Перейти на мобільну версію сайту


23.08.2019

АРХЕОЛОГІЧНО-ТУРИСТИЧНИЙ КЛОНДАЙК

контрольНаш район неповторний не тільки завдяки неймовірній красі природи, а й багатий на історичне минуле. Є населені пункти, які вздовж і впоперек перериті археологами. Знахідки, які там час від часу розкопують, вражають своєю давниною. Диву-дивуєшся, коли розумієш, що в деяких селах району люди жили за кількасот років до нашого народження. В одному з таких стародавніх поселень «Сільський конт­роль» побував цього тижня. Уже наступного року населеному пункту, який ми проінспектували, виповниться 560 років. Що це за село та чим воно цікаве, читайте в нашому сьогоднішньому репортажі.

Колишня центральна садиба Врублівецької сільської ради, однойменне село Врублівці, сьогодні разом з іншими населеними пунктами входить до складу Слобідсько-Кульчиєвецької об'єднаної територіальної громади. Назва села в нинішнього покоління чітко асоціюється з відпочинком, адже тут знаходиться не лише один із відпочинкових комплексів району «Ксенія», а й діє дитячий табір «Чайка». Власне і ландшафт у населеному пункті та його окрузі налаштовує на відпочинок. Потрапивши сюди, так і хочеться порелаксувати.

Та не відпочинком єдиним багате село. Тут достатньо історичних та археологічних знахідок, Врублівці мають необхідну інфраструктуру та активно розвиваються. Єдиний мінус – населення з кожним роком стає все менше, а молодь взагалі масово виїжджає на роботу в Польщу. Хоч вдома гарно й добре, але краще від цього жити не стає...

СтаростаЗагалом у чотирьохстах дворах населеного пункту проживає 740 жителів. Старостує у Врублівцях Микола Берчук (на фото праворуч).

Дістатися до села досить легко. Протягом дня сюди і повз нього курсує громадський транспорт, роблячи загалом 10 рейсів. Вартість квитка складає всього 17 грн в один бік, тож селяни частенько бувають у місті – і закупки роблять, і продукти з власного саду та городу продають. До слова, і зупинок громадського транспорту тут вистачає – 7 на все село, 5 з яких встановили за кошти сільської ради.

РУБАЛИ ЧИ ПТАХІВ ЗАСЕЛЯЛИ?
Перша документальна згадка про поселення відноситься до 1460 року. У 1493 році у Врублівцях було 18 димів, тобто дворів. Населеним пунктом у різні часи володіли різні поміщики. Відтак село належало Зеленецькому, Єзиорковському, Вітальчовському, у 17 ст. – Потоцьким, Маковецьким, з половини 18 ст. – Слонецьким. З 1889 року – Михайлу Єсаулову. На той час у селі проживало 1257 жителів.

була сільська радаВарто зауважити, що власне Врублівці та околиці навкруги відомі своїми цінними археологічними пам'ятками. Тут люди жили, починаючи з неолітичної доби. За 1 км на північний схід від села в урочищі Монастирисько на правому березі річки Тернавка знайдено стоянку пізнього палеоліту. Також дослідники знайшли тут залишки палеолітичних вогнищ, крем'яні знаряддя, кістки мамонта та інших тварин. Крім того, культурний шар містить відклади мезолітичної доби, скіфського, ранньослов'янського і давньоруського часів. Біля колишнього села Мар'янівка, яке було приєднане до Врублівців в 1960 році, знайдено черняхівське і слов'янське поселення 18-19 ст. На південь від села знаходяться два кургани. В урочищі Монастирисько знайдені залишки монастиря 17 століття, який за народними переказами був зруйнований татарами. Лука-Врублівецька, яку під час будівництва Дністровської ГЕС поглинув Дністер, узагалі відома своїми археологічними дослідженнями, про які ми писали не один раз.

Щодо назви населеного пункту, то існує декілька гіпотез. Перша походить від дієслова врубатися, мовляв поселення виникло на місці вирубки лісу. Щодо другого варіанту, то є твердження, що колишня назва села була Воробіївці (від польського «горобець»), тому в 15-18 ст. у польських джерелах закріпилася назва Врублівці, яка пізніше збереглася в документах, написаних російською мовою. 

ГімназіяУ радянський період першу владу в селі утворили заїжджі більшовики, але довго вона не протрималася. Врублівці постійно бунтували, якщо щось було не по-їхньому, та відстоювали свої права. Цей факт варто було би врахувати і не так давно, коли в місцевої влади виникла їдея реорганізувати навчальний заклад, але про це згодом.
У 1922 році в селі з'явилося перше сільгосптовариство, а вже наступного року – сільгоспартіль «Набат». У 1929 році до господарства приєдналася сільгоспартіль «Червона Тернава» з с.Мар'янівка, а колгосп в 1934 році назвали іменем Тельмана.

ШКОЛУ ЗБЕРЕГЛИ
Врублівці, незважаючи на щорічне скорочення кількості населення, поки ще мають дітлахів, які навчаються у рідному селі, ходять до дитсадка та школи. Перша семирічка в селі з'явилася в 1932 році, і до цього часу навчальний заклад знаходиться на незмінному місці. До слова, раніше це приміщення в 1863 році будувалося для церковно-приходської школи, тож нинішнє сусідство Врублівецької гімназії з церквою невипадкове.

ДитсадокМинулого року навколо цього закладу точилися численні баталії. Керівництво громади планувало оптимізувати шкільну мережу й залишити у Врублівцях лише початкову школу, але батьки й учні заклад відстояли. Тож тут залишилася 9-річка, якою керує Олександр Сеньків. У новому навчальному році в гімназії навчатимуться півсотні дітей.

