Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Суспільство

КОМБІНАТ ГОТУЄ РОБІТНИЧІ КАДРИ
Мінекономіки сформувало середньостроковий прогноз потреби у фахівцях та робітничих кадрах на ринку праці на 2020–2024 роки. За їхніми оцінками, потреба у фахівцях та робітничих кадрах на ринку праці в 2021 році складе 398,43 тис. осіб, у 2022 році ця цифра зросте до – 457,36 тис. осіб. Потреба у сільському господарстві збільшиться по відношенню до 2020 р. до 24,44 тис. осіб.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МЕДІАГРАМОТНІСТЬ В ОСВІТНЬОМУ ПРОСТОРІ КАМ'ЯНЦЯ-ПОДІЛЬСЬКОГО
24 листопада між ГО «Подільська освітня платформа», Кам’янець-Подільським національним університетом імені Івана Огієнка та Орининською гімназією Хмельницької обласної ради було підписано меморандум про співпрацю в межах проекту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» (від Британської Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів – IREX).

ГОТОВНІСТЬ НОМЕР ОДИН, ХОЧА І В ЗЕЛЕНІЙ ЗОНІ
Ще не встигли оговтатися від першої хвилі коронавірусу, як вже готуємося до другої. Сподівання, що нас пронесе, дуже маленькі. Здавалося б, що народ, особливо кам’янчани, більш-менш дотримуються карантинних норм, але міграція населення робить свою справу. Днями перебуваючи на ринку в Хмельницькому, людей у масках не бачила, а от у нас все ж таки контроль за масочним режимом існує. Та попри все на вчора маємо хворих на COVID.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕРШИЙ РАЗ У ПЕРШИЙ КЛАС ПІД ЧАС КАРАНТИНУ
У нашому місті діти підуть до школи і свято першого дзвоника відбудеться. Щоправда у новому форматі. Святкуватимуть початок нового навчального року в межах класу. Міносвіти рекомендує утриматися від масових заходів. Але формат зустрічей і проведення 1 вересня кожен заклад можете визначити індивідуально. Хто як зможе скреативити.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

1 ВЕРЕСНЯ ВІДБУДЕТЬСЯ
Три тижні залишилося до початку навчального року. Батьки, діти та вчителі хвилюються, чи відбудеться цього року 1 вересня у звичному режимі, чи купувати першачкам форму, чи буде перший дзвоник у їхньому житті наживо. І взагалі, як себе поводити у нинішній ситуації з коронавірусом.
Одні хочуть он-лайн навчання, інші хочуть живого спілкування з вчителями та однокласниками, батьки переживають, щоб не дай Боже один одного не заразили вірусом.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЮДЖЕТ РОЗПОДІЛИЛИ. ЗЕМЕЛЬНІ ПИТАННЯ ОБГОВОРИЛИ
4 серпня відбулася 96 сесія міської ради, під час якої було розглянуто низку важливих для життєдіяльності міста питань. І, як зазвичай, близько 200 з них земельного характеру.
На початку сесійної засідання було погоджено план роботи міської ради за I півріччі 2020 року і затвердження такого ж плану роботи на II півріччя. Також було вирішено опрацювати і розглянути додаткові питання раніше.
Автор:  Ірина ФУРМАН

СКАНДАЛ НА ПОРОЗІ
Як завжди перед сесією міськради відбулося засідання депутатської комісії з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, яку очолює Валерій Слободян. На комісію запросили головного архітектора міста Ігоря Пиріжка, начальника відділу держархбудконтролю Валентину Анастасову, начальника юридичного управління Олександра Антощука, представника КП «Муніціпальна інспекція» Анатолія Тетервака. 

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЕЗРОБІТТЯ ЯК ВИКЛИК, ВИПРОБУВАННЯ ЧИ НЕБАЖАННЯ РУХАТИСЯ ДАЛІ
Нинішня кількість безробітних – це одне з найсерйозніших випробувань для нашої держави за майже 20 років. Різні були фактори, які на це впливали. Але на сьогодні величезним підґрунтям до цього став все таки карантин. За загальними даними на початку пандемії кількість зареєстрованих в органах Державної служби зайнятості зросла на 27%. Це лише ті, хто офіційно став на облік. А інші?
Автор:  Ірина ФУРМАН

НОВИЙ КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОН. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?
Верховна Рада прийняла постанову, якою утворила на Хмельниччині нові райони — Хмельницький, Шепетівський та Кам’янець-Подільський. Цією ж постановою були ліквідовані 20 районів та 6 міст обласного значення. Документ схвалили 17 липня, його підтримали 238 народних депутатів. Якими будуть новоутворені райони, чи доцільним був саме такий варіант об'єднання та що в результаті отримають мешканці Кам'янець-Подільського району?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТЕПЕР ВІДПОЧИВАТИМУТЬ В МЕЖАХ ОБЛАСТІ
У зв’язку з карантином питання оздоровлення дітей пільгових категорій міста було відтерміновано. І це правильно в принципі. Днями департамент соціального захисту населення оголосив торги на закупівлю 83 путівок для 21-денного оздоровлення юних кам’янчан. З міського бюджету на програму передбачено 624,8 тис. грн.

ЯКИМ БУДЕ ЗНО-2020?
Ще до недавнього часу було до кінця невідомо, яким чином випускники шкіл не лише закінчать навчальний рік, але й отримають свій атестат. Та найбільше як батьків, так і дітей турбувало питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Адже пандемія коронавірусу та запроваджені з метою її стримування карантинні обмеження внесли зміни у плани проведення цьогорічного ЗНО.

Автор:  Ірина ФУРМАН

ПРОГУЛЯЛИ СЕСІЮ - ЗАЛИШИЛИ ХВОРИХ БЕЗ ЗНЕБОЛЮЮЧИХ

Сьогодні, 22 травня не відбулася позачергова сесія міської ради через не явку депутатів. На засіданні мали розглядатися важливі для життєдіяльності міста питання, які стосуються фінансування медицини, освіти, комунальної сфери. Зокрема про виділення грошей на придбання для дитячих садочків необхідних дезінфікуючих та захисних засобів. Через це садочки не можуть розпочати свою роботу.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Кого шукають роботодавці Хмельниччини: ТОП -10 вакансій
З початку року понад 3,0 тис. роботодавців поінформували Хмельницьку обласну службу зайнятості про потребу у 12,4 тис. працівниках в області.
База вакансій Хмельницької обласної служби зайнятості є загальнодоступною для усіх користувачів вебсайту. Щоденно, за поданою роботодавцями інформацією вносяться дані про вільні робочі місця (в т.ч. вимоги, завдання та обов’язки, заробітна плата).

МИ ПРОДОВЖУЄМО ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ВАС
Напередодні дня Перемоги завершили другу хвилю роздачі продуктових наборів жителям Кам’янеччини. Переважно, ми намагалися допомогти людям літнього віку, інвалідам, одиноким та соціально незахищеним. Під час пандемії вони перебувають в особливій зоні ризику і більшість з них навіть не виходить з дому. Вони намагаються дотримуватися карантинних правил, у чому я їх повністю підтримую. Люди є різні – одинокі, обездолені, ті, які потребують максимальної підтримки і уваги. 8 травня мав ще одну приємну нагоду – привітати наших ветеранів Другої світової війни, яких залишилося дуже мало. Серед них є викладачі – легенди нашого Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. 

КАРАНТИН ПОСЛАБИЛИ,НЕ ОБІЙШЛОСЯ БЕЗ СЮРПРИЗІВ
Виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради прийняв рішення про пом'якшення карантину в місті. Отже дозволено: відвідування парків, скверів, зон відпочинку, дитячих і спортивних майданчиків на вулиці; діяльність закладів громадського харчування на винос, а також літніх майданчиків; торгівлю непродовольчими товарами на ринках і в магазинах (зокрема і тих, що в торгово-розважальних центрах); діяльність музеїв, музеїв просто неба та історико-культурних заповідників (приймання відвідувачів за рішенням власників); діяльність бібліотек (лише на видачу книг); роботу стоматологів, салонів краси, перукарень, закладів побутового обслуговування діяльність нотаріусів, аудиторів, психологів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТУРИЗМ НА ПАУЗІ. ТИМЧАСОВІЙ
Коронавірус став причиною найбільшої кризи в туристичній галузі за останні 20 років. Цьогорічні втрати туристичного потоку треба буде надолужувати 5-7 років. Якщо у 2009 році під час глобальної економічної кризи кількість іноземних туристів зменшилась на 4%, у 2003 році спалах атипової пневмонії зменшив турпотік на 0,4%, то у 2020 році втрати сягнуть 20-30% від кількості іноземних туристів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТУРСЕЗОН ВІДКРИЛИ В РЕЖИМІ DIGITAL
Кам’янець- Подільський є унікальним містом, яке не один раз попадало в Книгу рекордів України. Про досягнення в різних галузях науки, культури, мистецтва можна теж багато говорити і писати. Та особливий колорит йому надає кількість туристів, яких з кожного року стає більше, розширяючи межі географії відвідувачів з різних куточків землі. Найбільше їх, зазвичай, можна спостерігати, коли місто гостинно відкриває туристичний сезон, дивуючи і радуючи всіх різноманіттям заходів, які тут проводять в ці дні. Байдужим не залишається ніхто і кожний гість після цього залишає в пам’яті свою згадку про цю квітку на камені. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

ЛЮДИ ЩАСЛИВІ – РИНОК ДІЄ
Вже тиждень як з дозволу виконкому розпочав свою роботу Центральний ринок.
30 квітня відбулось засідання виконавчого комітету, на якому затвердили рішення стосовно роботи ринків у місті.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАВЧАЛЬНИЙ РІК ЗАВЕРШАТЬ ДИСТАНЦІЙНО
Навчальний рік 2019-2020 можна вважати майже завершеним, адже навчальні заклади готуються зустрічати учнів уже восени цього року. Випускні вечори скасовані, ЗНО як і вступна кампанія перенесені, а ДПА для окремих категорій учнів відмінене. Усе це - наслідок карантину та кількамісячного дистанційного навчання. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МИ СИДИМО ВДОМА, А ВОНИ НА ПЕРЕДОВІЙ
«КЛЮЧ», як і всі свідомі кам’янчани перебував на карантині, аби не наражати своїх читачів та працівників на смертельну небезпеку, яка охопила світ. Сподіваючись на послаблення ситуації, ми вирішили повернутися до роботи і проінформувати про діяльність тих служб, які під час карантину забезпечували життєдіяльність міста та району. Карантин не торкнувся роботи владних та життєзабезпечуючих структур міста, зокрема, комунальників, медиків, поштарів, поліцейських, рятувальників, магазинів продовольчих товарів і побутової хімії.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПІДПРИЄМЦІ МАЮТЬ НАПИСАТИ ЗАЯВИ
14 квітня відбулася позачергова сесія міської ради. На порядок денний було винесено 11 питань, з яких  -  4 земельних. Досить суттєвим було питання про встановлення нульової ставки єдиного податку для платників І та ІІ груп.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАСТУПНИКА ОБРАЛИ, А НА ПРОБЛЕМУ ЛІКАРЕНЬ НЕ ВИСТАЧИЛО КВОРУМУ
8 квітня відбулася сорок четверта (позачергова) сесія районної ради VII скликання.
Розпочали роботу з обрання заступника. Так як прерогатива вносити кандидатуру, згідно чинного законодавства, є в голови ради, то Віктор Кривак вніс пропозицію на цю посаду обрати Петра Мосендза.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ЯК НАРОДЖУЮТЬСЯ ПЛАТАНИ
Якщо Київ місто каштанів, то Кам’янець – Подільський може стати містом платанів. Варто погодитись, що платани таки напрочуд гарні дерева. Саме в ці весняні дні десять молоденьких платанів у рівненький рядок вишикувалися на вулиці Драгоманова.

ІГОР ГАЙ ПРО ЗЕМЕЛЬНИЙ ЗАКОН І ЙОГО НАСЛІДКИ
Останній день березня цього року вже встигли наректи історичним для українців, адже саме в ніч на 31 березня Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. За це рішення проголосувало 259 народних депутатів, яких не зупинили ані численні акції протестів аграріїв, ані епідемія коронавірусу. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КИТАЙЦІ ЗА 10 ДНІВ – ЛІКАРНЮ, А ЖЕЛІЗНИК ЗА ДЕНЬ – МАГАЗИН
Навколо нашого міста свого часу повиростали царські села, де оселилася частина камя’нчан, які хотіли бути ближче до ведення земельного господарства. Зазвичай, ці люди, відпрацювавши в місті, закуповують продукти і повертаються додому. Тому потреби купувати продукти харчування на місцевому рівні майже ніколи не було.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОКАЗАЛИ НУТРО І ГОВОРИЛИ ПРО КАРАНТИН
13 березня на початку сесійного (позачергового) засідання депутати заслухали й підтримали звернення ветерана АТО, члена ГО «Єдність наша сила» Руслана Волкова до керівництва країни щодо встановлення дати 31 серпня Днем пам’яті загиблих воїнів Національної гвардії. І тут почалося…

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕДИЦИНУ ПРОФІНАНСУВАЛИ. А ДЕРЖСЛУЖБОВЦІ ОТРИМАЮТЬ ЗАРПЛАТИ
17 березня засідання сорок третьої (позачергової) сесії районної ради VII скликання розпочалося з вручення відзнаки «За заслуги» Бугерчуку Валилю Васильовичу. Потім розпочався розгляд інших 13-ти питань порядку денного. 20 із 28 присутніх депутатів проголосували за припинення повноважень заступника голови районної ради Віктора Єрменчука. Розгляд цього питання під час роботи сесії напередодні був зумовлений підписами 13 депутатів з 6 політичних сил, які представляють депутатський корпус в районі. Водночас жодних аргументів щодо цього озвучено не було. Голосування відбулося згідно чинного законодавства таємним шляхом, швидко і оперативно. Наразі кандидатура на заміну вакантної посади заступника запропонована не була і є прерогативою голови районної ради. А звернення низки депутатів провести вибори заступника цього ж дня не були підтримані більшістю із загального складу присутніх. Тому вирішено провести їх на наступній сесії
Автор:  Ірина ФУРМАН

ВСІ НЕБАЙДУЖІ, ПРИЄДНУЙТЕСЬ!
Природне середовище було, є і буде незамінним партнером людей у їхньому повсякденному житті. Саме тому, ще в 2017 року 2 березня мною був ініційований флеш-моб «Посади дерево». Тоді було посаджено понад 7000 дерев, які на сьогодні прикрашають наше місто та сприяють очищенню повітря.

З ПЕРЕМОЖЦЕМ ВИЗНАЧИЛИСЯ
11 березня відбувся відкритий захист конкурсних програм, розроблених інститутами громадянського суспільства, для реалізації яких надається фінансова підтримка з міського бюджету. Заслухала конкурсантів комісія, на чолі якої був заступник міського голови Вадим Савчук, а в складі – представники від міської влади та від громадянського суспільства, які працюють з молоддю.

СОЛОМІЯ І ВЛАД ФІНАЛІСТИ!
Неймовірне свято дитячих талантів та досягнень «Kids Awards 2020» завершилось яскравим фіналом 22 лютого у Вінниці. Понад 500 учасників конкурсу, 105 фіналістів, 12 суперфіналістів, безліч подарунків та щасливі дитячі очі, а також зіркове журі, ведучі і прекрасні виступи – ось які враження залишив цей день у присутніх. 

ЦЬОГО РОКУ ШКОЛИ НЕ ОПТИМІЗУЮТЬ, АЛЕ ЧИ НАДОВГО?
«У сфері загальної середньої освіти необхідно економити кошти!». Цей вислів останніх півроку можна почути, скрізь. Знову на вустах з’явилася давня дискусія про те, чи потрібно «оптимізувати» мережу загальноосвітніх шкіл. Якщо першим етапом реформування в свій час було закриття шкіл у віддалених селах, де класи налічували від одного до чотирьох учнів. То тепер питання оптимізації може торкнутися шкіл, в яких не менше 40-50 школярів.
Автор:  Ірина ФУРМАН

СОБОРНІЙ НОВЕ ВБРАННЯ,  АВТІВКАМ ПАРКІНГ
11 березня на засіданні постійної комісії міської ради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології обговорили реконструкцію вулиці Соборної. Голова комісії Валерій Слободян наголосив про заборону Хмельницького архбудконтролю будівництва на Соборній підземного торгівельного комплексу. Отже, ця земельна ділянка на сьогодні вільна, тому вже слід приступити до демонтажу паркана на ділянці від просп. Грушевського до вул.Гагаріна.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА ДОВЖОЦЬКОЮ ОТГ –  ДО ПРЕЗИДЕНТА
Реформа децентралізації, яку вкотре активно обговорювали кілька місяців тому і яка наробила чимало галасу в місті та районі, здається, що впала в зимову сплячку. Та насправді процеси укрупнення та об’єднання громад протягом цього часу не припинялися, навпаки, аби зменшити соціальну напругу, їх доопрацьовували за зачиненими дверима у вищих владних кабінетах.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВАЖЛИВО, ЩОБ НЕ БУЛО ПАНІКИ
Кожного дня вірусна пневмонія, яку ми вже звикли називати коронавірусом, стрімко поширюється світом. Після величезної кількості хворих у Китаї, вона поволі перейшла в Європу. А цей тиждень ознаменувався вражаючим і неприємним для нас українців фактом – хвороба перетнула наші кордони. Для нашого міста і району це створило зону високої соціальної напруги – перший випадок зафіксований зовсім поряд – в місті обласного значення Чернівцях.

ВОНИ ПОРУЧ ІЗ НАМИ
У лютому 2020 року минуло 33 роки від дня створення ветеранської організації міста. Люди, які в ній працювали, зуміли заслужити повагу у жителів всього Подільського краю. Вони сьогодні – це яскравий приклад того, як треба любити свою Батьківщину, свій народ.

СЕСІЮ ВКОТРЕ ПЕРЕТВОРИЛИ НА ПОЛІТИЧНІ ЧВАРИ
Чергове сесійне засідання міської ради відбулося 3 березня. На порядку денному обговорювалося понад 180 питань, більше 140 – земельних. 
На початку сесії було представлено нового депутата Володимира Маліновського, який замінив померлого Миколу Нюсовича Розбама.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРЕДСТАВИЛИ НОВОГО ГОЛОВУ, ПРИЙНЯЛИ ПРОГРАМИ, ЗАТВЕРДИЛИ ЗВІТ
Вчора відбулося засідання сорок другої сесії районної ради VII скликання, на початку якого було офіційно представлено нового голову Кам’янець-Подільської райдержадміністрації Анатолія Бернашевського. Звертаючись до депутатського корпусу, начальників структурних підрозділів виконавчої гілки влади, він озвучив свої основні напрямки роботи, які планує реалізувати під час своєї каденції.
Автор:  Ірина ФУРМАН

СКАРБ ТАМПЛІЄРІВ ПРИВЕЗУТЬ ДО КАМ’ЯНЦЯ!
Сьогодні, 28 лютого, у Галереї мистецтв Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника відбудеться презентація нового історичного роману «Скарб тамплієрів» Ярослави Матічин – письменниці зі Львова, яка уже вкотре знайомить кам’янчан зі своєю творчістю. Зокрема, у місті над Смотричем авторка презентувала вже 5 своїх книги: «Veritas», «Quo vadis, Львове», «На війні, як на війні» та «Шляхами Первозванного», «Лицар Крові чи смертельне танго Чуми». 
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ВАУЧЕР НА НАВЧАННЯ
Сучасний світ розвивається дуже швидко, постійно змінюються технології, з’являють нові винаходи, і, відповідно, нові можливості. Важливою умовою для життя людей стає швидка адаптація до нової інформації. Розвинуті країни світу змінюють освітню систему, дотримуючись тези, що протягом усього життя потрібно навчатись.

КОМПЕНСАЦІЯ ЄСВ – ВИГОДА ДЛЯ РОБОТОДАВЦЯ, ОФІЦІЙНЕ ОФОРМЛЕННЯ І ЗАРОБІТОК – ДЛЯ БЕЗРОБІТНОГО
Вирішення питання зайнятості населення неможливе без налагодження взаємовигідних партнерських відносин між службою зайнятості та роботодавцями. Одним з ефективних методів щодо стимулювання працедавців до створення робочих місць є компенсація фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування за особу, яка була працевлаштована за сприянням служби зайнятості.  

ОРГАНІЗАЦІЯ ГРОМАДСЬКИХ РОБІТ
Роботодавець – ключова фігура у забезпеченні стабільності на ринку праці, розвитку системи трудових відносин на принципах соціального партнерства, порозуміння та злагоди у суспільстві. Саме він відіграє головну роль у збільшенні виробництва вітчизняної продукції, наповненні державної скарбниці, створенні нових робочих місць, організації постійної та тимчасової зайнятості для безробітних.

КАМ’ЯНЕЦЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ БЕРЕГТИМЕ ПРЕСВЯТА БОГОРОДИЦЯ
У місті перебував голова синодального управління військового духовенства, митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан. До Кам’янця він прибув із важливою місією – передати військовим ікону Пресвятої Богородиці – покровительки українських воїнів.

ВИЗНАНІ ЕКОНОМІСТИ, АСТРОНОМИ І ЕКОЛОГИ
Юні кам’янчани стали переможцями Всеукраїнських учнівських олімпіад. 22 – 23 лютого було проведено ІIІ-й етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки, астрономії. 
Призерами олімпіади з економіки стали: І місце посів Микола Посітко (11 кл., НВК №14), ІІ місце – Яна Королю (9 кл., НВК «Антей»); ІІІ місце – Акім Окарський (10 кл., НВК №14) та Катерина Сапожник (9 кл., НВК «Антей»).

БІЛЬШІСТЬ – ЗЕМЕЛЬНІ
Цього тижня відбувся черговий прийом громадян ГО «Ми – кам’янчани», який проводили мої помічники Сергій Тимчук та депутат міської ради Наталія Савчук. Сьогодні більшість людей зверталася за роз’ясненням земельних питань. Громадян, як міста, так і району цікавила процедура проведення приватизації земельних ділянок, отримання права на землеволодіння учаснику АТО, оформлення відповідних документів. Багато звернень щодо порядку нарахування та перерахування пенсій.

БУДЕ «ВІДКРИТА ШКОЛА»
Кам`янець-Подільська міська рада підписала з Херсонським обласним благодійним фондом «Об’єднання» меморандум про приєднання закладів освіти міста до нового сервісу освітнього моніторингу шкіл України «Відкрита школа».

РИНОК ЗМІНЮЄТЬСЯ
Щоб познайомити молодь з новими професіями, 26 лютого в рамках проєкту «Успішна молодь – успішна громада» відбувся урок «Професії майбутнього» у НВК №8 для 11 класу.
Фахівець з профорієнтації міського Центру зайнятості Леся Нечитайло розпочала захід із цікавої та корисної інформації про сучасні тенденції ринку праці, які будуть впливати на появу нових професій...

МОРОЗ – КРАЩИЙ ВИХОВАТЕЛЬ
18-20 лютого проходив міський конкурс професійної майстерності «Вихователь року – 2020».
У змаганнях взяло участь 18 вихователів закладів дошкільної освіти. 

ПРОВОКАЦІЯ НЕ ПРОЙШЛА. МАСЛО ДОСЛІДИЛИ
25 лютого відбулося публічне представлення результатів лабораторного дослідження масла, що постачається в дитячі садочки міста, на жиро-кислотний склад.
Продукція, зразки якої були відібрані фахівцями Держпродспоживслужби 11 лютого в трьох дошкільних навчальних закладах – ДНЗ №5, 18 і 23, відповідає вимогам ДСТУ. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МАНІВСЬКІ ЛІДЕРИ
9 та 16 лютого 2020 року в м. Хмельницькому проходив ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН.
МАНівські лідери зі всіх куточків нашої області протягом цих двох днів (контрольна робота та презентація власних наукових досліджень) змагалися за право представляти Хмельницьке територіальне відділення МАН Україна на ІІІ заключному етапі конкурсу МАН.

ГУМЕНЕЧЧИНА СПОРТИВНА
14 лютого у Гуменецькому сільському будинку культури особисто-командним чемпіонатом з шахів серед чоловіків та жінок розпочались комплексні змагання «Краще спортивне село Гуменецької сільської об’єднаної територіальної громади 2020 року». У змаганнях взяла участь рекордна кількість команд та учасників. Це 15 чоловічих та 7 жіночих команд з сіл громади. Загалом 41 учасник змагався за звання кращих шахістів громади.

ВЧИТЕЛІВ ПІД ЗАХИСТ
Багато і небезпідставно ми говоримо про образи і знущання в школах дітей між собою, учнів вчителями, розбирання батьків дітей між собою, але чомусь заплющували очі на образи і знущання над учителями з боку батьків, учнів і що найгірше адміністрації навчальних закладів та колег один над іншим.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НОВА СЛУЖБА – НОВА ЯКІСТЬ ОСВІТИ
13 лютого на базі Гуменецького ліцею вперше в області пройшла розширена нарада із керівниками, заступниками директорів закладів загальної середньої освіти Гуменецької, Жванецької, Колибаївської, Китайгородської, Слобідсько-Кульчієвецької, Староушицької ОТГ Кам’янець-Подільського району на тему: «Внутрішня система забезпечення якості освітньої діяльності: стандарти та рекомендації», яку проводив директор новоствореного Управління Державної служби якості освіти Валерій Олійник.
Автор:  Ірина ФУРМАН

РЕБРА ЛЬОДОВОГО, ІНДУСТРІАЛЬНА + «ГІПСОВИК», ДАХИ…
19 лютого пройшла позачергова 87 сесія міськради, на яку виносилося лише шість питань, з яких два – земельні. Але розгляд основних питань розпочався аж через півтора години від початку засідання.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗВЕРНЕННЯ-2
Міському голові Сімашкевичу М.Є.
Благоустрій доріг, тротуарів та внутрішньодворових проїздів завжди було і залишається болючим і актуальним питанням, яке потребує нагального вирішення.

МОЖУТЬ ЗНИКНУТИ 6 МІСТ І 16 СЕЛИЩ
Уряд пропонує зміни до визначення міст, селищ та сіл. Хочуть також збільшити розмір районів в областях. Хмельницький може залишитися без обласного статусу.
Ліквідація міст і селищ, збільшення районів та зміна статусу Хмельницького – все це може статися у разі прийняття нового законопроєкту. 

НОВИЙ ТАРИФ
КП «Міськтепловоденергія» повідомляє:
З 5 лютого 2020 року набрали чинності нові тарифи, встановлені для КП «Міськтепловоденергія» постановою НКРЕКП від 04.02.2020 №283 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 червня 2016 року № 1141» (за 1 куб.м. з ПДВ).

КОЛИБАЇВСЬКА ОТГ ОТРИМАЄ ЯКІСНІ АДМІНІСТРАТИВНІ ПОСЛУГИ ЗАВДЯКИ ПІДТРИМЦІ ПРОГРАМИ «U-LEAD З ЄВРОПОЮ»
Для голови Колибаївської ОТГ Михайла Желізника завжди основним пріоритетом в роботі було створення належних умов для забезпечення добробуту жителів його громади. Він завжди наголошує на відповідальності, яку сам несе за долю людей, які його обрали.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ВШАНУВАЛИ КІБОРГІВ
10 лютого дружині загиблого кіборга Руслана Коношенка Людмилі в Кам’янець-Подільському об’єднаному міському військовому комісаріаті військовий комісар підполковник Володимир Возний вручив пам’ятну нагороду у вигляді монети «Героям оборони ДАП». 

МАСЛО ВІДПРАВИЛИ НА ЕКСПЕРТИЗУ
Політичні чвари, які розгорнулися минулого тижня навколо «Джівальдіса» отримали продовження й на цьому. Цьому передувало те, що на сесії було озвучено про якість, незрозумілі звинувачення нібито в Кировограді в навчальних закладах годували дітей неякісною молочкою «Джівальдіса». Але нарікань на харчування кам’янецьких дітей ні в кого не було, як і не було експертних негативних висновків щодо якості молочних продуктів у нашому місті.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАДІЙНІ ПАРНЕРИ
Проблискові маячки, чоловіки в чорному, озброєні до зубів миттю добігають до автівок. Виявляється в ювелірці спрацювала сигналізація і їм дається приблизно 3-5 хвилин аби дістатися до об’єкта, який вони охороняють. І що ви думаєте?! Це був тренувальний трюк. Працівники поліції охорони, яка раніше називалася Державна служба охорони – це єдина в Україні охоронна структура, працівники якої мають визначені законом права та повноваження на озброєну охорону та застосування владних функцій щодо правопорушників.

ЗВЕРНЕННЯ-1
Міському голові М.Є Сімашкевичу
Як голова ГО «Ми – кам’ян­чани» хочу звернути Вашу увагу та увагу депутатського корпусу на одну з найболючих соціально-побутових проблем в нашому місті – це стан ліфтів. Застаріле обладнання та зношені кабіни – це лише частина комунальної проблеми. А ліфт є небезпечною і конструктивно складним підйомно-технічним механізмом. 

ОДИН ІЗ 150 ТИСЯЧ
15 лютого в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав.
...Всього через страхіття афганської війни пройшли 150000 наших співвітчизників Не обминула лиха доля й Камянеччину. Батьки, дружини, діти – осиротіли Не повернулися додому камянчани...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОТЯГ В ОДИН БІК
Присвячується полеглим землякам на афганській війні та 31-річниці з дня виводу радянських військ з Афганістану.
25 грудня 1979 року керівництво Радянського Союзу почало введення радянських військ в Афганістан.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІН ДАВ ШАНС ЖИТИ
Днями я познайомилася з чоловіком, який заслуговує на величезну повагу й шану. Він погодився зі мною поспілкуватися лише за умови, що я не назву його особи. ВІН врятував життя декількох людей, які вирішили поставити крапку існування на цій Землі. З його місця знаходження повністю видно міст «Лань, що біжить» – шикарне місце для самогубців. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУДЕМО ЧИ НЕ БУДЕМО ЗАХИЩЕНИМИ?
Ненормований робочий день, за який додатково платити не будуть, звільнення такої категорії людей як вагітні та інваліди, нарахування лікарняних, замість профспілок – «представники працівників» та «первинна профспілкова організація» без визначеного правового статусу. Все це пропонується новим законопроєктом «Про працю», який напередодні Нового року уряд вніс в парламент.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ВІРЯНИ ПІДТРИМАЛИ
– Ми маємо велику радість. 15 грудня 2018 року відбувся Об’єднавчий собор трьох гілок: Української автокефальної православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату і частина Української православної церкви Московського патріархату у велику єдину родину – Православну церкву України. Об’єднавшись, радіємо, що ми – одна єдина велика сім’я, – зазначив настоятель храму Богоявлення Господнього протоієрей, отець Мар’ян Тиркус.
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ЗВЕРНЕННЯ
Я, як голова громадської організації «Ми – кам’ян­чани», ніколи не був осторонь важливих питань міської та районної громади. Завжди докладав всіх зусиль аби досягти позитивних зрушень у розвитку міста та району. Сьогодні однією з проблем, яка потребує нагального вирішення є фінансування реконструкції паталогоанатомічного відділення (моргу) в нашому місті, що нині розташований на території центральної районної лікарні. Зрозуміло, що на це необхідно залучити фінанси, яких в міському і районному бюджеті немає. 

ОСТАННІ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВІД ГОЛОВИ ТА «ГРОМАДИ І ЗАКОНУ»
4 лютого відбулася чергова сесія міської ради, на які виносилося біля сорока основних питань та понад вісімдесят земельних. До початку їхнього розгляду довго визначали і впорядковували порядок денний. Як завжди знайшлася «баба яга», яка проти. Також не обійшлося й цього разу без одіозних постатей нашого міста, які час від часу голосно коментували все, що відбувалося в сесійній залі. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВАСИЛЬ СУКАЧ: «НЕ ЗАВОДЬТЕ МЕНЕ ЗА КАМІНЬ»
Відбулося засідання комісії, яка розглядала звернення мешканців Старого міста стосовно перекриття дороги й відбудови історичних фундаментів біля будинків на вулиці Польський ринок, 12, П’ятницька, 1-А, 1-Б. Комісія була створена розпорядженням міського голови Михайла Сімашкевича від 17 січня, її очолив заступник міського голови Василь Сукач. 

ЯК НА ДІТЯХ МОЖНА РОБИТИ ПІАР
Вчора заступник голови міської ради Василь Сукач разом з начальником міського управління освіти і науки Сергієм Мельником провели прес-конференцію, під час якої прокоментували ситуацію стосовно якості молочної продукції ТОВ «Вівальді Д», яку постачають в освітні заклади міста. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

СІМ’Я МАЄ ЗАЛИШАТИСЯ ТРАДИЦІЙНОЮ
Ні для кого не секрет, що Довжоцький ЗДО «Веселка» завжди вирізнявся з-поміж інших дошкільних навчальних закладів району своєю активною громадянською позицією та новаторськими ідеями. І 27 січня на його базі відбулося засідання дискусійного клубу «Родинне сонцеколо» на тему «Сім'я – перша школа, перший учитель і перший порадник у житті людини».
Автор:  Ірина ФУРМАН

ЦІНА НА ГАЗ ЗНИЗИЛАСЯ, А ПЛАТА НІ
До редакції кілька днів поспіль звертаються кам'янчани зі скаргами про те, що до Центру обслуговування клієнтів на вулиці Симона Петлюри величезні черги. І, дійсно, черги від дверей сягали через двір аж до тротуару вулиці. При чому в кілька рядів. Досить того, люди почали займати черги з шостої ранку. У чому проблема не зовсім зрозуміло: чи народ чогось не зрозумів, чи просто подобається штовхатися в чергах. Були випадки, коли їм ставало зле і доводилося звертатися до медиків.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КОНСУЛЬТУВАЛИ ТА ДАВАЛИ РОЗ’ЯСНЕННЯ
Цього тижня відбувся черговий прийом громадян ГО «Ми – кам’янчани».
Як завжди людей, які приходять в нашу громадську приймальню, чимало. Намагаємося всім допомогти в межах наших можливостей.

З ТУРБОТОЮ ПРО НЕЗАХИЩЕНИХ
Нещодавно в нашому мiсті було створено благодiйний фонд «Кам’я­нчанин», який вже показав результати своєї роботи шляхом реалізації соціально орієнтованих проєктів. Заснувала благодійний фонд молода сім’я Миколи та Надії Мельників. Основна мета фонду – благодійна діяльності в інтересах суспільства та розвитку нашого міста. 

ЖИВУ ЗА ТАКИМ ПРИНЦИПОМ: «СКАЗАВ – ЗРОБИ!»
Вона все життя в русі. Не уявляє себе без спілкування з людьми, а її невичерпній енергії молодим можна тільки позаздрити. 80-річний ювілей відзначала жителька с.Ходоровці Бахталовська Тетяна Миколаївна.
Як каже голова Колибаївської ОТГ Михайло Желізник: «Це жінка-легенда». 

ЛЕДІ ЗІБРАЛИСЯ В «КЛЕОПАТРІ»
17 січня, у готелі «Клеопатра» пройшла презентація журналу «Бізнес-леді Кам’янеччини». Журнал видано завдяки тому, що в червні 2019 року департамент економіки та інфраструктури міста спільно з Асоціацією юристів Кам’янця-Подільського здобув перемогу у конкурсі грантових проєктів від Асоціації міст України в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» за ініціативою «Коучингова програма «Жіноче обличчя кам’янецького бізнесу».

