Перейти на мобільну версію сайту


09.11.2012

«... К НЕМУ НЕ ЗАРАСТЕТ НАРОДНАЯ ТРОПА»

Сьогодні так можна сказати не стільки про «Памятник» Олександра Пушкіна, як про кабінет лікаря-отоларинголога міської поліклініки №1. У будь-яку пору року, в будь-який період дня під цим кабінетом найдовші черги. Чому ж наші вуха, гортань та ніс найбільш уразливі до різноманітних збудників, і чи можливо пережити осінньо-зимовий період, так і не потрапивши до кабінету лор-лікаря?

У КОЖНОГО СВОЯ БОЛЯЧКА
- Дійсно, під нашим кабінетом найвелелюдніше, - погоджується завідувач лор-відділення міської поліклініки №1, лікар вищої категорії Микола Вегерук. - Якщо влітку після відпочинку на морі або біля річки пацієнти частіше скаржаться на отити і синусити, то в осінньо-зимовий період - на ускладнення після респіраторно-вірусних інфекцій. Якраз зараз розпочався період захворювань на фарингіти, ларингіти, ларинготрахеїти, реніти, гайморити і тонзиліти.
- Миколо Івановичу, чи можете розповісти більш детельніше про причини виникнення хоча б найосновніших з перерахованих Вами хвороб?
- Звичайно. Наприклад, гайморит - це запалення слизової оболонки верхньощелепної (гайморової) пазухи. Основними причинами виникнення гаймориту є бактерії або віруси, які проникають у гайморову пазуху через порожнину носа або через кров та викликають запальний процес. Гайморит може протікати гостро (виникає як ускладнення після грипу, захворювань зубів, травм) і хронічно (після перенесеного недолікованого гострого риніту). Як правило, гайморит супроводжується сильним головним болем і закладеністю носа.
Отит - це запалення вуха. Він виникає, зазвичай, як ускладнення після інфекційних хвороб, наприклад, грипу чи ангіни. Отити, особливо у дітей, є наслідками недолікованих ринітів. Це захворювання супроводжується болем, іноді шумом у вухах. Якщо вчасно не звернутися до спеціаліста, то наслідки можуть бути дуже небезпечними, як от, часті запаморочення і погіршення слуху.
Тонзиліт - це гостре або хронічне інфекційне захворювання, що вражає різні частини гортані. У більшості випадків при лор2.jpgзапальному процесі страждають піднебінні мигдалини. Для тонзиліту характерний біль, який особливо виражений при ковтанні.
Також надзвичайно розповсюдженим захворюванням є ангіна, яка у більшості випадків виникає як загострення хронічного тонзиліту. Зазвичай, на неї хворіють діти та молодь. Майже 70% хворих на ангіну у віці 17-30 років. Тяжкими ускладненнями ангіни є абсцеси, аденофлегмона шиї, розлита флегмона шиї, тонзилогенний медіастиніт і тонзилогенний сепсис. Окрім того, перенесена ангіна може стати пусковим механізмом для виникнення таких захворювань, як ревматизм, поліартрит, гломерулонефрит, тиреотоксикоз тощо.
Ларингіт - це також запалення гортані, яким найчастіше супроводжуються РВІ та грип. Іноді ларингіт виникає внаслідок перенапруження голосу. Його основні симптоми - це зміна голосу від легкої охриплості до повної втрати, кашель, сухість у горлі, іноді незначне підвищення температури й головний біль.
Риніт або нежить - це запалення слизової оболонки носа. Риніти бувають гострі та хронічні. Захворіти гострим ринітом можна, заразившись від хворої людини бактеріальною або вірусною інфекцією, а можна - від застуди, внаслідок чого захист організму ослабне, і тоді бактерії та віруси, які постійно мешкають на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів, почнуть безперешкодно розмножуватися, викликаючи запалення. Хронічні риніти найчастіше виникають через часті недоліковані гострі риніти та через довготривале перебування в холодному вологому кліматі.
Синусит - це запалення придаткових пазух носа. Гострий синусит викликає сильний біль. Хронічний синусит може бути пов’язаний з алергічними реакціями. Загальні ознаки синуситу: закладенність і виділення з носа, головний біль, відчуття тиску на очі й погіршення нюху.

ЩОСЬ У ГОРЛІ ДЕРЕНЧИТЬ...
Окремої уваги варте таке захворювання, як фарингіт, тому що саме воно є одним з найпоширеніших, що однаково вражає як доросле, так і дитяче населення. Фарингіт - це гостре або хронічне запалення слизової оболонки гортані, яке супроводжується болем, іноді відчуттям пекучості та шкряботінням у горлі. Фарингіти є вірусні, бактеріальні, грибкові, алергічні, травматичні (виникають внаслідок потрапляння чужорідного тіла або хірургічного втручання), а також викликані дією подразнюючих чинників, наприклад, гарячої рідини або пари, кислот, лугів, опромінення тощо.
- Миколо Івановичу, на Вашу думку, що ж сприяє такому масштабному «розцвіту» фарингітів у нашому місті?   
лор.jpg- На фарингіт страждають не тільки кам’янчани, а й, напевно, більша частина населення планети. І основною причиною тому є наша сучасна їжа. Слизова оболонка гортані не любить консервантів, гострих приправ, газованих напоїв, пересолених страв (чіпси і сухарики), майонезів та кетчупів. У жодному разі фарингіт не можна лікувати самостійно, тому що кожен вид цього захворювання по-різному лікується. А встановити, на який саме вид страждає людина, може лише спеціаліст.
- Досить часто пацієнтам, які страждають на це захворювання, Ви змащуєте гортань розчином срібла. Цю процедуру потрібно робити як мінімум 3-5 разів, а тому людина змушена декілька днів поспіль сидіти під Вашим кабінетом у довжелезній черзі. Хіба не можна самостійно проводити ці маніпуляції в домашніх умовах?   
- У жодному разі! Справа у тому, що нітрат срібла в аптечній мережі не реалізується. Лікарі замовляють його самостійно. І тому є пояснення. Тільки лікар може визначити точне дозування і виготовити розчин, яким можна вилікувати, а не спалити гортань. У деяких аптеках можна придбати колоїдне срібло. От його дійсно можна використовувати для лікування самостійно, хоча воно має значно слабшу лікувальну дію, аніж нітрат срібла.       
- Як правило, більшість перерахованих Вами хвороб лор-органів - це наслідок перенесених запальних захворювань. На що ж кам’янчанам слід звертати особливу увагу, щоб якомога рідше відвідувати Ваш кабінет?
- Якщо тільки виникають перші симптоми грипу чи РВІ, необхідно вживати противірусні препарати, обов’язково звернутися до дільничного терапевта або сімейного лікаря, піти на лікарняний, а не переносити хворобу на ногах. Тоді дійсно можна уникнути більшості ускладнень. Ще поки дозволяє час, можна зробити щеплення від грипу, який циркулюватиме Україною цього року. Вакцинація допомагає організму легше переносити вірусні інфекції і запобігає серйозним ускладненням. Але перед тим, як її зробити, слід пройти обстеження в терапевта. Також потрібно звертати увагу на їжу, особливо, якщо у вас вже були випадки захворювання на фарингіт. В осінньо-зимовий період потрібно вживати якомога більше овочів і фруктів, особливо тих, які містять вітамін С. І найважливіше - одягайтеся по погоді, не переохолоджуйтеся, щоб ваш імунітет не ослабнув і не дав можливості вірусам інтенсивно розмножуватися у вашому організмі.   

Теги: лор-лікар, ангіна, фарингіт, медицина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.