Перейти на мобільну версію сайту


09.10.2015

БОТСАДУ 85!

Цього року ботанічний сад ПДАТУ святкує 85 років із дня заснування. Про здобутки й плани на майбутнє «КлюЧ» поговрив із його директором Василем Когутом.

- Раніше ботанічний сад був на балансі міста, та в 90-ті Кам’янець від нас відмовився, - каже Василь Васильович. - Так ми стали підрозділом ПДАТУ. Сьогодні в нашому розпорядженні 6,5 га ботанічного саду та 11 га дендропарку, але щоб доглядати за цим рук не вистачає. Маємо всього 15 співробітників, хоч колись їх було вдвічі більше.

- Якими рідкісними чи реліктовими рослинами найбільше пишаєтеся?

- Цьогоріч вперше за 40 років зацвіла павловнія, яку ще називають смарагдовим деревом. Одним із найстаріших ботсаддерев ботсаду є гінго дволопатеве, листя якого має цілющі властивості. Також із рідкісних видів є тюльпанне дерево, тис ягідний, метасеквоя,горіх чорний, платан західний, магнолія кобус тощо.

Не можна не згадати про унікальний сад сакур. Декілька років тому одне деревце нам подарували колеги з Ужгорода. Після щеплення нині тут росте вже понад десяток маленьких сакур як плакучої, так і пірамідальної форми. Є в саду й екземпляр пробкового дерева, занесений до європейської Червоної книги. Узагалі на території ботсаду росте 28 червонокнижних ролин. Ботанічний сад має статус загальнодержавного значення, таких по Україні всього 22. У оранжереї є ліани і пальми, бананове дерево, фікуси й більше сотні видів кактусів. На 6,5 га площі мирно співіснують понад півтори тисячі видів, сортів і форм з різних куточків земної кулі.

- Знаємо, що квіти на клумбі перед входом у центральний корпус ПДАТУ, що милують око городян, висаджені дбайливими руками ваших працівників. Маєте велику квіткову колекцію?

- Можливо, не таку би велику, як хотілося, але, наприклад, цього року колекція ботсаду поповнилася 35 сортами лілій. Маємо 100 сортів жоржин! До речі, минулоріч ми проводили свято, приурочене цій квітці. Королева квітів, троянда, нараховує близько 45 сортів.

Окрім цього. маємо 110 сортів лікарських і нетрадиційних кормових культур. Цього року продали місту квіткової продукції на 20 тис. грн.

- Василю Васильовичу, як вдається справлятися із таким досить великим господарством такими малими силами?

- Дуже допомагають студенти, особливо з коледжу ПДАТУ: тут проходять практику майбутні спеціалісти садово-паркового господарства та агрономи.

Та й працівники ботанічного саду трудяться наче бджілки - працюють всі. До речі, дрова для опалювання оранжерей взимку ось уже кілька років поспіль заготовляємо самотужки. У міру сил допомагає ректорат ПДАТУ. Що й казати, за остані роки зроблено чимало - проведено систему поливу, перекрито теплицю й оранжерею, реконструйовано басейн; заклад перейшов на індивідуальне опалення на твердому паливі. Звичайно, можна заробляти кошти, але для цього, в першу чергу, потрібно зайнятись системою опалення та енергозбереження, витративши на це чималі кошти, а вже потім рахувати прибутки.

Для нас, як працівників ботанічного саду, основне завдання - зберегти рідкісні види рослин, бо ж приємно, коли до нас приходять на екскурсію і кажуть, що такої краси давно не бачили.

З нагоди свята хотів би подякувати всім працівникам, які щодня докладають максимум зусиль, аби зберегти цю красу - це Наталія Постова, завідувач відділу дендрології; Надія Гуменюк, старший лаборант відділу дендрології; Олександр Ткачук, столяр; Любов Солодовнікова, Олена Мороз, Галина Поліщук, Оксана Гутаревич, Валентина Біньковська, робітниці по догляду за рослинами; Ататолій Іваніцький, охоронник; Наталія Доленко, Світлана Коваленко, лаборанти.

Теги: ботанічний сад, ПДАТУ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.