ФЕСТИВАЛИЛИ, КОЛЯДУВАЛИ ТА ЩЕДРУВАЛИ
19 січня, в день Водохреща, вже втретє в Гуменецькій об’єднаній громаді проходив фестиваль колядок і щедрівок. Свої унікальні колядки та щедрівки, традиції та звичаї презентували 17 колективів з сіл громади. Програма фестивалю розпочалася із духового оркестру Думанівського сільського будинку культури та флешмобу дітей Гуменецького ліцею та народного аматорського колективу «Колос» Гуменецького сільського будинку культури.

ГАРАНТІЇ РІВНОГО ДОСТУПУ
16 січня 2020 року Верховною Радою для більшості освітян був прийнятий, можна сказати доленосний новий Закон «Про повну загальну середню освіту». Його можна довго обговорювати, дискутувати, але, для тих працівників освітньої галузі, які не помилилися в виборі цієї професії, він відкриває багато можливостей для подальшого розвитку, креативного підходу до роботи вчителя, а саме форми викладання самого предмету.
Автор:  Ірина ФУРМАН

БАБА ЯГА ЗАВЖДИ ПРОТИ
14 січня пройшло чергове засідання сесії міської ради, на яке було винесено понад 170 питань. З них – майже 160 земельних.
На початку роботи секретар міської ради Дмитро Васильянов вручив новопризначеному депутату Валерію Гаджуку депутатське посвідчення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯКИМ БУДЕ СУПУТНИКОВЕ ТЕЛЕБАЧЕННЯ ТЕПЕР?
20 січня усі любителі посидіти біля телевізора будуть мати обмежену можливість, адже власникам супутникового телебачення більшу кількість каналів, які вони звикли дивитися, закодують. То як тепер дивитися через «тарілку»? Мова про те, що найбільш популярні канали будуть кодувати, була давно. В такий спосіб Україна намагається привести до ладу ринок платного телебачення.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ТОП-ДЕСЯТЬ ЗМІН У 2020 РОЦІ
Новий рік, як завжди, починається не тільки з нових надій та починань, а й із законодавчих нововведень. З 1 січня зросте розмір мінімальної зарплати та прожитковий мінімум. Фізичні особи-підприємці платитимуть податки по-новому, а на власників з євробляхами та нетверезих водіїв чекають нові штрафи. Розпочнуть діяти нові правила нарахування субсидій. Генеральна прокуратура стає Офісом Генпрокурора, а депутати позбудуться недоторканності. Про це та багато іншого читайте в нашій підбірці.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЛІЧИЛЬНИКИ
Багато різних пересудів точиться навколо питання повірки лічильників. І ці пересуди швидше за все політичні ігри навколо цього питання, які переходять у площину економічну, як для клієнтів так і надавачів цих послуг. Зрозуміло, що ми з вами не хочемо платити більше і не хочемо робити зайвих рухів, щоб кудись йти чи телефонувати, стояти в чергах тощо. Проте не ми і не місцеві комунальники створюємо закони і регулюємо ці процеси.

ГОРОСКОП НА 2020 РIК
У 2020 році усім знакам зодіаку слід приготуватися до несподіваних і непередбачуваних змін. Хтось змінить роботу, інші — місце проживання, соціальний статус або навіть світогляд. Крім того, Миша допоможе зміцнити відносини, реалізуватися в професії або відкрити власну справу. Незважаючи на те що 2020 рік високосний, він сприятливий для укладання шлюбних союзів і поповнення в сімействі.

ЗА БЮДЖЕТ – ОДНОГОЛОСНО
У понеділок, 23 грудня, відбулася остання в цьому році сесія міської ради, на яку виносилося лише 12 питань. Основним з яких було затвердження бюджету-2020.
Проте першим розглядалося останнє питання порядку денного від Духов­ної Ради міста до Президента і Верховної Ради щодо внесення поправок від релігійної спільноти до законопроекту №0931. У ньому йдеться про збереження міжконфесійної злагоди та поваги.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВОЛОДИМИР МЕЛЬНИЧЕНКО. З ПОДАРУНКАМИ ДО СВЯТ
Є такий період у році, коли думками люди відходять від своїх проблем, знаходяться в очікуванні чогось теплого, доброго, затишного. Кожний у чомусь підсвідомо чекає чуда та здійснення побажань, реалізації запланованого. Якраз саме зараз цей період і розпочався – це прекрасні передноворічні та різдвяні свята. 

ДОКУМЕНТ НА 2020 РІК ПРИЙНЯЛИ
Під час 41 (позачергової) сесії районної ради VII скликання, що відбулася 17 грудня, був прийнятий основний документ життєдіяльності району на 2020 рік – районний бюджет. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ НА НИЗЬКОМУ СТАРТІ
На сайті Верховної Ради опубліковано текст законопроєкту №2598 про внесення змін до Конституції в частині децентралізації. Також президент Володимир Зеленський зареєстрував проєкт закону про зміни до децентралізації.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАМ’ЯНЕЦЬ ВІТАВ ЛУГАНСЬКОГО ПАРТИЗАНА, ГЕРОЯ УКРАЇНИ
У рамках просвітницького проєкту «Бранці Кремля», створеного на замовлення Міністерства інформаційної політики, впродовж двох днів, 12 та 13 грудня, в Кам’янці перебував учасник російсько-української війни, луганський партизан, Герой України Володимир Жемчугов разом зі своєю дружиною Оленою. Повертаючись із завдання 2015 року, він підірвався на розтяжці та один рік важко покалічений провів у полоні.
Автор:  Олег МАЗУРИК

НОВИЙ РІК НА ПОРІГ. ЯК ВІДСВЯТКУВАТИ?
2020. Містичне значення дзеркальних цифр говорить про неоднозначність і можливий переломний період в епосі людства. Рік підсумує своєрідну межу і розставить крапки над «i» у всіх попередніх раніше подіях. Отож, як і з ким зустрічати, чого очікувати, що одягнути і приготувати та скільки будемо відпочивати, читайте в нашій рубриці «Ключові поради».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

2019 – РІК НОВИХ ПРОЄКТІВ, ДОЛАННЯ ПЕРЕШКОД І КОРДОНІВ

Якщо ви читаєте цей текст, то, вам, як і мені, наше місто рідне, близьке і небайдуже. Кам’янець-Подільський завжди був молодим, енергійним, древнім і прогресивним водночас. У 2019 році нам вдалося реалізували чимало гарних проєктів, деякі з них завдяки дієвості Громадського бюджету. Перед вами звіт про зроблене і напрацьоване в різних напрямках за минулий рік.

«ТАНЧИКА», «ДОБРОГО»… НЕ ЗНАЙШЛИ
18 грудня у Кам’янець-Подільському міському ліцеї відкрито шкільний музей бойової слави з 3D-інсталяцією двох воїнів-добровольців.
Відкриття музею було ініційоване Всеукраїнською ветеранською спілкою добровольців, учасників бойових дій та інвалідів війни в рамках всеукраїнського проєкту «Криївка слави»...
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГРОМАДОЮ ЗАДОВОЛЕНИЙ
У рамках робочої поїздки на Кам’янеччину голова облдержадміністрації Дмитро Габінет відвідав Гуменецьку ОТГ. Очільник області ознайомився з організацією роботи громади в освітянській галузі та провів зустріч з активом громади, у ході якої було обговорено проблемні питання, що хвилюють мешканців.

УЧИТЕЛЬ – 2020
Упродовж трьох днів 16 учителів закладів освіти міста змагалися за право носити звання «Переможець». За підсумками випробувань (тестування, методичний практикум, методичний екстрим, практична робота, проект, майстер-клас, урок) конкурсанти показали високі результати. Начальник управління освіти і науки, голова журі Сергій Мельник підвів підсумки конкурсу «Учитель року – 2020».

ЗНОВУ У СЕСІЙНІЙ ЗАЛІ ПОЛІТИЧНІ ЧВАРИ
10 грудня розпочалася сесія міської ради, на розгляд якої було винесено десять питань. Зокрема, пропонувалося внести зміни до бюджету міста на 2019 рік, виділити кошти на збільшення статутних капіталів комунальних некомерційних підприємств «Кам’янець-Подільська міська лікарня», «Дитячий медичний центр», «Лікувальний діагностично-консультативний центр», КП «Міськтепловоденергія». А також було питання і вже не перший раз про дострокове припинення повноважень депутата.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БІЛЬШОСТІ НЕ ВИСТАЧИЛО
23 (позачергова) сесія VII скликання Жванецької сільської ради, що відбулася 9 грудня, виявилася досить інформаційно насиченою. Хоча саме засідання мало, напевне, в кожного свій сценарій, у якому важко було знайти взаємну згоду між сільськими депутатами, працівниками виконавчого апарату та жителями громади. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

У МІСТІ ЩЕ ОДНА СВЯТИНЯ
Мощі св.мч. Косми і Даміана відтепер в Кам’янці-Подільському.
Визначною подією відзначилося 2 грудня у Свято-Троїцькому храмі УГКЦ Кам’янця-Подільського – передачею мощей святих мучеників безсрібників Косми і Даміана, які жили в ІІІ ст., лікували хворих, не беручи за це платні, особливу увагу приділяли бідним.

КАМ’ЯНЕЦЬ У РЕЙТИНГУ ТРЕТІЙ
Упродовж декількох місяців активісти ініціативи «Доступно.UA» інспектували українські міста на доступність для маломобільних людей. На Хмельниччині під «перевірку» потрапив Кам’янець-Подільський. Волонтери проєкту побували тут у жовтні. Як проходила перевірка, яке місце Кам’янець-Подільський посів у рейтингу прозорості та чим запам’ятався розповів співзасновник ініціативи Дмитро Щебетюк.

ЗНОВУ СЕСІЮ ПЕРЕТВОРИЛИ В ПІАР-АКЦІЮ
Третього грудня пройшло чергове засідання сесії міської ради, на розгляд якої винесено 166 питань, з них 146 земельних. 
Ще до початку засідання в залі була якась агресивна атмосфера. Депутати ніяк не могли втрясти порядок денний. Спочатку вирішили вислухати людей, які прийшли зі своїми проблемами.

МОЛИЛИСЯ ЗА МИР
Минулої п’ятниці відбувся четвертий Національний загальноміський молитовний сніданок, який згуртував в одній молитві представників влади, різних релігійних конфесій, посадовців, військових, громадських діячів, журналістів. Особливою гостею заходу стала народна артистка України Оксана Білозір. Артистка не лише приєдналася до молитви разом із кам’янчанами, але й виконала декілька пісень та поспілкувалася з усіма охочими.

КОЛИБАЇВКА ПРОТЕСТУЄ
Початок цьогорічної зими для жителів Колибаївської ОТГ розпочався з мирних акцій протесту. Люди перекрили міжнародну трасу «Житомир-Чернівці» у двох місцях – біля в’їзду в с.Смотрич та заїзду в с.Ходорівці – на знак протесту проти приєднання в наступному році громади до Кам’янець-Подільської міської ОТГ. У такий спосіб селяни прагнули, аби чиновники їх почули та внесли зміни у вчергове перемальований перспективний план, за яким Колибаївську ОТГ «сватають» до міста.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

П’ЯТІРКУ ЛІДЕРІВ ВИЗНАЧИЛИ. КОШТИ – ЗА ДЕПУТАТАМИ
Третій рік поспіль кам’янчани мають можливість взяти участь у громадському бюджеті міста та отримати кошти на реалізацію суспільно-важливого проєкту. Цьогоріч від небайдужих жителів нашого міста надійшло 16 ініціатив різного спрямування. З 15 до 30 листопада тривало інтернет-голосування, в результаті якого кожен охочий мав змогу віддати свій голос за той проєкт, який йому найбільше сподобався.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРО КУЛЬТУРУ, ТРАДИЦІЇ, ЇХ ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК
26 листопада в міському Будинку культури проходила низка заходів, присвячених проведенню днів єврейської культури. Вони проходили в місті з 17 до 27 листопада. Організатори заходів Хмельницький БФ «Хесед–Бешт» та його представництво в Кам’янці-Подільському показували для гостей та запрошених різні тематичні виставки, основи культури євреїв та підготували велику концертну програму, під час якої відзнаку міського голови «За заслуги перед міською громадою» отримав директор ХБФ «Хесед Бешт» Ігор Ратушний. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

«ВИТРЕБЕНЬКИ» Й «ГОЦКИ» ЗАПРОШУЮТЬ НА СВЯТА
Колись ми дивувалися, як європейці харчуються не вдома, а послуговуються кафешкам і ресторанчикам. А відповідь проста – різні установи громадського харчування готували практично не смачно. Тепер і ми вже не хочемо та й не вистачає часу готувати вдома, адже кожен з нас має своє улюблене кафе, де знають твої смаки і готують смачно, по – домашньому.

ГОЛОВА МУСИТЬ ВСІХ ВИСЛУХАТИ
27 листопада відбувся черговий прийом міського голови Михайла Сімашкевича. Зі своїми проблемами звернулося 10 кам’янчан. Пан Грабовський жалівся на проблеми із здоров’ям та неспроможність самостійно оплатити борг за опалення, тому просив надати йому допомогу.

СПОКІЙНО І З НОВИМ ДЕПУТАТОМ
28 листопада пройшло чергове засідання сесії райради, під час якого депутати розглянули 9 питань порядку денного.
Після складання депутатських повноважень Василем Сукачем його на бойовому посту замінив однопартієць Олександр Ілаш. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОЗБАВИЛИ БАТЬКІВСТВА, ОЗВУЧИЛИ ЗАРПЛАТУ І ДЕ БУДЕ БАЗАР
28 листопада пройшло чергове засідання виконкому, на яке було винесено понад 60 питань. Як завжди – це надання матеріальної допомоги потребуючим, дозвіл на благоустрій, знесення сухих дерев. Також погодилися затвердити висновки органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав пана Котилка, який сам про це просив, та пана Гусаківського, про що просила його дитина, яка проживає з 85-річною бабусею після смерті мами.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОБРОВІЛЬНЕ НІХТО НЕ ВІДМІНЯВ
Цього тижня всі теми й обговорення в Кам’янець-Подільському районі крутилися навколо процесу децентралізації. Було таке відчуття, ніби хтось у спокійний мурашник кинув петарду, вона вибухнула, створивши не тільки хаос навкруги, а й змусивши всіх рухатися в прискореному темпі. Після наради в області, де було представлено черговий план децентралізації, голови ОТГ та необ’єднаних сільських рад зібралися на аналогічну нараду, але вже в районній раді.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

90/10 ЯК ДЕРЖАВА ДОПОМАГАЄ ОБ’ЄДНАНИМ ГРОМАДАМ?
Школи, дитсадки, заклади охорони здоров’я, сільські клуби і пожежні депо, водопостачання та водовідведення – це лише частина проєктів, що реалізуються в Україні за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
З 2012 року, відколи існує бюджетна програма ДФРР, світ побачило безліч проектів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧИ БУДУТЬ ФУНКЦІОНУВАТИ ГОСПІТАЛЬНІ ОКРУГИ?
25 листопада під час засідання чергової колегії Хмельницької облдержадміністрації обговорювалося одне з найбільш наболілих питань на сьогодні, яке стосувалося реформування галузі охорони здоров’я. Доповідав директор департаменту охорони здоров’я області Яків Цуглевич. 
Автор:  Ірина ФУРМАН

ГАРНІ ІНІЦІАТИВИ ПОТРЕБУЮТЬ ВСЕБІЧНОЇ ПІДТРИМКИ
Уже третій рік поспіль при Кам’янець-Подільській міській раді діє проект «Громадський бюджет». Цього року всі небайдужі до життя і розвитку міста кам’янчани до 30 листопада зможуть віддати свій голос за один із 15 проектів, які були подані для фінансування Громадським бюджетом у 2020 році. 
На мою думку, всі ідеї – від соціальних до спортивних – цікаві для втілення в життя.
.

ГУМЕНЕЦЬКИЙ РЕНЕСАНС
Часто в гонитві за матеріальним ми забуваємо про духовне. Не беремо до уваги цю досить важливу складову суспільного життя. І даремно, адже без духовності, культури, історичної спадщини не буває майбутнього. Ці складові допомагають нації гуртуватися, а народу відчувати свою цінність.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БУДЕ З НОВИМИ ГАРДЕРОБНИМИ
У 2013 році після пожежі, що сталася в міському Будинку культури, місто факично залишилося без місця, де можна було би приймати не лише театральні колективи, але й проводити масштабні урочисті заходи. Для відновлення приміщення потрібно було витратити чималі кошти, які міська рада на той час не мала можливості виділити. Розглядалися різні варіанти вирішення цієї проблеми, але в будь-якому випадку витрати на це були значні.

МІЛЬЙОНИ ДО БЮДЖЕТУ ВІД АГРАРІЇВ РАЙОНУ
Ще не було такого року в аграріїв, щоби все пройшло легко й без особливих зусиль, щоб врожаї були гарними, а прибутки відповідними. Сільське господарство щорічно зазнає якихось впливів – то погода свиню підсуне, то влада. Не став винятком і рік, що минає. Якщо із врожаєм більш-менш пощастило, то на державну прихильність сподіватися не доводиться. Тим паче, що з нового року в цій галузі хочуть запровадити вільний обіг землі, тобто дозволити всім продавати землю та її купувати. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗЕМЛЮ – З МОЛОТКА?!...
Напередодні Дня працівників сільського господарства парламентарі зробили для аграріїв України по-справжньому неочікуваний «подарунок». Проігнорувавши численні й неодноразові акції протесту, депутати Верховної Ради в першому читанні ухвалили рішення про лібералізацію ринку землі.
Хтось вже встиг назвати цей день ганебним для українського парламентаризму. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАМ’ЯНЕЦЬКУ «БРУКІВКУ» ВІДЗНАЧИЛИ ЄВРОПЕЙЦІ
8 листопада в Берліні Кам'янець-Подільський Міжнародний кінофестиваль «Бруківка» отримав європейську відзнаку «EFFE Label 2019-2020»!
Саме цього дня в німецькій столиці проходив Другий міжнародний форум співробітництва «30 років після падіння Берлінського муру: Європа «знизу догори».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СТУДЕНТСТВО ЗГАДУЄМО З НОСТАЛЬГІЄЮ
Кам’янець – молодіжне місто, не випадково йому присвоєно статус молодіжної столиці України. Два вищих навчальних заклади, п’ять середніх спеціальних коледжів Кам’янця щорічно випускають сотні спеціалістів для різних галузей народного господарства, які після закінчення навчання працюють по всіх регіонах країни.
Тому в своїй невеликій статті хочеться написати про те, чи зберігаються минулі студентські стосунки між випускниками-однокурсниками після закінчення навчання. 

НА ДИВО БУЛИ ОДНОГОЛОСНИМИ
13 листопада терміново було скликано позачергову сесію міськради, на яку зібралося 25 депутатів.
На порядку денному були надзвичайно важливі для життєдіяльності міста питання. Зокрема, про затвердження «Програми фінансової підтримки комунального підприємства «Спецкомунтранс» на 2019 рік». 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТІЛЬКИ П’ЯТНАДЦЯТЬ ДОПУЩЕНО ДО ФІНАЛУ
Усі проекти, що були розглянуті за участю їх авторів на останньому засіданні координаційної ради з питань Громадського бюджету, а це – 15 ініціатив, допущені до фінального етапу. Віддати свій голос за один із проектів кам’янчани зможуть уже з 15 листопада. Голосування буде розміщено на сайті міської ради kam-pod.gov.ua і триватиме до 30 листопада.

НАГОРОДИЛИ ГЛОЗМАНА І ВИРІШИЛИ ПИТАННЯ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
14 листопада пройшло чергове засідання виконавчого комітету, на яке було винесено понад 50 питань порядку денного. Ще до початку розгляду питань директору ТОВ «Полімет-ЛТД» Анатолію Глозману було вручено відзнаку міського голови «За заслуги перед громадою міста».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОБЕЛЕНОВА МАЙСТЕРНІСТЬ ЮЛІЇ СТЕПАНЮК
Людина створена для того, щоб творити, бо творчість це особлива царина діяльності. Її не можливо пояснити логічними категоріями, вона заявляє про себе у власний спосіб, й лише так. Втілюючи у творах образи свого художницького бачення, автор відкриває нам шлях до пізнання прекрасного, ключ від якого в руках тих, хто творить. І кожна зустріч з талантом це ще одна грань пізнання Світу.

ПЛЕНУМ ОБИРАВ
5 листопада відбувся пленум ради ветеранів міста. Засідання відкрив голова ради ветеранів міста, полковник у відставці Леонтій Рогаль. 
На розгляд членів ради ветеранів міста Леонтій Іннокентійович запропонував структуру міської організації ветеранів, зауважень по якій не було.

ВАТУТІНА СТАЛА СЛІПАКА, ГОЛОВАНЕВСЬКОГО – СОЛОВ’ЇНИМ
Чергова сесія міської ради розпочалася із нагородження кікбоксера, чемпіона світу Романа Головатюка та його тренера Анатолія Лабатюка. Почесну грамоту і сертифікат на 5 тис. грн спортсмену вручив секретар міської ради Дмитро Васильянов. Нагадаємо, що 19-26 жовтня в місті Сараєво на чемпіонаті «Championship Word WAKO Senior kickboxing 2019» (K-1, LK, LC) Роману вдалося здобути золоту медаль, подолавши спортсменів із Франції, Білорусі та Польщі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АДМІНІСТРАЦІЇ СКОРОЧУЮТЬ
Про скорочення чиновників у районних державних адміністраціях говорили давно, ще з початку старту реформи децентралізації. Правда, якихось особливих кроків у цьому напрямку практично не було зроблено.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РАЙОНИ УКРУПНЮЮТЬ
Питання кількості районів, які будуть в Хмельницькій області після завершення реформи децентралізації, й досі не вирішене. Саме з цього приводу 4 листопада в обласному центрі зібралися представники громад Хмельниччини та експерти в галузі децентралізації, аби обговорити можливе укрупнення районів. Під час засідання присутні проаналізували чотири наявних на сьогодні версії та намагались виокремити плюси та мінуси кожної.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОЛОВНА МІСІЯ – ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ
З 1 серпня 2017 року шляхом злиття Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України утворено Фонд соціального страхування України. Відповідно на Кам’янеччині виплатою матеріального забезпечення, наданням соціальних послуг застрахованим особам, виплат потерпілим від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань за кошти Фонду займається Кам’янець-Подільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРОТЕСТУЮТЬ ПОКИ ЇХ НЕ ПОЧУЮТЬ
У середу, 30 жовтня, аграрії зі всієї України вийшли на масову акцію протесту, організованою ГО «Всеукраїнська Аграрна Рада», проти включення до порядку денного парламенту законопроєкту №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», яким з 2020 року вводиться ринок землі в Україні.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РИНОК ПРАЦІ В НАДІЙНИХ РУКАХ
У неділю, 3 листопада, в Україні відзначатимуть День соціального працівника. Це свято гуртує навколо себе людей багатьох професій. Серед них є й ті люди, які допомагають здобувати професії. Це працівники Центру зайнятості, котрі допомагають у, без перебільшення, скрутний період, під час безробіття та пошуку роботи. Які послуги надає сьогодні міський Центр зайнятості та як змінилися підходи в обслуговуванні клієнтів Державної служби зайнятості розповідає директор Центру Наталія Пос­това.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДИТЯЧІЙ ХУДОЖНІЙ – 50
Здається, все починалося так недавно! Але вже минуло п’ятдесят років відтоді, як міська дитяча художня школа відкрила двері для своїх перших учнів. З того часу відбулось 46 випусків, біля 2000 випускників отримали свідоцтво про початкову художню освіту. Вчорашні дівчатка і хлопчики вже знайшли своє місце в житті, значна частина з них продовжили художню освіту і набула різних мистецьких професій. Багато відомих людей нашого міста отримали початкову художню освіту в ДХШ. 

ГОЛОВНЕ – ПОДАТИ РУКУ ДОПОМОГИ
Реформа децентралізації для багатьох гроомад відкрила нові можливості ровитку та перспективи. Разом з цим, сільським радам необхідно було братися за нові, а подекуди і невластиві їм функції. Після утворення самостійних адміністративних одиниць вони отримали право не лише розпоряджатися власним бюджетом, а й утримувати на балансі освітні та медичні заклади, а також заклади соціального спрямування. Відтак відповідальності тільки додалося. Не кожна громада ризикувала звалити такий тягар на власні плечі. Та, як відомо, в Гуменецькій ОТГ труднощів не бояться, навпаки, тут намагаються бути першопрохідцями у всьому.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«НЕЗЛАМНІ» ПОКАЗАЛИ КЛАС
17 жовтня у Кам’янець-Подільському коледжі харчової промисловості НУХТ відбулося національно-патріотичне свято «Козацькі забави» за участю студентської молоді та викладачів коледжу. Захід проводився за трьома напрямками: історичний квест, спортивні змагання та технологічний квест. 

РОСТІК, ЯКИЙ ЗАВЖДИ З НАМИ
Указом Президента України від 22 січня 2018 р. високою державною нагородою України відзначено кам’янчанина Ростислава Доброшинського, який загинув у 2017 році, захищаючи Батьківщину. В Указі йдеться: «За особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов’язку постановляю у Збройних силах України нагородити орденом «За мужність» ІІІ ступеня Доброшинського Ростислава Руслановича (посмертно) – старшого солдата»...

УХИЛЯНТІВ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
З першого жовтня розпочався осінній призов до українського війська.
– Захист Вітчизни є конституційним обов’яз­ком кожного громадянина, оскільки оборона країни належить до найважливіших функцій держави і це справа всього народу, – нагадує військовий комісар Володимир Возний. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗАПЛАНУВАЛИ СПІВПРАЦЮ
У національному природному парку «Подільські Товтри» відбулась робоча зустріч з метою налагодження обміну між США та Україною в напрямку розвитку програм з екологічної освіти. Екологічна освіта відіграє ключову роль в підвищенні обізнаності громадськості з питань біорізноманіття та охорони навколишнього природного середовища. Сьогодні в Україні бракує сучасних еколого-освітніх програм, які дозволяють формувати особистий досвід екскурсантів та емоційні зв’язки з об’єктами екскурсії. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРАЦЮЮТЬ НА РЕЗУЛЬТАТ-1
Реформа децентралізації дала шанс новоствореним громадам не тільки розвиватися, а й знаходити інвесторів, залучати кошти на втілення в життя нових проектів. Серед об'єднаних територіальних громад Кам'янеччини, які активно беруть участь у численних громадських ініціативах, найбільше вирізняється Колибаївська ОТГ. З часу створення тут освоїли не одні грантівські та спонсорські кошти. А головне, що всі результати, які за останні кілька років демонструє громада, послідовні й не розпорошені. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗРОБИЛИ ВИГЛЯД, ЩО ПОЧУЛИ
Наприкінці вересня – на початку жовтня по Україні прокотилися масові акції протесту, організовані аграріями країни. Спочатку агровиробники впродовж кількох годин стояли з плакатами «Ні продажу землі іноземцям», «Не продавайте Батьківщину», «Президенте! Не допустіть продажу землі іноземцям» тощо, аби привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі та висловити своє бачення земельної реформи.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЯК АРХІТЕКТОРИ ОСІНЬ МАЛЮВАЛИ
Архітектура – чи не єдиний вид візуальних мистецтв, що синтезує воєдино всі інші, об’єднує їх стилістично, етнічно, конфесійно. Архітектура формує простір, організовує його, перетворює на середовище. Архітектура долає час, залишаючись у ньому величними храмами, ошатними палацами, гордовитими майданами, живописними парками, затишними двориками. Архітектура звучить гучно, промовляючи крізь століття лініями конструкцій, фактурою матеріалу, кольором поверхні, генієм думки!

«ПРИСЯГА 1919»: ВІД ІДЕЇ ДО РЕЗУЛЬТАТУ
Свою роботу над великим проектом «Присяга 1919» підсумували учасники команди, які доклали чимало зусиль для втілення масштабного задуму – популяризувати Кам’янець-Подільський, як соборну столицю України. Аби розповісти про успішні проекти, реалізовані за два роки наполегливої роботи, а також подякувати міській владі за сприяння, представники міської організації «Просвіта» провели брифінг.

ТВОРЧА ЗУСТРІЧ З МИРОСЛАВОМ ДОЧИНЦЕМ
Нещодавно до Кам’янця-Подільсь­кого із творчим візитом завітав відомий український письменник, журналіст, видавець, лауреат Національної премії ім. Т.Г.Шевченка Мирослав Дочинець. Зустріч із майстром слова відбулась в Галереї мистецтв Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ДО ДНЯ ХУДОЖНИКА – ПАЛІТРА ТВОРЧОСТІ!
11 жовтня у Галереї мистецтв Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника відбулось відкриття родинної виставки «Сімейна палітра», що презентує 72 роботи у різних техніках: олійна пастель, витинанка, офорт, ксилографія. А 12 жовтня у Виставковій залі К-ПДІМЗ відкрито колективну виставку до Дня художника України. 47 митців сформували експозицію у понад 80 робіт та через них поділилися своїм настроєм, думками, любов’ю та позитивом. 
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ПРАЦЮВАЛИ ЗА НУШ
10 жовтня на базі закладів освіти Кам’янець-Подільського району, Гуменецької ОТГ проведено семінар-практикум методистів початкової освіти, відповідальних осіб з питань освіти ОТГ щодо забезпечення успішної організації освітнього процесу в перших класах Нової української школи.
Мета семінару – спільне проектування розвитку шкіл як місця комфортного і успішного навчання дітей. 

ВЗЯЛИСЯ ЗА ПРОЄКТИ
11 жовтня в м. Хотин відбулися збори представників ОТГ, бізнес-спільнот трьох областей – Хмельницької, Чернівецької та Тернопільської. Участь в цій зустрічі взяли представники Староушицької ОТГ, яких очолив селищний голова Анатолій Тимчук. Об’єднувала всіх тематика Дністра, його туристичний потенціал та умови розвитку.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДИТИНА НЕ ХОЧЕ ВЧИТИСЯ? СТИМУЛЮЙТЕ!
8 жовтня у Кам’янці-Подільському відбувся семінар дитячого психолога, тренера-мотиватора Дмитра Сабадаша «Як стимулювати дитину до навчання». Багато батьків, у яких є діти шкільного та дошкільного віку, зіштовхуються з проблемою відсутності мотивації до навчання у дитини. Як же сформувати у школяра бажання вчитися? Як зробити так, щоб у нього не пропадав внутрішній стимул пізнавати нове, незалежно від того, скільки зусиль треба буде для цього докласти? 

СВЯТКУВАЛИ ХРАМОВІ СВЯТА
Українське село колоритне і яскраве, в кожного своя історія, свої традиції, свої улюблені свята. Але, є свято, якого в кожному селі чекають з нетерпінням, адже це чудова нагода зустрітися, поспілкуватися в приємній атмосфері. У селі Тарасівка Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ храмове свято припадає на день євангеліста і апостола Іоана Богослова. До сільського клубу, де відбувалося святкування, завітали односельці та гості з навколишніх сіл.

КОМУ ДАЛИ, А КОМУ Й НІ
17 жовтня пройшло чергове засідання виконкому, на порядку денному якого було понад п’ятьдесять питань. Як завжди, проголосували за надання матеріальної допомоги, зокрема важкопораненим учасникам АТО та членам сімей загиблих учасників АТО на виготовлення проектної документації щодо відведення земельної ділянки. А також про погашення заборгованості за комунальні платежі громадським організаціям – міськрайонному товариству інвалідів та міській спілці ветеранів Афганістану тощо.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОБРА СПРАВА, АЛЕ ЛОБА БИТИ НЕ ПОТРІБНО
На проспекті Грушевського власники аптеки «Шар@» обладнали заїзд для маломобільної групи населення – не пандус, а підйомник. Відразу видно європейський підхід до справи. Бо ж нині в місті багато пандусів займають більшу частину тротуарів і схожі на карколомні перешкоди. Взагалі до наявності пандусів потрібно підходити помірковано, їх не потрібно ліпити до всього, що будується і відкривається, а тільки до тих місць, куди насправді є потреба відвідин людей з обмеженими можливостями.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРО ДЕМШИН ЗНЯЛИ ФІЛЬМ
Село Демшин на Кам’янеччині – місце подій документального фільму Дмитра Глухенького.
19 жовтня у Кам’янці-Подільсь­кому відбудеться допрем’єрний показ документальної стрічки «Той, хто дні стер» відомого режисера Дмитра Глухенького, основні події якої відбувались у селі Демшин Кам’янець-Подільського району. 

ПООБІЦЯВ ПАН КОЖУХА, АЛЕ ТІЛЬКИ ЙОГО СЛОВО ТЕПЛЕ
9 липня 2018 року між Україною та Європейським інвестиційним банком було укладено фінансову угоду щодо проєкту «Підвищення безпеки автомобільних доріг в містах України».
Мета проєкту – створення безпечних умови для водіїв транспортних засобів і пішоходів, зменшення кількість ДТП, відновлення об’єктів міської інфраструктури.

ЧОТИРИ СВЯТА В ОДНОМУ ДНІ
14 жовтня в Україні стає особливим днем. У цей день відзначають одразу чотири свята та пам’ятні дні, пов’язані з різними історичними подіями. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року, згідно з указом президента Леоніда Кучми, у свято Покрови відзначають День українського козацтва. Також вже більш ніж півстоліття цей день вважається датою створення Української повстанської армії. А віднедавна ця дата стала симоволом ще одного свята – Дня захисника вітчизни. Що ж означає кожне з цих свят, звідки виникло та кого вшановують, давайте розбиратися.
Автор:  Ірина ФУРМАН

ФРАНЦУЗАМ ЦІКАВО
У нашому місті перебувають представник французької компанії «Destampes Emballages» Ніколя Дестампес та його партнер – менеджер із міжнародних продажів Томаш Казмєрчак.
Вони зустрілися із заступником міського голови Василем Сукачем, директорами департаментів економіки та розвитку інфраструктури міста й житлово-комунального господарства Майєю Гурською і Олександром Бабчинським, завідувачем відділу з питань регулювання земельних відносин Віктором Кравчуком.

ВІНШУВАЛИ ПЕДАГОГІВ
Щорічно, в першу неділю осіннього місяця жовтня, ми маємо гарну можливість привітати з професійним святом усіх працівників освіти.
4 жовтня відбулися урочистості до Дня вчителя, в яких взяли участь представники усіх навчальних закладів Гуменецької об'єднаної територіальної громади. 

НА CRH ВСТАНОВЛЕНО РЕКОРД
4 жовтня АТ «Подільський цемент» встановило національний рекорд з підйому цементу, символічно підтвердивши корпоративні цінності, важливі для досягнення успіху: професіоналізм, відданість справі й командна робота. Представники Федерації стронгмену України на чолі з найсильнішим спортсменом України Василем Вірастюком підняли 3,2 тонни цементу CRH у мішках на платформі.

