Перейти на мобільну версію сайту


19.04.2019

АГРАРІЇВ ПОЧУЛИ. ДАЛІ – РЕФОРМА

ГАЙСьогодні тема відкриття ринку землі в Україні є вкрай актуальною, адже не за горами той день, коли це станеться й відповідний закон приймуть парламентарі. Саме з цієї нагоди і відбувся нещодавній Всеукраїнський земельний форум, у якому взяли участь більше півтисячі керівників агропідприємств зі всієї України та топ-політики.

Про масштабний захід, який має всі шанси стати ключовим для старту земельної реформи, розповів його учасник, член правління Всеукраїнської аграрної ради, яка безпосередньо займалася організацією форуму, керівник ПП «Калинський ключ» Ігор Гай. Із Ігорем Віталійовичем ми спілкувалися напередодні проведення Всеукраїнського земельного форуму якраз з приводу цієї теми (газета «КЛЮЧ» від 05.04.2019 р. «Ринку землі бути, але не в хаосі» – прим.Авт.) 

– Про відкриття ринку землі говорять не перший рік, – каже Ігор Гай. – Рано чи пізно ми до цього прийдемо, але коли це станеться, хотілося б, щоб першочергово враховували думку аграріїв, діяльність яких прив’язана до землі. Ми вже розповідали читачам про враження від спілкування й обміну досвідом з прибалтами, де ринок землі відкритий з 90-их років минулого століття. До речі, їхні представники ділилися досвідом під час Всеукраїнського земельного форуму.

Також у форумі взяли участь керівники більше 500 агропідприємств зі всієї України, в.о. міністра аграрної політики і продовольства України, голова аграрного комітету ВР, народні депутати, а також четвірка кандидатів у Президенти, за яких проголосувало 65% населення України – це Ігор Смешко, Юрій Бойко, Юлія Тимошенко та представник від Володимира Зеленського Олександр Данилюк. На жаль, на заході не було представників від чинного президента Петра Порошенка, кандидатів у президенти Олега Ляшка та Анатолія Гриценка, хоч їм також надсилали запрошення.

– Подібні заходи раніше проводилися?

– За масштабністю та публічністю – ні, адже вперше в аграрній сфері пройшла така публічна дискусія щодо ринку землі, у якій мали змогу взяти і аграрії, і ТОП-політики країни.

– Хто представляв Хмельниччину і зокрема Кам’янеччину на форумі?

– Я та Андрій Ванат, як члени Все­української аграрної ради. Також з нами були колеги-аграрії з району – Ніна Дубицька, Ярослава Бабій та Руслан Сендзюк. Загалом Хмельниччину представляла найбільша кількість аграріїв – майже чотири десятки керівників агроформувань. Усі ми мали можливість взяти участь в інтерактивному голосуванні та висловити свою думку щодо різних питань земельного характеру.

– Результати голосування вже відомі? Що було найбільш актуальним?

ГАЙ-1– До прикладу, 100% присутніх аграріїв підтримали ініціативу щодо запровадження єдиного податкового навантаження на 1 га. 67% аграріїв переконані, що конкурувати з холдингами, чиновниками та олігархами за наявний банк землі буде неможливо. 81% аграріїв планують при відкритті ринку землі звертатись до банків за коштами на купівлю землі, яку вони обробляють. 72% аграріїв створюють додаткові робочі місця і 55% беруть на себе витрати по соціальних програмах для мешканців районів, де вони працюють.

33,1% з присутніх проголосував за те, що ринок обігу землі сільськогосподарського призначення більш доцільно буде запровадити з 1 січня 2022 року, тобто не раніше, ніж через три роки. Щодо максимального розміру площ земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть належати на правах приватної власності юридичній особі та пов’язаним з нею особам, то 51,52% зазначили, що це має бути до 5 тис. га.

На запитання: «Якщо ринок землі в Україні будуть впроваджувати, то, на ваш погляд, право на придбання землі с.-г. призначення повинні мати?» 51,5% опитаних відповіли: «Спочатку тільки фізичні особи, а після закінчення перехідного періоду одночасно фізичні та юридичні особи – с.-г. виробники, власниками яких є виключно фізичні особи – громадяни України». До речі, цей меседж підтримує і представник кандидата в Президенти Володимира Зеленського пан Данилюк.

– Ігоре Віталійовичу, чи була можливість у аграріїв поставити запитання запрошеним політикам, які вже восени сформують новий склад парламенту. І які питання, якщо такі були, звучали від Вас?

– Звичайно запитань було чимало. Особисто я запитував, чи зміняться кредитні ставки, адже голова Нацбанку заявив, що 2018 рік був для цієї структури найприбутковішим – вони заробили 21 мільярд чистого прибутку, в той час як кредитна ставка для аграріїв у 2018 році була на рівні 18%, а цьогоріч уже 23%. Коли ми зможемо, як і за кордоном, отримувати кредити для розвитку бізнесу під мінімальні 1-5%?

Коли ж почув, що парламентарі нинішнього скликання не будуть приймати закон про ринок землі, то зауважив, що це неправда, адже запрошені політики однозначно подолають 5% прохідний бар’єр до Верховної Ради, то хто ж, як не вони повинні прислухатися до наших побажань.

– Мали можливість поспілкуватися з кимось із запрошених гостей?

– Так. На Всеукраїнському аграрному форумі мав можливість поспілкуватися з кандидатом у Президенти України Ігорем Смешком. На моє запитання до пана Смешка щодо опублікованої пропозиції команди Зеленського очолити йому Службу безпеки України, Ігор Петрович відповів, що обирає фракцію у Верховній Раді України.

– Є вірогідність і Вас там з часом побачити?

– Сьогодні це питання взагалі не обговорюється. Поки що працюємо над вирішенням нагальних питань, які зачіпають інтереси кожного аграрія. Якщо нас будуть чути у верхах, то відповідно і галузь матиме кращий розвиток та буде ще більш потужним локомотивом економіки країни.


Теги: Ігор Гай, Всеукраїнський земельний форум

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.