Перейти на мобільну версію сайту


10.11.2017

30 РОКІВ «ГРОСМЕЙСТРУ»

дубовийШахи – найдавніша гра, яка підкорила мільйони людей і сьогодні, незважаючи на величезну популярність комп'ютерів і смартфонів, не втрачає своєї актуальності. Для розвитку розумового потенціалу дитини шахи так само важливі, як і заняття спортом для фізичного здоров'я. 

Чому важливо вчити грати в шахи з дитинства? На це є багато причин: по-перше, тому що в дітей мозок дуже допитливий, і вони з легкістю освоюють все, що їх цікавить; по-друге, як і тіло, мозок все ще розвивається, і будь-яка нова інформація засвоюється набагато легше; по-третє, гра в шахи розвиває логічне мислення, яке допоможе дитині надалі краще засвоювати шкільний матеріал, правильно структурувати знання і розуміти більш складні предмети.

Гра в шахи неймовірно корисна. Граючи в шахи, можна навчитися: приймати власні рішення і відповідати за них; зі всіх варіантів обирати найбільш вигідне і правильне рішення; розвивати уяву, а також впорядковувати думки і знання; правильно керувати часом; приймати екстрені рішення; розвинути логічне мислення. Цей перелік можна продовжувати і продовжувати.

Кому, як не засновнику шахово-шашкового клубу «Гросмейстер», президенту обласної федерації шашок, віце-президенту обласної федерації шахів Анатолію Дубовому, який виховав не одне покоління шахістів міста, знати, наскільки корисною є ця інтелектуальна гра.

Цьогоріч виповнюється 30 років з дня заснування ШШК «Гросмейстер». З нагоди ювілею поспілкувалися з його незмінним керманичем.

– Анатолію Васильовичу, звідки виникла ідея організувати в місті ШШК «Гросмайстер»?

– Починалося все не з шахового клубу, а активного дозвілля за місцем проживання дітей. У 1978 році мене запросили із заводу «Електроприлад» у міськжитлуправління педагогом за місцем проживання. Я реалізував те, що вже ніхто не зробить – створив умови (споруди) за місцем проживання для активного заняття спортом дітей. Таких фанатів, які б увесь свій вільний час вкладали в працю, щоб бути першовідкривачем, можна знайти 1одного з мільйона. Уявіть, робота в дві зміни: до 16:00 фізично – привозив будматеріали, штукатурив, бетонував підвали, а з 16:00 до 20:00 – педагогічні будні з дітьми у дворах, де ми грали в міні-футбол, волейбол, теніс, гирі, шахи... У клубах студенти педінституту проводили заняття з боксу і боротьби.

За п’ять років були відкриті три клуби на території центрального мікрорайону – «Тура», «Ровесник» і «Сатурн». Отанній був найбільшим клубом в області. В усіх клубах були кімнати для інтелектуальних ігор: шахів і шашок, куди приходили і діти, і пенсіонери. Якщо відверто, то я став засновників клубів за місцем проживання. 

Окрім клубів, почав проектувати і будувати зразкові дитячі майданчики за спортивними напрямами. Так були побудовані універсальні майданчики для міні-футболу, волейболу, хокею з вечірнім освітленням («Олімпія», «Вимпел», «Евріка»). Упродовж п’яти років я займав перші місця в конкурсі по організації виховної та фізкультмасової роботи в області і ІІ місце в Україні (спартакіада «Юність»). Але моєю мрією все ж таки залишалося створення для міста шахового клубу.

дубовий-1.– Здається, в 1982 р. при ЖЕК №1 за Вашого сприяння було відкрито дитячий клуб «Сатурн», де діяв, зокрема, і шаховий клуб?

– Так. Півроку я їздив в облпрофраду, кілька місяців разом із ветеранами оббивали пороги міськвиконкому, доки не здобули перемогу: 1987 р. на вулиці Московській (нині Огієнка) після переобладнання колишньої горілчаної крамниці було відкрито шаховий клуб «Тура». Велику підтримку нам надав тодішній заступник голови міськвиконкому Іван Яловий. 

Справжнім подарунком для всіх любителів древньої гри стало відкриття в грудні 1992 р. в центрі міста (на вулиці Соборній, 5) шахово-шашкового клубу «Гросмейстер». Ми отримали просторе приміщення, де можна проводити турніри для 80 учасників. Велика заслуга в поліпшенні умов клубу належить тодішньому заступнику голови міської ради Тарасові Явеляку.

– Вас безсумнівно можна назвати новатором, адже за 30 років діяльності клубу Ви впровадили чимало нових ідей.

– Так. Ми перші в області ввели шахи в дитячі садки (№6, 21). У НВК №14 шахи ввели для дітей 2-их класів. За цей час було проведено 66 всеукраїнських та міжнародних турнірів, де були майстри з Росії, Молдови, Білорусі, Словаччини і Англії. Зокрема, мова про шахові турніри «Стара фортеця», що традиційно проходять у вересні, та «Подільська осінь», які припадають на жовень. У листопаді ми проводимо турнір із шашок пам’яті Бодянського.

Клуб випускав другу в Україні спеціалізовану обласну шахову газету «Шахіст Поділля». За моєї ініціативи проведено два чемпіонати України з шахів «Біла тура» і шашок серед школярів.

– Анатолію Васильовичу, традиційне питання, яке Вам, напевне, задають всі батьки: «Коли можна розпочинати з дітьми займатися шахами»?

– Якщо дитина вміє рахувати до 10-ти і може сказати, скільки буде 3+4. Для одних дітей – це 6-річний вік, для інших це може бути і в 4 роки. Все залежить від того, наскільки самі батьки зацікавлені у вихованні дітей, розвитку їх інтелектуальних здібностей. 

Зазначу, що за 30 років діяльності ми маємо чимало здобутків. Так, Віктор Дашко став чемпіоном України з швидких шашок серед студентів; Сашко Довгалюк – чемпіон України з шахів серед дітей до 8 років, учасник чемпіонату світу, чемпіон області до 10, 12-ти років; Яна Чумагіна – 2-разова фіналістка чемпіонату України (до 12 і 14 років); Андрій Стрільчук, вихованець ДНЗ №21 – 2-разовий чемпіон області з шахів до 8-ми років; Дмитро Горєлов – абсолютний чемпіон області серед школярів, чемпіон міста з шахів серед школярів; Наталя Буракова, колишній призер Європи серед школярів, абсолютна чемпіонка області із шашок (64,100). Загалом Кам’янець-Подільська команда з шашок перемогла команди Чернівців, Тернополя, Хмельницького в товариських матчах, а ШШК «Гросмейстер» став центром обласних шашок, де проходять всі чемпіонати області і всеукраїнську турніри.

За успіхи у розвитку шахів і шашок у Кам’янці-Подільському та активну громадську роботу Анатолій Дубовий у 2003 році нагороджений відзнакою Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України», у 2014 році отримав відзнаку міського голови «За заслуги перед громадою». У новому енциклопедичному словникові він увійшов у список видатних осіб, як український шаховий діяч.


Теги: ювілеї, "Гросмейстер", Анатолій Дубовий

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.