ГРИП НА ПОРОЗІ. ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ХВОРОБИ?
Щороку осінь приносить не тільки зміну погодних умов, а й сигналізує про початок простудних захворювань. За даними Центру громадського здоров'я, підсумки епідемічного сезону 2018-2019 рр. показали, що на грип та ГРВІ в Україні захворіли 5,4 млн людей. При цьому 64 українці померли, а понад 161,5 тис. людей вакцинувалися. Понад 65% тих, хто підхопив грип під час епідсезону – це діти до 17 років. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КОЖНА ДИТИНА ХОЧЕ ЛЮБОВІ
Святом цей день важко назвати, хоча для дитини, яка через різні причини втратила батьків і знайшлися люди, які дали їй родинне тепло, це справжнє свято.
День усиновлення порівняно молоде свято. Вперше в Україні воно відзначається з 2009 року. Указ про це був підписаний 27 листопада 2008 року. В Указі наголошується суспільна значущість усиновлення (і удочеріння) у забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї. Тепер День усиновлення відзначається щорічно 30 вересня. Мета цього свята полягає в підтримці та розвитку національного усиновлення.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАМІРИЛИСЯ НА РИВОК
Вскочити в останній вагон децентралізації мають намір жителі Орининського напрямку. Вчора голови сільських рад цього регіону Кам'янеччини зібралися, аби обговорити питання створення Орининської ОТГ. Допомогти їм у цьому зголосилися представниці Хмельницького офісу реформ – радниця з питань децентралізації Вікторія Любенчук та радниця з місцевих фінансів Наталія Любченко. 

ФОРМУЛА ШТАЙНМАЙЕРА ОДНИХ ОБУРИЛА, ІНШІ – «ЗА»
Вчора терміново було скликано брифінг для журналістів і позачергову сесію міської ради з єдиним питанням – проти підписання президентом України формули Штайнмайера.
Громадська організація учасників АТО вважає, що формула передбачає: вихід українського війська з фронту, а бойовиків ЛДНР не лише амністують, але й легалізують.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЖОВТНЕВІ ЗМІНИ
Жовтень багатий на нововведення. І їх варто очікувати як у житлово-комунальній, банківській, освітянській, так і інших сферах. Отож, до чого готуватися в жовтні?
Перше питання, яке всіх хвилює, чи будуть субсидії? З 1 жовтня уряд змінює порядок надання державної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг. 

ВЕЛИКІ НЕ У ВСЬОМУ
Слобідок по Україні є чимало. Тільки в нашому районі населених пунктів із часткою такої назви є п’ять. Чотири з них сконцентровані в одному напрямку й знаходяться недалеко одна від одної. Окремі з них відповідають своїй термінології, інші зберегли свої назви з давніх часів, а для деяких ім’я придумали трохи більше п’ять десятків років тому.
До одного із таких сіл цього тижня помандрував «Сільський контроль». Цей населений пункт відомий далеко за межами України. Мова сьогодні піде про село Велика Слобідка...
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЕКТОР Є, РОЗВИТКУ НЕМАЄ
Нещодавня сесія міської ради, на які розглядалося скандальне питання нерівноцінного обміну комерційної нерухомості комунальної власності площею 345,4 кв.м у центрі міста на проспекті Грушевського на приватну земельну ділянку площею 496 кв.м на вул.Крип'якевича по об'їздній дорозі, показала всі проблеми нинішньої влади. Це і ручне керування окремими депутатами, і цькування «неугодних», і блокування стратегічно-важливих для міста питань лише тому, що їх пропонують «не ті» депутати. 

РИТУАЛКА, ПМСД, ПОЛІКЛІНІКА І ЦЕРКВА НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ
2 жовтня заступник міського голови Василь Сукач дав прес-конференцію за результатами комісії, створеної міським головою щодо смороду в приміщенні міської лікарні, а саме на швидкій допомозі та на першому поверсі колишнього приймального відділення. У їдких сторонніх запахах підозрювали приватний Центр ритуальних послуг. 
На той момент, коли в приміщенні працювала комісія на чолі з Василем Сукачем, взагалі сторонніх запахів не було виявлено.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛЮДИ СТРАЙКУЮТЬ, ДЕРЖАВА НЕ ЧУЄ
Минулої п’ятниці, 20 вересня, по Україні пройшла наймасштабніша акція аграріїв за останні кілька років. У 15 областях держави сільгоспвиробники провели мирні акції, аби привернути увагу громадськості, Президента України та Уряду до проблем впровадження ринку землі та висловити своє бачення земельної реформи.
До акції долучилися і аграрії Кам’я­неччини та сусідніх Дунаєвецьких і Новоушицьких районів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОСВЯТИЛИ ЛІЦЕЇСТІВ
21 вересня в Кам’янець-Подільсь­кому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою відбулась посвята в ліцеїсти. Це свято вже стало традиційним. Щорічно на урочистість приїжджає велика кількість батьків та родичів наших ліцеїстів.

«ПОДОРОЖ ЗА ВРАЖЕННЯМИ»
Поїхати до Іспанії, щоб надихнутися, показати себе і здобути нові знання та досвід – із таким завданням зведена група зразкового ансамблю народного танцю «Горличка» і народного ансамблю сучасного танцю «Апельсин» ЦДЮТ відправилася у тритижневу подорож наприкінці серпня.
Нагадаємо, що минулого листопада Кам’янець відзначив 25-річчя багатовекторної співпраці з Іспанією.

ПАМ’ЯТАЙМО ГЕРОЇВ
22 вересня відзначається День партизанської слави. З нагоди пам’ятної дати представники міської ради, громадських організацій, ветерани та небайдужі жителі міста поклали квіти до пам’ятних знаків, пов’язаних із партизанським рухом у Кам’янці. 
Багато героїчних подвигів було на нашій землі. 

ПРОПУСКНІ ВОРОТА У СТОЛИЦЮ
Колись люди, вирушаючи в далеку дорогу, опиралися на орієнтири, добираючись до того чи іншого місця призначення. Одним із таких дороговказів став і населений пункт, в який ми завітали з інспекцією «Сільського контролю». Його назву дали дерева, що росли в цьому місці. А добиралися перехожі не куди-небудь, а в столичні міста Ушицю та Бакоту. Отож, цього тижня розповідь наша піде про село Грушка Староушицької об’єднаної територіальної громади. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

В ОДА ЗВІТУВАЛИ ПРО ДОРОГИ
 а розширеному засіданні колегії ОДА говорили про стан будівництва, ремонту, утримання доріг загального користування державного та місцевого значення на території Хмельницької області. Доповідала про стан доріг на Хмельниччині директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури ОДА Олена Бохонська. 

ПОКИ СИЛЬНІ ВОЮЮТЬ, СЛАБКІ НЕ ДИХАЮТЬ
Новий президент, новий склад парламенту, нові міністерства, а децентралізація? А децентралізація органів місцевого самоврядування свою актуальність не лише не втрачає, а й набирає все нових і потужних обертів.
Та поруч із потужністю створюється і своєрідний хаос, адже власне реформа щодня обростає новими чутками і припущеннями. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХАРЧУЄМОСЯ ІЗ ЗАДОВОЛЕННЯМ
 Мінестроне, кебаб, фалафель, полента, чахохбілі, бефстроганов, гратен, паелья, пудинг... Гадаєте, ми потрапили у вишуканий ресторан і обираємо, яку би із цих страв замовити? Ні! Ми знаходимося в шкільній їдальні, де готують усе, перераховане вище... Це все стало можливим завдяки появі нового «Збірника рецептур страв для харчування дітей шкільного віку в організованих освітніх та оздоровчих закладах», автором якого є високо кваліфікований кухар, кулінарний експерт, випускник французької школи кулінарії Le Cordon Bleu та автор проекту «Нове шкільне харчування» Євген Клопотенко. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТРЕНІНГ ДЛЯ УСПІШНИХ ЖІНОК
Жінки можуть бути незалежними та успішними у будь-яких сферах діяльності. Головне – перебороти створені роками стереотипи та сказати собі "Я успішна жінка!" і йти впевнено до досягнення своєї мети. Саме такий меседж донесла до слухачів тренінгу "Успішна Я" тренер Оксана Устінова. 

БУДЕ «ШКОЛА УСПІХУ»
У Кам’янці буде реалізовано освітній проект «Школа успіху».
Школа успіху – це десятиденний проект благодійної організації Klitschko Foundation. Кам’янчанка Тетяна Самборик стала однією з 50 дівчат зі всієї України, які брали участь у цьому проекті.

ВІДКРИЛИ НОВИЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Центр дитячої та юнацької творчості відкрив свої двері вихованцям, майбутнім гуртківцям та їх батькам.
Святкували початок нового навчального року у позашкіллі, який символізує відкриття нової дороги – дороги до знань, до нових творчих звершень. Центр гостинно приймає обдарованих дітей нашого міста, відкриває та розвиває нові здібності та таланти.

АГРАРНІ & ТУРИСТИЧНІ
Свого часу після згадки про цей населений пункт в районі виникали тільки одні асоціації – аграрний край, багатий колгосп, серйозний керівник, одним словом – житниця Кам'янеччини. І той сільськогосподарський потенціал, про який так багато говорили колись, зберігся і до сьогодні. Але разом з ним активно почав розвиватися ще один напрямок – туристичний.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БУЛА ГАНЬБА, ПІАР ТА БЛОКУВАННЯ
Такого сесійного засідання в міській раді, яке розпочалося 10 вересня, не було вже давно.
Початок був нервозний. Деякі депутати підтягнули на сесію мешканців своїх округів, аби вони вибивали з бюджету гроші на облаштування своїх територій, а також прийшли мешканці з Соборної.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА КАМ’ЯНЕЧЧИНІ – АМАРАНТОВІ Й КОНОПЛЯНІ ПОЛЯ
Ми живемо в непростий час кліматичної мінливості, коли спекотні періоди чергуються з періодами нескінченних дощів. За таких умов певною мірою страждає увесь бізнес, але найбільше – аграрний. Сільське господарство нині швидше нагадує лотарейний білет, і його успішність залежить від того, які культури ти вирощуєш цього року. Якщо вгадав із сівозміною, отримуєш результат, а як ні – «пролітаєш» разом зі всіма.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

#НІПРОДАЖУЗЕМЛІІНОЗЕМЦЯМ
Чому страйкують українські аграрії? 
Сільгоспвиробникам до мітингів та пікетів не звикати, адже лише в такий спосіб вони можуть відстояти своє право працювати біля землі, боротися з негодою та щорічно підтверджувати статус України як європейської житниці. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У КОЛЕДЖІ ОБЛАШТУВАЛИ ПІДЙОМНИК
Подільський спеціальний навчально-реабілітаційний соціально-економічний коледж може похвалитися не лише талановитими студентами і професійним викладацьким складом, але й утіленими в життя ідеями, які без упину генерує директор закладу Мар’ян Тріпак разом зі своєю командою.
Буквально рік тому в коледжі було відкрито фізкультурно-спортивний та реабілітаційний комплекс.

ПРИМІСЬКІ І ПАНСЬКІ
Поділений на три частини населений пункт не перестає бути єдиним цілим. Його вдале розташування поблизу міста частково додає йому привабливості. Але транспортне сполучення вносить свій вклад у список незручностей. Аби потрапити з одного кінця села в інше пішки, доведеться пройти кількома кладками. Але цей похід того вартий, адже перед вами відкриються неймовірні краєвиди, а річка Смотрич, яка тут протікає через усеньке село і впадає в Дністер, тільки дадасть снаги до мандрівки.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДОКИ СВІТЛО НЕ ЗГАСНЕ НАЗАВЖДИ
Восени письменник Макс Кідрук вирушає в чергову мандрівку країною, аби презентувати свій новий роман. Цьогоріч – драматично- фантастичний мікс під назвою «Доки світло не згасне назавжди».
Вкотре автор завітає і до Кам’янця-Подільського. Презентація книги відбудеться 30 вересня о 19:00 і традиційно пройде в Галереї мистецтв (Старе місто, вул.П’ятницька, 11).
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ЗУСТРІЧ ЧЕРЕЗ 38 РОКІВ
24 серпня – державне свято Незалежності України, а для уродженців колишнього села Наддністрянка Староушицького району ще й хвилюючий і щемливий день першої організованої зустрічі через 38 років після зникнення села при заповненні водосховища Дністровської ГЕС. 
Мабуть, це стало відгуком того, що сусідня Бакота не раз зустрічала своїх односельчан, а нещодавно своє 875-річчя святкувала Стара Ушиця.

ПО МІСТОВІЙ МЕЖІ
Що може бути краще, аніж жити в цивілізації? Тепло, комфортно, затишно, а головне – зручно у всіх сферах, про яку би не говорив. Здається, саме таким має бути життя і в селах, які межують з містом. Але ця риторика не завжди спрацьовує. Чому так трапляється, цього тижня досліджував «Сільський контроль» і разом з цим перевірив, яке воно, приміське життя у промисловій зоні. Подробиці – в нашому сьогоднішньому репортажі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АРХЕОЛОГІЧНО-ТУРИСТИЧНИЙ КЛОНДАЙК
Наш район неповторний не тільки завдяки неймовірній красі природи, а й багатий на історичне минуле. Є населені пункти, які вздовж і впоперек перериті археологами. Знахідки, які там час від часу розкопують, вражають своєю давниною. Диву-дивуєшся, коли розумієш, що в деяких селах району люди жили за кількасот років до нашого народження. В одному з таких стародавніх поселень «Сільський конт­роль» побував цього тижня. Уже наступного року населеному пункту, який ми проінспектували, виповниться 560 років. Що це за село та чим воно цікаве, читайте в нашому сьогоднішньому репортажі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ІНТЕРНАТ ВИРВАВСЯ У ЛІДЕРИ
Закінчилося зовнішнє незалежне оцінювання, є вже його результати й можна робити певні висновки.
Інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав рейтинг загальноосвітніх шкіл Хмельницької області, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2019 року.

СПРОЕКТОВАНА РЕАЛЬНІСТЬ
Замість 465 маленьких районів в Україні мають бути 100 великих районів з населенням не менше, ніж 150 тисяч людей. Про це в інтерв’ю ІА «Укрінформ» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. Згідно з оприлюдненим проектом, на Хмельниччині мають залишити 3 райони: Хмельницький, Кам’янець-Подільський та Шепетівський і 44 об’єднаних територіальних громади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТРИ В ОДНОМУ – БРОВАРІ

Якщо вам кажуть, що в селі нічого особливо цікавого немає, обов’язково перевіряйте цю інформацію. Адже може статися так, що, копнувши глибше в історичне минуле, перегорнувши знайдені архівні матеріали чи просто поспілкувавшись із сільськими старожилами, ви знайдете стільки цікавого й унікального, що самі своєю знахідкою будете здивовані.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРАЦЮЮТЬ ПОВНИМ ХОДОМ
Цьогоріч для Хмельниччини у державному бюджеті передбачили понад 1 млрд 268 млн грн на реалізацію інвестиційних проектів. Про це повідомляють в управлінні регіонального розвитку та будівництва ОДА. З них уже профінансовано більше 708 млн грн, а освоєно за станом на 1 серпня понад 368 млн грн.  

«СТАТУС» ПЛАНУЄ СТАТУСНУ СОБОРНУ
9 серпня відбувся брифінг з приводу будівництва на Соборній підземного торгівельного центру в кварталі від вулиці Гагаріна до проспекту Грушевського.
Цей центр заплановано ще на початку двохтисячних років, а вже 2008 року пройшов конкурс на право будівництва і його виграло хмельницьке ТзОВ «Статус-2000».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОШТРАФУВАЛИ ЗА СОБАК, ПИВО, СМІТТЯ
14 серпня пройшло засідання адміністративної комісії. Цього разу як ніколи було багато порушників адміністративного права. 
Жінка з приватного сектору на вулиці Вокзальній, 71 «а» отримала попередження з приводу проведення земляних робіт.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ДЕРЕВА ПРИКРАШАЮТЬ ДЕРЕВ’ЯНЕ
Потрапляючи в будь-який населений пункт, перше, що хочеться довідатися – звідки походить його назва. Чому село називаються так, а не інакше. Друге, вже традиційне запитання, яке ми ставимо місцевим жителям, стосується унікальності. У чому самобутність їхньої малої батьківщини, чим вона краща за інші, сусідні? Хтось може дати відповідь одразу на два запитання, іншим під силу лише одне. А от щодо останнього, то більша частина селян переконані, що населені пункти одні з-поміж інших вирізняють люди, які їх заселяють.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОКАЗАЛИ СМІТТЄВОЗ, ДОРОГУ І ПЕРЕХОДИ
7 серпня відбувся виїзний комунальний брифінг. Журналістам продемонстрували новенький автомобіль-сміттєвоз на базі КрАЗа, який придбали для КП «Спецкомунтранс». Його вартість становить понад два мільйони гривень, з яких півтора мільйона заплатило КП з власної економії, півмільйона виділив міський бюджет, залишок мають оплатити ТОВ «Торговий дім Автокраз» до кінця року з проекту дегазації полігону.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МЕДИЧНО-КОМУНАЛЬНА СЕСІЯ
6 серпня пройшло чергове засідання сесії міської ради, на яке було винесено близько 200 питань з яких 165 земельних.
Депутати взяли до уваги звіт КП «Муніципальна інспекція», яку перейменували з «Муніципальної поліції», щодо фінансово-господарської діяльності за І півріччя, а також затвердили «Правила благоустрою території міста».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОДОРОЖ ДО КИЄВА
У кожної людини в житті є миті та події, які запам’ятовуються на все життя.
Саме така незабутня подія сталася цього літа в житті дітей села Колодіївки. Завдяки небайдужим керівникам Фермерського господарства «АГРО-ЕКО-ГРАУНД» до мрій та потреб сільських школярів була продумана та організована цікава та пізнавальна подорож до столиці України міста Києва. 

ВЕТЕРИНАРИ – ЛІКАРІ-УНІВЕРСАЛИ
Їхні пацієнти не вміють розмовляти, відтак не скажуть, що болить і як їх лікувати. Їм не підходять методи народної чи нетрадиційної медицини, їхні захворювання не менш важливі, аніж людські. І якщо ви думаєте, що брати наші менші не заслуговують на любов, увагу і піклування, то глибоко помиляєтеся.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРИСЯГЛИ І ОСВІДЧИЛИСЯ НА ВІРНІСТЬ…
Третього серпня присягу на вірність українському народові склало понад сто випускників кафедри підготовки офіцерів запасу К-ПНУ ім. І.Огієнка. Їм невдовзі буде присвоєне звання молодших лейтенантів. У багатьох юнаків та дівчат на плечах засяють золоті зірочки, а багато хто піде іншим шляхом, але якщо знадобиться рідній ненці, вони вже стануть у стрій командирами військових підрозділів.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОТУЮТЬ ЗЕМЕЛЬНИЙ АУКЦІОН І ВІДБИРАННЯ ПАРТІЙНИХ ГРОШЕЙ
30 липня пройшло чергове засідання постійної комісії з питань землекористування, архітектури та екології.
Голова комісії Валерій Слободян порушив питання щодо проведення в місті земельних аукціонів. Колись вже було проведено аукціони на 8,5 га землі, де вже збудовано завод КВС, і більше їх не було. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТОП-10 ШКІЛЬНИХ НОВОВВЕДЕНЬ
З 1 вересня українську школу очікує чимала кількість нововведень, таких як скасування шкільної форми, електронні учнівські квитки, конфіденційність в системі оцінювання та багато іншого. Ми зібрали всі нововведення 2019-2020 року, згідно з проектом Закону «Про повну середню освіту», щоб батьки та учні знали про свої нові права і можливості.

ЦІКАВО ПРО СЕРЙОЗНЕ
З середини липня у Кам’янці-Подільському відбувалася робота над проектом «Статут міста у коміксах». Основна його мета – ознайомити місцевих мешканців із головним документом громади шляхом викладення його у доступній формі коміксу. 
31 липня відбулася кульмінація проекту – презентація готового продукту. Усі охочі могли отримати для себе примірник цієї цікавої та важливо книжечки.

КАМ’ЯНЕЦЬ – ШАХОВА СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ
Цього року Кам’янець-Подільсь­кий планує масштабно відзначити 100-річчя з Дня заснування УРН, адже рівно сто років тому наше місто було столицею Української народної республіки. До цієї знаменної дати виявили бажання долучитися і шахісти Квітки на камені. Вони планують провести міжнародний шаховий турнір. Ось що про цю ідею розповідає її організатор, голова шахової федерації міста Ігор Шевага.

МАРЧУК ПЕРЕМІГ І ЗАПИТАЄ З УСІХ
22 липня сталася історична подія. Народ України та кам'янчани зробили свій вибір і визначили долю своєї держави. До парламенту більшістю увійшла партія «Слуги народу». В округах підтримка коливається від 47 до 52%. По нашому 193 виборчому округу теж перемогу отримала президентська партія «Слуга народу», а також депутатом, який представлятиме нас у Верховній Раді України, став Ігор Петрович Марчук. Він йшов від «Слуги народу». Партія має більшість у парламенті і, швидше за все, об’єднуватися ні з ким не збирається. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИВОРОТСЬКІ ДВІЙНЯТА
Села-супутники. Таких є достатньо скрізь. Вони розміщуються неподалік від більших сіл, користуються майже всією тамтешньою інфраструктурою, або ж з часом перетворюються в подібні, втрачаючи власну автентичність. Щось схоже можна сказати й про два населених пункти Приворотської сільської ради – села Кізя й Адамівка, що знаходяться на невеликій відстані один від одного, мають багато спільного, наче ті двійнята, але все ж таки, різняться між собою. Саме їх ми відвідали нещодавно в рамках авторського проекту «Сільський контроль», про що спішимо поділитися з вами, наші читачі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ХОТІЛИ СЕСІЮ ПЕРЕВЕСТИ В ПОЛІТИЧНУ ПЛОЩИНУ
2 червня пройшло засідання 74 сесії міськради, на якій було розглянуто понад 150 питань, серед яких – бюджетні, комунальні, соціальні та земельні. 
Депутат Валерій Слободян запропонував звернутися до Облавтодору та обласної влади з клопотанням про виділення грошей на ремонт об’їзної дороги по вулиці Привокзальній, яка знаходиться в аварійному стані і стала предметом загальних розмов не лише серед далекобійників, а й усіх, хто там проїжджає. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ПЕРЛИНА МІКРОРАЙОНУ» «ВЗУЛА» КАМ’ЯНЧАН
4 липня відбулося засідання постійної комісії міської ради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, на порядок денний якої було винесено тринадцять питань. Досить складним і важливим було питання для кам’янчан, які вклали гроші в будівництво житла на вул.Розвадовського, 5, що проводить ЖБК «Перлина мікрорайону». Це хмельницький забудовник. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

СЕЛО БАГАТОДІТНИХ
Невеликі села завжди різняться з-поміж інших не тільки своєю компактністю, а й своєрідним внутрішнім устроєм, певними усталеними традиціями, що зберігаються і передаються з покоління в покоління. Коли заїжджаєш у такий населений пункт, ловиш себе на думці, ну що в ньому цікавого чи примітного? Ніби село як село – зі своїми проблемами, часто – безвихіддю і банальною буденністю. Та уважно придивившись, знаходиш родзинку, яку, можливо, не помічають навіть місцеві жителі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ДЖЕРЕЛО ДЕРЖАВНОСТІ»
З нагоди відзначення Дня Конституції України Центральна міська бібліотека імені Кості Солухи організувала 23 червня правовий круїз «Джерело державності», до якого долучилися військовослужбовці строкової служби в/ч А1884 та Клуб Активної Громади Кам’янця-Подільського. 
За кілька годин вдалось здійснити цікавий правовий екскурс в наше історичне минуле по шляху становлення Української державності.

ЧАС В АРХІТЕКТУРІ ТА АРХІТЕКТУРА ПОЗА ЧАСОМ
Архітектура завжди була точним барометром рівня розвитку цивілізації, її історії та культури, а об’єкти зодчества – візитівкою епохи, держави, міста, особистості. Тому, споглядаючи сучасні проекти чи зведені споруди, ми вже торкаємося історії, уже стаємо її творцями разом із митцями, що сміливо й натхненно творять у ХХІ столітті так, як їхні попередники творили століття тому.

У ПОВНІЙ ЕКІПІРОВЦІ
Близько півсотні військовозо­бов'я­заних з різних регіонів України, які мають за плечима бойовий досвід участі в антитерористичних операціях, відновлюють і вдосконалюють вміння та навички з тактико-спеціальної, вогневої, інженерної, військово-медичної та фізичної підготовки, військової топографії у 8-му полку спеціального призначення. 
Мова йде про збори оперативного резерву першої черги.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОВОРИЛИ ПРО ТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ
20-21 червня в м. Хмельницький відбувся семінар «Планування та організація туристичних маршрутів в громадах». У ньому взяли участь представники Староушицької ОТГ – заступник голови Василь Горбняк; краєзнавець, письменник, автор багатьох книг про Бакоту, провідний фахівець Національного парку «Подільські Товтри» Тарас Горбняк та спеціаліст з програмного забезпечення Староушицької селищної ради Ігор Вишемірський. 

15 ПРЕТЕНДЕНТІВ НА КРІСЛО
Саме стільки кандидатів у депутати зареєстрував Центрвиборчком по 193-му виборчому округу. Серед них як імена відомих політиків та громадських діячів, так і новачки. Загалом із 15 кандидатів п'ятеро йдуть у депутати шляхом самовисування, решта – представники відомих політсил. Пропонуємо ознайомитися зі списком претендентів-мажоритарників, один із яких після 21 липня впродовж наступних п'яти років представлятиме інтереси м.Кам'янець-Подільський, Кам'янець-Подільського та Новоушицького районів у Верховній Раді України.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІД ФАБРИКИ М’ЯСА ДО ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ
Населений пункт, до якого ми потрапили під час чергової експедиції авторського проекту «Сільський конт­роль», не уявляє свого життя без річки, точніше без двох річок, адже на лівому березі однієї він розташований, яка, у свою чергу, впадає в іншу – третю за довжиною в межах України. Якщо ви ще не здогадалися, то сьогодні розмова піде про село Устя, адмінцентр колишньої Устянської сільської ради, а нині – одне із сіл Слобідсько-Кульчієвецької об’єднаної територіальної громади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗАЛІСНЕНІ, ІНОЗЕМЦЯМИ ЗАСНОВАНІ
Четвертий рік, як існує авторський проект «Сільський контроль». За час, проведений в експедиціях, ми ще більше впевнилися наскільки Кам'янеччина багата. І мова тут не тільки про матеріальні цінності, а в першу чергу – про духовні. Наша історія, культура, самобутність, традиції та звичаї людей, які проживають у селах Кам'янець-Подільського району, викликають щире захоплення й бажання зберегти цей пласт духовності для прийдешніх поколінь. Частково із цієї добровільною місією ми справляємося. І сьогодні хочемо вам розповісти про населений пункт, який свого часу заснували вірмени, але нині там не проживає жодного представника цієї національності. Як так сталося і чому?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗА РІК РОБОТИ ВАГОМІ РЕЗУЛЬТАТИ
Сьогодні можна багато говорити про плюси і мінуси нового адміністративно-територіального устрою країни, про позитивні тенденції об’єднання й негативні моменти «самостійності» у виборі сусідів, про добровільність процесу й відповідно той факт, чому вона (добровільність) гальмує власне реформу. Та які би думки не висловлювали, усі як один погоджуються з тим, що реформа децентралізації, яка стартувала в Україні в 2014 році, принесла багато змін для громад, дала їм можливість відчути себе господарями на власній землі, навчила відповідальності й господарського підходу до справи.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОТУЙМОСЯ ДО СЮРПРИЗУ
Вчора пройшло чергове засідання виккому. Було лише 40 питань порядку денного, з якими зверталися кам’янчани та посадовці. На початку засідання міський голова Михайло Сімашкевич нагородив збірну футбольну команду школярів, які привезли «срібло» зі Всеукраїнського фіналу шкільної футзальної ліги України 2018-2019 рр. Як завжди, члени виконкому погодилися надати матеріальну допомогу потребуючим, а також погодили облаштувати двом мешканця пров.Павлова, 22 заїзд до їхніх гаражів. 

ТРІЙЦЯ. ТРАДИЦІЇ ТА ПРИКМЕТИ
Трійця вважається одним з 12 особливо шанованих християнських свят. Свято означає зішестя Святого Духа, після якого апостоли були благословенні на проповідування. Воно не має фіксованої дати і святкується через 50 днів після Великодня. У 2019 році цією датою для православних віруючих стане 16 червня. Саме тому у Трійці є ще одна назва – П'ятидесятниця.

ІРЦ ДОПОМАГАЄ ДІТЯМ
Створення всеукраїнської мережі інклюзивно-ресурсних центрів – важливий крок у сучасній європейській системі надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг. Минулого року такий заклад запрацював і в Кам’янці-Подільському. Інклюзивно-ресурсний центр у Кам’янці-Подільському обслуговує дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років.

САМІ СЕБЕ ЗРОБИЛИ
Реформа децентралізації, яка успішно діє вже кілька років поспіль, дала поштовх до розвитку багатьом населеним пунктам України. Хтось отримав друге дихання, дехто розширив горизонти, десь змінилося світосприйняття, з'явилися ознаки європейськості, до якої ми так активно прагнемо. У будь-якому випадку, зміна адміністративно-територіального устрою сприяла покращенню сіл. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТРИ ЧИ П’ЯТЬ?
Реформа децентралізації невпинно рухається до свого другого етапу – створення районів. І якщо з ОТГ ситуація більш-менш зрозуміла, хоча деякі об’єднані громади на фініші чекає укрупнення, то питання з кількістю районів наприкінці травня набуло супе­реч­ливого характеру. Замість запланованих з початку впровадження територіальної реформи трьох, які би мали співпадати з межами госпітальних округів, в області заговорили про утворення п’яти районів. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КОМУ В ЯКУ ШКОЛУ?
Із прийняттям нового закону «Про освіту», який вступив у дію 28 вересня 2017 р., відбулись зміни в прийомі першокласників. Згідно з ними, за кожною школою закріплено окрему територію. Майбутні учні перших класів, які проживають на території обслуговування навчального закладу, мають право на першочергове зарахування до нього.

ЖВАНЕЦЬ. НАЗВУ ДАЛА РІЧКА
Наша країна настільки багата, що ми часто самі не розуміємо, в якій державі живемо. З нашими можливостями та потенціалом ми мали би процвітати. Натомість... маємо те, що маємо. Ця гіпотеза защораз підтверджується під час наших експедицій у рамках авторського проекту «Сільський контроль». За четвертий рік з часу існування проекту ми встигли побувати практично в усіх населених пунктах Кам’янець-Подільського району. Якісь нас зачаровували, інші – розчаровували, більшість мали власну родзинку і практично всі, як один, до кінця не використовували свій потенціал. І на це, зрозуміло, були свої причини. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БЕЗПЕРЕРВНО І ВЕСЕЛО
29 років практично безперервно – саме в такому ритмі працює Довжоцький ЗДО «Веселка», яким керує Людмила Желізник. Не встигли для випускників навчальних та дошкільних закладів пройти випускні вечори, як вже стартувала оздоровча кампанія. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СТО «ГОРІШКІВ» ДЛЯ ДЕПУТАТІВ
З50 тисяч гривень на капітальний ремонт центрального стадіону ім.Г.Тонкочеєва виділили депутати під час засідання 73-ої сесії Кам’янець-Подільсьої міської ради, яка пройшла 4 червня. Кошти на капремонт важливого для Кам’янця спортивного об’єкту були виділені під час розгляду питання щодо внесення змін до бюджету міста. 

ЗА ЗДОБУТКИ – ГРАМОТИ І ПРЕМІЇ
Юну еліту громади вшановували 5 червня в Слобідсько-Кульчиєвецькій сільській раді. Свято для школярів, їхніх батьків та педагогів організували відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради на чолі з Оленою Сендзюк. Юні таланти зі значними здобутками вітали заступник сільського голови Павло Довгопол, начальник відділу освіти Олена Сендзюк, завідувач методкабінетом відділу Ніна Гурська.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТРАНСПОРТНА ВІДЗНАЧИЛА СТОРІЧЧЯ
Залізниця в житті кожної людини не залишалася непоміченою, адже кожен кудись їхав. І як не прикро, не завжди ті поїздки були безхмарними. У замкненому просторі вагонів бувало по всякому. Хтось просто відпочивав, хтось мав нагаду погуляти зі спиртним, а хтось просто піджитися. Різне було – і крадіжки, і хуліганства. Але 97 років на сторожі стояла транспортна міліція. Проте нова мітла вирішила, що такий підрозділ велика розкіш для України і її знищила. Проте нині вже йдуть дебати про відновлення транспортної міліції. 5 червня всі ті, хто стояв на сторожі порядку, святкували своє професійне свято.

НОВИЙ ПРАВОПИС ПОВЕРТАЄ НАС ДО ВИТОКІВ
Нова редакція «Українського правопису», що її затвердив Кабінет Міністрів України 22 травня 2019 року, є наслідком чотирирічної праці Національної комісії з питань правопису. «КЛЮЧ» поспілкувався з кандидатом філологічних наук, старшим викладачем кафедри української мови Кам’янець-Подільського національного університету ім.І.Огієнка Інгою Федьковою, аби дізнатися, які зміни відбулися і чи доцільні вони.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АВАКОВ НЕ ДАВ ДОЖИТИ ДО 100 РОКІВ
5 червня працівники транспортної міліції відзначають 100 років від дня її створення. Та, на жаль, вже три роки, як цей конче потрібний підрозділ правоохоронних органів просто знищено. Розвалили потужну структуру, величезні надбання і досвід, набутий десятиріччями.
Відсутність працівників поліції на станціях, вокзалах та на залізничному транспорті лише на користь злочинному елементу.

ДО СВІТОВИХ СТАНДАРТІВ
Не секрет, що сьогодні на ринку праці дуже гостро стоїть питання залучення до економічної розбудови держави висококваліфікованих робітничих кадрів європейського зразка.
Отож, у рамках обміну досвідом своєчасним й корисним стало відвідування українською делегацією представників профтехосвіти відповідних закладів Естонії. 

НАЗВУ ДАЛА РІЧКА
Село, про яке піде мова цього разу, розташоване на кордоні, який розділяє не лише межі районів, а й областей. Свого часу воно навіть мало статус районного центру, щоправда, всього п’ять років. Але цей момент зіграв свою роль під час реформи децентралізації. Відтак населений пункт став адмінцентром однойменної об’єднаної територіальної громади. Розповідь наша сьогодні про Жванець – центральну садибу Жванецької ОТГ. Нещодавно ревізорки «Сільського контролю» побували у цьому селі, поспілкувалися з його жителями й те, що там побачили й почули, з охотою розповідаємо читачам улюбленої газети «КЛЮЧ».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОТУЮТЬСЯ ДО ЮВІЛЕЮ
22 травня ректор Подільського державного аграрно-технічного університету Володимир Іванишин спілкувався напередодні відзначення 100-річного ювілею вишу з журналістами. Він розповів про досягнення університету за цей навчальний рік та попередні. 

МІЙ ВИБІР – ПОДАТКОВИЙ КОЛЕДЖ
Ось-ось закінчується навчальний рік, учні-випускники стоять перед правильним вибором майбутнього фаху, адже це – ключ до щасливого життя! У період реформування освіти з’являється все більше приватних навчальних закладів. Одним із таких у місті є заклад вищої освіти «Коледж економіки, права та інформаційних технологій» Кам’янець-Подільського податкового інституту (вул.М.Годованця, 1).

