Перейти на мобільну версію сайту


08.03.2019

ЗАЛИШИЛИСЯ ЖИВИМИ

суїцидЩо спонукає самогубців на останній крок?
Напевне, вже стало модою в нашому місті зводити рахунки з життям на Новопланівському мості. Люди приїжджають у наше місто, щоб побачити Стару фортецю, визначні місця, пролетіти підвісною дорогою в каньйоні, одружитися за добу, навчатися у виші...

А от 20-річний юнак приїхав з Хмільника і за годину до півночі стрибнув у прірву. Про це 4 березня поліцію повідомили перехожі. Вони бачили, як хлопець переліз через огорожу Новопланівського мосту і зник у безодні. 

Напевне, вже стало модою в нашому місті зводити рахунки з життям на Новопланівському мості. Люди приїжджають у наше місто, щоб побачити Стару фортецю, визначні місця, пролетіти підвісною дорогою в каньйоні, одружитися за добу, навчатися у виші...

А от 20-річний юнак приїхав з Хмільника і за годину до півночі стрибнув у прірву. Про це 4 березня поліцію повідомили перехожі. Вони бачили, як хлопець переліз через огорожу Новопланівського мосту і зник у безодні. 

Напевне, Господь підставив свою руку і юнак не розбився, бо упав у воду річки Смотрич. Коли прибули правоохоронці він вже допливав до берега. Як виявилося цього дня хлопець святкував свій день народження і посварившись дома з рідними вирушив до Кам'янця. Опинившись на мості і не впоравшись зі своїм емоційним станом вирішив звести рахунки із життям.

На щастя йому поталанило і він далі житиме. Внаслідок падіння він отримав струс головного мозку та забій носа.

Цього ж дня ще одного самогубця із села Лисогірка врятували патрульні інспектори Віталій Голубатий та Сергій Зубаль. На побутовому грунті виник конфлікт, і 36-річний молодик на емоціях побіг до місцевої річки й кинувся у воду. Правоохоронці вправно витягнули його на берег. Через деякий час чоловік, прийшовши до тями, зателефонував до поліції і подякував патрульним за врятоване життя. Проте тепер з ним та його близькими мають добряче попрацювати психологи і психіатр, аби вивести з депресивного стану. Усім необхідно переосмислити взаємостосунки в сім’ї, щоб ніхто не хотів зводити рахунки з життям. Адже самогубство – це свідомий акт самознищення, спричинений вкрай фрустраційною ситуацією. До спроби самогубства доходить, коли людина відчуває нестерпні страждання, що викликані ситуацією, у якій вона знаходиться, безсилля щодо цієї ситуації і відсутність надії на її зміну.

Як не дивно, але в сучасному світі смертність від самогубств утричі перевищує смертність внаслідок автомобільних катастроф.

– Ця проблема, на жаль, була, є і буде, – розповідає лікар-психіатр Георгій Басюк. – Доволі багато людей гинуть від завершених спроб самогубства, я вже не кажу про спроби, які не вдалися. І вони не потрапляють у поле зору медиків. Нерідко родичі тих, хто намагався накласти на себе руки, всіляко приховують факт суїциду. 

– Георгію Петровичу, що спонукає людей до таких вчинків?

– Для кожної людини є певний поріг витривалості або терпіння. Для когось таким порогом є життєва трагедія, якісь надзвичайні неприємності або екстремальні умови, а в когось стан безвиході може спровокувати якась незначна проблема. Коли людина скоює суїцид, в неї виникає специфічний стан, так зване тунельне звуження свідомості, коли людина просто не бачить іншого виходу, крім самогубства. Якщо в той момент біля неї буде хтось, хто бодай словом або рухом дасть зрозуміти, що вона не самотня у своїй проблемі, це трохи розширить цей тунельний стан. Адже з погляду сторонньої людини є купа варіантів, як вийти зі скрутної й нібито безвихідної ситуації. Але, підкреслюю, з погляду сторонньої, а не тієї, що зважилася на самогубство. Як приклад, можу навести емоційні переживання підлітків з приводу нещасливого кохання: для зрілої людини, зазвичай, то не є нерозв’язною проблемою, проте для нестійкої юначої психіки таке емоційне перенавантаження може стати фатальним. І доволі часто це не є реальним бажанням померти – це свого роду крик: «Мені дуже погано!». Отож, спробою суїциду дуже часто людина прагне привернути увагу до своєї проблеми, оскільки не бачить іншого способу заявити про стан душі, попросити про допомогу. До речі, більшість опитаних, що вчинили спробу самогубства, говорили не про смерть, а про втечу від ситуації, в якій опинилися.

– Думку про самогубство люди виношують тривалий час чи, навпаки, вона приходить раптово й одразу втілюється? Адже оточення могло б зауважити і попередити...

– Якщо людина довго виношує цю думку, то, безумовно, оточення мало би звернути увагу на відповідний, аж ніяк не райдужний настрій такої людини. До речі, доволі часто родина менше, порівняно, скажімо, з робочим колективом, помічає такі зміни. Та коли такий стан виникає раптово, то зарадити тут, якщо нікого немає поряд, надзвичайно важко. До того ж, ми нині є настільки закопаними у власні проблеми, що не маємо бажання зважати на інших, і людина залишається з фразою: «Це твої проблеми».
– Хто є більш схильним до суїцидів?

– Незавершені суїцидальні спроби більше скоюють жінки, завершені – чоловіки. Але разючої різниці немає, натомість дуже велика різниця щодо віку. Якщо завершені суїциди вчиняють переважно чоловіки працездатного 40—45-річного віку, скажімо, внаслідок втрати роботи чи невдачі у бізнесі (ситуація «життєвого краху»), то жінки вдаються до таких спроб найчастіше у старшому віці. Напевно, найбільшу роль тут відіграють відчуття покинутості, самотності, непотрібності.

– Чи провокує алкоголь суїцидальні спроби?

– Звичайно, у стані алкогольного сп’яніння можна накоїти багато дурниць. Як кажуть: «Що в тверезого на думці, те в п’яного на язику». Деякі люди, скажімо, з моєї практики, які не мали жодних проблем із алкоголем, добряче випивали в достатній кількості спиртне, намагаючись зняти самоконтроль і полегшити скоєння суїциду.
Та дуже важливою у будь-якій важкій ситуації є підтримка сім’ї, друзів. І дуже добре, коли поруч є людина, яка завжди тебе прийме, вислухає, підтримає; яка, коли не порадить, то принаймні розрадить і, головне, ніколи не відкине. Зрештою, якщо людина самотня, якщо не має, куди звернутися, є телефони довіри – анонімні й цілодобові. Там завжди вислухають. І від того, що людину вислухають, рівень тривоги в неї зменшиться, бодай частково.

Але я прибічник того, що треба йти до спеціаліста – психолога, психотерапевта, психіатра. 


Теги: суїцид на мосту

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.