Перейти на мобільну версію сайту


27.07.2018

БІЛИХ ПЛЯМ НЕ БУДЕ

отгПід час пленарного засідання 14 червня 2018 р. депутати обласної ради схвалили остаточний перспективний план розвитку Хмельницької області, який відправили на розгляд Кабінету Міністрів України. Відповідно до прийнятого документу, на мапі Хмельницької області й Кам'янеччини зокрема не залишилося жодної білої плями. До 2020 року всі сільські ради, які досі лише спостерігали за процесом децентралізації, будуть змушені або долучитися до нього в добровільному, або ж у примусовому порядку. Відтак, держава «батогом та печивом» змушує грати за обраними правилами гри, даючи при цьому громадам певну самостійність у прийнятті рішень.

На якій стадії перебуває процес децентралізації в Кам'янець-Подільському районі та з якими результатами прийдемо до фінішної прямої дізнавалася в директора Хмельницького центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського.

– Кам'янець-Подільський район – один з найбільших в Україні за населенням та площею, – каже Сергій Віталійович. – Нинішній перспективний план дещо відрізняється від прийнятого в 2014 році. Наприклад, до вже існуючої Слобідки-Кульчиєвецької ОТГ приєдналася Панівецька сільська рада. Межі за перспективним планом ніби не збігаються, але громада визнана спроможною. Сподіваємося, що в новий бюджетний рік Слобідка-Кульчиєвецька піде разом із Панівцями. У Гуменцях фактично завершився процес приєднання Циківської сільської ради. Вони 100% встигають у наступний бюджетний рік.

І якщо в першому й другому випадках, куди приєднатися, вирішували темтешні жителі, то, до прикладу, вибір за Кам'янську сільську раду зробили обласні депутати. Чому так сталося, поясню: відколи почався процес децентралізації, Кам'янка весь час вирішувала, куди податися – до «розумних, чи гарних». Спочатку прийняли рішення, що приєднуються до Слобідьско-Кульчиєвецької ОТГ, потім – що йдуть до Гуменців. У результаті їх не взяли ні одні, ні інші. Тож обласні обранці прийняли рішення приєднати село Кам'янка до міста Кам'янець-Подільський. Погодьтеся, насправді дуже важко розмежувати обидва населених пункти. Якщо їхати автомобілем, то навіть місцевим не зовсім зрозуміло, де місто закінчується, а де село починається. На питання до сільського голови, чому не йдете в місто, отримали категоричне: «Ні!». Разом із тим, люди із Кам’янки користуються інфраструктурою міста, діти ходять у школу і дитсадок, дорослі – на роботу, податки сплачуються там. Вас же не приєднують як частину міста. Ви так і залишаєтеся селом з відповідними пільгами для населення. Тобто, від приєднання до міста обласного значення статус населеного пункту не змінюється. У результаті утвориться село Кам'янка Кам'янець-Подільської міської ОТГ.

– Відповідно до затвердженого перспективного плану, окрім існуючих шести в Кам'янець-Подільському районі планується створення ще двох об'єднаних громад – Довжоцької та Орининської. Але з певних причин децентралізаційні процеси тут гальмуються не перший рік. На Вашу думку, як можливо розрубати цей гордієвий вузол?

– Насправді, ці процеси не припинялися. У Довжоцької громади, в особі голови Руслана Рябого, є велике бажання об'єднання. Але тут і досі тривають обговорення. Не секрет, що одні сільські депутати розуміють потребу об'єднуватися, інші – не розуміють, треті чогось чекають, мовляв, ми ще подивимося. На що подивляться і що побачать, незрозуміло. Улюблена фраза депутатів сільської ради: «Треба людям розказати». Коли відповідаєш, що вже чотири роки, як йде реформа, і хто хотів, той інформацію отримав, чуєш: «Ні-ні, давайте ще розкажемо»...

Як ми розкажемо? Ми ніде 100% не зберемо схід села. Це нереально. Але давайте говорити про те, що є насправді принцип мовчазної згоди. Тобто, ті, кому цікаво, прийшли, а ті, кому не цікаво, не прийшли. А це означає, що вони довірили тим, кому цікаво, прийняти рішення замість них. Цей принцип діє навіть у Європі. У деяких країнах він законодавчо закріплений.