ХОТІЛИ ЖИТЛА, ДОРОГИ, МАЙДАНЧИКА
22 травня пройшов прийом міського голови, на який записалося дев’ять осіб. 
Ангеліна Олійник прийшла з групою підтримки з питанням введення в експлуатацію будинку на Нігинському шосе, 63 (будинок з вишиванкою). Це багатостраждальний будинок, який зводила будівельна фірма з Хмельницького. Проблема з ним почалася ще з моменту закладання фундаменту.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І СПОРТИВНІ, І АКТИВНІ
На мапі Кам'янець-Подільського району населений пункт, який ми проінспектували в рамках авторського проекту «Сільський контроль», вперше з'явився у якості хутора. Це була частина сусіднього села, яке населяли вихідці з іншої країни, що свого часу і дали йому назву.
З часом хутори перетворилися в автономне поселення й навіть примудрилися змінити назву, яка, до слова, не сильно відрізнялася від свого сусіда.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МОЛОДА СТОЛИЦЯ
Нічим непримітне на перший погляд село, більше схоже на спальний район міста, що віддалилося від Кам'янця-Подільського майже на 5 кілометрів. Свого часу воно створювалося не як самостійний населений пункт, а було частиною сусіда, звідки й отримало подвійну назву. Та час змінився й якось непомітно поселення перетворилося на центр однойменної сільської ради, а з недавнього часу під час реформи децентралізації – і на центр новоствореної об'єднаної територіальної громади. Розповідь наша про Слобідку-Кульчиєвецьку, яку нещодавно проінспектували в рамках проекту «Сільський контроль».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВАДИМ ЛОЗОВИЙ: «КОМАНДО ХМЕЛЬНИЧЧИНИ, ВПЕРЕД!»
15 травня голова обласної державної адміністрації Вадим Лозовий прозвітував за перший рік роботи на посаді.
Послухати голову адміністрації в обласній філармонії зібралися представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, силових структур, територіальних підрозділів центральних органів влади, громадськість області, журналісти. Також в залі були присутні народні депутати України Олександр Герега та Андрій Шинькович.

НАГОРОДЖУВАЛИ, ДІЛИЛИ ГРОШІ, ГОВОРИЛИ ПРО ЛІЧИЛЬНИКИ
14 травня пройшла чергова сесія міськради. Розпочалася вона з вручення сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції відзнаки Президента України. Військовий комісар Володимир Возний вручив грамоти і відзнаки матерям і дружинам героїв Ростислава Доброшинського, В'ячеслава Завальнюка, Сергія Клименко, Дана Колісника, Руслана Коношенка, Валерія Лізвінського, Романа Наглюка, Едуарда Слободяна, Андрія Чухнова.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РАЛІ «ФОРТЕЦЯ-2019»
Завершилася подія, яка на декілька днів перетворила Кам’янець на ралійний майданчик. Закордонні боліди, участь абсолютних чемпіонів України з ралі, найбільший в Східній Європі трамплін, швидкісні естонські вантажівки, гонка по бруківці, та перекидання автомобілів на дах – такі моменти цьогорічних ралі «Фортеця». Відбулися змагання за підтримки Автомобільної Федерації України, комітету ралі ФАУ і Кам’янець-Подільської асоціації готельєрів та рестораторів.

ВЕЛИКДЕНЬ ІДЕ, НАМ НАДІЮ НЕСЕ!
З гарним настроєм, з Богом у серці зустріли Великдень жителі та гості мальовничого села Демшин, що входить до складу Китайгородської ОТГ. Освятивши паску та крашанки в місцевому храмі святого архистратига Михаїла, поверталися додому, бажаючи один одному: «Під великодні дзвони хай наша доля квітне, хай завжди добро торжествує над злом».
Святкового настрою усім додав концерт, який відбувся в клубі і «жива» музика у виконанні Володимира Кременчука. 

І ШКОЛЯРАМ ПІД СИЛУ ТВОРИТИ ЗМІНИ
У Кам’янці-Подільському 21-22 травня вперше будуть проводитись всеукраїнські шкільні дебати. Серед основних тем – бюджет участі, держаний бюджет, політична освіта. Турнір проходитиме в рамках статусу міста як Молодіжної столиці України. Під час заходу для учнів будуть представлені воркшопи, майстер-класи від професійних спікерів, розважальна програма. Головна мета проекту – формування у молодої людини вміння відстоювати свою думку, наводити чіткі аргументи, навички толерантного спілкування із опонентом.

ЩО ПРИНІС ТРАВЕНЬ
У травні на українців очікує зменшення тарифів на газ, новини у сфері комунальних послуг, «наліпка» за техогляд авто, завершення оформлення «євроблях», можливість змінити оператора без зміни номеру та е-медкарти.

ДЯДІ ЮРІ ДАЛИ ЦЕГЛИ, А НА КОЛЕКТОР ПОТРІБНІ ГРОШІ
25 квітня пройшло чергове засідання виконкому, на якому було розглянуто 79 питань. Як завжди, надали матеріальну допомогу тим, хто потребує, а також дітям померлих осіб, відзначених званням «Почесний громадянин міста Кам’янець-Подільський». 
Затвердили тариф на доступ до опор мережі вуличного освітлення міста, який до цього складав 7 грн, але виконком запропонував ціну в 15 грн. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГУМЕНЦІ: ЦЕНТРОВІ Й ГОСТИННІ. ЧАСТИНА ТРЕТЯ
Децентралізація дала можливість об'єднаним громадам не лише розвиватися, а й працювати на перспективу, створюючи адміністративні, соціальні та комунальні об'єкти, спрямовані на підтримку життєдіяльності ОТГ. До реформи село Гуменці – центральна садиба однойменної громади, тримало марку прогресивного населеного пункту. Багато в чому цьому сприяла і близькість до міста Кам'янця-Подільського.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТОДІ БОЛЯЧЕ НЕ БУЛО, А ОТ ЗАРАЗ...
26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС внаслідок техногенної катастрофи було зруйновано реактор 4 енергоблоку. Радіоактивні речовини, що потрапили в повітря, розсіялися не тільки над Україною, а й багатьма країнами Європи.
Чорнобильська атомна електростанція є символом наймасштабнішої техногенної катастрофи в історії людства.

ПРОВЕДИ СВІЙ ЧАС З НАМИ
Вибір професії – це вибір свого майбутнього, вибір своєї долі. Правильний вибір професії розкриває перед молодою людиною шлях до реалізації своїх здібностей і життєвих планів, сприяє ефективному використанню трудового потенціалу в інтересах особи та суспільства. Разом зі своїми нахилами та бажаннями необхідно враховувати ще й потребу ринку праці нашого міста, знати про актуальні професії, на які існує попит і які мають гарні перспективи працевлаштування.

МАНДРІВКА В ДОРОСЛЕ ЖИТТЯ
У житті кожної людини настає час, коли необхідно обирати школу, коледж, професію. Батьки, вчителі, друзі – всі підштовхують до здійснення вибору. Деякі люди народжуються з відчуттям того, чого вони прагнуть і що збираються робити. Але багатьом потрібна допомога, стимул та мотивація. Особливо молоді, яка прагне знайти себе та свій майбутній професійний шлях. Сучасні діти мають знати все про ринок праці та розмаїття професій.

СУЧАСНІСТЬ ОБИРАЄ НАЙКРАЩИХ!
Впровадження новітніх технологій, зміни в суспільних та економічних відносинах зумовлюють підвищений інтерес до становлення особистості та самовдосконалення. З огляду на це, роль професійної орієнтації в умовах швидкозмінюваного ринку праці повсякчас зростає. Сучасність вимагає від фахівців державної служби зайнятості диференціації підходів до організації заходів, оновлення змісту, форм і методів, використання інформаційних технологій.

ДО УВАГИ ПЕРЕДПЛАТНИКІВ!
З 5 квітня 2019 р. розпочалась передплата в об’єктах поштового зв’язку Хмельницької дирекції АТ “Укрпошта” на періодичні друковані видання України доставкою з липня 2019 р., відповідно до “Каталогу видань України «Преса поштою» на ІI півріччя 2019 рік”. Приймання передплати здійснюється в усіх операційних залах поштамтів, вузлів і відділень зв'язку, у пунктах приймання передплати, а також безпосередньо листоношею на доставній дільниці. 

ГУМЕНЦІ: ЦЕНТРОВІ Й ГОСТИННІ. ЧАСТИНА ДРУГА
Є населені пункти в нашому районі, історія яких не поміщається на одній газетній шпальті. Ті, хто живуть з розмахом, розвиваються з прискоренням, заслуговують як мінімум на книгу. Саме таким селом є Гуменці – центральна садиба Гуменецької об’єднаної територіальної громади, розповідь про які ми розпочали в минулому числі газети від 12 квітня 2019 року.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

З «РЮКЗАКІВ» ПЕРЕЙШЛИ НА МУЖИЛА
«Була б людина, а справа знайдеться», – саме за таким принципом розпочалася справа проти експертки «рюкзаків Авакова» Надії Бугрової, яка проводила експертизу в Києві, а справа дійшла аж до Кам’янця. На Хмельниччині цю справу вело 12 слідчих та 10 прокурорів. Високопосадовці викручували й викручують руки кому лише можна і не можна. Шукають лохів скрізь і сподіваються на «слабо» з боку бодай когось. Можливо, хтось забоїться, або зможе покривити душею і з чесної людини вийде нашому «правосуддю» зробити злочинницю.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ПОСОРОМИЛИ КАМ’ЯНЕЦЬКУ ЖУРНАЛІСТИКУ
З 8 до 12 квітня в Сумах проходив ювілейний XV Всеукраїнський турнір юних журналістів. Хмельницьку область представляла збірна команда «K-PresS+» у такому складі: капітан команди Олена Раціборська, Валерія Андрійченко, Ілля Харчук, Марія Мікус, Дарія Циц. Керівником команди була учитель української мови і літератури ЗОШ №7 Тетяна Матковська. 

ОПЕРИ ВІДСВЯТКУВАЛИ
13 квітня працівники карного розшуку святкували сторіччя. І почалося воно зі спогадів та нагороджень.
– Зазвичай нас запитують про жахи нашої роботи, але ми їх втратили ще тоді, коли вирішили працювати в карному розшуку, – каже полковник міліції, начальник відділення карного розшуку, нині міський голова Михайло Сімашкевич.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИБЕРІМО МІСТО!
Місячник з благоустрою в місті триває до 27 квітня. За цей час містяни, організації, установи, підприємства, навчальні заклади повинні прибрати прилеглу територію та власну територію від різного сміття – як побутового, так і будівельного. Інспектори КП «Муніціпальна іспекція» проводять роз’яснювальну роботу і дають приписи тим, хто не бачить проблеми і не прибирає своє сміття. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АГРАРІЇВ ПОЧУЛИ. ДАЛІ – РЕФОРМА
Сьогодні тема відкриття ринку землі в Україні є вкрай актуальною, адже не за горами той день, коли це станеться й відповідний закон приймуть парламентарі. Саме з цієї нагоди і відбувся нещодавній Всеукраїнський земельний форум, у якому взяли участь більше півтисячі керівників агропідприємств зі всієї України та топ-політики.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«КАМ’ЯНЕЦЬ НА ПОДІЛЛІ –  УКРАЇНСЬКИЙ КОЛОРИТ»
Програма офіційного відкриття туристичного сезону-2019, який відбудеться 19-21 квітня.

ГУМЕНЦІ: ЦЕНТРОВІ Й ГОСТИННІ
Четвертий сезон авторського проекту «Сільський контроль» офіційно стартував цього тижня. І розпочати ми його вирішили з центрового населеного пункту об'єднаної територіальної громади, яка однією з перших вирішила пірнути у вир децентралізації в 2014 році. І ця першість згодом проявлялася у всьому.
Звичайно ж, ви вже здогадалися, що мова піде про Гуменецьку ОТГ та її центральну садибу село Гуменці. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТІСНА СПІВПРАЦЯ
Перехід дитини з дитячого садка у школу є важливим етапом її життя, який пов’язаний не лише зі зміною середовища її розвитку, а й із відповідними процесами самоусвідомлення, з новими проблемами, а також із відкриттям у собі нових можливостей. Одним дітям це додає піднесеного настрою, відчуття виходу на новий життєвий щабель, іншим вселяє ностальгію за звичним життям у дитячому садку, часто породжує стресові стани. 

ЗВІТУВАЛИ КОЛИБАЇВКА І КИТАЙГОРОД
У 2018 році Колибаївська та Китайгородська ОТГ мають чимало здобутків. Про них у новому році звітували тамтешні голови громад – Михайло Желізник та Юрій Безродний відповідно.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ДОСТУПНІ» ВИЯВИЛИСЯ НЕДОСТУПНИМИ
Починаючи з 1 квітня 2019 р., урядова програма «Доступні ліки» перейшла під повне підпорядкування до НСЗУ. Відтак мав запрацювати електронний рецепт, проте в нашому місті ця система не запрацювала, хоча про електронний рецепт мова велася не один місяць. Причина – неготовність аптек, та найголовніша проблема – невміння організувати процес.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НА ПОКАЗ ВИСТАВИЛИ АФІШУ ТА ЛИСТ
Афіша Кам’янець-Подільського зимового театру від 20 січня 1880 року стала експонатом дня 27 березня.
Того року завдяки зусиллям нового подільського губернатора Леоніда Милорадовича було відновлено роботу театру на Турецькому бастіоні після пожежі 1875 року. 

ЗАЛИШИЛОСЯ ТРИ ДНІ, ОДИН З НИХ РОБОЧИЙ
МОЗ України опублікувало проект постанови Кабміну, за яким пропонується припинити нараховувати медзакладам гроші за «червоними списками» з 31 квітня для економії бюджетних коштів у розмірі 360 157,5 тис. грн. З цього приводу в місті пройшла прес-конференція за участі заступника міського голови з гуманітарних питань Вадима Савчука, начальника управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка, головного лікаря КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інни Клим.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЛІДНО ПОПРАЦЮВАЛИ. УСПІХИ РОБОТИ
Упродовж минулого року в Гуменецькій громаді сталося чимало змін не лише якісних, а й кількісних. Про них нещодавно під час пленарного засідання сесії сільської ради відзвітували голова Інна Абдулкадирова та старости ОТГ.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЖВАНЕЦЬ ЗАГРЕМИТЬ. МОЖЛИВО...
Трипільське поселення на Кам'я­неччині планують внести до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У Жванці, окрім старого костелу і залишків руїн замку, знаходиться унікальне поселення часів Трипілля.

ОСТАННЯ РОЗВІДКА
Трапилося це суворого і холодного березня 1944 р. Війська СРСР з важкими боями визволили Кам’янець-Подільський. Попереду, як завжди, йшли розвідники. Серед групи розвідників 10 Уральського Добровольчого танкового корпусу був і боєць-розвідник Георгій Суворов. Під час розвідки у напрямку Оринин-Кадиївці-Фридрівці розвідники встановили, де замасковані німецькі «Тигри», які мали не допустити наші війська далі на Захід. Під час перестрілки Суворов був важко поранений. 

СПОГАДИ ОЧЕВИДЦЯ
26 березня 75 років тому Кам'я­нець-Подільський було звільнено від німецько-фашистських загарбників. І ця дата традиційно стала пам’ятним днем для кам’янчан. Дедалі менше і менше стає живих свідків того часу, а точніше їх залишилося десятки. Раніше цю дату широко відзначала міська громада, але жорстокий час відсунув подвиг наших дідів і батьків на задвірки історії.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НОВЕЙШАЯ ВОЕННАЯ ТЕХНИКА, ИНВЕСТИЦИИ И ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ – О ЧЕМ ГОВОРИЛ ПОРОШЕНКО В ХМЕЛЬНИЦКОЙ ОБЛАСТИ
 "Хмельницкая область привлекает инвестиции и создает рабочие места, здесь открываются индустриальные парки и строятся мощные биотеплоэлектростанции. Приезжайте и посмотрите на успехи Хмельницкой области!" – такими громкими заявлениями Президента Петра Порошенко запомнится всем присутствующим заседание Совета регионального развития Хмельницкой области.

ЗАСІДАЛА РАДА
13 березня під головуванням голови РДА Василя Сукача відбулося засідання Ради регіонального розвитку Кам’янець-Подільського району. Започатковано Раду 2015 р. з ініціативи глави держави Петра Порошенка з метою сприяння налагодженню ефективної взаємодії державних органів з органами місцевого самоврядування.

НАС НЕ ЗНИЩИЛИ. МИ ВИСТОЯЛИ. ЙДЕМО ВПЕРЕД!
Останнім часом поширюється інформація про те, що з Кам’янець-Подільського податкового інституту студенти масово забирають документи і хочуть переходити на навчання в інший виш і те, що виш працює поза законом. Про те, що насправді сталося по коментар ми звернулися до його ректора Анатолія Миколайовича Савчука, за плечима якого 42 роки стажу в освіті та понад 25 років науково-педагогічного стажу.

ЗВУЧАЛО СЛОВО КОБЗАРЯ
Конкурс читців поезій Т.Г. Шевченка серед учнівської молоді Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради проведено в трьох вікових категоріях. 17 учасників показали свою майстерність у володінні словом.

СФЕРА ПОСЛУГ – ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ЕКОНОМІКИ МІСТА
17 березня своє професійне свято відзначатимуть працівники житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення.  
 Сфера послуг – одна з найважливіших соціально значимих складових господарського комплексу міста. Адже це тепло й затишок в оселях, охайність і чистота вулиць, стабільне функціонування громадського транспорту, доступні та доброякісні побутові послуги.

РАЦІОН ПІД ЧАС ПОСТУ
Цього року Великий піст починається 11 березня і закінчується 27 квітня.
Великий піст – найсуворіший зі всіх православних постів. Він починається після Масляного тижня і закінчується Великоднем. Встановлений у пам'ять про те, що Христос постив у пустелі сорок днів.

ЗАПУСК НОВОЇ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ: НА ШЛЯХУ ДО ЕНЕРГОНЕЗАЛЕЖНОСТІ
Місту вдалося зробити важливий крок у напрямку енергетики. На базі КП «Міськтепловоденергія», на вул.Крип’якевича, запрацювала електростанція з когенераційними газовими установками.

АЖІОТАЖ НАВКОЛО «ГІПСОВИКА» ПРОДОВЖУЄТЬСЯ
Планувалося, що чергова 70-та сесія буде просто звітною і швидко пройде. Проте, щойно депутати ухвалили звіт міського голови про діяльність виконавчих органів міської ради і не встигли перейти до другого питання – звіт про роботу постійної комісії міськради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, як слова попросили мешканці Індустріальної, які й надалі потерпають від шкідливих викидів ПАТ «Гіпсовик». 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАЛЕНДАР ВЕЛИКОГО ПОСТУ В 2019 РОЦІ

Цього року Великий піст починається 11 березня і закінчується 27 квітня.
Великий піст – найсуворіший зі всіх православних постів. Він починається після Масляного тижня і закінчується Великоднем. 

ЦЕРКОВНИЙ ФОРПОСТ
У с.Нігин місцеві активісти виступили ініціаторами проведння зборів щодо переходу релігійної громади тамтешньої церкви Різдва Пресвятої Богородиці (УПЦ МП) в Православну церкву України (ПЦУ).
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДО 8 БЕРЕЗНЯ ВШАНУЄМО ЖІНОК
«Привчати до хорового співу – завдання на державному рівні. Хор – інструмент удосконалення нації: коли люди співають разом – це завжди молитва», – підкреслюють хормейстери.
Цю думку взяла за основу статті про народний хор ветеранів міста, що носить символічну назву «Квітка на камені». 

ЗРІВНЯЛІВКИ НЕ МАЄ БУТИ
28 лютого пройшло засідання 34‑ої сесії районної ради 7-го скликання, протягом якого районні обранці затвердили більше трьох десятків питань порядку денного. Усі вони були добре пропрацьовані під час засідань постійних комісій, тож особливих дискусій не викликали, окрім медичного питання, яке стосується первинної ланки надання меддопомоги.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ЕКСПАНСІЯ» ПРЕДСТАВИЛА ГІМН КАМ'ЯНЦЯ
26 лютого в Кабміні пройшла прес-конференція «Кам’янець-Подільський – Молодіжна столиця України: події та плани на рік». Участь у ній взяли Міністр молоді та спорту України Ігор Жданов; заступник міського голови Кам'янця-Подільського Вадим Савчук; голова Національної молодіжної ради України Андрій Колобов; керівник департаменту міжнародної співпраці Українського інституту міжнародної політики Надія Афанасьєва; делегація міської влади та молоді міста Кам'янця-Подільського.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЕФЕКТ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ Й АМБІЦІЇ НЕОБ'ЄДНАНИХ
Цього тижня не лише відкриттями, а й гостинним прийомом відзначилася Гуменецька об’єднана територіальна громада. 26 лютого тут зібралися очільники області, голови ОТГ, представники структурних підрозділів облдержадміністрації та обласної ради, керівництво району, аби на розширеній нараді з питань впровадження реформи місцевого самоврядування та державної регіональної політики підвести підсумки та обговорити плани щодо подальшого розвитку регіону і Хмельниччини зокрема.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НОВИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР І МЕДІАТЕКА
У Гуменецькій об'єднаній територіальній громаді відкрили Центр первинної медико-санітарної допомоги та медіатеку. В урочистостях з цієї нагоди, які пройшли у вівторок, 26 лютого, взяли участь голова Хмельницької ОДА Вадим Лозовий, голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний, Гуменецький сільський голова Інна Абдулкадирова, заступник голови Хмельницької ОДА Світлана Павлишина, голова РДА Василь Сукач, голова райради Віктор Кривак, директор Хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ТВОЯ ФОРМУЛА УСПІХУ
У рамках проекту «Твоя формула успіху» з метою формування відповідального ставлення молоді до власного професійного вибору, виявлення професійного інтересу учнів 26 лютого фахівець з профорієнтації міського Центру зайнятості Леся Нечитайло провела групову профконсультацію із застосуванням психологічного тестування для учнів 9-го класу, які навчаються в Кам'янець-Подільській школі №15.

НОВА ПОВІСТЬ БАЙДАКА
Навесні 2019 р. стартує Всеукраїнський презентаційний тур нової книжки Івана Байдака «Чоловік з моїм іменем». Презентації відбудуться у 12 містах – Києві, Ужгороді, Чернівцях, Івано-Франківську, Вінниці, Львові, Рівному, Хмельницькому, Кам'янці-Подільському, Дрогобичі та Коломиї.

КНИГИ ТА ВИСТАВКА ПРО ЖІНОК
2 березня у Галереї мистецтв художнього відділу державного історичного музею-заповідника відбудеться презентація книг «Це зробила вона» та «Це теж зробила вона». Видання побачили світ у київському видавництві «Видавництво». Разом із їх представленням відбудеться і відкриття виставки ілюстрацій з двотомнику, яка триватиме до 22 березня.
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ПОДБАЙТЕ ПРО ОБЛИЧЧЯ
Повністю погоджуюся зі словами діячів громадської організації «Солідарна молодь Кам’я­неччини», які, коли побачили фасад церкви Петра і Павла, сказали: «Це обличчя нашої України. Розбите, обдерте, пошарпане...». А побачили вони дійсно таку картину. Його руйнації додав позаминулорічний град, який підсилив той процес.
Та завдяки «піклуванню» держави зникла взагалі можливість довести храм до ладу, завдяки новими ДБН (державні будівельні норми) для ремонту пам’ятки архітектури 16 століття потрібно замовити проектно-кошторисну документацію, яка коштує ні мало, ні багато – 250 тисяч гривень.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОГОДИЛИ ДОПОМОГУ ТА ВИДІЛЕНІ ГРОШІ
21 лютого пройшло чергове засідання виконкому, на якому розглянули близько 60 питань.
До початку засідання міський голова нагородив підприємців міста, які брали участь і добре підготувалися до Новорічних свят. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПЕРЕТЯГУВАЛИ КОВДРУ
Позачергова сесія, яка пройшла 21 лютого, була бюджетною і очікувати спокою на ній не варто було. У залі політикою аж тхнуло, хоча міський голова Михайло Сімашкевич стоїть на позиції, що про політику варто забувати у сесійній залі, а дбати лише про інтереси міста. Але ж вибори на носі, і кожен пнеться як може.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МАНІВСЬКІ ПЕРЕМОГИ
У Хмельницькому пройшов обласний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Кам'янець-Подільський представляла команда у складі 34 юних науковців (36 наукових доробків). Змагалися за право бути кращими учні СЗОШ №1, 5, ЗОШ № 7, 10, 12, 15, 16, 17, НВК № 3, 9, 13, 14 та ліцею.

40 ТИСЯЧ ГРН НА МОЛОДІЖНІ ПРОЕКТИ
Департамент гуманітарної політики оголошує з 4 лютого 2019 р. конкурс програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання яких надаватиметься фінансова підтримка за рахунок коштів Кам’янець-Подільської міської ради. Прийом заявок триватиме до 5 березня 2019 р. включно. 

«МУНІЦІПАЛЬНА НЯНЯ» В ДІЇ
З 1 січня 2019 року Урядом передбачено відшкодування вартості послуг за дитину до трьох років за так званою послугою «муніципальна няня». 
– Ця соціальна послуга дійшла і до нашого міста, – розповідає заступник начальника відділу соціальних гарантій, компенсацій та у справах сім’ї Анна Медведик. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВИКАЗАЛИ ШАНУ
Кам’янецькі військовослужбовців, які наразі перебувають в Афганістані, надіслали відеозвернення в Кам’янець-Подільський з нагоди 30-річчя виведення радянських військ з Республіки Афганістан. Нині українські військові виконують завдання та сприяють стабілізації безпеки в ісламській республіці Афганістан, проводять розмінування місцевості у провінції Герат. Також працюють радниками при керівництві афганських сил безпеки і оборони. 

ЗОЛОТИЙ ФОНД НАШОГО МІСТА
У минулому залишився 2018 рік. Хто і як його прожив, що зробив для людей, які найбільш вагомі, вражаючі події відбулися в житті ветеранів війни та праці нашого міста? Саме з такими думками та намірами зібралися 24 січня члени ради ветеранів, щоб підвести підсумки, згадати гарні події та намітити плани на 2019 рік.

У ТІСНІЙ СПІВПРАЦІ
8 січня на базі Довжоцького ЗДО «Веселка» пройшов районний семінар-практикум на тему: «Наступність між дошкільною та початковою ланками освіти в контексті впровадження Нової української школи».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КРАЩІ ТА СПОРТИВНІ
У Гуменецькій ОТГ розпочались змагання на «Краще спортивне село громади 2019 року». У програму змагань входять чемпіонати громади із тенісу настільного, шахів, волейболу, баскетболу 3х3, міні-футболу, перетягування канату та гирьового спорту. За підсумками змагань буде визначено найспортивніше село громади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРАВО БУТИ ПОЧУТИМ
Кам’янець готовий до реалізації плану дій у рамках ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді».
Про це 12 січня заявили члени ініціативної групи, до складу якої входять представники різних структурних підрозділів міської ради в співпраці з молодіжними організаціями.

ЗАКРИВАТИ НЕ БУДУТЬ
Після публікації в минулому числі газети «Школи не закривають, ситуацію вивчають», яка висвітлювала проблему ймовірного закриття навчального закладу у с.Врублівці, ми отримали чимало телефонних дзвінків від жителів цього населеного пункту. Їхнє обурення було зрозумілим та аргументованим.
– Гідних умов українцям, звичайно, бракує. – коментує Альона Музика, жителька Врублівців, мати дітей, які навчаються в цій школі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВИЙНЯЛИ З АРХІВУ ШЕДЕВРИ
Кам’янець-Подільська дитяча художня школа на честь свого 50-ліття, яке настане 1 вересня, відкрила архів творчих робіт випускників. У виставковій залі закладу представлено першу виставку із серії «Ретроцикл». В експозиції понад 60 робіт живопису та графіки учнів 70-их: академічні рисунки, натюрморти, портрети, композиції, начерки та замальовки. Попереду кам’янчан чекає ще 4 експозиції, які покажуть кращі роботи, навчальні й творчі досягнення випускників кожного з наступних десятиліть. 

ЗАГОВОРИ ДО МЕНЕ, ЩОБ Я ТЕБЕ ПОБАЧИВ
21 лютого прогресивне суспільство відзначає Міжнародний день рідної мови, або ж як його ще називають – Міжнародний день материнської мови. 
Свято молоде, з’явилося в календарі в 2000 році. Чому ж у світової спільноти виникла настільки гостра необхідність згадувати про мову? Напевне тому, що вона є першим індикатором, який визначає приналежність певної категорії людей до спільноти, об’єднує їх у націю.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГАНЬБА ДИКУНСТВУ
6 лютого пройшла 68 сесія міської ради, на яку виносилося понад 40 основних питань, що стосуються життєдіяльності міста, та понад сто земельних питань. На сесію, як і обіцяв, завітав зареєстрований кандидат у президенти України Віталій Купрій. Та замість того, аби вислухати, з чим він прибув у наше місто, сталося справжнісіньке дикунство з боку Молодіжної ради.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РІК З ХОРОШИХ СПРАВ
Одним із важливих факторів покращення добробуту сільського населення є удосконалення орендних відносин між орендодавцями та орендарями, адже переважна кількість землі, що перебуває в користуванні сільськогосподарських підприємств є власністю фізичних осіб, яку вони отримали в процесі паювання. За користування орендованою землею підприємства кожному орендодавцеві сплачує орендну плату.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«НОВА ГЕНЕРАЦІЯ ЛІДЕРІВ» – ПЕРША
В обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді підбито підсумки участі та результативності у масових заходах лідерів учнівського самоврядування за 2018 рік.
За підсумками рада старшокласників міста (голова – Інна Потапова, учениця 10 класу ЗОШ №10), що поєднала учнівські самоврядування всіх закладів загальної середньої освіти у Центрі дитячої та юнацької творчості, посіла І місце.

НАВЧАЛИСЯ АГРАРІЇ
5 лютого відбувся навчальний семінар з керівниками та спеціалістами сільськогосподарських підприємств усіх форм власності, головами об’єднаних територіальних громад і сільських рад та представниками особистих селянських господарств. Аби ознайомити аграріїв району із змінами в сфері оподаткування, юридичними аспектами організації сільських господарств усіх форм власності, питаннями державної підтримки аграрного сектора тощо, на захід були запрошені фахівці відповідних департаментів, відділів і служб. 

ПРОСТА БАЙДУЖІСТЬ ЧИ НЕПРОФЕСІОНАЛІЗМ?
1 лютого перед засіданням депутатської комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення під головуванням Олега Ткача відбувся звіт двох комунальних підприємств – КП «Профдезінфекція» (директор Таїса Яцуляк) та КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» (головний лікар Інна Клим). Першою звітувала Інна Анатоліївна. Вона розповіла про структуру Центру, намагалася провести лікбез щодо їхньої діяльності.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАМ’ЯНЕЦЬ ЗНОВУ СТОЛИЦЯ
28 січня в нашому місті проходив VI щорічного форуму «Ініціатива19», а також відбулася передача від міста Львова до Кам’янця-Подільського естафети Молодіжна столиця України. На форум завітав міністр молоді і спорту України Ігор Жданов зі своєю командою, представники міста Львів на чолі з міським головою Андрієм Садовим, який і передав естафету Молодіжної столиці – 2019.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БОЯТЬСЯ ВТРАТИТИ САМОСТІЙНІСТЬ, ЗЕМЛІ, ШКОЛИ
29 січня відбувся круглий стіл для зацікавлених осіб та представників територіальних громад на тему «Громадське посередництво заради формування нових об’єднаних міських громад». Модератором цього заходу виступив голова Хмельницького обласного осередку ВГО «Комітет виборців України».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЕКОЛОГО-ОСВІТНЄ ПРОСВІТНИЦТВО
А чи задумувалися ви, яке важливе значення для людства має природа саме з точки зору нашого нерозумного її використання. Адже наше здоров'я а також економічний розвиток регіону та суспільства в цілому залежить від безперервного отримання різноманітних екосистемних послуг. Нераціональне використання ресурсів природи вже сьогодні призвело до непоправних наслідків.

НАВЧАЛИ БАТЬКІВ
25 січня на базі Довжоцького ЗДО «Веселка» розпочав роботу батьківський лекторій. 
Уже традиційно в останню п’ятницю місяця довжоцький дошкільний заклад гостинно відчиняє двері для батьків та дітей, які прийдуть у дитсадок влітку 2019 року. 

ЦЕНТР ОТРИМАЄ АМБУЛАТОРІЮ
24 січня пройшло чергове засідання виконавчого комітету міської ради, під час засідання якого розглянули 85 питань.
Члени виконкому затвердили План звіряння облікових даних підприємств, установ та організацій з обліковими даними Кам’янець-Подільського об’єднаного міського військового комісаріату на 2019 рік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ВОЮВАТИ, А РОЗВИВАТИ. ОСВІТНЬОМУ ЦЕНТРУ БУТИ
Майже 30 млн грн інвестицій незабаром потраплять до Кам'янця-По­діль­сь­кого. Це стане можливим завдяки будівництву еколого-освітнього візит-центру національного природного парку «Поділь­ські Товтри», що розташується на розі вулиць Пушкінської і Шевченка. Наразі проект пройшов міністерські погодження, має експертний звіт та необхідну проектно-кошторисну документацію. Про його подальшу долю розповідає один із ініціаторів будівництва депутат міської ради Андрій Бойко.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

З ПОЛІКЛІНІКИ – У ВІДДІЛЕННЯ
З 13 листопада комунальне підприємство «Кам'янець-Подільська міська стоматологічна поліклініка» реорганізоване у стоматологічне відділення Кам’янець-Подільської міської поліклініки №1. Чисельність відділення складає 35 працівників. Завідувачем стоматологічного відділення призначено Наталію Боршуляк-Пастух, яка дала перелік лікарів та послуги, які вони надають.

ЗАГОВОРИЛА ПРОКУРАТУРА
18 січня в місцевій прокуратурі пройшло засідання координаційної наради за участі міського голови Михайла Сімашкевича, голови РДА Василя Сукача, прокурора Олександра Гончара, представника обласної прокуратури Сергія Наконечного та керівників структурних правоохоронних підрозділів міста та району.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БУЛИ В ГОСТЯХ У ВІЙСЬКОВИХ

У переддень другого Святвечора до військово­службовців Центру розмінування завітали працівники та вихованці підшефного дошкільного навчального закладу №17 «Світлячок», аби привітати військових зі святами.

УКРАЇНА БЕЗ СМІТТЯ
22 січня на базі Сокільського ліцею імені С.М.Кротіка відбувся семінар «Україна без сміття. Нездійсненна мрія чи реальність у майбутньому?»
Представники проекту «Україна без сміття» розповіли освітянам про масштаб та наслідки проблеми роздільного збору сміття, зробивши акцент на необхідності глобальних перетворень, які повинні починатись з молодого покоління. Саме освіта та виховання є міцним фундаментом, на якому зростає наша свідомість.

РЕКОРД НА ЧЕСТЬ СТОРІЧЧЯ
100 років тому проголошено Соборну Українську Державу. 22 січня 1919 р. Західно-Українська Народна Республіка, Закарпатська Україна і Українська Народна Республіка з’єдналися в одну Республіку. Проголошення злуки було призначено на 12:00 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України. 22 січня було проголошено всенародним і державним святом.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЙОРДАНСЬКЕ ВОДОСВЯТТЯ У СЕЛІ СМОТРИЧ
Хрещення Господнє – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща.
 Існує повір'я, що свята вода очищає і зцілює. Тому люди стають у чергу, щоб набрати святої води на цілий рік. Говорять: якщо бути присутнім на ритуалі освячення води, можна зцілитися від своїх недуг.  

