Перейти на мобільну версію сайту


29.11.2019

90/10 ЯК ДЕРЖАВА ДОПОМАГАЄ ОБ’ЄДНАНИМ ГРОМАДАМ?

Проєкти-1Школи, дитсадки, заклади охорони здоров’я, сільські клуби і пожежні депо, водопостачання та водовідведення – це лише частина проєктів, що реалізуються в Україні за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

З 2012 року, відколи існує бюджетна програма ДФРР, світ побачило безліч проектів. Але, перш ніж отримати державні кошти, потрібно дотриматися низки умов і пройти відбір. Так, для інвестиційних програм і проектів, які передбачають будівництво, обов’язковою умовою є наявність затвердженої в установленому законодавством порядку проєктної документації. Також проект повинен мати календарний план реалізації, який становить від одного до трьох років. Обов’язковим має бути співфінансування з місцевих бюджетів на рівні 10%, тобто держава виділяє на проєкт лише 90% необхідної суми. Крім того, суб’єкти, які залучають кошти Державного фонду регіонального розвитку, повинні бути спроможними, тобто власними силами забезпечувати подальше фінансування або утримання об’єкта за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відтак, перш ніж подати будь-який проєкт на розгляд профільного Міністерства, варто врахувати низку перерахованих вище факторів. А ще – необхідне стратегічне планування. Та якраз над цим пунктом мало хто замислюється, подаючи на розгляд проєкти до ДФРР.

НА 170 МІЛЬЙОНІВ
Із 2015 року до ДФРР подають проєкти органи місцевого самоврядування Кам’янець-Подільського району. За даними фонду всього на розгляд було подано 29 проєктів, загальна сума фінансувань склала трохи більше 170 млн грн. Проєкти в основному стосувалися житлово-комунального господарства, закладів освіти та охорони здоров’я.

Лише цього року об’єднані територіальні громади Кам’янеччини подали на розгляд Державного фонду регіонального розвитку 9 проєктів, 7 з яких пройшли конкурсний відбір регіональної комісії.

ПроєктиЗауваження і відповідно відмову отримали два проєкти. Перший був поданий Кам’янець-Подільською РДА, яка за державні кошти мала намір зробити капітальний ремонт паталогоанатомічного відділення Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні. З ДФРР заявник просив 3681.9441 грн, з місцевого бюджету мали би профінансувати 409.1049 грн. Загалом вартість капітального ремонту моргу мала би скласти трохи більше 4 млн грн. Але не склалося, можливо він отримає шанс на фінансування після відповідних змін.

На доопрацювання відправили і проєкт Китайгородської ОТГ, який передбачав придбання модульної сушильної установки для висушування фруктів та овочів на твердому паливі для комунального підприємства «Китайгородське». Сільська рада оцінила цей об’єкт у півтора мільйони гривень. За ці кошти мали би придбати напівавтоматизовану модульну конвективну повітряну сушильну установку (міні-цех) камерного типу періодичної дії на твердому паливі, яка розрахована на безперебійну експлуатацію протягом всього сезону переробки сільськогосподарської продукції. У сільській раді ідею такого проєкту пояснили так: «Виробництво сухофруктів – рентабельне, при правильній організації самоокупиться через 3 роки. Процес сушіння триває 12 годин, переробляє 2000-2500 кг/загрузки в зміну, тобто наявна економія часу, спрощення процесів висушування. Враховуючи особливості регіону, закупівля сировини буде здійснюватися у населення, дрібних фермерів, оптових скупщиків. Товар буде зберігатися та реалізовуватиметься в найвигідніший зимовий сезон. Будуть надаватися послуги населенню». Напевне, в громаді вже зроблені всі об’єкти інфраструктури, що залишилося тільки придбати сушку.

Та якщо в Китайгородській ОТГ подали на розгляд ДФРР хоч якийсь проєкт, то у сусідніх Староушицькій та Слобідсько-Кульчієвецькій громадах навіть пальцем не поворухнули, аби спробувати залучити додаткові кошти для розвитку громади.