Сьогодні ситуація така, що потрібно рухатися, а не займатися балачками. І по-друге: насправді, шановні жителі, якщо вас все влаштовує, і ви нічого не міняєте, то й не скаржтеся, що влада погана і всі навколо погані. Бо влада каже, якщо вам погано, створіть ОТГ і управляйте самостійно. Тобто ви отримуєте суттєву незалежність від держави і державних рішень, самі приймаєте рішення щодо життєдіяльності громади – закриття чи відкриття шкіл, дитсадків, створення комунальних підприємств, утримання соціальних працівників, вивезення сміття тощо. Держава жодним чином на це не впливає. Це будуть ваші рішення і ваша відповідальність. Але, якщо ви цього не хочете, то чому скаржитеся, що все погано? Держава запропонувала вам можливість – беріть управління в свої руки, керуйте. Але ви кажете: «Ні, ми не хочемо, але зробіть нам комунізм». Узагалі то, держава – це не ефемерна конструкція, а я і ви разом. Хто конкретно має зробити комунізм, наприклад, у Слобідці-Рихтівській, крім самих людей, я не знаю.

– Не будемо лукавити: чим довше громади відтягують процес об'єднання, тим більше втрачають можливостей.

– Звичайно, як мінімум можливість отримувати субвенцію на розвиток інфраструктури. Наприклад, якби Довжоцька ОТГ утворилася в 2015 році, вона би за цей час отримала 15,3 млн грн державної субвенції. Це скільки б можна було зробити об'єктів інфраструктури? Така сума на дорозі не валяється. Принаймні, як старт для розвитку громади – це більше ніж достатньо. 

Але все стоїть, потихеньку розвалюється, і всім так добре. В одному із сіл нам сказали: «А ми минулого року 10 машин щебеню вивезли». Тобто, ви вважаєте, що за 25 років незалежності 10 машин щебеню – це розвиток території?

Що ви зробили, скажіть конкретно. Бюджет сільської ради – це зарплата сільського голови й апарату сільської ради, в когось ще в підпорядкуванні дитсадки чи клуби. Яка ваша відповідальність і перед ким? На питання, чого нічого не робиться в селі, улюблена відповідь: «У мене немає грошей». Чого не робиться нічого біля школи? То не моє. Чому клуб розвалюється? Я тим не керую. Просто треба зрозуміти одну просту річ: оці всі зарплати – це наші з вами гроші, наші з вами податки. І питання: «Що ви зробили, шановний сільський голово?» має звучати постійно.

– Сергію Віталійовичу, якщо з Довжоцькою громадою наразі зрозуміло, хто працює, а хто гальмує реформу, то з майбутньою Орининською ОТГ склалася досить цікава ситуація: й досі дві сільські ради змагаються за лідерські позиції. Привороття не поступається в прагненні бути центром громади й можна сказати, що відверто гальмує процес децентралізації. Чи може цей населений пункт стати центром ОТГ?

– Кабінетом Міністрів прийнята методика формування спроможних громад. Це законодавчий документ, а не придуманий кимось у селі. І там написано, що першочергове право на створення громади мають колишні районні центри, в яких є відповідна інфраструктура. Я не кажу, що не може бути Приворотської обєднаної територіальної громади, але щонайменше Привороття повинно на рівні обласної комісії з питань децентралізації, яка створена при Хмельницькій ОДА, довести той факт, що їхня інфраструктура, як центру громади, краща (бо фінансова спроможність буде однакова, неважливо, де центр). Зрозуміло, що Оринин, як колишній райцентр, має першочергове право. Якщо ж інша громада претендує на те, щоб стати адміністративним центром, вона має витримати обов'язкові умови, зокрема кількість шкільного населення цієї сільської ради має бути більше 250 учнів і 100 дошкільнят. Якщо вони витримані, то можна говорити далі. Як ні, то про що взагалі мова?

– Якщо ситуація з майбутніми ОТГ зрозуміла, то що робити з так званими «білими плямами» – селами, які нікуди не приєдналися і залишилися на межі між уже об'єднаними громадами. У нас це Кульчиєвецька, Княжпільська та Чабанівська сільські ради.

– Добровільно вони можуть приєднатися хоч завтра, а як ні, то в 2020 році на нові вибори всі матимуть однакові умови. Мене часто запитують, як це буде. Пояснюю, ми парламентсько-президентська держава, право вносити пропозиції щодо адміністративно-територіальної реформи має Кабмін. Це буде так: Кабмін на підставі схваленого перспективного плану звертається до Верховної Ради з проханням про реорганізацію органів місцевого самоврядування. Верховна Рада приймає рішення – реорганізувати, наприклад, Чабанівську сільську раду шляхом приєднання її до Староушицької селищної ОТГ. І все, крапка. Жодних згод ні в кого не питатимуть.


Теги: ОТГ, Сергій Яцковський

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.