УКРПОШТА ПРОДОВЖУЄ ДОСТАВЛЯТИ ПЕНСІЇ
Чи доставляє наразі Укрпошта пенсії в села району, чи є затримки з доставкою, чи доставлятиме в наступному році коментує керівник Хмельницької дирекції Олег Хавронюк.
– Зважаючи на занепокоєння мешканців Кам'янець-Подільського району питанням доставки пенсій Укрпоштою у сільські населені пункти, прокоментую ситуацію, що склалася, – каже Олег Володимирович.

РАЗ НА 100 РОКІВ СТОЛИЦЯ
100 років тому Кам'янець-Поділь­сь­кий був столицею Української Народної Республіки, а тепер він став і молодіжною столицею, і це дуже приємно. Цього року Кам'янець-Подільський і Україна готуються відзначати 100-річчя Кам'янецької Доби УНР (періоду Української революції (1917-1921), коли місто в 1919 році більше чим пів року було тимчасовою столицею Української народної республіки – найдовше серед усіх тимчасових столиць) і 100 років з часу складення «Урочистої обітниці Директорії, міністрів, урядовців і суддів та присяги військових на вірність Українській Народній Республіці» (14 жовтня 1919 р.).

ГАЗОВІ НОРМИ
Рішенням Верховного суду України з 1 листопада змінено норми споживання газу для споживачів ПАТ «Хмельницькгаз», у яких не встановлені газові лічильники. Відтак, нововведення діятимуть лише для 3% (13,5 тисяч) споживачів газу Хмельниччини, адже 394,5 тис. клієнтів (97%) забезпечені обліковими пристроями.

«ІНІЦІАТИВА19»
28 січня о 10:00 в сесійній залі міської ради відбудеться VI щорічний форум "Ініціатива19". Планується, що участь в ньому візьмуть Міністр молоді і спорту України Ігор Жданов, заступник Міністра молоді і спорту Олександр Ярема, голова правління українського інституту міжнародної політики Ростислав Томенчук, голова національної молодіжної ради України Андрій Колобов, міський голова Львова Андрій Садовий, міський голова Кам'янця-Подільського Михайло Сімашкевич та інші.

CОЦІАЛЬНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ АТО
У грудні 2018 р. завершився перший етап річного курсу розвитку підприємницької діяльності для бійців АТО та їхніх сімей. Програма Української Соціальної Академії, що проходить у Сумах і Кам’янці-Подільському, покликана допомогти ветеранам АТО відкрити власну справу та зробити крок до нових можливостей. 

НАШІЙ ПЕРВИНЦІ ЩЕ СЛІД ДОБРЕ ПОПІТНІТИ
У Кам'янці-Подільському близько 40% населення ще не підписали декларації з лікарями, хоча офіційно кампанія «Лікар у кожну родину» мала закінчитися за два тижні. Але цей відсоток кам'янчан може бути більшим, адже багато іногородніх пацієнтів теж укладали угоди з нашими сімейними лікарями. У МОЗі вирішили продовжити термін підписання декларацій до червня 2019 р. 
«КЛЮЧ» неодноразово писав про те, що до кінця 2018 року кожен кам'янчанин має визначитися з сімейним лікарем та підписати декларацію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВИФЛІЄМСЬКА ЗІРКА СЯЄ, УВЕСЬ СВІТ БЛАГОСЛОВЛЯЄ
Різдво Христове – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят. Це, мабуть, єдина подія, яку протягом століть знають, люблять і щорічно відзначають у всіх країнах. 
На відзначення цієї події бібліотека-філія №2 

СМАЧНО БУДЕ У ВРУБЛІВЦЯХ
Майстер-класи провідних фахівців кулінарного мистецтва, презентації тематичних страв, майстер-класи від шеф-кухарів від гостей з-за кордону та іменитих гастрономічних закладів і розважальна програма – все це готує для кам’янчан і гостей міста фестиваль ресторанних технологій «BestCookFest-Podillia» з 28 лютого до 2 березня.

ПІД МОНЕТИЗАЦІЮ
В Україні почалася монетизація субсидій. Начальник відділу соціальних гарантій, компенсацій та у справах сім’ї департаменту соцзахисту населення Інна Комендацька роз'яснила, чого очікувати від субсидій по-новому.
Отож, що мається на увазі під монетизацією? 

ЗА ЗАКЛИКИ – ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
5 січня генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук особисто провів екскурсію для усіх хто бажав на новозбудованій теплоелектростанції, що на вулиці Крип’якевича. Запрошення було розіслане понад півтора тисячі активістів нашого міста. Потреба в такій екскурсії виникла через поширення в соцмережах неправдивої інформації щодо шкідливих викидів в атмосферу з ТЕС. Крім того був заклик про те, щоб йти в наступ на електростанцію і трощити її. Цими агресорами вже займається служба безпеки України
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТУРИСТИЧНИЙ ЗБІР ПІДВИЩАТЬ
На засіданні виконавчого комітету, яке пройшло 10 січня, було як ніколи мало питань порядку денного.
На початку засідання міський голова Михайло Сімашкевич вручив юній обдарованій кам’янчанці Софії Поляніченко нагрудний знак за перемогу в національному проекті «Діти – гордість України».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАНІКУЛИ ДО 14 СІЧНЯ
До 14 січня в Кам'янці-Подільсь­кому продовжено канікули. Школи закрили на карантин через те, що поріг захворюваності на грип та ГРВІ в місті перейдено на 8,1%. Таке рішення було прийнято 8 січня під час спільного засідання заступика міського голови Вадима Савчука, управлінь охорони здоров’я і освіти та науки, лікарів міста. 
У дитячій поліклініці зафіксовано вже 590 випадків захворюваності на грип та ГРВІ, і це багато.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І У СПОРТІ ЛІДЕРИ
10 січня у Гуменецькій об’єднаній територіальній громаді пройшли підсумки 2018-го спортивного року. Зі святом усіх жителів громади, причетних до спорту, привітали голова Інна Абдулкадирова очільник відділу культури та спорту Віктор Дорож та начальник відділу освіти, культури, спорту і туризму громади Лілія Срібняк. Кращі спортсмени, вчителі фізичної культури Гуменецької ОТГ та тренери-викладачі ДЮСШ «Лідер» отримали кубки, грамоти та подарунки.

МІНІМАЛКУ ПІДНЯЛИ
Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено у 2019 році мінімальну заробітну плату на рівні 4173 грн. Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено розміри мінімальної пенсійної виплати.

НОВОРІЧНІ СВЯТКУВАННЯ
Новий рік – найчарівніше і найочікуваніше свято. Його однаково люблять і діти, і дорослі. У цей день відбуваються дива, здійснюються найсміливіші мрії та найзаповітніші бажання.

ІЗ СЕМИ П’ЯТЬ ЗАГИНУЛО
Надзвичайна ситуація сталася на «Лебединому озері», коли вже одну хвилину крокував на кам’янецькій землі Новий 2019 рік. Саме тут з’явився різкий запах нафтопродуктів, дзеркало води вкрилося масляною плівкою. А вже через 12 хвилин рятувальники у спеціальних гумових костюмах діставали із води сімох лебедів, які вже встигли наковтатися цієї отруйної рідини і скупатися в ній.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВИКОНКОМ ПРОЙШОВ НА ПОЗИТИВІ
27 грудня пройшло чергове засідання виконавчого комітету, на яке виносилося близько 90 питань. На початку засідання міський голова Михайло Сімашкевич виконав почесну місію і вручив головному інженеру проектів Хмельницького колективного підприємства – проектного інституту «Цивільпромбуд» Василю Сарканичу нагороду Верховної Ради України за особливі заслуги перед українським народом.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

БЮДЖЕТ ЗБАЛАНСОВАНИЙ-1
21 грудня пройшло засідання 33 (позачергової) сесії районної ради 7-го скликання. Перед пленарним засіданням військовий комісар Кам’янець-Подільського ОМВК Володимир Возний та голова районної державної адміністрації Василь Сукач виконали почесну місію, вручивши учасникам бойових дій, котрі проживають у районі, відзнаки Президента України «За участь в антитерористичній операції».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПІДТРИМАЛИ ОДНОГОЛОСНО
21 грудня відбулося засідання 41 сесії Гуменецької сільської ради сьомого скликання. У її роботі взяли участь 24 депутати, старости, начальники відділів виконавчого апарату, керівники структурних підрозділів, комунальних підприємств та установ сільської ради.

АКТИВНО ПОПРАЦЮВАЛИ
Хоча видався день досить прохолодним, проте у приміщенні Жванецької сільської ради було спекотно від дискусій, які розгорнулись у холі першого поверху. Та не конфлікт став причиною, а активна і натхненна робота депутатів під час п’ятнадцятої чергової сесії сільської ради. Порядок денний був чималим, адже рік добігає свого кінця, а ще стільки питань вирішується, що й ніколи думати про новорічні свята. 

З НАСТУПНОГО РОКУ «БЕЗКОШТОВНА ДІАГНОСТИКА»
У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, які діагностичні та лікувальні послуги будуть безкоштовними в наступному році. Загалом цей перелік складається з 54 пунктів.
Можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок. Для пацієнтів це означає, що не потрібно буде приносити шприци, рукавички, вату та плівку для рентгена – Національна служба здоров’я України покриє вартість послуг у програмі.

ПЕРЕМОЖЦІ НОВОРІЧНИХ КОМПОЗИЦІЙ
Упродовж місяця у закладах загальної середньої освіти Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради діти готувалися до щорічного конкурсу «Новорічна композиція».
Мета і завдання конкурсу – пропаганда бережливого ставлення до природи, розвиток творчої ініціативи, формування практичних умінь з виготовлення новорічно-різдвяних композицій. Школярі громади взяли активну участь у конкурсі та виготовили роботи за різними номінаціями. Призери та переможці визначалися в кожній номінації.

КАМ’ЯНЕЦЬ – СТОЛИЦЯ
Серед десяти міст-претендентів звання молодіжної столиці виборов древній Кам'янець. 21 грудня наглядова рада конкурсу обрала Кам'я­нець-Подільський молодіжною столицею України-2019.
Основний меседж презентації кам’ян­чан звучав так: «Історія творить майбутнє». Під час свого виступу вони розповіли про основні напрямки, які було впроваджено в місті за останній рік – це і створення молодіжного центру «Лавка», і затвердження плану дій в рамках ініціативи «Юнісеф»... 

ЗМАГАЛИСЯ І ДІЛИЛИСЯ ДОСВІДОМ
У Китайгородській ОТГ з ініціативи сільського голови Юрія Безродного пройшов конкурс на визначення кращого першого класу за оформленням і наповненням за стандартами Нової української школи. У конкурсі взяли участь чотири навчальних заклади громади – Китайгородський НВК, Дерев’янський, Рогізнянський і Колодіївський ЗЗСО.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕЗУЛЬТАТ НЕ ТІЛЬКИ В НУШ
 100 днів Нової української школи – це час для певних проміжних підсумків. Звичайно, що про остаточні результати навчання за новою системою, впровадженою Міносвіти по всіх школах країни, ще зарано говорити, проте часу для перевірки її дієвості цілком достатньо. Аби побачити, як навчаються першокласники за системою Нової української школи, «КЛЮЧ» завітав у Мукшо-Китайгородський ліцей Слобідсько-Кульчієвецької об’єднаної територіальної громади, в якому цьогоріч вперше за шкільні парти сіло дев’ятнадцятеро дітлахів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗАЄЦЬ КРАЩИЙ
27 листопада під головуванням заступника керівника виконавчого апарату обласної ради Тетяни Зеленко відбулось засідання Конкурсної комісії з обласного конкурсу журналістських робіт на краще висвітлення тематики реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади та кращих практик територіальних громад Хмельницької області. 

«ФЛАГМАН НАУКИ»
Саме під такою назвою в Центральній міській бібліотеці ім.Костя Солухи проведено круглий стіл, присвячений 100-річчю Національної академії наук України. 100 років тому, на підставі закону, ухваленого 14 листопада 1918 р. Радою Міністрів Української Держави та затвердженого гетьманом України П. Скоропадським 27 листопада 1918 р. було засновано Українську академію наук у м.Київ (УАН).

ЗА ЗАСЛУГИ. ВОЛОНТЕРАМ
5 листопада представників волонтерського руху привітали з Міжнародним днем волонтера, який щорічно відзначають 5 грудня. У святкових заходах, організованих керівництвом міста, взяли участь і військовослужбовці Центру розмінування.

СПРАВЖНІСІНЬКІ «ПРОМІНЧИКИ ДОБРА»
Заради таких миттєвостей варто жити. Минулого тижня третьокласники НВК №14 завітали до Довжоцького будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів (директор Галина Желізник) і це була надзвичайно зворушлива картина. Дітки прийшли до одиноких старших людей з подарунками і не лише. Вже сьомий рік під керівництвом класного керівника початкових класів Світлани Владишевської її учні провідують підшефних. Але це не просто відвідування, це багаторічна співпраця. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕ ПУСТИЛИ З «ДЕПУТАТСЬКОГО РАБСТВА»
4 грудня пройшло чергове засідання сесії міської ради. Близько 150 питань були представлені на суд депутатів. Довго не могли втрясти порядок денний, та почали засідання з цікавого проекту, який зародився у членів міської організації «Просвіта» з приводу встановлення пам’ятника присязі на вірність УНР проект називається «Присяга 1919».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

І ЗНОВУ ЮВІЛЕЙ
Цей рік для Довжоцького ДНЗ «Веселка» щедрий на ювілеї. Ще кілька місяців тому заклад святкував 70-річчя з Дня заснування, як минулої п’ятниці знову відбулася урочиста подія – 10-та ювілейна зустріч із випускниками «Веселки». Пройшла вона у Довжоцькому НВК (директор Іраїда Худняк), до якого більшість вихованців дитсадка переходять на навчання.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АВТОБУС У ПОДАРУНОК
Як часто Ви розчаровувались у обіцянках чиновників? Мабуть, жодна людина не може назвати це відчуття приємним, що й не дивно. Але уявімо ситуацію, коли людська совість та честь мають місце, а слова є не пустими вібраціями повітря, а мають цілком реальне втілення. Не вірите, то давайте переконаємось у цьому на події, яка цього тижня мала місце у селі Жванець.

ХОЧУТЬ НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ
Наступного року Кам’янець-По­дільсь­кий відзначатиме 100-річчя з дня складання Присяги на вірність Українській Народній Республіці.
Програма заходів зі вшанування цієї події, ініціатором якої є товариство «Просвіта», вже готується. І одним із найважливіших її пунктів є створення пам’ятника, присвяченого добі УНР і Симону Петлюрі. Про це повідомляє прес-центр міської ради.

НОВИЙ ЕТАП ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ: ЩО ЧЕКАЄ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНУ?
5 грудня в Україні оголошено новий етап реформи децентралізації, який дає поштовх для розвитку України.
Реформа децентралізації – найуспішніша реформа в Україні. І так вважають не тільки авторитетні міжнародні експерти, а й жителі громад. Але є ризики для найважливішої реформи країни – її треба зробити незворотньою і завершити об'єднання громад до 2020 року.

ГУМЕНЕЦЬКА ГРОМАДА – №1
Бути першим – нелегка ноша. Бути першим – це як бути айсбергом. Усі бачать лише красиву верхівку, але мало хто замислюється, скільки титанічних зусиль потрібно докласти, аби рухатися вперед, не розколотися на дрібні уламки і при цьому ще й бути взірцем. Погодьтеся, усі хочуть красивого життя, але не кожен зважиться пройти той тернистий шлях, без якого його не буває. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІД НАДІЙ ДО ДІЙ
Реформа децентралізації, якою нині охоплена більша половини країни, за кілька років свого впровадження показала бажані результати. Це підтверджують у численних розмовах та виступах як старожили процесу об'єднання, так і новачки. Наші читачі не один рік поспіль бачать і читають на шпальтах газети, які зміни відбуваються в ОТГ. Наслухані й про митарства необ'єднаних.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ЄВРОПЕЙСЬКЕ МІСТЕЧКО» НА ПІДЗАМЧІ
Цього року на проект «Громадський бюджет» громада міста могла витратити не менше одного мільйона гривень. На розсуд кам’янчан було представлено шість проектів. У голосуванні участь взяло 3963 особи.
За результатами голосування перемогу отримали три проекти: «Європейське містечко» (поряд із ЗОШ №11), «Облаштування майданчика для ВМХ та скейт стилів катання» (за майданчиком для міні-футболу в парку «Героїв Євромайдану») та «Придбання та встановлення дитячого ігрового комплексу та благоустрій прилеглої території в дворі житлового будинку по вул. Гагаріна, 13».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

Я МАЮ ПРАВО
Нині залишається актуальним питання щодо прийняття спадщини, саме тому фахівці Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» підготували консультацію на тему: «Спадкування в Україні».

ЗМАГАЛИСЯ МАЙБУТНІ ЗАХИСНИКИ
Кам’янець-Подільська об’єднана райміська організація ТСОУ спільно з об’єднаним військовим комісаріатом провела змагання з кульової стрільби, розбирання та складання автомату Калашникова та спорядження магазину патронами, присвячені Дню Збройних сил України. У нелегкій боротьбі серед навчальних закладів перше місце виборола команда ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. 

НА СКУТЕРІ У ФОРТЕЦІ
1 грудня в рамках привернення уваги громадськості та влади до відзначення третього грудня Міжнародного дня інвалідів проведено круглий стіл на тему «Взаємодія органів місцевого самоврядування, навчальних закладів та громадських організацій у створенні інклюзивного освітнього середовища».

ДОШКУЛЯВ «АФГАНЕЦЬ»
Щойно закінчивши кам’янецьке ПТУ №4, дев’ятнадцятирічного кам’янчанина Ігоря Петровського призвали до лав Радянської армії. Військову службу він розпочав у листопаді 1979 року в місті Мукачево на посаді старшого розвідника розвідувальної роти 149 гвардійського МСП. 15 лютого 1980 року полк передислокували в Афганістан і ввели до складу 201 МСД з місцем базування в південному Кундузі. 

ФІНАНСОВІ ЗДОБУТКИ ОТГ
Як спрацювали фінансово громади Кам’янець-Подільського району? Про це розповіла радниця з місцевих фінансів Хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування створеного Програмою U-LEAD з Європою Наталя Любченко.

КОЛИБАЇВСЬКЕ «НАШЕ»
Трансформація будь-якого населеного пункту залежить від багатьох чинників як зовнішніх, так і внутрішніх. Можна половину життя бути як всі, а потім отримати шанс стати іншим чи першим і вдало ним скористатися. Щось подібне отримали під час реформи децентралізації населені пункти, які ставали центрами об'єднаних територіальних громад. Бути центровою у планах Колибаївки ніколи не входило, навіть громади такої в першому перспективному плані Хмельницької області не було. Але... випав шанс! 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗНАЙШЛИ ДРУЗІВ
Добігає кінця 2018-ий, а в кінці року прийнято підводити підсумки.
Для юних туристів Кам’янця пройшов черговий етап реалізації проекту «У нас друзі на всій планеті».

СКАЖЕМО НАСИЛЛЮ «STOP»
Щорічно світова спільнота бере участь в акції «16 днів проти насилля», яку підтримують тисячі громадян та сотні державних та громадських організацій з більш ніж 100 країн світу заради єдиної мети: привернути увагу до найбільш незахищених та вразливих груп жінок та дівчат, запобігти та припинити насильство.
Долучається до заходів і Гуменецький територіальний центр соціального обслуговування, яким керує Ольга Шевчук. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

... І КОЛИБАЇВКА
Візит делегації з Мелітопольського району Запорізької області до Колибаївської ОТГ співпав зі святкуванням у центральній садибі храмового свята. Тож гості не лише ознайомилися з роботою громади, а й на власні очі побачили, як працює культура на селі. А вона тут на високому рівні.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРИЙМАЮТЬ ГУМЕНЦІ...
Уже другу делегацію цього місяця приймала Гуменецька об’єднана громада на чолі з головою Інною Абдулкадировою. Управлінці, сільські голови, старости з різних куточків країни впродовж останніх трьох років приїздять у Гуменці за обміном досвідом.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КРАПКА ЗА ПРЕЗИДЕНТОМ
Упродовж двох днів, 20 та 21 листопада, учасники ГО «Авто Євро Сила» проводили акції непокори на знак протесту проти законів №8487 та №8488 щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів та посилення контролю за переміщенням і перебуванням в країні транспортних засобів з іноземною реєстрацією. Про це «КЛЮЧ» писав у минулому числі газети (№46(352) від 16 листопада 2018 р.).
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕВІДОМО ДО КОГО ПРИЙДУТЬ ПАЦІЄНТИ
Для підвищення потенціалу управлінських команд щодо ефективного впровадження медичної реформи на місцях була проведена робоча зустріч з керівниками усіх закладів охорони здоров’я області та їх власниками (засновниками), а також структурними підрозділами облдержадміністрації. 
Така мета і представництво говорять самі за себе. 

ДОБРОВІЛЬНО ЗАКІНЧИЛОСЯ
Можна вважати, що з процесом децентралізації в Хмельницькій області завершено, відтак на карті не залишилося жодної білої плями. За громади, які в силу певних причин зволікали з впровадженням реформи, вирішили урядовці, визначивши з ким далі працювати і до кого приєднуватися.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕМАЄ ТВОГО І МОГО, Є НАШЕ
Трансформація будь-якого населеного пункту залежить від багатьох чинників як зовнішніх, так і внутрішніх. Можна половину життя бути як всі, а потім отримати шанс стати іншим чи першим і вдало ним скористатися. Щось подібне отримали під час реформи децентралізації населені пункти, які ставали центрами об'єднаних територіальних громад. Бути центровою в планах Колибаївки ніколи не входило, навіть громади такої в першому перспективному плані Хмельницької області не було. Але... випав шанс! 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

УКРАЇНСЬКА ЖІНКА І ЛІТЕРАТУРНА ТВОРЧІСТЬ
13 листопада в Галереї мистецтв звучало поетичне слово. Воно линуло як музика, зачаровувало слухачів своєю силою і неповторністю. А тема: «Українська жінка і літературна творчість», таке собі літературне занурення, яке підготувала Центральна бібліотека К.Солухи спільно з територіальним центром «Турбота» (директор Валентина Солодковська) для своїх вдячних читачів і клієнтів центру.

ЯКІСНЕ ТЕПЛО – ЦЕ ТЕ, ЩО ВАМ ТРЕБА
Українці почали задумуватися, як зробити, щоб у домівках було тепло і щоб була адекватна ціна за такий комфорт. І вихід знайдено. Дві компанія «SCAME-UA» ((www.scame-ua.com)) та «ДІМОЛ» (www.dimol.ua) об’єднали зусилля для забезпечення якісного обігріву приміщень та запропонували систему опалення керамічними та металевими електрорадіаторами з терморегуляторами торгової марки «DIMOL» (українського виробництва) з можливістю віддаленого управління через WI-FI. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА КУБОК СПІВДРУЖНОСТІ
Два кінологічні розрахунки Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення ЗСУ взяли участь у змаганнях за «Кубок співдружності 2018», який днями відбувся на базі кінологічного центру Межигір'я «Антеус К9», що у селищі Нові Петрівці Київської області.

МІСТО ЧЕПУРЯТЬ. БРИФІНГ
26 вересня відбувся виїзний комунальний брифінг на 4 об’єкти, де проводяться ремонтні роботи.
Першим був соціальний майданчик біля гуртожитку товариства УТОГ на Пушкінській. Тут підприємець Андрій Конюшенко вкладає плиточкою тротуар і проїжджу частину. Другим етапом ремонту буде облаштування парковки для мешканців гуртожитку.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«SCHOLA MILITARIA» ЧЕКАЄ
28-30 вересня Стара фортеця перетвориться у прикордонний замок середини XVII ст. Жителі та гості міста побачать спільні тренування військ залоги, змагання козаків, гайдуків та мушкетерів, лучний турнір, стануть учасником смолоскипної ходи та долучаться до майстер-класів із приготування страв 17 століття. А ще потраплять на концерт гурту «Хорея Козацька» і відтворення бою.

У КНЯГИНИНІ – КОЗАКИ

21 вересня на храмове свято Різдва Пресвятої Борогодиці у с.Княгинин Колибаївської об’єднаної територіальної громади завітав академічний ансамбль пісні і танцю Хмельницької обласної філармонії «Козаки Поділля». Майже півсотня артистів прибула на запрошення голови тамтешньої громади Михайла Желізника.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ФОРМУЛА ІДЕАЛЬНОГО БАТЬКІВСТВА
Фахівці Кам’янець-Подільського перинатального центру не лише лікують та консультують, а й навчають. Защораз проводять лекції та тренінги для школярів, студентів, дорослого населення. Допомагають зорієнтуватися у складних життєвих обставинах, знайти вихід із здавалося скрутного становища.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ВЕСЕЛКА» ЗАПРОШУЄ НА ЮВІЛЕЙ
У 1948 році в с.Довжок запрацював дитячий садочок. Першим керівником дошкільного закладу, який розміщувався в будинку священика, була Галина Щипковська. З того часу пройшло 70 років. І ось 28 вересня, о 16:00, довжоцький ДНЗ «Веселка» святкуватиме на своє 70-ліття і запрошує всіх випускників закладу – від малого до старшого.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАМ’ЯНЧАНИ І ЮВІЛЕЙНИЙ BOOKFORUM
19-23 вересня у Львові проходив 25-ий BookForum (раніше – Форум видавців) – головний культурний фестиваль країни, на який з’їхалися видавництва, видатні письменники сучасності та гості з інших країн, аби поділитися з читачами власними новинками, провести незабутні майстер-класи та автограф-сесії. На ювілейному фесті побували і кам’янчани. Як і в попередні роки, вони не лише відвідали заходи до душі, а й презентували свій творчий доробок. Про те, яким був для них 25 BookForum, розпитав «КЛЮЧ».
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

СЕЛО, ЩО ВИПРАВДОВУЄ НАЗВУ
У нашому районі є чимало населених пунктів, назва яких досить легко пояснюється, але до самого села жодного відношення немає. Відтак, Абрикосівка не засаджена абрикосами, як би одразу подумалося, в Дубинці немає дубів, а Липи не багаті на липи. А от Чабанівка, яка є центром однойменної сільської ради, цілком виправдовує свою назву, пов'язану з відповідним промислом. Навіть більше, у цьому населеному пункті діє два господарства, кожне з яких розвиває свій напрямок вівчарства – одні молочне, а інші м'ясне.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕ ХОВАЙТЕСЯ ЗА СПІДНИЦІ
Раніше чоловіки, які не служили в армії, вважалися неповносправними, їм важко було влаштуватися на роботу, з ними не хотіли гуляти дівчата, а тепер світ перевернувся. Таке враження, що все навпаки сталося, але уряд робить усе можливе, аби підняти престиж армії. Зменшили термін служби строковикам, збільшили військовослужбовцям зарплати... Та чомусь і надалі батьки роблять усе можливе, аби «відмазати» своїх дітей від армії. Не стала виключенням така ситуація і цього року, коли вже чітко визначено, що строковиків до АТО не залучають. Чоловіки стали боягузами і ховаються за мамину спідницю, на відміну від багатьох жінок, які добровільно йдуть служити.

ПОЗАШКІЛЛЯ РАЙОНУ СТАРТУЄ
Різнобарвною веселкою квітів, щедрим урожаєм іде осінь, а разом з нею мрії і нові плани, бажання, світлі думки і щирі сподівання. Дуже важливо, щоб саме дитинство запам’яталося добрими справами, веселим пізнанням, відкриттями та розвитком здібностей, якими наділені всі діти, тому і необхідно, щоб кожна маленька людина отримала рівні можливості для прояву свого таланту, а для цього створені всі умови.

ЛІКАРІ ПЕРВИНКИ ВИЙДУТЬ НА СТАРТ
Неодноразово до редакції зверталися читачі з проханням надрукувати результати підписання декларацій між пацієнтами і сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами. Через два тижні лікарі нашого міста нарешті зможуть отримувати «гроші, які йдуть за пацієнтом». На початок вересня майже 43 тисячі пацієнтів підписали декларації. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИМІСЬКІ І ВІДДАЛЕНІ
Друга десятка «Сільського контролю» вийшла дещо несподіваною. Хоч ми і не шукали закономірностей, але вони з’явилися якось непомітно. Підсумовуючи кількість намотаних кілометрів майже за два місяці щотижневих експедицій, а їх вийшло більше півтисячі, помітили цікаву деталь: цього разу в поле нашого зору потрапили або дуже віддалені від міста села, або вкрай притулені. І в одних, і в інших свої життєві принципи та традиції, цікаві деталі й історичні моменти, які ми намагалися помітити, сфотографувати й описати.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НОВЕ МЕДИЧНЕ ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ МІСЬКОЇ ЛІКАРНІ
У червні завдяки співпраці народного депутата Володимира Мельниченка, міського голови Михайла Сімашкевича в Кам’янці-Подільському відбулось офіційне відкриття відремонтованого травмпункту, який дав змогу покращити якість медичних послуг, а за рахунок того, що відремонтований травмпункт розташовується в одному приміщенні із травматологічним відділенням, ще й дозволить не витрачати дорогоцінний для пацієнтів час.

ДАЮТЬ ШАНС ДЛЯ РОЗВИТКУ
6 жовтня розпочнеться дія програми з розвитку підприємницької діяльності для бійців АТО та їхніх сімей. Партнером Української Соціальної Академії в Кам’янці-Подільському є БФ «Центр допомоги кам’ячанам учасникам АТО». Такого гранту удостоєно лише два міста в Україні – Суми та Кам’янець-Подільський.

НОВІ ПЕРЕМОГИ ДШМ
Початок нового навчального року в міській дитячій школі мистецтв (директор Олеся Королюк ) ознаменувався новою перемогою. З-поміж юних талантів 22 областей України та 5 країн світу були вихованці викладача Олени Гнатюк. Привітний Нетішин зібрав енергійних молодих виконавців естрадної пісні на ІІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі «Вернісаж. ЕнергоФест 2018».

«ХРАНИТЕЛЬКА МУДРОСТІ НАРОДНОЇ»
Саме під такою назвою 17 вересня у відділі краєзнавства Центральної міської бібліотеки імені Костя Солухи було проведено День краєзнавства, присвячений 105-річчю від Дня народження видатного краєзнавця, фольклориста, етнографа‚ музеєзнавця Тамари Сис-Бистрицької.  Присутні ознайомилися з життєвим шляхом та діяльністю Тамари Сис-Бистрицької, її досягненнями та заслугами в галузі культури.

ПАКУНОК У ПОДАРУНОК
13 вересня Кам’янець-Подільський перинатальний центр отримав довгоочікувану першу партію «Пакунків малюка» – 56 бебі-боксів. Про це розповів головний лікар Центру Олександр Гурський.
– Урядова програма «Пакунок малюка» запрацювала з вересня 2018 року, – розповідає Олександр Станіславович. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЦЕНТРУ ВИПОВНИВСЯ РІК
Рік тому, 13 вересня, в нашому місті розпочав роботу територіальний сервісний центр 6843 РСЦ МВС у Хмельницькій області. Центр створено замість ліквідованого міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділу (МРЕВ). Очолив сервісний центр Олег Ганзюк. Новостворена структура вже рік працює за спрощеною процедурою та в покращеній якості. Відвідувачам не потрібно вистоювати черги і бігати десь оплачувати послуги. Тут працівники за лічені хвилини оформлять ваші документи і тут же працює каса й термінал для оплати.

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА В ДІЇ
Другий тиждень, як першачки країни опановують освітній процес за стандартами Нової української школи. НУШ – це ключова реформа Міністерства освіти і науки, головна мета якої створити школу, де буде приємно навчатися і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАЗКОВА МРІЯ – У РЕАЛЬНІСТЬ
У навчальних закладах почався новий навчальний період. Для малечі, яка щойно переступила поріг шкіл, освітяни намагалися зробити цей день святковим та незабутнім, адже перші враження запам’ятовуються на все життя. Нові знайомства з першими вчителями, друзями, школою. Перші уроки, перші домашні завдання. Здається, що чим старшою стає дитина, тим більш завантажений її день. Добре це чи погано? 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛИПАНСЬКА МАФІЯ
У віддалених селах району діють свої закони і неписані правила. У глобальному масштабі вони майже нічим не відрізняються від загальноприйнятих норм. І навіть на перший погляд не зрозумієш, що не так. Та познайомившись ближче, чітко усвідомлюєш цю непомітну інакшість. А ви знаєте, яке життя на «краю географії»? Чим там зай­маються люди, як живуть, у що вірять, кому довіряють, на кого рівняються? Правда ж, цікаво?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗЕЛЕНИЙ ШКІДНИК
Протягом останніх років спостерігається тривожне явище – активне поширення територією області небезпечного бур’яну – амброзії полинолистої, що захоплює щороку все більші площі, особливо необроблювані. 
 В Україні амброзія вперше зафіксована в 1914 році в якості лікарського засобу – замінника хіни. Її культивував німець на прізвище Крікер. Пізніше амброзія була повторно завезена на південний схід з фуражем для армії Денікіна.

ПРИБОРКУВАЧІ ВОГНЮ
17 вересня рятівники відзначають своє професійне свято – День рятівника, яке встановлено Указом Президента України від 12 вересня 2008 року. Це свято об’єднує людей мужніх професій – пожежних, працівників аварійно-рятувальних формувань та служб, які відповідальні за забезпечення надійного захисту життя людей від надзвичайних ситуацій.