Проєкти-2СІМКА ЩАСЛИВЧИКІВ
1. Найдорожчим проєктом, який у 2019 році був би профінансований у Кам’янець-Подільському районі з Державного фонду регіонального розвитку, став Будинок культури в с.Жванець. Його загальна вартість склала 20,5 млн грн, при цьому 4 млн 182 тис. грн мала би профінансувалти сільська рада. Як пояснювали в анотації до проєкту його замовники, у громаді приміщення для апарату сільської ради має незадовільні умови для роботи апарату та прийому громадян. Приміщення, на жаль, знаходиться в аварійному стані, а його розміри не дозволять повноцінно розмістити всіх співробітників. Поруч знаходиться велика і простора будівля Будинку культури (загальна площа 1372 кв.м), який заснований у 1988 році. Тривалий час у Будинку культури не проводилися належні заходи з його утримання, що призвело до непридатності використання приміщень. Вирішити ці проблеми можливо шляхом реконструкції Будинку культури села Жванець, розмір якого дозволяє виділити частину приміщень для апарату сільської ради, ізолювавши їх від основної частини Будинку культури, не зменшуючи при цьому площу приміщень для надання культурних, освітніх та інших послуг. Реконструкція Будинку культури дозволить створити умови для повноцінного функціонування апарату сільської ради та Будинку культури, покращить умови праці працівників апарату та працівників будинку культури, дозволить доукомплектувати штат необхідними спеціалістами, чим буде створено додатково 11 робочих місць. Проєкт спрямований на усіх жителів об’єднаної громади, оскільки буде адміністративним та культурним центром громади, адже село Жванець є центральною садибою ОТГ. Загальна кількість населення складає 5712 людей.

ДФРР проєкт сподобався, конкурсна комісія його розглянула. На сайті електронних закупівель навіть з’явилися відповідні повідомлення, але торги спочатку відмінили, а з другої спроби вони не відбулися, хоч на тендер подавали заявки аж три претенденти.

2. Другий за вартістю проєкт, поданий на розгляд ДФРР в 2019 році, на який покладають чималі надії в Колибаївській ОТГ, стосується реконструкції Колибаївської ЗОШ І-ІІ ступенів. Його загальна вартість оцінюється в 7067.4 грн. Державний фонд регіонального розвитку схвалив проєкт, та до його реалізації ще не приступили, поки що кошти не надійшли.

Приміщення Колибаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів збудоване в 20-х роках минулого століття. Протягом ХХ століття школа постійно добудовувалася та розширювалася у зв’язку із зростанням чисельності учнів. Наразі зазначений об’єкт перебуває в не задовільному, аварійному стані та потребує капітального ремонту. Дах приміщення почав протікати ще 10 років тому, внаслідок чого 80% дерев’яних конструкцій даху згнили. У більшості класних кімнатах внаслідок постійного проникнення атмосферної вологи деформувалися стелі. Під час опалювального сезону температурний режим в робочих кабінетах не відповідає нормам, через низьку теплоізоляцію стін та стелі. Через високу вологість в приміщенні часто проявляються грибок та цвіль. Отож, Колибаївська ОТГ сподівається, що держава допоможе їй вирішити це болюче питання, поки ще є можливість допомагати об’єднаним територіальним громадам.

3. Не пасе задніх у розробці проєктів і райдержадміністрація, яка на розгляд ДФРР подала проєкт щодо капітального ремонту інфекційного відділення Центральної районної лікарні. Ним передбачається внутрішнє оздоблення приміщень. Зокрема влаштування внутрішніх перегородок; демонтаж віконних та дверних блоків і заміна їх на ПВХ; внутрішнє оздоблення приміщень; влаштування покриття підлог; облицювання стін у санвузлах, роздаточній, кімнаті приймання їжі, санпропускнику; влаштування плінтусів по периметру стін коридорів із керамічної плитки. Капітальний ремонт інфекційного відділення ЦРЛ оцінили в понад 5 млн грн, й отримав схвалення від Фонду.

Проєкти-34. На п’ять з чубчиком мільйонів потягнув і проєкт капітального ремонту вул.Кармалюка від пожежного депо до домоволодіння №112 у с.Гуменці, який представила на розгляд ДФРР Гуменецька сільська рада. Зі свого боку громада взяла на себе зобов’язання профінансувати традиційних 10%, а це трохи більше 500 тис. грн. Необхідність ремонту саме цієї вулиці зумовлена тим, що вона є однією з центральних у селі, яка веде до адмінбудівлі, дитсадка, церкви, будинку культури, амбулаторії та школи. Цією вулицею проходить і маршрутне сполучення з сусіднім Привороттям Другим. Поки що вулиця Кармалюка має щебенево-гравійне покриття, але воно, як самі розумієте, недовговічне й проблемне. У ДФРР проєкт схвалили, наразі сільська рада пройшла процедуру затвердження проєктно-кошторисної документації, принаймні відповідний тендер з’явився на сайті електронних закупівель.

