Перейти на мобільну версію сайту


01.02.2019

БОЯТЬСЯ ВТРАТИТИ САМОСТІЙНІСТЬ, ЗЕМЛІ, ШКОЛИ

ОТГ29 січня відбувся круглий стіл для зацікавлених осіб та представників територіальних громад на тему «Громадське посередництво заради формування нових об’єднаних міських громад». Модератором цього заходу виступив голова Хмельницького обласного осередку ВГО «Комітет виборців України».

Під час зустрічі організатори ознайомили присутніх з результатами моніторингу процесу об’єднання територіальних громад на базі обласних центрів та міст обласного значення в п’яти регіонах України – Хмельницькій, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях. Також розглянули причини і наслідки чуток, стереотипів і страхів, що перешкоджають формуванню міських ОТГ у регіонах України.

Як повідомив керівник проекту «Самі собі творимо владу. Ефективне управління об’єд­наними територіальними громадами через самоорганізацію населення» Ігор Бабюк, в Україні на сьогодні сформовано 800 ОТГ. Найменше громад має Закарпатська область. І на те, що територіальні громади не бажають приєднуватися, є свої причини, кажуть автори дослід­ження.

Так, за результатами проведеного моніторингу, в якому взяли участь голови та депутати міських рад, активісти громадських організацій, представники центрів розвитку місцевого самоврядування, науковці та експерти інших сфер, 47% опитаних позитивно оцінюють процеси утворення ОТГ, 25% – більш, ніж позитивно і 16% – більш негативно, ніж позитивно. Також, відповідно до дослідження, 37% анкетованих зазначили, що в першу чергу ініціювати об’єднання з обласним центром повинні міські голови, і 23%, що цьому перешкоджають сільські голови.

Серед страхів опитувані називають втрату громадами самостійності і відповідно ресурсу для господарювання на власній території, «поглинання» великими громадами малих, додаткові витрати з місцевих бюджетів. 

Разом із тим, серед порад, як побороти стереотипи вказують просвітницьку роботу, вдосконалення законодавчої бази, створення сприятливих умов проживання в ОТГ, посилення засобів впливу на голів райдержадміністрацій.

Круглий стіл організовано в рамках проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу.

Пан Бабюк озвучив проблеми, які перешкоджають утворенн ОТГ на базі обласних центрів та міст обласного значення. Це позиція їхніх керівників, які не вбачають в об’єднанні користі для своїх особистих перспектив. У Хмельницькій області – це небажання очільників міст отримати навантаження на місцевий бюджет. Також погана комунікація із мешканцями громад та відсутність належної інформаційно-розяснювальної роботи, зокрема в нашій області. Брак об’єктивної інформації щодо процесу обєднання. Ще одним чинником названо позицію голів та депутатів сільських рад, що мають об'єднатися, або сільської громади в цілому, а також страхи населення сіл і відсутність у міських та сільських громад спільних точок дотику, що спричинено нібито різноспрямованими інтересами. Важливу роль у цьому процесі відіграє соціально-економічні мотиви основних учасників процесу об’єднання, в тому числі корупційного характеру. Зокрема відсутність у сіл вільних земель для подальшого розвитку міст, велике навантаження на бюджет міст (утримання шкіл, бібліотек, клубів), проблема доріг і перевезення пасажирів, освітлення вулиць, недостатність фінансів у малих міст, щоб ще й тягнути за собою села. Крім того, є випадки, коли бізнес проти, оскільки вже є домовленості із сільськими головами і, як правило, вже «заведені» свої депутати, а при об’єднанні з містом бізнесу потрібно буде домовлятися з іншими людьми, з набагато більшими амбіціями, і втрачається стабільність, яка була до об’єднання громад. Отже, це для бізнесу додаткові витрати та зусилля. Разом з тим, це ще корупційні схеми, які діють і з якими важко розпрощатися.

Під час моніторингу дізналися, які страхи і стереотипи побутують у громадах навколо утворення ОТГ навколо обласних центрів і міст обласного значення – це втрата самостійності. Тобто громада, яка приєднається, не буде мати впливу на розподіл бюджету та, мовляв, раніше ми самі розпоряджалися коштами, хоч і невеликими, зате самі, і всі довідки тут же отримували, а потім взагалі забудуть, і наші інтереси не будуть враховані при розподілі коштів. Великим побоюванням є думка, що у села заберуть землю і зачинять школу, тоді взагалі селяни нікому не будуть потрібні.

Проблемою нині є те, що приміські села користуються міською інфраструктурою, а решта життєдіяльності проходить у селі, на чистому повітрі. Тобто село краще за місто.

Ігор Бюбюк розповів, як боротися зі страхами та стереотипами, які існують у громадах навколо утворення об’єднання з містами обласного значення. Щоб здолати страх, слід здолати його причину. Тобто мають бути чіткі законодавчі правила, де розписані всі права та обов’язки. Має проводитися просвітницька робота. Людям потрібно розповідати про зміни, які відбуваються в уже створених ОТГ. Потрібно вдосконалити закон.

До круглого столу була запрошена громада приміського села Кам’янка на чолі з її головою Юрієм Волощуком, яка є претендентом на об’єднання в Кам'янець-Подільську міську ОТГ. Присутні на круглому столі представники Кам’янка висловила своє бажання залишитися окремо, хоча були ідеї приєднатися до Гуменецької і Слобідко-Кульчієвецької ОТГ. Юрій Волощук розповів про різні проблеми, які його хвилюють, а також окремо зупинився на медичній реформі, яка торкнулася і його села. Та, відповідно до Перспективного плану Хмельницької області, затвердженого Кабміном, у Кам'янки є всі шанси приєднатися до міської ОТГ.


Теги: круглий стіл, ОТГ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.