ІНКЛЮЗІЯ ЗАПРАЦЮВАЛА В МІСТІ І РАЙОНІ
31 серпня у с.Довжок відбулося урочисте відкриття районного інклюзивно-ресурсного центру, який створено з метою забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами, віком від 2 до 18 років, щодо отримання дошкільної та загальної середньої освіти.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МАЙЖЕ ВСЕ ПОГОДИЛИ
6 вересня пройшло чергове засідання виконкому. Було розглянуто 65 питань соціального, комунального, освітнього спрямування. Члени виконкому погодили встановлення біля ГК «Чотири сезони» тумб з квітами, які слугуватимуть обмежувачами заїзду автомобілів на тротуар. Власник це має зробити за власні кошти. Також погодилися з переліком дерев на знесення, які вже віджили свій вік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КИСЕЛІВСЬКА РОЗМАЛЬОВКА
Села, від яких нічого незвичного не чекаєш, зазвичай дивують. Одні – своїм зовнішнім виглядом, інші – внутрішньою наповненістю, безцінним людським ресурсом, який, можливо, й не замислюючись, продовжує життя населеному пункту своїми вчинками, жартами, своєю гостинністю і відкритістю.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ІНДУСТРІАЛЬНА ПРОТИ «ГІПСОВИКА»
Ще до сесійного засідання, 4 вересня, під стінами білої хати зібралися мешканці вул.Індустріальна і пров.Привокзальний, щоб нарешті достукатися до чиновників і захистити своє здоров’я й життя від викидів «Гіпсовика». У тамтешніх жителів терпцю вже немає, куди вони тільки не зверталися, і до директора підприємства, і до урядовців. Усі щось обіцяють, співчувають і розуміють, але пил не зникає, діти й дорослі як хворіли, так і хворіють. На дворі білизну сушити неможливо, вона припадає білим пилом, фрукти почорніли. Одним словом, уже й кисень перекрив «Гіпсовик» мешканцям.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛІДЕРИ Й АУТСАЙДЕРИ ЗНО-2018
Щоразу перед початком нового навчального року йде широке й бурхливе обговорення результатів зовнішнього незалежного оцінювання. Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив підсумки успішності абітурієнтів, які складали ЗНО цього року в цілому по Україні й окремо по школах.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СЛОБІДСЬКА АВТОНОМІЯ
Маленьке, компактне, відокремлене. Лагідне влітку і самотнє взимку. Особливе в деталях і трішки дивакувате. Ось такими трьома реченнями можна охарактеризувати населений пункт, який став наступним героєм авторського проекту «Сільський контроль». Сьогодні це село за всіма параметрами характеризують як дачне, зрештою воно й оживає у сезон відпочинку. Та попри таку легковажну характеристику, воно має свою цікаву історію й непересічну вдачу. Знайомтеся, село Слобідка-Малиновецька Жванецької об’єднаної територіальної громади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

З РОЖАЛІВКИ В МЕЖИГІР
Природа завжди підказувала людям, як і де краще жити. Ми вибираємо ідеальне місце для свого дому, орієнтуючись на місцевість – яка вона, чи є там річка або ліс, чи сприятливі кліматичні умови, достатнє транспортне сполучення. Ймовірно, що за таким принципом колись обирав місце для своєї садиби і землевласник Рожаловський, який дав старт новому поселенню, сьогодні відомому як село Межигір колишньої Сокільської сільської ради, а нині Жванецької об'єднаної територіальної громади, до якого цього тижня ми завітали в рамках авторського проекту «Сільський контроль».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОТРАПИЛИ «В ЯБЛУЧКО»
Справжнє свято гумору і гарного настрою відбулося 19 серпня у Вихватновецькому сільському клубі. Вщент заповнений, оновлений клубний заклад приймав гумористів Китайгородської об'єднаної громади, які змагалися за кубок КВК.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГРОШІ ПІДУТЬ ЗА УЧНЕМ!?
Про реформування первинної ланки медичних послуг говорять вже не один десяток років. Наше місто вивчало досвід Комсомольська, але ніяк не вдавалося впровадити реформу. Але вже державна програма «Гроші йдуть за пацієнтом» дала поштовх і є сподівання що вона запрацює і в нашому місті. Тепер впроваджується реформа в освіті за принципом «Гроші ходять за дитиною», який має запрацювати з 2019 року. Будемо сподіватися, що освітяни не проґавлять цієї програми, як це сталося в медиків, і вчасно підготують усі необхідні документи.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛІЦЕЙ «СЛАВУТИНКА»: НАВЧАННЯ В ЗАДОВОЛЕННЯ
Стильно, сучасно, креативно, – саме такий підхід обрала дирекція ліцею І-ІІІ ступенів «Славутинка», облаштовуючи класи за вимогами Нової української школи. У закладі освіти не бояться експериментувати. Відтак атмосфера, в якій навчатимуться першокласники, буде по-справжньому комфортною.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ПАКУНОК МАЛЮКА»
Що безкоштовно отримають батьки новонароджених малюків від держави?
З 1 вересня батьки новонароджених отримають додаткову допомогу від держави – «пакунок малюка». Кожна мама отримає в пологовому будинку для своєї дитини пакунок з найнеобхіднішими для малюка речами, а також інформаційні матеріали, що допоможуть батькам у питаннях найкращого догляду за дитиною.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛУЧАНСЬКІ ПРИСТРАСТІ
Села, віддалені від центру, без нормального транспортного сполучення та місця роботи для тамтешніх людей з часом сходять нанівець, рік за роком втрачаючи і без того небагату інфраструктуру. Туди рідко заїжджає місцева влада, ще рідше – районна і практично ніколи – обласна. Тож може статися так, що населений пункт в якийсь момент стане державою в державі, яку очолить хтось спритніший, хто керуватиме, наче влада на селі, без особливих на те прав. Щось подібне ми застали в населеному пункті, до якого завітали з черговою інспекцією «Сільського контролю».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НОВА ШКОЛА, НОВІ ПРАВИЛА
Уявіть таку картину: першокласник заходить у клас, обирає квіточку з настроєм, який у нього зараз, ставить її у відповідну нішу, сідає за власну одномісну парту, або окремо від всіх, або кожного разу з новим товаришем чи навіть групою. Якщо йому щось важко чи немає настрою, він на якийсь час може побути в куточку усамітнення. Ніхто не зобов’язує ходити, писати, читати чи рахувати лише за наказами. До вчителя можна підійти, без остраху розповісти про свої проблеми, відчуття, запропонувати змінити в класі якесь правило, обмінятися номерами телефону.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

САДОВА СТОЛИЦЯ
Саме така асоціація одразу виникає при згадці про цей населений пункт. Бо ж здається, що окрім садівництва люди тут нічого не вміють робити. Ось так їдеш кілька кілометрів вздовж траси і бачиш фруктові дерева, висаджені рівними рядами, немов під шнурівку. Ніби якесь фруктове поле, якому кінця й краю немає. Але у всьому є межа, і не садами єдиними принадне село Рункошів Староушицької об'єднаної територіальної громади, до якого ми завітали цього тижня в рамках авторського проекту «Сільський контроль».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОТУЄМОСЯ ДО ВІДКЛЮЧЕННЯ
У Кам’янець-Подільському з 1 вересня назавжди відключають аналогове телебачення.
З 1 вересня по всій території країни буде припинене аналогове ефірне мовлення національних та місцевих телеканалів. Це пов'язано з міжнародними зобов‘язаннями країни щодо впровадження цифрового мовлення. 

«ВЕСЕЛКОВЕ» СІМДЕСЯТИЛІТТЯ
Цьогоріч у вересні довжоцькому ДНЗ «Веселка» виповнюється аж 70 років! Дитсадок у колишньому районному центрі, а нині приміському селі, центрі майбутньої Довжоцької громади, запрацював після Другої світової війни, у 1948 році.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СУД ПОСТАВИВ КРАПКУ?
Справжній подарунок отримав Володимир Мужило, директор ТзОВ «Будівельна компанія «Поділля-Трасбуд», до Дня будівельника. Днями він виграв суд з приводу повернення земельної ділянки під забудову. Ще у листопаді 2016 р. рішенням міської ради було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: вул.Годованця, 13 «б» та згодом переданої в оренду БУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги». Планувалося, що БК збудує житловий будинок, а на першому поверсі облаштує амбулаторію сімейної медицини. Тобто подарує місту амбулаторію.

ФЕСТИВАЛИЛИ НА ІЛЛІ
Уже декілька років поспіль у Кам’янці гучно відзначають свято пророка Іллі фестивалем води та сімейного відпочинку «Ількові забави». Весело та спекотно було цьогоріч 4 серпня у сквері Гунські криниці, адже саме тут зібралися сім’ї з усього міста, щоб взяти участь у безлічі цікавих заходів. 

ГУМЕНЕЦЬКА В ЛІДЕРАХ
Третього серпня Гуменецька об’єднана територіальна громада приймала перші спортивні змагання серед голів сільських, селищних рад, голів і старост об’єднаних територіальних громад Хмельницької області. 
Сільські очільники з Волочиської, Китайгородської, Чемеровецької, Війтовецької та Гуменецької ОТГ змагалися у таких видах спорту, як міні-футбол, теніс настільний, шахи, шашки, більярд, гирьовий спорт та дартс.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВОНИ ЗВОДЯТЬ ХМАРОЧОСИ
Цього року День будівельника припадає на 12 серпня. Вперше винуватців цього свята почали вшановувати ще за часів Радянського Союзу: з 1956 року День будівельника відзначався 12 серпня. У незалежній Україні на державному рівні його вперше відзначили в 1993 році. Це свято, звісно, не тільки будівельників, але й працівників промисловості будівельних матеріалів. Воно не має фіксованої дати. Щорічно День будівельника випадає на другу неділю серпня.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МАРШРУТНИКАМ – ЗМІНИ
2 серпня пройшло засідання виконкому, на розгляд якого виносилося 70 питань.
Перш за все, члени виконкому погодили питання про видалення сухих і гнилих дерев. За рахунок заявників видалять 24 дерева, за рахунок міського бюджету 12. Також передали в оренду аварійну нежитлову будівлю комунальної власності за адресою вул.Шевченка, 20/1. Там згодом може бути Екологічно-освітній центр. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ХТО КОГО ДУРИТЬ?
Реформа децентралізації в Кам'я­нець-Подільському районі вийшла на фінішну пряму і... забуксувала. Саме так можна охарактеризувати процес добровільного об'єднання громад за перспективним планом у майбутню Довжоцьку та Орининську громади.
Попри запевнення керівництва району обласним чиновникам про гарантовані зрушення в цьому напрямку, віз з реформами надійно запаркований в районному гаражі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРИМІСЬКЕ СПОГЛЯДАННЯ
Приміські населені пункти мають свої особливості. Вони разюче відрізняються від своїх побратимів з глибинки певною мірою свободи, разом з тим, залишаючись, як би це парадоксально не звучало, малоперспективними. Здавалося, тут має бути все для життя, зрештою близькість до міста мала би спонукати місцевих жителів до вигод і цивілізації, проте цей принцип діє не скрізь. Хтось, звичайно, підхоплює його й робить наскрізним, а для когось він так і зависає у повітрі мірою недосяжності. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СУСПІЛЬСТВО МАЄ ДОЗРІТИ
25 липня голова Хмельницького осередку Комітет виборців України Юрій Ануфрієв провів останній 4-ий прес-сніданок, присвячений інформаційній кампанії щодо просвіти громадян, яка стосується основних аспектів судової реформи. Захід проведено в рамках проекту «Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ДОСТУПНА СІЛЬСЬКА МЕДИЦИНА
27 нових амбулаторій загальної практики – сімейної медицини невдовзі з'явиться на Хмельниччині, три з них – у Кам'янець-Поділь­ському районі.
У Мінрегіоні затвердили будівництво нових медичних закладів. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПМСД ОЧОЛИВ РОСТЕЦЬКИЙ
31 липня пройша 29 (позачергова) сесія районної ради 7-го скликання. Районні обранці під час пленарного засідання затвердили зміни до районного бюджету, Програму підтримки та розвитку комунального підприємства «КНП «Кам'янець-Подільський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» на два роки. Відтак підтримали рішення про звільнення колишнього очільника цієї установи Василя Яковенка та прийняття на посаду нового керівника – Станіслава Ростецького, який пройшов конкурсний відбір.

ВІДЗВІТУВАЛИ НА КОЛЕГІЇ-1
26 липня під керівництвом голови РДА Василя Сукача відбулося засідання колегії райдержадміністрації. На порядку денному розглянули питання щодо виконання районного та сільських бюджетів за I півріччя 2018 р. та готовність закладів освіти району до роботи в 2018-2019 навчальному році.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БІЛИХ ПЛЯМ НЕ БУДЕ
Під час пленарного засідання 14 червня 2018 р. депутати обласної ради схвалили остаточний перспективний план розвитку Хмельницької області, який відправили на розгляд Кабінету Міністрів України. Відповідно до прийнятого документу, на мапі Хмельницької області й Кам'янеччини зокрема не залишилося жодної білої плями. До 2020 року всі сільські ради, які досі лише спостерігали за процесом децентралізації, будуть змушені або долучитися до нього в добровільному, або ж у примусовому порядку. Відтак, держава «батогом та печивом» змушує грати за обраними правилами гри, даючи при цьому громадам певну самостійність у прийнятті рішень.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВШАНУВАЛИ ПРАЦІВНИКІВ ТОРГІВЛІ
29 липня – День працівників торгівлі. Традиційно, починаючи з 1996 року, в останню неділю липня, працівники сфери торгівлі та закладів ресторанного господарства відзначають своє професійне свято – День працівників торгівлі. День працівників торгівлі встановлено Указом Президента України від 5 червня 1995 року №427/95.

ОСВЯЧЕННЯ В ТРОЇЦЬКІЙ ЦЕРКВІ
22 липня в Троїцькій церкві, що розташувалася на однойменному майдані нашого міста, де служать отці-василіяни, відбулася знаменна подія – освячення двох бічних престолів на честь Божого Милосердя і Покрови Матері Божої. Цього дня на запрошення настоятеля храму і монастиря Пресвятої Трійці о.Макарія Солюка, ЧСВВ, владика Василь Тучапець, Екзарх Харківський, з архіпастирським візитом відвідав парафію та очолив Архиєрейську Божественну Літургію.

СЕЛО ОЖИЛО, ЯК ЗАЛУНАЛА ПІСНЯ
На двох невеличких пагорбах, між річкою Смотрич і старим трактом Кам'янець-Подільський-Проскурів, притулилося невеличке бригадне село Малозалісся Гуменецької сільської ради об'єднаної територіальної громади. Уже сама назва поселення говорить за себе – мале й заліснене. Чи так це насправді, дізнавалися під час чергової експедиції «Сільського контролю».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РЕКОНСТРУКЦІЯ НАД БАКОТСЬКИМ МОНАСТИРЕМ
Територія оглядового майданчика над Бакотським скельно-печерним монастирем в межах кварталу 59 території НПП «Подільські Товтри» є досить цінною з наукової точки зору. Тут зростає понад 20 рідкісних видів рослин, 13 ендеміків, 18 реліктів, які охороняються на державному та міжнародному рівнях і занесені в Червону книгу України (2009), Червоний список МСОП, CITES, Додатки Бернської конвенції. Серед них – сон лучний, шиверекія подільська, астрагал монпелійський, ковила волосиста, ковила пірчаста, зіновать біла, льон бессарабський, горицвіт весняний, мінуарція дністровська, цибуля подільська та ін.  

ПОВЕРНУЛИСЯ ЩАСЛИВИМИ
Минулого тижня із 10-денної мандрівки до польського міста Тарново-Подгурне повернулися 45 юних кам’янчан, які мали змогу відпочивати там завдяки багаторічній співпраці двох міст. Діти, їхні батьки та особи, що супроводжували на зустрічі, за результатами поїздки розповіли про свої емоції від перебування за кордоном. За словами кам’янчан, мандрівка їм надзвичайно сподобалася. Вони були вражені не лише побаченим і власне відпочинком, але й ставленням сторони, що приймала гостей.

ПРИВІТАЛИ БУХГАЛТЕРІВ РАЙОНУ
13 липня у сесійній залі районної ради відбулись урочистості з нагоди Дня бухгалтера. На свято завітало чимало бухгалтерів, зокрема працівників бюджетних закладів, установ і організацій, сільських рад Кам’янець-Подільського району. Фінансистів району сьогодні привітали перший заступник голови РДА Маріанна Великохатько, заступник голови райради Віктор Єрменчук, помічник народного депутата України Володимира Мельниченка Ірина Камінська.

ІРЖАВІ СВІДКИ ВІЙНИ ВИЛАЗЯТЬ ІЗ ЗЕМЛІ
Днями на території військового містечка №41 (колишня артбаза) з метою передислокації підрозділів частин гарнізону розпочато роботи з обладнання та очищення місць для стоянки військової техніки. 
Разом з тим, проведення запланованих робіт майже одразу було зупинено в зв’язку з виявленням робочою бригадою предметів, схожих на боєприпаси часів 2-ої світової війни. Для знешкодження небезпечної знахідки було залучено особовий склад Центру розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України. 

Я ТУТ НАДОВГО
«КЛЮЧ» вже писав, що на ДП «НТК «Завод точної механіки» призначили нового директора. Ним став Олександр Нікулін.
У нього майже 32 роки трудового стажу, здебільшого на керівних посадах, а останніх майже три роки він заступник генерального директора державного підприємства «Конструкторського бюро «Артилерійське озброєння».

ДІЛИЛИСЯ ТУРИСТИЧНИМ ДОСВІДОМ
У Кам’янці-Подільському пройшов навчальний візит загальнонаціональної програми «Маршрути успіху» у рамках проекту «Розробка курсу на зміцення місцевого самворядування в Україні (ПУЛЬС)» на тему: «Підвищення туристичної привабливості Кам’янця-Подільського як чинник економічного розвитку міста».
Робота стартувала із засідання панельної дискусії, де присутніх ознайомили з містом та особливостями ведення туристичного бізнесу.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

І НЕ СЕЛЯНИ, І НЕ МІСТЯНИ
Деякі населені пункти, що притулилися до Кам'янця, зовсім не схожі на села в повному розумінні цього слова. Коли туди потрапляєш, то складається враження, що ти перебуваєш в одному з міських мікрорайонів. Люди, що його населяють, не вважають себе селянами, швидше городянами із сільською пропискою. Щось подібне можна сказати про село Улянівку колишньої Голосківської сільської ради, а нині Гуменецької об'єднаної територіальної громади, до якого ми завітали з інспекцією у рамках авторського проекту «Сільський контроль».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩЕ ТРИ СПРОМОЖНИХ
Уряд прийняв рішення про визнання спроможними 9 об’єднаних територіальних громад Хмельницької області.
Про це сказано у розпорядженні Кабміну від 11 липня №485.

ПРИЗБРУЧАНСЬКІ ПОДОЛЯНИ
Другу десятку «Сільського контролю» відкриваємо прикордонним селом. Узагалі, наступний етап наших поїздок хочеться присвятити маленьким населеним пунктам. Дізнатися, як живуть вони, за рахунок чого виживають, у чому бачать перспективу розвитку й узагалі чи її бачать. 
Хтось скаже: це ж маленьке село! Що там може бути такого цікавого? А не скажіть. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЧОМУ ГРОМАДА «СПРАЦЮВАЛА В МІНУС»?
Із робочим візитом у Староушицькій об'єднаній громаді минулої п'ятниці, 6 липня, побували експерти Хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування з місцевих фінансів Наталія Любченко та комунікації Алла Собко. Із головою громади Анатолієм Тимчуком поговорили про труднощі й перспективи новоствореної ОТГ. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩЕ Б «ЦИГАНОЧКУ» З ВИХОДОМ…
Після перерви, в п’ятницю, продов­жилася 57 сесія міськради.  
 І знову з показових виступів знаменитої у нашому місті циркачки Майї Василівни. І знову доводилося пані виводити з сесійної зали.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАГОРОДИЛИ, ПОГОДИЛИ, ВСТАНОВЛЯТЬ
Вчора пройшло чергове засідання виконкому, яке розпочалося із вручення міським головою Михайлом Сімашкевичем подяк небайдужим кам’янчанам, які нещодавно, не побоявшись за власне життя, врятували зі скелі каньйону собаку. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПУБЛІЧНІ «РОЗБОРКИ» ДЕПУТАТІВ
Якщо хтось хоче долучитися до перегляду нового шоу, то можете он-лайн подивитися 57 сесію міської ради від 4 липня. Політичним шоу її назвати важко, швидше за все це базарно-балаганне з політичним забарвленням.
Майже дві години сесія ніяк не могла розпочатися.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

У КАМ’ЯНЦІ ВІДКРИЛИ ДОШКУ ЯНУ ДЕ ВІТТЕ
28 червня, у День Конституції України, в Кам’янці-Подільському на будівлі Ратуші відкрили меморіальну дошку видатному архітектору з вірменським корінням Яну де Вітте.
Участь в урочистому заході взяли перший заступник міського голови Григорій Горшунов, заступник мера Вадим Савчук, архітектори та історики міста, представники вірменської громади з різних куточків України, які цього дня вшановують ікону Вірменської Божої Матері.

ПЕРША – БЕЗ ВІДМІННИКІВ
Третій рік авторський проект «Сільський контроль» ділиться з вами, шановні читачі, розповідями про населені пункти Кам'янеччини. Усі вони – різні, з цікавою історією, самобутнім життям, зі своїми звичками та звичаями. Є села чимось подібні, є унікальні, є сповнені сил та енергії, а є й тліючі, щаслива зірка яких вже давно згасла. Вони живуть, як писала відома поетеса, без надії сподіваючись. Не одразу й зрозумієш, що б то означало, та як вникнеш, хоч на день зануришся у те сільське життя, тоді одразу все стане ясно, як білий день.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІДСВЯТКУВАЛИ УТОСІВЦІ
4 липня 85-ту річницю з дня створення відзначало Кам’янець-Подільське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих. З цієї нагоди від імені міського голови Михайла Сімашкевича завітав до організації секретар міської ради Дмитро Васильянов. Дмитро Сергійович подякував членам товариства за їхню життєву позицію, силу духу та побажав міцного здоров’я.

ВИПЛАТА ПАЇВ ЧЕРЕЗ УКРПОШТУ
Укрпошта, яка традиційно асоціюється з доставкою посилок та розповсюдженням періодичної преси, віднедавна стала позиціонувати себе як поштово-фінансова компанія. Про нововведення дізнавалися в начальника місцевого ЦПЗ Миколи Мякотіна.

У НАС МАЄ БУТИ ТЕПЛО
Третього липня в Кам’янці відбулося урочисте відкриття першої в Україні, третьої у Європі та лише п’ятої в світі біо-, теплоелектростанції потужністю 45 МВт, що вироблятиме теплову та електричну енергію.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАМ’ЯНЕЦЬ МАЄ ЩЕ ОДНЕ МІСТО-ПАРТНЕР
28-30 червня в Кам’янці перебувала делегація з Новоайдару. Впродовж трьох днів гості мали можливість ознайомитися з містом, для них були організовані екскурсії, зустрічі з представниками міської ради.
Також у рамках перебування делегації зі сходу очільник Кам’янця Михайло Сімашкевич підписав Меморандум про співпрацю між Кам’янцем-Подільським, Новоайдарською районною державною адміністрацією та Новоайдарською районною радою Луганської області.

100-РІЧЧЯ ДЕРЖСЛУЖБИ
23 червня в РЦКМ «Розмай» відбулись урочистості з нагоди відзначення 22-ої річниці Конституції України та 100-річчя запровадження державної служби в Україні. На святковий концерт завітало чимало поважних гостей, серед яких народний депутат України Володимир Мельниченко, голова РДА Василь Сукач, голова райради Віктор Кривак.
У цей день було вручено чимало нагород. 

ЖИТТЯ – НЕ МАЛИНА
Крайня південна точка Кам’янець-Подільського району, колись найбагатша і найродючіша, сьогодні занепадає. Причин, чому так сталося, чимало, як і винуватців. На щось повпливали загальнодержавні процеси, десь вин­ні самі люди, у чомусь допомогла природа. А в сумі це довело населений пункт майже до ручки, бо ж легше перелічити, що в цьому селі є, аніж чого немає.
На краю географії й на межі життя – якось так можна охарактеризувати Малинівці...
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕ СЕЛФІ ЄДИНИМИ
Один день з життя патрульної поліції.
Субота. Шоста ранку. За вікном – дощ. У таку погоду хочеться спати, кутатися в ковдру, довго ніжитися в ліжку і нікуди не йти. Але сьогодні не той день. Треба йти і працювати, бо ж на мене чекає нова робота – поліцейського.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВОЛЯ НА ВІЛЬНОМУ ВИСІЛКУ
Буває, потрапляєш у якийсь населений пункт і тебе не покидає відчуття, що все це ти вже десь бачив. Подібні вулиці, будинки, паркани, видолинки і яри вже фіксувалися в твоїй пам'яті. Та найцікавіше те, що села, які так схожі в твоїй уяві і спогадах, знаходяться на протилежних кутках району. Вони настільки віддалені, що навіть не здогадуються про свою подібність. Щось схоже є і з людьми, адже недаремно існує теорія, що в світі разом із тобою живе твій двійник, людина до мурашок по шкірі схожа на тебе. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КЛУБНІ ПОСИДЕНЬКИ
Чергове засідання творчого клубу «Я, мама і тато знаємо всього багато» пройшло 20 червня в Довжоцькому ДНЗ «Веселка», яким керує Людмила Желізник. Це була відкрита зустріч для педагогів району, учасників обласних курсів підвищення кваліфікації. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Є СПРАВЖНІЙ ГОСПОДАР
14 червня на базі Кам’янець-По­дільсь­­кої автомобільної школи Товариства сприяння обороні України відбулася зустріч з Рівненською обласною організацією ТСОУ для обміну досвідом.
– До цього 6 червня голова всеукраїнського ТСОУ Сергій Кошин зустрічався з керівним складом Хмельницької обласної організації ТСОУ, – розповідає голова обласної організації Петро Шубін.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

РУБАЮТЬ ПОЧАТКОВУ ЧИ КОЗЛОВУ?
Вчора, 14 червня, пройшла сесія обласної ради, під час якої депутати розглянули чимало скандальних питань, одне з яких стосується нашого міста, зокрема спеціалізованих навчальних закладів, що перебувають у підпорядкуванні Хмельницької облради. Вкотре під пильний приціл потрапила спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів «Славутинка», директором якої є Олена Козлова.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РАЙСЬКИЙ КУТОЧОК
Хто знає, яке воно, життя на висілках? Розмірене, спокійне, тягуче, мов клей. Ти залипаєш у ньому всерйоз і надовго. Втрапивши у такий населений пункт, розумієш – це вже назавжди. 
На хуторі життя пливе настільки розмірено, навіть манірно, що ти встигаєш все: дати раду господарству, приділити час собі, знайти його для родичів та сусідів. І завжди він знайдеться для незнайомців – людей, які потрапили в цей райський куточок випадково – з дослідницькою чи журналістською метою, чи просто заблукали. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РОБОЧИЙ КОНИК
У суботу люди в білих халатах відзначають своє професійне свято. Це вони рятують наші життя, разом із нами борються з нашими хворобами, дбають про наше здоров’я. Це вони вдень і вночі поспішають до немічних бабусь і дідусів та безпорадних малюків. Це вони вислуховують про все – болячки онуків, їхнє важке життя, безгрошів’я, погану владу і політиків, негаразди сьогодення. Це в них злидарські зарплати, які не відповідають життєвому рівню, тому вони самі шукають шляхи, як сьогодні вижити. Держава лише покладає на них обов’язки і відповідальність. Навіть нова медична реформа, швидше за все, зажене медиків у глухий кут.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВШАНУВАЛИ ПАТРІОТІВ
Кам’янець-Подільська міська організація Української Галицької партії висловлює щиру подяку за співпрацю міським організаціям ВО «Свобода» та «Правий Сектор», ГО «Опіка» та всім свідомим кам’янчанам, які 3 червня приєдналися до урочистого зібрання-панихиди на площі Вірменський ринок, біля меморіальної дошки Симона Петлюри, аби вшанувати пам’ять вояків УНР, Головного Отамана Армії УНР, новітніх Героїв російсько-української війни.

«ЩАСЛИВИЙ СВІТ ДИТИНСТВА»
Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. Це одне з найстаріших міжнародних свят.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«СОЛІДАРНІСТЬ» І «БАТЬКІВЩИНА» ШМАТУЮТЬ АЛЕЮ
5 червня пройшло чергове засідання сесії міської ради. Було розглянуто 16 основних і майже 100 земельних питань. До початку сесійного засідання міський голова Михайло Сімашкевич вручив комп’ютер юному школяру з числа переселенців, який було обіцяно ще у вересні під час зустрічі з переселенцями. Комп’ютер обіцяли тому, хто найкраще завершить навчальний рік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«БРУКІВКА» БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ
Упродовж трьох днів Кам'янець-Подільський перетвориться на великий кінозал, в якому покажуть кілька десятків ффільмів у рамках Міжнародного кінофестивалю «БРУКІВКА». Кінофестиваль короткого метру, який відбуватиметься вдруге, створений для підтримки молодих режисерів, аматорів та професіоналів зі всієї України. Глядачі, що завітають на кінофестиваль, матимуть змогу ознайомитися з кращими стрічками зі всього світу. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

УСПІШНО АТЕСТУВАЛИСЯ
6 червня в РЦКМ «Розмай» пройшла атестація колективів на захист почесного звання «народний», «зразковий» аматорський. Рівень вокалістів оцінювали директор Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтв Андрій Клименко, провідний методист відділу народної творчості ХОНМЦКіМ Олександр Серветник, методист ХОНМЦКіМ Андрій Романіді, перший заступник голови РДА Маріанна Великохатько, начальник відділу культури, туризму, молоді та спорту РДА Віктор Дорож.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПІДПРИЄМЦІ ПРОТИ КАБАЛЬНИХ МОДЕМІВ
Ті, хто годує бюджет, на межі бунту. Представники малого та середнього бізнесу вкрай обурені сюрпризами від енергопостачальника, який заганяє їх під плінтус своїми нововведеннями. Зокрема, встановленням модемів на газові лічильники. Підприємці Кам'янця об’єдналися і приєдналися до Ліги роботодавців Хмельниччини, аби відстояти свою справу. Адже встановлення дороговартісного пристрою призведе до і без того плачевного стану. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВСЯ НАДІЯ НА «НАДІЮ»
Часом достатньо великого ентузіазму, сили духу й віри однієї людини, щоб закрутити все навколо у вирі життя. Іноді один вчинок стає продовженням гідних і пам'ятних справ, а інший веде до забуття. У селі, яке ми відвідали в рамках авторського проекту «Сільський контроль», вистачає всього, переліченого вище. Є люди, які ведуть за собою, є їхні гідні вчинки, які дають старт чомусь новому, зрештою, є надія. Крихітна, але є. У село Ріпинці Орининської сільської ради помандруємо цього тижня, аби дивуватися, розчаровувати і, все ж таки, плекати надію на краще...
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗВІТУВАЛА МІСЬКА ХОРОВА ШКОЛА
Днями співочий музикальний колектив міської дитячої хорової школи завітав до хорової зали К-ПНУ. На сцену славнозвісної зали, на якій свого часу захоплено виспівував тодішній студент музично-педагогічного факультету, а тепер директор школи, художній керівник і диригент відомої не лише в Україні народної дитячо-юнацької хорової школи «Журавлик», заслужений працівник культури України Іван Нетеча.

ДОВЖОЦЬКА МАЛЕЧА НА ОЗДОРОВЛЕННІ
28 літо поспіль Довжоцький ДНЗ «Веселка» зустрічатиме 1 червня не лише святкуванням Дня захисту дітей, а й початком оздоровчої кампанії. Її щороку проводять для малечі, яка має змогу не лише харчуватися за санітарно-курортними нормами, а й здійснювати фітопроцедури, розважатися на свіжому повітрі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ЛІСОВА ПІСНЯ», «ЕКО-ЛЕНД» ТА ІНШІ ЧЕКАЮТЬ ВАС
На порозі літо, і всі починають міркувати: одні, як влаштувати дитині відпочинок на канікулах, інші – куди подіти своїх чад під час канікул, щоб вони не вешталися в підворітті чи не стирчали денно і нічно перед монітором комп’ютера. Раніше було простіше, кожне підприємство могло забезпечити для своїх працівників путівки в піонерські табори чи табори відпочинку в канікулярний період, щоб батькам спокійно працювалося. Тепер кожен батько має сам попіклуватися, куди прилаштувати своє дитя. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВШАНУВАЛИ ГЕРОЇВ УКРАЇНИ
З нагоди вшанування Дня Героїв України, що відзначається щорічно 23 травня, згідно з постановою Другого Великого Збору Організації Українських Націоналістів 1941 року, на Алеї Вишиванки центральна міська бібліотека імені Костя Солухи організувала патріотичну годину «У їхніх серцях була Україна». Свято покликане відродити в українців героїчний дух минулих поколінь, вшанувати українських героїв минулого та сьогодення, нагадати яскраві приклади героїзму лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, січових стрільців та вояків Армії УНР, УПА, діячів ОУН, Героїв Небесної Сотні та воїнів АТО.

МІЛІВЕЦЬКІ ПАРАЛЕЛІ
Прикордонні села завжди мали цікаву історію. Іноді здається, що вони живуть у такому собі двовимірі, де паралельні світи настільки тісно переплелися, що вже й не відрізниш, де чия реальність. Але не тільки з селами така ситуація. З людьми також буває. Коли мозок відмовляється працювати у звичному чи нормальному, як всі звикли, режимі, вмикається паралельна реальність, особливий світ, відмінне від інших світосприйняття. І в цьому симбіозі нормальності й нереальності варто віднайти тонку грань, певну межу, навіть кордон, який відділить два паралельні світи, два населених пункти, дві області, зрештою, дві країни й навіть культури.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПІОНЕР ПЕРВИНКИ
Медична реформа, попри прогнози скептиків, крок за кроком впроваджується в життя. Сьогодні під пильним прицілом знаходиться первинний рівень надання медичної допомоги. З квітня терапевти, педіатри та сімейні лікарі взялися за укладання угод із пацієнтами, яких будуть обслуговувати. Система «Гроші йдуть за пацієнтом» перші результаті планує продемонструвати вже в липні цього року. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

МЕДІАТЕКА В ГУМЕНЕЦЬКІЙ ШКОЛІ
Коли ви востаннє були в бібліотеці? Так, щоб без примусу – просто сходили, щоб відпочити, почитати цікаву літературу, знайти необхідну інформацію чи просто поспілкуватися з однолітками? Узагалі, чи може сьогодні в умовах появи нових інформаційних технологій вижити звичне друковане слово? Як живеться книгам у добу засилля Інтернету?
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВШАНУЙМО ЗВИТЯГУ УКРАЇНСЬКИХ ЛИЦАРІВ ДУХУ!
Для більшості кам’янчан 3 червня – звичайна дата в календарі. І це не дивно. За роки совєцької влади було зроблено все, аби пам’ять про неї в нас зникла навіть на генетичному рівні. Очевидці та свідки того славного дня давно стали прахом, згинувши навіки у чекістських катівнях, таборах ГУЛАГу, розвіялися по світах від казахських степів до Європи, Канади і далекої Австралії. 

ПОДАРУНКИ, РЕКОРДИ, ПРЕЗЕНТАЦІЇ, УГОДИ
Святкувати свій День народження Кам’янець розпочав ще 18 травня з фестивалю повітроплавання «Кубок Поділля». Упродовж усіх днів святкування повітряний простір міста прикрашали яскраві кулі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЦИГАНСЬКЕ Й УНІКАЛЬНО ОСВІТЯНСЬКЕ
Є населені пункти, історія яких настільки насичена, що не вистачить однієї газетної шпальти, аби все описати. До когорти таких відноситься село Подільське Староушицької об'єднаної територіальної громади. Його ми проінспектували в рамках авторського проекту «Сільський контроль» та дізналися чимало цікавих фактів, про які вам і розповімо.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СОБОРУ БУТИ
Більше чверті століття на вулиці 30 років Перемоги на перетині з вулицею Космонавтів з’явилася Українська греко-католицька церква «Почаївської ікони Божої матері», яку свого часу збудував відомий у нашому місті священик Ігор Цар. Коли він переїхав у Львів, у церкві служило кілька священиків, але вже 10 років, як службу проводить отець Антоній (Федик).
З часом у нього виникла ідея, яку підтримав Ігор Цар – будівництва собору «Почаївської ікони Божої матері».

ЩЕ Й ЗАЛИШИЛОСЯ
23 травня відбулося засідання конкурсної комісії з визначення переможців на отримання муніципальних грантів громадськими організаціями Кам’янця з міського бюджету. На ці ініціативи з казни міста виділено 50 тисяч гривень. За правилами конкурсу, кожна організація могла отримати кошти в розмірі близько 10 тис. грн. У конкурсі взяло участь 4 проекти.

