти висунутих роботодавцем звинувачень та на профспілковий захист при звільненні. З метою реалізації владних намірів пропонується позбавити прав і гарантій діяльності профспілки, бо, нібито, вони – рудимент індустріальної економіки. У разі прийняття законопроекту № 2681 передбачається: позбавити профспілки повноважень сторони соціального діалогу щодо узгоджувальних процедур проектів законів та інших нормативно-правових актів у сфері трудових та соціально-економічних відносин; обмежити у правах на створення та законну діяльність первинних організацій на підприємствах, скасувати фінансування культурно-масової, фізкультурно-оздоровчої роботи. 

З цим усім ми категорично не погоджуємося, тому направили наше звернення у всі необхідні державні інстанції по владній вертикалі, звідки хочемо почути відповідь. Ми не хочемо бунту, ми хочемо йти шляхом виважених мирних переговорів.

Віра Чеховська – голова профспілки працівників державних установ.
– Я підтримую своїх колег, що цей законопроєкт потрібно або скасувати або внести зміни, які були б ефективними для всіх. Щоб не утискалися права ні роботодавця ні найманого працівника. Щоб кожен з них був захищеним. Тому що, якщо не буде того, хто наймає, не буде того, хто працює. Дуже шкода, що в цьому плані усі учасники діалогу не доходять згоди. Але я все таки вірю, що цей законопроєкт, в тому вигляді, якому нам пропонують, прийнятий не буде. В іншому випадку – працюючі люди дійсно стануть абсолютно незахищеними.

Сергій Байрак – представник галузі будівництва, голова профспілки ПАТ «Подільський цемент» на запитання: «Чи бачите Ви майбутнє профспілок?», – сказав:
– Я хочу його бачити, як бачить це вся цивілізована Європа. Люди, які працюють на такому підприємстві як наше, подібні йому, мають відчувати захист. Якщо буде по іншому, то незабаром не буде кого і що захищати. 11 лютого ми плануємо зібратися на засіданні профспілкового комітету підприємства і зробити ще власне звернення до представників як виконавчої так і законодавчої влади на державному рівні. Хочеться вірити, що нас почують.

Станом на сьогоднішні законопроект фактично дійсно, як вже зазначалося раніше, нівелює роль профспілок у захисті трудових прав, впроваджує процедуру медіації у трудових відносинах, змінює строки звернення до суду тощо. Поки що його відтермінували на доопрацюваня і є надія, що уряд все таки дослухається до думки людей та тих, хто їх представляє. А чи потрібні на сьогодні профспілки чин і, вирішувати вам, тим хто працює!


Теги: тиск на профспілку

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.