5. Зіграно тендер і обрано переможця у Жванецькій ОТГ по проєкту «Питна вода», поданому на розгляд і затвердженому ДФРР. Його загальна кошторисна вартість складає 5081.052 тис. грн.

У анотації до проєкту йдеться: «Мережі водопостачання в с.Жванець за тривалий час експлуатації отримали числені пошкодження та потребують невідкладної реконструкції, зокрема і у зв’язку з ростом споживання. Через відсутність комунального підприємства у минулі роки ремонт відбувався «своїми силами» сільської ради. У даний час велика частина мережі потребує ремонту, є значні втрати води. Новостворене комунальне підприємство зможе якісно обслуговувати мережу, проте на цьому етапі не має необхідних ресурсів для реконструкції. Реалізація проєкту повністю вирішить проблему в с.Жванець, забезпечивши 1351 особу якісним водопостачанням».

6. На цьому в Жванецькій ОТГ вирішили не зупинятися і подали на розгляд ДФРР ще один проєкт, який стосується створення підрозділу місцевої пожежної охорони для забезпечення доступності послуг у сфері надання пожежної допомоги на території сільських населених пунктів новоствореної Жванецької сільської ради об’єднаної територіальної громади. Його вартість оцінюють у 3,5 млн грн.

Хоч проєкт і був схвалений Державним фондом регіонального розвитку, та поки що кошти на його реалізацію не надійшли. Зрештою, невідомо чи надійдуть вони взагалі, якщо нинішні децентралізаційні процеси так дестабілізували ситуацію в районі, що в діючих ОТГ не знають з ким укрупнюватися і як рухатися далі. Якщо Жванецька ОТГ об’єднається з сусідньою Колибаївською ОТГ, то навіщо їм аж два пожежних депо?

7. Залучити кошти з Державного фонду регіонального розвитку планують у Гуменецькій сільській раді не тільки на дороги, а й на розвиток інфраструктури, зокрема на реконструкцію сільського клубу в с.Дубинка. Загальна кошторисна вартість цього проєкту, який отримав схвальну рецензую ДФРР, склала 1958.237 грн.

Наразі з бюджетних установ у селі Дубинка функціонує тільки ФАП, приміщення якого не може слугувати для проведення масових заходів у селі. «Реалізація проєкту, – пояснюють у сільській раді, – дасть можливість значно покращити соціальну інфраструктуру громади та якість надання культосвітніх послуг. Та чи отримає кошти громада, наразі невідомо.

ПРОФІНАНСОВАНІ
З часу об’єднання громад завдяки коштам Державного фонду регіонального розвитку з’явилося чимало проєктів, котрі покращили життя жителям ОТГ. Рекордсменами в цьому напрямку були Гуменецька та Колибаївська ОТГ, які за три роки подали на розгляд ДФРР до десяти проєктів кожна. Більшість з них пройшли конкурсний відбір регіональної комісії. Відтак, у Гуменецькій ОТГ вдалося розпочати реконструкцію дитячого садка в с.Вербка, провести будівництво водопроводу ст.Гуменці. Проте фінансування більшості робіт у громаді все ж таки проводилося власним коштом сільської ради.

Натомість Колибаївській ОТГ вдалося залучити більше державних коштів. Чого тільки вартує створення підрозділу місцевої пожежної охорони. Також за державні кошти громаді вдалося придбати техніку для комунального підприємства та провести ремонт тротуару в центральній садибі.

До слова, будівництво підвідного газопроводу середнього тиску до 23 населених пунктів західного регіону Кам’я­нець-Подільського району Хмельницької області також профінансоване за кошти Державного фонду регіонального розвитку. Правда, процес цей довготривалий, проводиться вже кілька років поспіль. 

Недаремно кажуть, що під лежачий камінь вода не тече. І результат отримує той, хто наполегливо працює, а ще не лінується стукати у всі двері, навіть якщо вони зачинені. Саме так роблять і очільники ОТГ, затягуючи в громади нові інвестиції. А їх, до речі, раніше ніхто навіть не вчив писати подібні проєкти. 

Теги: бюджетна програма ДФРР

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.