Поруч зі школою, також у 1-поверховій будівлі, розмістився Врублівецький ЗДО «Світанок», яким керує Світлана Рудніцька. Дитсадок відвідує 15 малюків, діє одна різновікова група, батьківська плата за відвідування становить 1 грн/день, як і у всіх дошкільних закладах Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ.

На відміну від школи, врублівецькій медицині пощастило найменше. Медпункт тут є, робоче місце для фельдшера також, а от медика вже пів року, як не можуть знайти.

Медпункт– Ніхто не хоче йти працювати на таку маленьку зарплату, – каже староста села. – І це у Врублівцях дійсно проблема. 

Більшість врублівчан записалися до сімейних лікарів Мукшо-Китайгородської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини й за потреби їздять до них. А от власне у селі немає на кого сподіватися. Якщо щось заболить чи заколе, то тільки швидка допомога й приїде.

НЕЗАБАРОМ ЮВІЛЕЙ
У центральній сільській адмінбудівлі по-сусідству уживаються декілька об'єктів. До слова, свого часу і сільська рада, і пошта, перебралися в приміщення Будинку культури, де була ще й бібліотека. Колишнє ж адмінприміщення, як і старий медпункт знаходяться неподалік і тільки чекають своєї долі – чи їх хтось викупить, чи розвалить.

БібліотекарУ закладі культури, яким керує Анастасія Бачинська, на вихідні збирається молодь на дискотеки. А в будні час від часу готується до концертів аматорський художній колектив «Калинонька». До слова, клуб в селі відкрили в 1970 році, наступного року він відзначатиме свій півстолітній ювілей.

Постійно відчинені двері й бібліотеки, яка знаходиться на другому поверсі. Тут господарює Антоніна Мельник (на фото - ліворуч). На книжкових полицях – нові надходження та виставки про відомих людей села.

Духовний храм у Врублівцях знаходиться на іншому кінці села, він побудований за кошти людей. Поруч із ним – сільське кладовище, доглянуте й охайне.

бібліотекаПерша церква, про яку згадують в документах, з'явилася в селі у 16 столітті. У 30-их рр. 18 ст. тут побудували нову дерев'яну церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці, згодом вона згоріла. Новий храм побудували на пагорбі за сприяння поміщиці Марії Крижанівської, а в 1899 році його вже перебудовували.

ЧИСТОТА І ПОРЯДОК
Більше року населений пункт входить до складу Слобідсько-Кульчієвецької громади. За цей час тут частково проведено освітлення вулиць. Село газифіковане, наполовину з водою, адже одна половина Врублівців користується водою з водонапірної вежі й сплачує за це комунальні послуги, а інша має на обійстях криниці.

ЦеркваНайкраще врублівчани проявили себе під час укладання договорів з комунальним підприємством громади на вивезення сміття. Люди свідомо поставилися до цього питання й було укладено більше двохсот угод. Через тиждень по понеділках по селу їздить машина й забирає сміття на сміттєзвалище. Вартість послуги з вивезення ТПВ складає 12,70 грн з особи в місяць. Плата невелика, а користі скільки!

– Відтоді, як ми уклали договори, сміття в лісах й на узбіччях практично немає, – каже староста села Микола Берчук. – Чисто там, де не смітять, і наші люди це довели.

АгросолюшинсВрублівці свого часу були відомі своїми виноградниками та пасікою. У 1968 році тут нараховувалося 19,4 га виноградників. Згодом землю розпаювали, а селяни свої земельні наділи передали в оренду. Найбільший врублівецький орендар – ТОВ «Агросолюшнс», яке очолює Віталій Завадський, вправно виплачує орендну плату та всі податки, які наповнюють сільську казну. Має трохи більше сотні гектарів в оренді ще один аграрій Сливка. Сплачує туристичний збір у бюджет громади і готельно-туристичний комплекс «Ксенія», який окупував добрячу частину дністровського берега. Цього року на територію комплексу так просто не зайдеш – вхід платний, 100 грн з особи. А раніше пускали безкоштовно хоча би місцевих. Тепер же бізнес взяв гору. Правда, власниця комплексу пообіцяла сприяти населеному пункту по угоді соціального партнерства й облаштувати територію біля магазинтак званих Жолобів. Це низина в селі, де зі скелі б'ють п'ять джерел. Старожили пам'ятають, що колись їх було одинадцять до того часу, поки в селі не було збудовано водогін. Біля кожного джерела є корита – жолоби, які видовбав із каменю-ракушняка Леонтій Мельник. Це місце обросло легендами і повір'ями. Ось одна із них: коли хтось уперше відвідає село й нап'ється жолобової води, то неодмінно стане жителем Врублівців. Тож жолоби є візитівкою села, правда сьогодні вони знаходяться у вкрай занедбаному стані. 

Віднедавна ще однією візитівкою села став готельно-туристичний комплекс «Ксенія», де можна і відпочити, і розважитися, правда, якщо мати добрячий гаманець.

Врублівці комфортні й сонячні в теплу пору року, коли природа оживає, коли туристи мчать на Дністер відпочивати, й абсолютно спокійні взимку, практично як і більшість населених пунктів району. Врублівці організовані й цілеспрямовані, тут вміють відстоювати власну думку, дбати про комфорт власного села, цінувати те, що мають. Хоч над багато чим ще потрібно працювати й чимало проблем вирішувати, але у цьому селі добре живеться, тож і оцінку воно отримує від «Сільського контролю» відповідну.


Теги: сільський контроль, с.Врублівці

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


ГРОМАДА ОБИРАЄ СВОГО МЕРА

Початок : 14.08.2020 08:15:00
Закінчення: 23.10.2020 08:15:00
Голосів: 5611
Опитування активне.


За кого з кандидатів на посаду Кам'янець-Подільського міського голови Ви проголосуєте 25 жовтня 2020 р.?


  
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.