ДЕНЬ СЕЛА – ЦЕ СВЯТО ЗЛАГОДИ Й ЛЮБОВІ
Щорічно за традицією, на Вознесіння Господнє, мешканці с.Гуменці відзначають День села. У четвер, 17 травня, в Гуменцях відзначали 525-ту річницю від першої писемної згадки про село. Так сталося, що цьогорічний День збігся ще з одним святом – Всесвітнім днем вишиванки, який відзначається щороку в третій четвер травня.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЛАШТУВАЛИ СВЯТО ВИШИВАНКИ
У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому. Працівники культури та освіти Староушицької ОТГ, учні шкіл, діти ДНЗ, діти із обласного дитячого санаторію «Дністер» долучилися до відзначення свята – Дня вишиванки. 

«РУДЬ» – СВЯТО ЛАСУНЧИКІВ
Навіть дощ не зіпсував свято морозива від торгової марки «Рудь» в нашому місті, яке пройшло 13 травня в міському парку. Це дійсно було яскраве видовище і видно, що «Рудь» – це серйозна марка. Безліч наметів, сцени малі і великі, різні атракціони – все було для кам’янчан, маленьких і великих ласунчиків. Розважальні й конкурсні програми тривали аж п’ять годин без перерви. Щогодини розігрувалися ящиками морозиво, різні призи – модні брелочки, книжечки, шкільне приладдя, сувеніри.

«ТУРБОТА» З ТУРБОТОЮ-1
Великою популярністю серед мешканців нашого міста користується соціальний центр «Турбота» під керівництвом чуйної, дуже порядної людини Валентини Солодковської. Тут створені відповідні умови для повноцінного і гідного життя людей поважного віку, їхнього лікування та реабілітації після перенесених захворювань, а також умов для самоосвіти і розширення та збагачення кругозору. Життя показує: ті люди, які після виходу на пенсію продовжують активний спосіб життя, тільки виграють – зберігається добре здоров’я, фізична і розумова діяльність.

АГРАРНІ ІННОВАЦІЇ
Від сапи до мікрочіпа – приблизно такий на сьогодні шлях інновацій у сільському господарстві. Нині українські аграрії використовують чимало методів, які значно полегшують роботу. Технології та рішення, про які ще 10 років тому багато хто міг упевнено говорити, як про фантастику, вражають своєю легкістю і простотою.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОТРИМУВАЧІВ СУБСИДІЙ ЗМЕНШИТЬСЯ

У 2017 році прийняли закон «Про житлово-комунальні послуги», який повністю запрацює 2019 р., проте деякі його норми вступлять у силу в травні цього року. Зокрема тепер загальна плата за комунальну послугу буде складатися з плати за абонентське обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових систем і, власне, плати за послугу.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЩОБ НЕ НАЛОМАТИ СПИСІВ
14 травня пройшла нарада з питань впорядкування механізму надання послуг з утримання внутрішньобудинкових мереж теплопостачання, холодного та гарячого водопостачання, водовідведення та оплата цих послуг у зв’язку з прийняттям Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Українців знову чекає чергове потрясіння і стосується воно того, що на наші з вами плечі держава перекладає все, що можливо й неможливо, скоро й за повітря будемо платити. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

З 2006 року українці відзначають надзвичайно патріотичне свято – Всесвітній день вишиванки. Ідею його запровадження запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НАЙМОЛОДШЕ В РАЙОНІ
Усі села Кам'янець-Подільського району мають свою історію. У когось вона давніша, й тягнеться з 12 століття, якийсь населений пункт згадали в офіційних документах пізніше і його відлік розпочався, наприклад, із 15 століття. Усі вони за довгий чи древній період існування пережили різні часи – і занепаду, і відновлення, і знову занепаду. Популярність українського села циклічна. І сьогодні, щоб створити нове поселення, напевне, знадобиться чимало сил, ресурсів, а головне – людей, котрі би виявили бажання поселитися біля землі й там залишитися. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПРИСВЯЧЕНО РІЧНИЦІ ПЕРЕМОГИ
Кам’янець-Подільська об’єднана рай(міськ) організація спільно з районною організацією Аграрної партії України (голова депутат районної ради Ігор Гай) провели змагання між загальноосвітніми навчальними закладами ОТГ Кам’янець-Подільського району з кульової стрільби, розбирання та складання автомату Калашникова та спорядження магазину патронами, присвячені 73-ій річниці Перемоги над нацизмом у Європі, Дню пам’яті та примирення, Дню Перемоги.

ВШАНУВАЛИ ПОЛЕГЛИХ
8 травня біля меморіального комплексу загиблим воїнам в с.Довжок відбувся мітинг пам’яті та примирення, приурочений 73-ій річниці Перемоги над нацизмом. У заході взяли участь народний депутат України Володимир Мельниченко, голова РДА Василь Сукач, перший заступник голови РДА Маріанна Великохатько, голова районної ради Віктор Кривак, голова районної організації ветеранів України Едуард Кульчицький, Довжоцький сільський голова Руслан Рябийактив району та жителі району.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ШАНА ВАМ, ВЕТЕРАНИ!
Напередодні Дня Перемоги, 8 травня, місто вітало ветеранів Другої світової війни із їхнім і нашим святом ПЕРЕМОГИ. Міська влада, школярі, різні організації відвідували братські могили, меморіал Пам’яті та родини тих, хто після жорстокої війні ще залишилися живими. Наймолодшому з них 91 рік. Серед 57 ветеранів, що проживають у місті, лише 12 в строю, решта – немічні, навіть не можуть підвестися з ліжка. 
Над трьома ветеранами Другої світової війни вже десять років шефствує власник будівельної компанії «Марс-ЛТД» Олександр Кондратов. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ТАКИ ВЛУЧИЛИ В СЕРЦЕ
3 травня пройшло чергове засідання сесії міської ради, на якій розглянули 23 основних питань та 114 земельних. До початку сесії свої таланти демонстрували багатодітна родина Оксани Турик, у якої 16 дітей, та депутата Володимира Костинюка. Турики – мистецька сім’я, а Костинюки – спортивна. Вони в такий спосіб намагалися привернути увагу влади до їхньої проблеми – протікання даху через плісняву та вогкість у помешканнях.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ВІДДАВАЛИ ШКОЛИ І ДІЛИЛИ ГРОШІ
27 квітня пройшло засідання 26-ої позачергової сесії районної ради 7-го скликання, під час якої депутати розглянули 15 питань порядку денного та розподілили більше 11 млн грн.
Як завжди, головним було фінансове питання, роз’яснення за яким надав начальник управління фінансів РДА Олександр Федик. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НАШІ ПЕРЕМОЖЦІ
Упродовж майже тижня найкращі, харизматичні, креативні, компетентні педагоги, готових діяти на випередження та бути в авангарді сучасної системи освіти гідно змагалися за звання переможця конкурсу «Учитель року 2018». 28 квітня відбулося урочисте закриття конкурсу та нагородження переможців. Надзвичайно приємно, що двох кам'янецьких педагогів визнано кращими серед кращих вчителів року.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПАРАЇВСЬКИЙ ФЕНІКС
Народитися й прожити у квітучому, сповненому гамору селі, а доживати вік у забутомо Богом і людьми? І це все про один і той же населений пункт, який докотився до ручки за якихось кілька десятків років! Як вам така перспектива? Погодьтеся, не надто весела. А як подумаєш, що ти всіх їх знав, отих односельців, з якими топтав сільські стежки, бігав до школи, мчав на роботу, відпочивав, сварився за межу, радів за поповнення в сім'ї. А нині... 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДОРОГІ КАМЯНЧАНИ! ШАНОВНІ ГОСТІ НАШОГО МІСТА!
Рада Ветеранів міста щиро вітає Ветеранів Другої світової війни, учасників бойових дій, Збройних сил, правоохоронних органів і праці, всіх мешканців та гостей нашого міста з святом Великої Перемоги! 
Бажаємо Вам міцного здоров’я, щастя, злагоди, сімейного благополуччя, мирного неба над головою. Нехай кожний прожитий день приносить Вам тільки радість, добрі новини і дає надії на краще майбутнє!

МИТАРСТВА НЕОБ’ЄДНАНИХ
Третій рік поспіль відколи стартувала реформа децентралізації про неї не говорить тільки лінивий. За цей час на Хмельниччині запрацювало 39 об'єднаних територіальних громад із запланованих 44 ОТГ. За словами керівника хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського, реформа вийшла на фінішну пряму. На сьогодні 53% території області знаходиться під ОТГ. Хмельниччина посіла в країні друге місце після Житомирщини за рейтингом формування тергромад. Децентралізація дала сільським територіям можливості, які до цього мали тільки міста обласного значення – самоврядування.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КАРТОПЛЯНІ ТРАДИЦІЇ
Для кожного з нас травень розпочнеться щорічними кількаденними вихідними. Тільки різниця в тому, що кожен третій українець поїде не на природу посмажити шашлички та відпочити, а в село, на традиційний щорічний квест. Отже, вже цими вихідними зустрічайте наймасовіше шоу країни «Ми їдемо на картоплю!». Для когось це така традиція, для когось – примус. Називайте це як хочете, але за дослідженнями соціологів, кожен з нас їздить саджати картоплю для себе чи допомагати родичам. 

ЩО ПОВЯЗУЄ СУДОВУ ВЛАДУ З ПРЕСОЮ?
25-26 квітня в місті не вперше проходив інтерактивний семінар для суддів-спікерів та прес-секретарів суддів Хмельницької області «Комунікаційна діяльність суддів». Це українсько-канадійський проект підтримки судової реформи. До початку заходу голова Хмельницького адміністративного суду Анатолій Марцинкевич дав бліц-інтерв’ю журналістам.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЯК НА ОСТРОВІ
Кожне село по-своєму унікальне. Як немає двох однакових людей, так і не має тотожних населених пунктів. Є близнюки і двійнята, зі своїми звичаями і традиціями, але різні за характером, якимись зовнішніми параметрами. Проводячи чергову інспекцію, завжди намагаюся уявити, хто в цих краях жив до нас, які це були люди, як вони зустрічали і проводжали день, чим займалися і як розважалися. Зрештою, який слід залишили після себе на цій землі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НЕ РОЗВАГАМИ ЄДИНИМИ
Стартував третій сезон авторського проекту «Сільський контроль». За два роки роботи ми встигли проінспектувати половину населених пунктів Кам’янець-Подільського району, одного з найбільших в Україні. Попереду не менше цікавого й пізнавального. Розповідаючи вам, любі читачі, про нові експедиції, не забуватимемо й про минулі, адже у селах, в яких ми побували раніше, за два роки сталося чимало змін... Села живуть, розвиваються, змінюються на краще. І це прекрасно.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ОПЕРА» ФОРПОСТУ НАД СМОТРИЧЕМ
15 квітня, у 99-річчя з Дня заснування карного розшуку в Україні, в Кам'янці-Подільському відбулася презентація книги «Опера» Форпосту над Смотричем. Історія та сучасність карного розшуку Кам'янеччини».
У конференц-залі готелю «Клеопатра» зібралися аксакали карного розшуку, які своє життя віддали служінню міліції, а тепер – поліції. На зустріч завітали міський голова Михайло Сімашкевич, легенда карного розшуку Кам'янеччини Йосип Жезіцький, заступник міністра інфраструктури України Юрій Лавренюк, директор Музею історії ОВС Хмельниччини Дмитро Корнацький та ін.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«НАША БЕЗПЕКА – В НАШИХ РУКАХ»
Життя та здоров’я людини – найцінніший скарб! Щоб його зберегти, треба вміти розпізнавати види небезпек, що нас оточують, знати причини їх виникнення та способи захисту. Завдання освітніх закладів – привернути увагу дітей до безпеки життєдіяльності; поглибити знання з основ безпечної поведінки; формувати вміння оцінювати ступінь небезпеки та визначати алгоритм своїх дій; виховувати почуття відповідальності за власне здоров’я та життя. Ці завдання реалізовувались в рамках тижня безпеки життєдіяльності в Колубаївському НВК у складі ЗОШ І-ІІ ступенів та ДНЗ.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

БЛАГОДІЙНІСТЬ – ОСНОВА ЛЮДЯНОСТІ
18 квітня у Довжоцькому ДНЗ «Веселка» (директор Людмила Желізник) відбулася зустріч представників Кам'янець-Подільської районної організації товариства Червоного Хреста України (керівник Євгена Борилюк) з батьками та вихованцями закладу. Всесвітньовідома волонтерська організація Червоного Хреста цьогоріч перейшла 100-літній рубіж.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ІНВЕСТОР ПРИЙШОВ У ГРОМАДУ
11 квітня у смт Стара Ушиця пройшли громадські слухання, під час яких інвестор, що має намір працювати в громаді, представив проект облаштування сонячної фотоелектростанції. Компанія «Еко-Фотуре», яка також розпочала будівництво подібної станції у с.Рихта, планує не лише встановити СЕС, потужністю 6 мВт, а й створити нові робочі місця для жителів новоспеченої громади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩЕ ДОВЕДЕТЬСЯ ПОЯСНЮВАТИ
12 квітня пройшло 17 засідання депутатського клубу. Цього разу темою стали поетапні зміни в системі охорони здоров’я на муніципальному рівні. Донести ази реформи первинної медико-санітарної допомоги, зокрема, підписання декларації з лікарями і передислокації медичних закладів та те, як це має працювати, було важко до окремих депутатів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОСІВНА СТАРТУВАЛА
Аграрії Кам'янеччини розпочали посівну кампанію 2018 року з ранньої групи зернових та зернобобових культур. Першими в поле вийшли ВК «Іскра 2007», ПП «Глорія Дей», ПП «Гринчуцьке» та інші.
 Погода сприяє не лише проведенню агротехнічних заходів, а й посівам.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДОВЖОК ЗАЗЕЛЕНІВ
«Зрубав дерево – посади два!» – каже народна мудрість. Із нею охоче погоджуються в Довжоцькому ДНЗ «Веселка».
10 квітня і дорослі, і малі провели акцію з озеленення прилеглої території. Дошкільнята разом з батьками, дідусями та бубусями під керівництвом працівників дитсадка садили молоді деревцята. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЖИВИХ ЛИШЕ ШЕСТЕРО
З нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів у сквері Васильєва 11 квітня пройшов мітинг.
– Щорічно в цей день Україна та інші держави вклоняються людям, які пройшли крізь жахіття війни і тортур. Їх біографії – справжні уроки мужності для молодого покоління, – зазначив міський голова Михайло Сімашкевич. 

ГАБАРИТИ І ВАГА НА КОНТРОЛІ
2018 рік планує стати роком системного відновлення автошляхів країни, принаймні про це неодноразово запевняють в Уряді. Відтак на автомагістралях посилено роботу системи заходів контролю габаритно-вагових параметрів великогабаритного автотранспорту.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗА РІК ПЛАНУЮЮТЬ ПЕРЕДАТИ
На початку 2018 року в Уряді анонсували широкомасштабну акцію з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад. Відповідне розпорядження Кабміну було підписане 31 січня. У лютому перші землі, що знаходилися за межами населених пунктів, перейшли у власність новостворених громад.
Процес передачі земельних ділянок розпочався й на Хмельниччині.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

16 МІЛЬЙОНІВ НА ІНФРАСТРУКТУРУ
У 2018 році об’єднані територіальні громади Кам’янець-Подільського району отримають майже 16 млн грн субвенції на розвиток інфраструктури.
4 квітня Уряд затвердив розподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури ОТГ. Загалом розмір субвенції складає 1,9 млрд грн. Ці кошти будуть розподілені між 665 об’єднаними громадами, створеними в 2015—2017 роках, пропорційно до площі території та кількості сільського населення у таких територіальних громадах з рівною вагою обидвох цих факторів. 

ОБ’ЄДНУЙСЯ, АБО ДОПОМОЖУТЬ
5 квітня у Вінниці під головуванням Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана відбулася розширена урядова нарада «Децентралізація та регіональний розвиток», участь у якій взяли голова Колибаївської сільської ради об’єднаної територіальної громади Михайло Желізник та його заступник Дмитро Довганюк. На порядку денному розглядалися питання, що стосуються подальшого розвитку України в рамках загальнодержавної реформи з децентралізації.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЦЕНТРУ ДОСКОНАЛОСТІ БУТИ
На базі Центру розмінування планується створити Центр досконалості протимінної діяльності, який у перспективі має стати кращим у Європі. Ми маємо такий досвід – це Міжнародний центр миротворчості та безпеки на Львівщині. Про це 30 березня під час робочого візиту до Кам’я­нець-Подільського військового гарнізону повідомив заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції генерал-лейтенант Анатолій Петренко.

ПИЛИП ГУК ОТРИМАВ МЕДАЛЬ
2 квітня в Центрі розмінування Головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України медаллю НАТО «За особливі заслуги під час проходження служби» нагороджено інструктора відділення спеціальної підготовки лейтенанта Пилипа Гука. Як зазначено в нагородному листі, перебуваючи в складі Міжнародних сил зі сприяння безпеки в Ісламській Республіці Афганістан, лейтенант Пилип Гук дотримувався найкращих традицій Альянсу, демонструючи надзвичайну хоробрість і вагомий внесок при виконанні поставленого завдання, за які він отримав повагу та визнання серед усіх представників Альянсу.

ДОГРАЛИСЯ
4 квітня відбулася зустріч міського голови з керівниками промислових та будівельних підприємств міста, яка була зумовлена тим, що нині в Кам'янці відчувається дефіцит робочої сили, кам’янчани масово виїжджають на роботу за кордон. Тобто йде тотальний відтік виробничих кадрів. Підприємці та очільник міста радилися, як затримати людей в Україні. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПІВЕНЬ ДЗЬОБНУВ
Доки смажений півень не дзьобне, мужик не перехреститься. Мова йтиме про пожежну безпеку та безпеку людей зокрема. Події в Кемерово та масова загибель людей у розважальному центрі наробили шуму на весь світ. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман провів засідання Кабміну, на якому наголосив про тотальні перевірки всіх без винятку закладів і, в першу чергу, дитсадків, шкіл, навчальних, медичних, культурних закладів, а також магазинів і різних торгівельних установ.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАПЕВНО, Я ВИНЕН...
У понеділок допис міського голови Михайла Сімашкевича у соціальній мережі викликав справжнісіньку хвилю емоцій серед кам'янчан, заледве не поділивши місто на симпатиків і противників очільника Кам'янця.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДОЖИЛА ДО 100 ЛІТ-1
24 березня гарного та сонячного весняного дня 100-річний ювілей відзначила жителька нашого району Чорна Лідія Миколаївна, яка проживає у селі Подільське.
На своєму життєвому шляху вона пережила безліч різних як щасливих, так і важких моментів. 

МІТИНГ ПАМ'ЯТІ
Героїчні події Другої світової війни, визволення Кам’янець-Подільського району (23 березня – 4 квітня 1944 року) від німецько-фашистських загарбників навічно залишаться в історії українського народу, а подвиги воїнів, що звільняли і загинули за наш край, ніколи не зітруться з нашої пам’яті. В районі немає сім’ї, яка б не втратила в ті грізні роки рідних та близьких, полеглих смертю хоробрих на полях битв. Тож визволення від фашистської неволі чекали з нетерпінням у кожному селі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЕСІЛЬНИЙ ПЕРЕПОЛОХ
8 квітня закінчується Великий піст, після якого розпочнеться сезон весіль. Як підготуватись до щасливої події у своєму житті, які сукні будуть модними в 2018 році та на яких головних моментах варто закцентувати увагу, аби весілля перетворилося у справжню казку? Про все це читайте в нашій статті.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«КАМ’ЯНЕЦЬ МАГІЧНИЙ!»
Квітка на камені, «острів скарбів» знову широко відкриває усі ворота для туристів. Гостинні кам’янчани 21 квітня оголошують про відкриття туристичного сезону. Традиція проводити відкриття туристичного сезону у вигляді повномасштабного фестивального заходу зародилася в Кам’янці в 2009 році і цьогоріч є ювілейною подією. За 10 років місто приготувало для туристів такі туристичні продукти, як «Фестивальний календар», «Кам’янець – місто закоханих», «Кам’янець крізь віки», «Кам’янець ретро», «Кам’янець активний». 

«ТУРБОТА» ВИЯВИЛАСЯ НА ВИСОТІ
Напевне, вже завершилися баталії навколо Центру соціального обслуговування «Турбота», які тривали кілька років поспіль між центром та кам’янчанином Повозніковим. На жаль, у місті є з десяток «правдошукачів», які не дають спокійно працювати нікому. Де вони з’являться, там одразу виникають проблеми на рівному місці. Отже, пан Повозніков за кілька років закидав листами всі інстанції, і жодного разу скарги щодо «Турботи» не підтвердилися. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ШУХАНОВ НА СТОРОЖІ ЗДОРОВ'Я КАМ'ЯНЧАН
З 1 квітня має розпочатися кампанія з підписання договорів (декларацій) з сімейними лікарями. Їх у нашому місті є 36 при потребі в 50. 2000 року міська влада одна з перших пішла на перехід медицини міста на нові рейки. Почалося зі створення амбулаторій сімейної медицини, нині їх у місті 11. Та зрушення йшли дуже кволо, принципово для пацієнта не змінилося майже нічого, окрім того, що наблизили лікаря до пацієнта в кроковій доступності. 2003 року міська влада навіть доклала максимум зусиль, аби запросити викладачів Дніпропетроського медичного університету, щоб спростити навчання і підготувати перших 30 лікарів сімейної медицини. Навчання для лікарів було безоплатне, за це платили з міської казни. Та далі справа чомусь не пішла.

ДИТИНСТВО БЕЗ НАСИЛЬСТВА
Більше сотні медиків зі всієї країни об’єдналися в боротьбі з насильством щодо дітей. Згідно з дослідженнями Ради Європи, 21% українських дітей (кожна п’ята дитина) зазнає різних форм сексуального насильства: від розбещення до зґвалтування. Кожна третя дитина стає жертвою фізичного насильства, а кожна друга – психологічного. 23 тренери зі всієї України в 2018 році стануть змінотворцями у своїх громадах. Вони пройшли навчання в «Міжнародному центрі розвитку і лідерства» України у рамках проекту «Дитинство без насильства».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДЕКЛАРАЦІЇ ПОДАВАЙТЕ ВЧАСНО
Правоохоронні органи Хмельниччини, як спеціально уповноважений суб’єкт у сфері протидії корупції, продовжують роботу з виявлення порушень вимог антикорупційного законодавства та вживаютьзаходи для притягнення винних осіб до визначеної Законом відповідальності. Законодавство передбачає обов’язок посадовців відкрито звітувати перед суспільством про свої доходи та витрати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

НАШ ОСТАННІЙ ШАНС!
Вік нашої Землі оцінюється в 4-5 млрд років, а всієї галактики – 6-7 млрд років. За цей період відбулися страшні катаклізми як із землею, так і з тими мешканцями, що проживали. 
Описувати все, що відбувалося, немає сенсу, бо займе багато сторінок. Хочу тільки відмітити, що люди «сонячного культу» значно порядніші, ніж люди «місячного культу» по відношенню до природи і до себе.

ЖИВЕ КОБЗАРЕВЕ СЛОВО
У перші березневі дні ми знову згадуємо великого сина нашого народу – Тараса Григоровича Шевченка. Скільки років минуло з дня народження поета, проте і нині живе під сонцем України Кобзареве слово, слово великої, непогасної любові до свого народу, своєї землі.
Одним із найцікавіших заходів, що сприяють розвитку духовних цінностей, є відзначення Шевченківських днів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«МІС ВЕСНА» І ВЕСНЯНИЙ НАСТРІЙ
Святом ніжності і краси розпочинається весна. Весело, креативно та співочо її зустрчали в Гуменецькій громаді.
Напередодні жіночого свята, 7 березня, в Гуменецькому будинку культури відбулися урочистості та святковий концерт.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СЛАВИЛИ ЖІНКУ
Напередодні Міжнародного жіночого дня, 7 березня, в залі Смотрицького сільського клубу відбувся святковий урочистий вечір відпочинку «Прийшла весна – жіноче свято принесла!».
Під керівництвом завідувача сільського клубу Романа Захарова та спільно з бібліотекарем Смотрицької сільської бібліотеки Тамарою Яскун учасники гуртків народного та естрадного співу «Смотрицьке сузір’я», «Зоренята» та театрального гуртка підготували святковий урочистий концерт «Ми жінку-матір славимо в віках!».

УСПІХИ В МАЛОІНВАЗИВНІЙ ГІНЕКОЛОГІЇ
За минулий рік Центральна районна лікарня отримала кошти з районного та обласного бюджету на розвиток. Завдяки фінансуванню вдалося дещо покращити матеріально-технічну базу медзакладу та придбати нове обладнання, яке, в свою чергу, дало можливість збільшити спектр надання послуг лікарями.
Сьогодні районні медики здійснюють чимало оперативних втручань, які раніше були доступними, як мінімум на обласному рівні.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОБГОВОРЮВАЛИ БЕЗ ПРЕСИ
13 березня відбулося засідання депутатського клубу, на порядок денний якого виносилися питання про будівництво сміттєсортувальної лінії на території міського полігону ТПВ, створення реабілітаційного центру для учасників АТО. Також була презентація ДП «Сетам» щодо можливостей залучення до продажу комунальної власності, а от коли дійшли до питання про визначення капітальних і поточних ремонтів об’єктів благо­устрою на 2018 рік (депутатський корпус незрозуміло що хоче приховати), то не забажали, щоб про це чули журналісти і залишилися наодинці.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАСТАВ ЧАС ГОДУВАТИ
Кінець лютого й початок березня виявився по-справжньому зимовим. Зима навідріз відмовлялася здавати свої позиції, лякаючи всіх хурделицею і сильними морозами. Настали скрутні часи для тварин, особливо диких. Найбільш ваажко при мінусових температурах виживати птахам, для яких обов’язковою умовою зимівлі є відкрита водойма. На допомогу пернатим прийшли члени районної організації УТМР.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПАН: ІВАН, ДИВАН, РЕСТОРАН
Розтовкмачте мені, тату, ато ніяк не второпаю: бідуємо, злидарюємо, ходимо з простягнутою рукою, випрошуємо у багатих країн милостиню, кредити, за рівнем життя хронічно пасемо задніх не лише в Європі, а Україну називають не жебрачкою, а «Пані Україна». Бо кланів, синку, в нас наплодилося, мабуть, більше ніж у панській Польщі. Не лише олігархів, мільйонерів, крутих бізнесменів, які купаються в розкошах. 

ПЛІДНИЙ РІК ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ
З кожним роком роль громадянського суспільства набуває все більшої ваги. Сьогодні громада має достатньо важелів впливу, аби не лише контролювати рішення чиновників, а й впливати на стратегічний розвиток держави. Саме з цією метою при органах влади створюються громадські ради. Уже рік, як при Хмельницькій облдержадміністрації працює Громадська рада. Приємно, що її очолює наш земляк, кам'янчанин Володимир Юр'єв.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СТАРТУВАВ СІМЕЙНИЙ КЛУБ
27 лютого в Довжоцькому ДНЗ відкрився сімейно-родинний клуб знатоків «Я і з мамою, і з татом знаємо всього багато». Його перше засідання було присвячене темі «Наші четвероногі друзі: знай, люби і бережи». Десять веселих, активних, розумних і допитливих дошкільнят старших груп демонстрували досвідченому журі свої знання про тварини нашої планети, їхні звички, місце проживання та спосіб життя. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІД СМІТТЯ ДО «ЗЕЛЕНИХ» ПРОЕКТІВ
Про перспективи зменшення споживання газу, проекти з використанням «чистих» джерел енергії, «теплі кредити» та переробку сміття на біогаз 23 лютого говорили в Хмельницькому. Обласний центр обрали майданчиком інформаційного марафону «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громадам», який організували Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», Державне агентство з енергоефективності та Український освітній центр реформ.

ГЕНДЕРНІ АСПЕКТИ
У Кам’янці-Подільському пройшов інтерактивний семінар для голів судів першої інстанції Хмельниччини «Гендерні аспекти діяльності голови суду».
«Суспільство виробляє жорсткі стандарти. Якщо людина не відповідає їм, то воно з нею розправляється», – зазначає тренер Тетяна Фулей, начальник відділу наукових досліджень проблем судочинства та його вдосконалення НШСУ, кандидат юридичних наук.

ВДОСКОНАЛЮВАЛАСЯ ТЕРОБОРОНА
Минулої п'ятниці на Навчальному полігоні військової частини проведено «Єдиний всеукраїнський стрілецький день» з організаційним ядром військовозобов’язаних підрозділів територіальної оборони південної частини Хмельницької області Кам'янець-Подільського ОМВК, Городоцького РВК, Віньковецького РВК, Дунаєвецького РВК, Новоушицького РВК, Чемеровецького РВК.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ОЦЕ ТАК ПОДАРУНОК!
28 лютого в Хмельницькому перебувала делегація з Литви, яка привезла свої ІТ-розробки в Україну. У презентації литовської електрон­ної системи охорони здоров'я взяли участь голова обласної ради Михайло Загородний, заступник голови ОДА Валерій Олійник та директор департаменту охорони здоров'я ОДА Яків Цуглевич. Представники влади сподіваються на всебічне сприяння у впровадженні електронної системи охорони здоров'я в регіоні. Литовці мають великий досвід у цьому напрямку, їхню систему охорони здоров'я вважають однією з кращих у Європейському Союзі.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ФЕСТИВАЛЬ «МИСТЕЦТВО РЕМЕСЕЛ»
22 лютого на базі Довжоцького НВК відбувся районний конкурс-фестиваль технічної творчості «Мистецтво ремесел». Конкурс проходив у трьох номінація: «Народна лялька», «Ужиткове приладдя», «Ярмарок народних промислів». Фестиваль розпочався ярмарком виробів, учасники захищали свої роботи у театралізованій формі. 

«ЖИВИ, КОБЗАРЕ, В ПАМ’ЯТІ ЛЮДСЬКІЙ!»
20 лютого Центр дитячої та юнацької творчості Гуменецької сільської ради провів І етап обласного фестивалю читців, присвяченого Шевченківським дням «Живи, Кобзаре, в пам’яті людській!»
У конкурсі взяли участь учні закладів середньої освіти та вихованці ЦДЮТ Гуменецької сільської ради. Конкурсна програма відбулася в 2-ох вікових категоріях.

КАМ’ЯНЕЦЬКІ ЮННАТИ КРАЩІ
У Києві завершився фінальний етап Всеукраїнського конкурсу учнівських навчально-дослідних земельних ділянок, який нещодавно проводив Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.

ТРИ ПЕРЕМОГИ МАНІВЦІВ
17-18 лютого в Хмельницькому проходив обласний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН.
Наше місто представляла команда у складі 30 юних науковців-манівців (31 наукова робота).

МАСЛЯНУ ПРОВОДЖАЛИ
Масляний тиждень, що символізує проводи зими і радісне очікування весни, служить підготовкою до останньої неділі – Прощеної. Масляну також називають Сирним тижнем, Млинницею, Колодієм, і припадає вона щороку на різні дати, в залежності від того, на який день випадає Великдень. Цього року Масляниця припала на 12-18 лютого.

СПОЧАТКУ ЛЮБ’ЯЗНОСТІ, А ПОТІМ ЧЕРГА
14 лютого пройшла 51 позачергова сесія міської ради, на порядок денний якої виносилося 10 питань, головне з яких – зміни та доповнення до міського бюджету. Воно викликало найбільше обговорень, навіть попри те, що розглядалося на всіх депутатських комісіях та фракціях.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПОГОВОРИЛИ ПРО ВАЖЛИВЕ
13 лютого відбулося розширене засідання комітету ветеранів війни, військової служби та правоохоронних органів. В обговоренні питань наради активну участь взяли заступник голови ради ветеранів правоохоронних органів Василь Жураківський та заступник директора департаменту гуманітарної політики міськради Петро Гаврилюк.
Відкрив засідання голова комітету, полковник у відставці Валерій Перевознюк.

МАЙБУТНЄ ВАРТО ПЛАНУВАТИ
Сучасний прогрес та новітні технології досить жваво проникли у повсякденний побут українців. На жаль, у питаннях планування сім’ї українці залишаються консервативними. Перерваний статевий акт (як засіб планування сім’ї) та аборт (як метод контролю над народжуваністю) – ось арсенал сучасної сім’ї.

ПОСТИТИ, ЩОБ НЕ НАШКОДИТИ
19 лютого, за сім тижнів до Великодня, починається Великий піст. Він складається з чотиридесятниці – сорока днів – і Страсної седмиці – тижня перед самою Пасхою, яка цьогоріч припадає на 8 квітня.
Піст – це відмова не тільки від певної їжі, але й від усіх шкідливих звичок та веселощів.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІД ТЕОРІЇ ДО ПРАКТИКИ. СЕМІНАРИ
Цікаво і різноманітно у міській дитячій художній школі 9 лютого пройшов навчально-методичний семінар «Естампна графіка у дитячій художній школі». 
У програмі семінару відбулося відкриття виставки уч­нівських естампів, май­с­тер-класи заслуженого художника України Бориса Негоди, викладачів школи Оксани Фльорчук та Ольги Поритко. 

ЗУСТРІЧ ЧЕРЕЗ 10 РОКІВ
У першу п’ятницю лютого вже традиційно в НВК №9 ім.А.М.Тро­яна відбувся День відкритих дверей для випускників школи. Завжди приємно бачити колишніх учнів школи та порадіти їхнім успіхам. Важливим є той факт, що зараз у школі працюють випускники колишніх років – Валентина Когунь, Ярослав Нетеча, Тетяна Грубій, Тетяна Хамелюк, Вікторія Марікуца, Наталія Пазинюк, Світлана Остапова, Олена Янюк, Олена Овчаренко, Ганна Пленсак, Аліна Пасімішина.

«ВЕЛИКЕ ВЕСІЛЛЯ» В КАМ’ЯНЦІ
14 лютого, в День Валентина, Кам’янець-Подільський перетворився на справжнє місто закоханих, кожна вулиця якого випромінювала любов і романтику, а особливо його серце – Старе місто. Тут, під пильним поглядом фотокамер, в присутності кам’янчан і гостей під відкритим небом відбулася велика церемонія одруження 20 пар.  

ВКРАДЕНА ЮНІСТЬ
15 лютого 2018 року виповнилося 29 років відтоді, як вивели з Афганістану радянські війська, але рани цієї війни кровоточать і досі. Не можуть матері забути загиблих та покалічених синів, а дружини та діти – своїх чоловіків і батьків. Ми маємо знати про страшні події афганської війни і вшановувати пам’ять наших співвітчизників, які несли службу в «гарячих» точках світу, рятуючи життя та майбутнє мільйонів людей. В історію вже канула безглузда афганська війна, яка забрала сотні тисяч безвинних чоловіків, юнаків, які ще не встигли пізнати життя, кохання, завести сім’ю, народити дітей. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

АЖІОТАЖ НА РІВНОМУ МІСЦІ
Перед приїздом першої леді країни, голови Благодійного фонду Петра Порошенка Марини Порошенко журналістам мали провести акредитацію і, о диво, газету «КЛЮЧ» вирішили не пропустити. Виявляється, наші журналісти неугодні декому з місцевих клерків, тому ті билися в істериці, аби головний редактор та його заступник не змогли потрапити на зустріч з приводу рядового приїзду благодійниці, яка опікується інклюзивною освітою. Зрозуміло, не дуже хотілося, щоб «КЛЮЧ» висвітлив той ажіотаж, що створився навколо цих відвідин.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЄВРЕЇ ПРОТИ ПЕТЛЮРИ
6 лютого пройшла 50-та сесія міської ради. На порядку денному було близько 200 питань. Від самого початку ніяк не могли втрясти порядок денний, якось дивно, але на це йде чимало часу.
Депутати затвердили звіти комунальних підприємств «Житловик», «Добробут», «Муніципальна поліція», а також погодили звіт про роботу постійної комісії міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності за 2017 рік.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ГОЛОВНЕ – НЕ НАРОБИТИ ПОМИЛОК
8 лютого пройшло чергове засідання виконкому. Цього разу було багато питань, аж 56, проте продуктивно попрацювали.
Розглянули питання про надання матеріальної допомоги дітям померлих осіб, відзначених званням «Почесний громадянин міста Кам’янця-Подільського», надання кам’янчанам матеріальної допомоги, а також вирішили клопотати про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» Н.Мартинович, яка народила і гарно виховала шестеро дітей.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗА РІК ВІДЗВІТУВАЛИ, ПРОГРАМИ ПРИЙНЯЛИ
2 лютого відбулося засідання 30-ої сесії Гуменецької сільської ради 7-го скликання, під час якого сільські обранці розглянули низку важливих питань.
У першу чергу, заслухали звіт сільського голови Інни Абдулкадирової про роботу Гуменецької сільської ради за 2017 рік.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НАШІ ПРАЛІСИ – В ЮНЕСКО
25 січня в м.Рахів відбулися заходи, присвячені включенню нових українських ділянок букових пралісів і старовікових лісів до складу об’єкта Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи». П’ять природно-заповідних установ отримали сертифікати про включення до їхнього складу ділянок букових пралісів ЮНЕСКО. 

ОРДЕН – ЗА РОЗВИТОК
Розвиток України як демократичної держави неможливий без дієздатного місцевого самоврядування, яке є найбільш наближеним до громадян інститутом влади. До свята Дня місцевого самоврядування було проведено загальнонаціональний проект «Місцеве самоврядування. Народні обранці».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВІТАЄМО З ПЕРЕМОГОЮ
Вітаємо з перемогою у ХІV Всеукраїнському конкурсі юних зоологів і тваринників. 
31 січня 2018р. в Національному еколого-натуралістичному центрі учнівської молоді (м. Київ) пройшов фінальний етап ХІV Всеукраїнського конкурсу юних зоологів і тваринників, в якому змагалося 76 конкурсантів з різних куточків України.

ІНФОРМУВАЛИ ПРО ХВОРОБУ, ЯКА НЕ Є ВИРОКОМ
До Всесвітнього Дня боротьби з раком у Кам’янці-Подільському відбулася низка заходів - флешмоби, лекції, виступи та акції з метою обізнаності городян щодо проблематики онкологічних захворювань. 30 січня по вул. Соборній студенти та викладачі Кам’янець-Подільського медичного училища разом із міськими лікарями-онкологами влаштували флешмоб, щоб у черговий раз наголосити – рак не є вироком, якщо проводити профілактичні заходи та вчасно звертатися до лікарів. 

У КАМ’ЯНЦІ ПРОЙШЛИ «ПЕТЛЮРІВСЬКІ ЧИТАННЯ»
27 січня в Кам’янці-Подільському відбулися перші за роки Незалежної України «Петлюрівські читання», що пройшли у готелі «Reikartz» за участі історика, політолога та письменника Сергія Коваленко (м. Київ) – автора численних історичних розвідок про епоху УНР. Сергій Станіславович – батько книг «Чорні Запорожці. Історія полку», «Похід Запорожців на Донбас та Крим. Рік 1918». А також – дослідник драматичних сторінок історії України початку ХХ ст.
Автор:  Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

ПЕРШИЙ МЛИНЕЦЬ ЖУЖМОМ
З 24 січня в тестовому режимі в Кам’янець-Подільській міській раді розпочала роботу електронна черга – запис через веб-ресурс на послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду закордон. 

КІР ВЖЕ ПРИЙШОВ І ДО НАС
19 січня МОЗ проінспектувало ситуацію в регіонах щодо захворюваності на кір. В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що через спалах кору в Україні з початку 2018 року вже захворіли майже 1 тисяча 300 осіб. За 2017 рік підтверджені 4782 випадки захворювання. Зафіксовано і летальні випадки, спричинені кором. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ОФІЦІЙНІ ГРОМАДИ
Знаковим став тиждень для мешканців Староушицької та Слобідсько-Кульчієвецької об’єднаних територіальних громад. Відтепер вони офіційно зареєстровані та мають свідоцтва про реєстрацію статутів.
Відповідні документи вручив головам Староушицької ОТГ Анатолію Тимчуку та Слобідсько-Кульчиєвецької ОТГ Руслану Нестерову начальник головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Віктор Худняк.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

АДМІНІСТРАЦІЇ НА ВИХІД?
Упродовж року на Хмельниччині ліквідують райдержадміністрації. Про це під час прес-конференції обласним колегам журналістам розповів директор Хмельницького підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЕЛИЧНА І ЄДИНА – СОБОРНА УКРАЇНА
З нагоди 99-ої річниці проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки 22 січня на Кам’янеччині пройшли святкові урочистості. У місті на вулиці Соборній молодь з жовто-блакитними кульками провела інформаційно-просвітницьку акцію. Участь у ній взяли студенти К-ПНУ, медичного училища, коледжів будівництва, архітектури та дизайну; культури і мистецтва, податкового та індустріального. Роздаючи інформаційні буклети, студенти розповідали перехожим історію свята, проводили опитування.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛЮДИ, ЯКИМИ ПИШАЄТЬСЯ НАШЕ МІСТО
У минулому залишився 2017 рік. Хто і як його прожив? Сьогодні хочеться, щоб ми згадали добрим словом людей, які на це заслуговують. Свого часу своєю невтомною працею, сумлінним відношенням до виконання професійних обов’язків, глибокою порядністю вони здобули глибоку повагу в жителів нашого міста та всього Подільського краю. З виходом на заслужений відпочинок вони продовжили свою працю на благо людей. 

ПОДАРУЙ ВІЙСЬКОВОМУ КНИГУ

Потреби наших хлопців на фронті не вичерпуються лише матеріальним забезпеченням, хоча це дуже й дуже важливо. Духовний стан бійця часто буває не менш значущим для перемоги. Саме тому в Кам’янець-Подільській центральній районній бібліотеці продовжує діяти благодійна акція «Подаруй військовому книгу».

ВЕРТЕП ЖИТИМЕ ВІЧНО
17 січня в Довжоцькому ДНЗ «Веселка» пройшло засідання круглого столу, головною темою якого став вертеп. Театр, що виник наприкінці 17-го на початоку 18-го століття, й досі не втрачає своєї актуальності. Попри шалений ритм часу та появу нових традицій, українці відстоюють давні звичаї та обряди, передаючи їх з покоління в покоління.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

РІЗДВЯНІ ВІНШУВАННЯ ВІД МАЛЕНЬКИХ СВІТЛЯЧАТ!

За народною традицією у різдвяні свята  люди ходили одне до одного в гості, колядували, щедрували та  звеселяли  серця щирими побажаннями.

Слідуючи народним традиціям, 18 січня діти, працівники та батьки закладу дошкільної освіти №17 «Світлячок» (завідувач Наталія Лозінська) відвідали своїх друзів та благодійників.

НІ – НАСИЛЛЮ!
11 січня вступив у дію закон №2227-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству», за яким вводиться кримінальна відповідальність за домашнє насильство.
У законі зазначається, що домашнє насильство – це навмисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство по відношенню до члена родини або колишнього чоловіка (дружини) або когось іншого, з ким винний перебував у близьких стосунках.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НАГОРОДИЛИ КОНОНОВА
15 січня під час урочистого шикування особового складу з нагоди початку в Збройних силах України нового навчального року начальник Центру розмінування полковник Володимир Родіков за значний особистий внесок в організацію та надання всебічної допомоги особовому складу військових частин і підрозділів Збройних сил України та активну громадську позицію вручив місцевому приватному підприємцю Миколі Кононову відзнаку Міністерства оборони України «За сприяння Збройним силам України». 

РЕКОРДНА ЗА ШВИДКІСТЮ
18 січня відбулося засідання 24 (позачергової) сесії районної ради 7-го скликання, на порядок денний якого виносилося єдине питання – про внесення змін до районного бюджету на 2018 рік.
Начальник управління фінансів РДА Олександр Федик пояснив, що внесення змін до районного бюджету зумовлене появою новостворених об’єднаних територіальних громад.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВОДОХРЕЩА: ЗАНУРЮВАТИСЯ ЧИ НІ?
Щорічно, 19 січня православні християни святкують Водохреща. Це останнє свято з циклу новорічно-різдвяних віншувань. Традиційно цього дня люди занурюються в ополонку. З кожним роком прихильників такого обряду стає все більше. Хтось це робить багато років за стійким переконанням, хтось моржує, і занурення в ополонку на Водохреща не є якимось особливим ритуалом, а для когось це дійство перетворюється на данину моді.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЯСІНСКИЙ ПРО ВИСОЦЬКОГО
25 січня виповнилося б 80 років видатному поету, композитору, співаку, актору, символу епохи 70-их Володимиру Висоцькому. З ним пересікався в роботі, товаришував наш кам’янчанин, кінорежисер Одеської кіностудії Петро Ясінський, відомий кінострічками «Я сын трудового народа», «Колесо истории», «Дежа вю». Ось що він пише про Висоцького.

У ЖВАНЦІ РЯТУВАЛИ ЛЕБЕДІВ
Щороку, з настанням сильніших морозів, увагу місцевого населення привертають лебеді-шипуни, які залишаються зимувати на багатьох наших водоймах. Люди турбуються про птахів і бажають їм допомогти. Проте важливо розуміти, що найважливіше при цьому – не завдати їм більшої шкоди. 
Цього тижня працівники НПП «Подільські Товтри» рятували лебедів на річці Дністер у с.Жванець.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ДУБОК» ТА П’ЯТА КРАЩІ
Щороку в рамках Всеукраїнської трудової акції школярів та учнівської молоді «Юннатівський зеленбуд» проходить низка заходів, значну кількість посадкового матеріалу для яких юним природолюбам надають місцеві лісівники. Цього року такі заходи від Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України проходили під девізом «Садово-паркове мистецтво продовжують юні». 

НА ВІСТРІ ПИСЬМЕННИЦЬКОГО КРИЛА
Багата й щедра Кам’янеччина своїми мистецькими, літературними талантами. Мар’ян Іванович Красуцький широко відомий українській громадськості, передусім Поділлю, як видатний журналіст і письменник. Він – людина активної життєвої позиції, відомий громадський діяч. Письменник зробив чимало для популяризації імен літераторів краєзнавців, зокрема Василя Булаєнка, Григорія Костюка і Микити Годованця. 2018 рік ювілейний для письменника та журналіста Мар’яна Красуцького.

ПРОБНЕ ЗНО
9 січня в Україні розпочалася реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання, яке триватиме до 31 січня 2018 року.
Участь у пробному ЗНО є однією зі складових підготовки до основного тестування. Зареєструватись можна на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

ЗУСТРІЧАЄМО СТАРИЙ НОВИЙ РІК
Наближається Старий Новий рік. В Україні традиція його святкування пов’язана не лише зі зміною літочислення, а і з церковними святами. 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – день Василя. Традиція святкувати Старий Новий рік в Україні йде від розбіжності Юліанського календаря (або інакше календаря «старого стилю») і Григоріанського календаря – того, за яким зараз живе практично весь світ. Розбіжність календарів становить 13 днів. Таким чином Старий Новий рік 2018 святкують у ніч з 13 на 14 січня.

ЗИМОВИЙ САД У ВАШОМУ ДОМІ
Сучасні квартири зазвичай не призначені для класичного зимового саду. Але як же хочеться взимку бути ближче до зеленої природи! Свіжі квіти, овочі або просто трохи зелені мають дивну здатність впливати на самопочуття і настрій людей. У квартирі чи будинку зимовий сад – це штучно створений куточок природи, свого роду пейзаж в інтер’єрі, що займає частину житлової зони.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГРОМАДА КОЛЯДУЄ
7 січня в Україні православний народ відзначає Різдво Христове, яке неможливо уявити без колядок, мелодії яких приносять святковий настрій. У колядках прославляється Син Божий, який народився у Вифлеємі і якому судилося звільнити людство від гріхів своїм жертовним шляхом. І досі людство пам’ятає про цю дивовижну подію, про яку сповістила зірка. Це саме за нею йшли троє волхвів, прагнучи принести дари Божому дитяті, якому не знайшлося місця у людських хатах, але в убогих яслах, серед невинних ягняток.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Б’ЄМО РЕКОРДИ ПО ГЕС
Минулий рік за­пам’я­тався українцям ухваленням парламентом низки гучних реформ (пенсійної, судової та медичної), запровадженням безвізового режиму з Європейським Союзом і блокуванням російських соціальних мереж. Це події, які були помітними й активно обговорювалися в суспільстві та ЗМІ. Інтернет-портал «Слово і Діло» з’ясовував, які ще успіхи мала Україна протягом 2017 року й кожна область зокрема.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗА ЩЕПЛЕННЯМИ – ЧЕРГА
Вчора в міській дитячій поліклініці яблуку не було де впасти. Батьки з дітьми різного віку прийшли на щеплення, більшість з яких проти кору. 
– Чомусь свідомість батьків спрацьовує тоді, коли небезпека зовсім поруч?! – дивується головний лікар дитячої поліклініки Тетяна Очеретенко. – У містах Одеса і Київ наразі спалахи захворювання на кір. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ДВІ ІНАВГУРАЦІЇ ЗА ТИЖДЕНЬ
Перший тиждень нового року для новостворених Староушицької та Жванецької об’єднаних територіальних громад розпочався з сесійних засідань. Стартували жванецькі: 2 січня тут пройшла перша сесії Жванецької сільської ради ОТГ 8-го скликання. Пленарне засідання провели в місцевому ресторані, напевне, найкращому місці центральної садиби.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

НОВОРІЧНА ФЕЄРІЯ

Новий рік – період чудес, свято радості, щастя та очікування чогось нового і неймовірного. Особливо яскравою подією цього періоду є новорічне дійство в Смотрицькому сільському клубі. З нагоди Новорічних і Різдвяних свят 28 грудня тут відбулося святкове новорічне дійство «Новорічний феєрверк мелодій!». Привітати присутніх з прийдешнім Новим роком та Різдвом Христовим завітав голова Колибаївської сільської ради об’єднаної територіальної громади Михайло Желізник. 

ОЙ РАДУЙСЯ ЗЕМЛЕ! КОЛЯДА ІДЕ!
Різдво. З давніх-давен люди зустрічають це свято схвильовано й урочисто. З колядками і щедрівками, що супроводжують це свято, в наші домівки входить Добра Новина про Рождення Божого Сина, аби відволікти нас від щоденних клопотів і проблем, аби пролити світло незглибимої Тайни на наші душі. Різдвяні бажання і зичення, викристалізовані в чудові поетичні обряди і звичаї щедрування, колядування і засівання – це один із яскравих виявів одвічного потягу людини праці до статків, добра, краси, щастя. 

ПІДСУМКИ 2017 РОКУ
Впустивши в дім 2018 рік, ми розпрощалися з 2017-им. Він, безперечно, залишив для нас чимало спогадів.
Найбільш якраві ми підсумували для вас у новорічній добірці «КлюЧа».
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЩЕ ДВІ – З ОЧІЛЬНИКАМИ
24 грудня пройшли перші місцеві вибори в Староушицькій та Жванецькій об’єднаній громадах. Із вагомим відривом від конкурентів перемогу здобули провладні кандидати Анатолій Тимчук та Тетяна Криворучко, які очолять відповідно Староушицьку і Жванецьку ОТГ. Також виборці визначилися із депутатським корпусом, який складатиметься з 22 народних обранців у кожній громаді. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ГОСПІТАЛЬНУ РАДУ ОЧОЛИВ ШЕВЧУК
27 грудня відбулося перше засідання госпітальної ради Кам’янець-Подільського госпітального округу за участю представників медичних закладів області та безпосереднього куратора – директора департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Якова Цуглевича. Яків Миколайович нагадав учасникам зібрання основну підставу створення госпітального округу – це реформування медицини в країні та власне Постанова Кабінету Міністрів України, згідно з якою такі округи повинні функціонувати.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИ ПОТРЕБІ ДОДАДУТЬ
22 грудня пройшла позачергова 48-ма сесія міської ради. На порядок денний було винесено десять питань, які переважно стосувалася бюджету міста.
До початку пленарного засідання концертною програмою привітали присутніх із прийдешніми новорічно-різдвяними святами вихованці школи-інтернат Хмельницької обласної ради. За гарні привітання міський голова Михайло Сімашкевич та секретар міської ради Дмитро Васильянов вручили їм солодкі подарунки.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НАЙШВИДШИЙ ВИКОНКОМ
28 грудня пройшло останнє цього року засідання виконавчого комітету міської ради. Перед тим, як перейти до розгляду питань порядку денного, члени виконкому приймали святкові вітання від учасників театру української пісні «Петридава» міського Будинку культури та членів міськрайонного товариства інвалідів на чолі з Тамарою Сосновською.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

МОЛОДИЙ ПОГЛЯД НА СВІТ
Що хвилює молодих інноваторів в Україні? Розвиток культури, майбутнє української економіки та екологічний стан планети. Про свої ідеї вони написали в листах Президенту, Ілону Маску, голові ЮНЕСКО та іншим впливовим людям.
До спецпроекту долучилася і кам’янчанка Анна Нанега, яка написала листа актору й режисеру Ахтему Сеітаблаєву.

ОСКАР – 2017
21 грудня в Центрі дитячої та юнацької творчості пройшла ІІ церемонія нагородження міського конкурсу мобільного кіно «Оскар». Конкурс тримає на прицілі юні таланти, руки і голови яких не бояться експериментувати зі влучними кадрами на мобільному телефоні, відчувають себе справжніми творцями, художниками, режисерами. 

НОВОРІЧНА КРАСУНЯ
Минулого тижня відбувся конкурс на краще оформлення новорічної ялинки «Новорічна красуня», засновником якого є адміністрація готелю «Рейкарц».
На літньому майданчику готелю учні 17 загальноосвітніх та 2 позашкільних навчальних закладів прикрашали ялинки. Фантазії і творчості учасників конкурсу не було меж – це казкові, традиційні, модні, патріотичні ялинки, ялинки – символ року.

ГРАМОТИ ПІД ЯЛИНКУ
За декілька днів до Нового року Грамоти Кабінету Міністрів та Верховної Ради України отримали кам’янчани. Вручив їх народний депутат Володимир Мельниченко.
Під час виїзної наради підведення підсумків роботи за 2017 рік Хмельницької дирекції ПАТ «Укрпошта» Почесну грамоту Кабміну отримала листоноша відділення поштового зв’язку №2 Марія Іванівна Голомазюк та начальник відділення поштового зв’язку Нігина Наталя Миколаївна Склепюк. 

«ЗА СПРИЯННЯ ТА ПІДТРИМКИ»
До редакції газети «КЛЮЧ» надійшов лист від Довжоцького сільського голови Руслана Рябого.
Тема, яку піднімає Руслан Петрович, досить актуальна на сьогодні. У чомусь, можливо, вона суперечлива. Та позаяк варта публікації.

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ – ВИТРАТИ ЧИ ІНВЕСТИЦІЇ?!
13 грудня Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини. У рамках заходу експерти назвали перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України і Центром громадського здоров’я МОЗ України.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

«ТАЖ НАЖИМАЙТЕ КНОПКИ!»
18 грудня пройшла 22 (позачергова) сесія районної ради 7-го скликання, під час якої депутати встигнули розглянути майже три десятка питань, окремі з яких були технічні, а деякі – «з бородою».
Злагоджена робота народних обранців і переголосування по деяких питаннях як ніколи наштовхували на думку, що політичні амбіції, декларовані певними партіями на початку каденції, давно згасли чи були «обміняні» на спокусливі посади.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

У ПЛАНАХ – ПЕРЕМОГТИ
Як Кам’янець-Подільський долучиться до національного конкурсу «Молодіжна столиця України» від Міністерства молоді та спорту, можна було почути 21 грудня в сесійній залі міської ради.
За участю представників молодіжних організацій міста, громадських активістів, представників Молодіжної ради в режимі skype-зв’язку відбулася офіційна презентація проекту.

У НОВОМУ РОЦІ НОВІ ТАРИФИ
З 1 січня 2018 року «Укр­пошта» змінює тарифи. Сьогодні серед найголовніших завдань «Укрпошти» є задоволення споживачів високоякісними послугами та забезпечення найвищих стандартів обслуговування, звертається особлива увага на потреби клієнтів, їх пропозиції та побажання. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ФАБРИКА НОВОРІЧНИХ ПРИКРАС ТА ПОДАРУНКІВ
Зима – пора натхнення, читання та творчості, а грудень – сезон незабутніх новорічних розваг.
20 грудня до бібліотеки-філії №2 завітали наймолодші користувачі на майстер-клас «Фабрика новорічних прикрас та подарунків».

ЗБОРИ ВЕТЕРАНІВ
14 грудня відбулися звітно-виборчі збори первинної ветеранської організації Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища ім.Харченка. Перед початком роботи учасники зборів вшанували світлу пам’ять ветеранів К-ПВВІКУ, які відійшли у вічність.
Зі звітною доповіддю виступив голова первинної ветеранської організації, ветеран училища, підполковник Олександр Маслов.

ВРАЗИЛИ «СПІВ АНГЕЛІВ» І «ВОРОЖИЛА»
Що й казати, талановитих дітей у нашому Кам’янець-Подільському районному Будинку школяра багато. Майже кожного тижня маємо перемоги в різних конкурсах обласного та Всеукраїнського рівня. Наші діти надзвичайно творчі особистості і велика подяка керівникам, які розвивають кожен талант, знаходять у кожному вихованцеві ту неймовірну іскорку, та запалюють все нові й нові яскраві зірочки.

КАЗКА ДЛЯ МАЛЕЧІ
У День святого Миколая всі дорослі намагаються стати його помічниками, подарувавши свято дитині. У цей день у нашому місті панує атмосфера дива та казки. 
За традицією члени виконкому міськради на чолі з міським головою Михайлом Сімашкевичем організували свято для дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах. 

АГРАРІЇВ ПІД НІЖ?!
Як і минулоріч, кінець року для аграріїв країни не надто втішний – вони знову змушені вдаватися до акцій протесту, аби їх почули. Люди, котрі годують країну, стали заручниками власної держави, яка щороку обкладає агровиробників все більшим податковим навантаженням. Не став винятком і 2017-ий.  
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПІДСУМУВАЛИ 2017 РІК
Рік педантичного, часом самовпевненого та прагматичного Півня добігає до свого логічного завершення. Менше, ніж за 10 днів до нас постукає Новий рік. І він, сподіваємося, в першу чергу, принесе в наші домівки мир, а ще – стабільність і впевненість у завтрашньому дні.
Традиції незмінні, й щороку ми підводимо своєрідні підсумки, згадуємо, чого нам вдалося досягти, а в чому зазнали невдачі. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ВЗЯЛИСЯ ЗА САНТЕХНІКІВ
Нині в Україні та, зокрема, в Кам’янці-Подільському є проблема із робітничими професіями, адже вони не є престижними. Не престижні через малу заробітну плату, тому ті, хто вміє працювати руками, повиїжджали за кордон – Польща, Чехія, Португалія...
Тут залишилися ті, хто не може покинути через якісь причини домівки, або люди вже старшого віку, які там не в запиті.

ВІТАЛІЯ СЕРЕД СОТНІ
У 2017 році «Українське радіо» отримало 28 тисяч 999 радіодиктантів. Із них майже 17,5 тисяч – звичайною поштою, а 11,5 тисяч – електронною. 124 особи стали переможцями.
Про це повідомила в ефірі «Українське радіо» координаторка акції, ведуча спецпроекту «XVII Радіодиктант національної єдності» Аліна Акуленко. За її словами, радіодиктант писали по всій Україні та в інших країнах родинами, колективами, наодинці.

«ЛІДЕР ШКОЛИ – ЛІДЕР У ВСЬОМУ»

Серед безлічі дитячих занять у навчальному закладі важливе місце займає учнівське самоврядування, яке, забезпечуючи участь усіх школярів в управлінні справами колективу свого класу та школи, стає моделлю елементів дорослого життя, формою усвідомлення подальшої активної життєвої позиції.

УЧИТЕЛЬ РОКУ-2018
Завершився міський тур Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018», який проходив 6-8 грудня. У конкурсі взяли участь 19 учителів закладів загальної середньої освіти міста. 
Урочисте нагородження переможців відбулося 11 грудня. На церемонії були присутні Дмитро Васильянов, секретар міської ради, Василь Кобильник, голова постійно діючої комісії з питань освіти, культури молоді та спорту, які виступили з привітальним словом
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПОДАРУВАЛИ СОЛОДОЩІ, ВОДОНАГРІВАЧІ ТА ВІКНА
13 грудня міський голова Михайло Сімашкевич разом із народним депутатом Володимиром Мельниченком та начальником управління освіти і науки Світланою Старченко побували в ЗОШ №2 та НВК №9 із подарунками. У навчальні заклади вони передали необхідні водонагрівачі та вручили солодощі дітям із категорії соціально-незахищених верств населення. 

НАРДЕП ОТРИМАВ ЗА ЗАСЛУГИ
За вагомий особистий внесок у справу розбудови й розвитку Збройних сил України, зміцнення співробітництва у військовій сфері життєдіяльності Збройних сил України, всебічну підтримку підрозділів Збройних сил України, зокрема військовослужбовців Центру розмінування, які беруть участь в антитерористичній операції в східних областях України, начальник Центру розмінування, полковник Володимир Родіков вручив відзнаку начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил України «За заслуги перед Збройними силами України» народному депутату України Володимиру Мельниченку.

ЗАХИСТ АГРАРНОГО БІЗНЕСУ З «RUDYK&PARTNERS»
Багато працювати й мати достойну репутацію – ось головні принципи роботи юридичної компанії «RUDYK&PARTNERS», засновниками якої є сім’я Рудиків. Трохи більше місяця тому компанія-початківець з’явилася на теренах Кам’янеччини. Та новачками у юриспруденції засновників назвати важко: за їхніми плечима чималий досвід роботи, а ще – вдячні відгуки клієнтів, більшість з яких агровиробники. Звідки з’явилася ідея створити юридичну компанію та чому саме аграрний напрямок – про це напередодні професійного свята Дня адвокатури «КЛЮЧ» поспілкувався з адвокатами Вадимом та Наталією Рудик.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЗАХИСТ ПРАВ – ВЕЛІННЯ ЧАСУ
У рамках Всеукраїнського тижня права в Центральній міській бібліотеці імені Костя Солухи для студентів коледжу будівництва, архітектури і дизайну організовано годину спілкування «Вчимося захищати свої права». Метою заходу була популяризація правової граматики, сприяння підвищенню рівня правоосвітньої культури молоді, розширення знань про права та відповідальність, виховання почуття гідності та поваги до прав та свобод людини. 

НАС, КАМ’ЯНЧАН, ОБІКРАЛИ!
12 грудня відбулася 47 позачергова сесія міської ради, на початку якої представник від ради підприємців при Кабміні вручив міському голові Михайлу Сімашкевичу почесну грамоту за розвиток малого підприємництва. Одне з основних питань, яке розглянули депутати – внесення змін до бюджету у зв’язку із завершенням року та необхідністю перерозподілу коштів. 
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ПРИЗОВІ МІСЦЯ В I ЕТАПІ
12 грудня на базі Довжоцького НВК пройшов I етап конкурсу Малої академії наук. Гуменецьку громаду представили 10 учасників, які показали високий рівень та здобули 8 призових місць.

СКАНДАЛЬНА «РЕКРЕАЦІЯ»
Більше сотні об’єктів природо-заповідного фонду, майже два десятки археологічних пам’яток, понад три сотні історико-архітектурних об’єктів, тисячі видів флори і фауни з 1996 року знаходяться під юрисдикцією національного природного парку «Подільські Товтри». Сьогодні парк, який охоплює територію Кам’янець-Подільського, Чемеровецького та Сатанівського району, і сам потребує захисту.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ЛІТЕРАТУРНА КАВ'ЯРНЯ. ЛИСТ ДО МИКОЛАЯ
Чим ближче до Нового року, тим більше хочеться казкового настрою і віри в справжні дива. Що й казати, зима по-своєму особлива. І в цьому вкотре переконуєшя, читаючи оповідання й есе, що надійшли до нашої редакційної пошти у рубрику «Літературна кав’ярня» від авторки Тетяни Безушко-Граб.

БУДЕ СВІТЛО, БУДЕ СТИЛІЗОВАНО
14 грудня пройшло чергове засідання виконкому, на якому розглянули понад 80 питань. Його члени погодили питання відшкодування витрат КП «Спецкомунтранс» на поховання одинокої людини. Розглянули і погодили програму «Капітальний ремонт мережі вуличного освітлення центральної частини міста з заміною світильників на LED у 2018-2021 рр.».
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЗМОЖУТЬ ПРАКТИКУВАТИСЯ В НІМЕЧЧИНІ
Співпраця навчальних закладів Кам’янця з іноземними колегами триває. У Подільському державному аграрно-технічному університеті з робочим візитом нещодавно перебувала делегація з Німеччини, яку очолила керівник відділу міжнародних програм підвищення кваліфікації Німецького Селянського Союзу Антьє Баух.

БЮДЖЕТНА ДЕСЯТКА
7 грудня депутати Верховної Ради прийняли Держбюджет. Відтак до 25 грудня має завершитися процес формування проектів місцевих бюджетів. «КЛЮЧ» проаналізував, на які зміни варто очікувати об’єднаним громадам у 2018 році.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

КРАЩИЙ ВИСТУП У СЕКЦІЇ
«Перспективи розвитку сучасної науки: погляд юних науковців Хмельниччини». Під такою назвою 30 листопада на базі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії проходила V обласна учнівська науково-практична конференція учнів-МАНівців.

99-ТА БИТВА
5 грудня відбулася 99-та Битва стартапів – конкурс бізнес-проектів у різних галузях економіки на базі інвестиційної платформи Startup.Network. Із 14 представлених перед експертами проектів визначено п’ять найкращих. Однак на фінал битви до Києва поїде лише один.

СИЛА СОЦМЕРЕЖІ
Наприкінці листопада Світлана Бугаєць (Свєтлічкіна) через соціальну мережу «Facebook» організувала збір допомоги для дітей Кам’янеччини.

ЗАРУЧНИКИ ВЛАСНОЇ ДЕРЖАВИ
26 квітня 1986 року в 01:23 мирний атом 4-го реактора Чорнобильської АЕС став причиною чи не найбільшої катастрофи не лише в Україні, але й у всьому світі. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. 240 тисяч осіб брали участь у гасінні пожежі на ЧАЕС. Всі вони отримали високі дози радіації. Одразу після аварії майже 8,5 мільйонів людей були опромінені, близько 155 тис. кв. км. територій – забруднено, з них 52 тис. кв.км. – сільськогосподарські землі. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще три тижні, допоки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.  

«ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ПРИРОДИ» В КАМ'ЯНЦІ
Черговий тренінг з тематики «Організація екскурсійної діяльності за методикою «Інтерпретація природи» з 25 до 29 листопада пройшов у національному природному парку «Подільські Товтри».

«ДОСТУПНЕ ЖИТЛО» ЗНОВУ ДОСТУПНЕ
Кам’янчани, які потребують покращення житлових умов, можуть стати учасником програми «Доступне житло» та отримати пільговий кредит. Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву відновлює програму «Доступне житло» та починає прийом заяв громадян. Програма, яка фактично не працювала 2 роки через відсутність фінансування, передбачає відшкодування третини вартості житла особам, які потребують покращення житлових умов, а також 50% ціни учасникам АТО та внутрішнім переселенцям.

ПОВЕРНУЛИСЯ З ПЕРЕМОГОЮ
Учні Камянець-Подільської міської дитячої школи мистецтв вчергове здобули низку перемог на Всеукраїнських і Міжнародних конкурсах та фестивалях. 2 грудня зразковий ансамбль «Усмішка» (керівник Олена Гнатюк) та хореографічний колектив «Сузір’я» (керівник Світлана Мушко) гідно представили наше місто та школу на XIV Міжнародному дитячому фестивалі «Світ талантів-2017», що проходив у Києві за підтримки Міністерства культури України та Українського державного центру позашкільної освіти, де наші колективи здобули другі премії. 

МАЛЕЧУ ЗУСТРІНЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ І ДІД МОРОЗ
Уже цієї суботи, 9 грудня, в Кам'ян­ці-Подільсь­кому на базі готелю «Reikartz» відбудеться відкриття новорічної резиденції Святого Миколая.
П'ятий рік поспіль цей соціальний некомерційний проект організовує готель «Reikartz» за підтримки міської ради. Головна його місія – подарувати дітям казку та віру в чудо.

НЕ БІЛЬШЕ 50, І НЕ ЛИШЕ
Низка нововведень очікує на водіїв з 2018 року.
У першу чергу, це стосується посвідчення водія. Відтепер перше посвідчення видаватиметься у сервісних центрах МВС терміном на два роки з правом обміну на постійне у разі, якщо протягом цього часу не було трьох і більше адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. 
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

Є СИЛА, НАТХНЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТ
Реформа децентралізації, в яку мало хто вірив на початку, сьогодні не стихає, навпаки, набирає все більших обертів. Вона стала свіжим ковтком повітря для багатьох населених пунктів України, спраглих до розвитку. Не сидіти на місці, рухатися тільки вперед – такий девіз обрала одна з найбільших і найбагатших об’єднаних громад на Кам’янеччині – Гуменецька. Її очільниця Інна Абдулкадирова переконана, що успіх приходить до тих, хто в нього вірить, наполегливо працює, стратегічно мислить, має команду однодумців і ніколи не здається.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

160 РОКІВ КАМ’ЯНЕЦЬКОМУ ОРГАНУ
Не тільки кам’янчани, а й гості нашого міста мають можливість насолодитися звуками органу Кафедрального костелу апостолів Петра і Павла. Цього року виповнюється 160 років з часу встановлення одного з найстаріших в Україні органів кафедрального костелу. Цей інструмент досить відомий у колах музикантів-органістів не тільки нашої країни, а й країн Європи й, навіть, Далекого Сходу. У різні часу до Кам’янця-Подільського приїжджали органісти з Польщі, Прибалтики, Швеці, Швейцарії та Японії. Але повернімося до витоків.

ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, який об’єднав дві знакові події у новітній історії країни – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію Гідності 2013 року. Революція Гідності кардинально змінила напрямок розвитку держави та суспільства, згуртувала свідомих, зрілих громадян – справжніх патріотів Батьківщини, для яких Майдан став випробуванням на цінність особистості людини, виміром гідності за свій народ.

СЛАВИМО ХЛІБ ЗОЛОТИЙ І ЛЮДЕЙ ПРАЦЬОВИТИХ
Щорічно в третю неділю листопада відзначають День працівників сільського господарства України. Це свято, присвячене всім аграріям країни, було засноване в 1993 році. Шанобливе ставлення до аграріїв завжди було в Україні. 17 листопада в РКЦіМ «Розмай» ві