Перейти на мобільну версію сайту


21.10.2016

ЗА ЗБЕРЕЖЕННЯ РЕЧЕЙ І ЖИТТЯ ВІДПОВІДАЮТЬ!

До редакції звернувся кам’янчанин, який обурювався через те, що в супермаркеті обікрали його тещу, і ніхто за це не відповів.

- Минулого тижня моя теща, людина поважного віку, пішла у «Фуршет», щоб придбати продукти, - розповідає пан Володимир. - При вході охоронець запропонував їй покласти сумку в шафу для зберігання речей. Вона слухняно виконала пропозицію. У сумці були якісь особисті речі і мобільний телефон. Теща зачинила ятку, хтось її відволік, і вона забула витягнути ключ із замка. Коли повернулася до шафи, її речей там вже не було. Вона покликала охоронця, підійшов і менеджер та показали моїй тещі напис: «Адміністрація за збереження речей не відповідає». Прийшовши додому, жінка розповіла, що з нею трапилося. Разом із нею пішов у супермаркет і попросив менеджера, щоб той покликав начальника охорони. Але він, дізнавшись із яким питанням ми прийшли, не захотів до нас вийти, мотивуючи, що в нього немає часу. Я попросив, щоб хтось глянув запис із камер спостереження у сподіванні, що зможуть виявити злодія. Та, як виявилося, камери направлені лише на торговий зал, а за шафами вони не спостерігають. Тоді я попросив, щоб перевірили інші відділення шафи, можливо, теща забула, куди поклала сумку. Чоловік, який спілкувався з нами, пішов на зустріч і одним ключем відчиняв та зачиняв усі ятки. Тож мені спало на думку, що одним ключем можна відчинити будь-який замок у шафі. Зрозуміло, що я там обурювався, питав, як у них із безпекою взагалі, адже людина, якщо переступила чийсь поріг, то й та установа відповідає за збереження речей та здоров’я відвідувача. Зрозуміло, що викликати поліцію не було сенсу, щоб не відволікати правоохоронців від більш важливих справ. Але... нині в зв’язку із загостренням ситуації на адміністративному кордоні з Кримом та війні в АТО, що призвело до безконтрольного переміщення зброї і вибухонебезпечних предметів із тих районів у наш регіон, усі повинні буди пильними, бо ж запросто в ті шафи можна покласти пакунок і коли в магазині найбільше скупчення людей, просто натиснути на кнопку й буде море крові...

фуршетІз питанням безпечного перебування громадян в місті ми звернулися до начальника управління з питань НС та ЦЗН міської ради Юрія Крилова.

- Юріє Володимировичу, чи є загроза в нашому місті щодо терористичних нападів?

- Ще в серпні цього року встановлено відповідні рівні терористичних загроз для регіонів України. Найвищий рівень загрози – «червоний» - встановлено для Донецької та Луганської областей і АР Крим. Для Хмельницької області встановлено «синій» рівень загрози, тобто рівень, який передбачає потенційну загрозу за наявності інформації про підготовку до вчинення терористичного акту.

У ході проведення АТО застосовується велика кількість зброї та боєприпасів, тому існує ймовірність появи на території нашого регіону нелегальної зброї та боєприпасів. Звертаю увагу громадян на підвищення пильності, особливо в місцях масового перебування людей. Водночас нагадую ознаки, які можуть вказувати на наявність вибухового пристрою: залишені без нагляду пакунки, сумки, пакети, валізи, невеликі контейнери будь-якої форми, тощо. 

Але це про безпеку, зокрема людей. Щодо збереження речей, то «Ключ» за роз’ясненням звернувся до заступника директора департаменту економіки, начальника відділу моніторинга та розвитку споживчого ринку Сергія Цвяка.

- Сергіє Миколайовичу, чи зобов’язані ми, споживачі, здавати речі при вході в супермаркет? Чому? І чи несе магазин відповідальність за здані речі покупців?

- У кожному супермаркеті є написи про те, що споживач має покласти речі в камеру схову, щоб не було непорозумінь. І поруч – «Адміністрація не несе відповідальності за збереження». Як це розуміти? Якими законами керуються торгівельні заклади? Насправді покупці не зобов’язані при вході в магазин здавати особисті речі. Це справа добровільна. А другим написом, про відсутність гарантій збереження, магазин просто вводить нас в оману!

- Чому нас не можна примусити?

- Здавши сумку, споживач укладає з магазином договір про безоплатне надання послуг зі зберігання своїх речей. Примусити нас укласти таку угоду не можна! Змушуючи здавати сумки, працівники супермаркету порушують принцип добровільності укладання угоди. Не пускають із сумкою? Знайте свої права! Ви маєте право зажадати книгу скарг і пропозицій та залишити в ній відповідний запис зі вказівкою про порушення прав споживачів, адже магазин порушує принцип публічності договору, оскільки він не має права відмовити в продажі товарів громадянинові за наявності можливості продати відповідний товар або зробити послугу (занесена в зал сумка продажу ніяк не перешкоджає).

Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», як і «Порядку здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №833 від 15.06.2006 р., НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО обов’язок покупців здавати свої речі в камери схову супермаркетів для реалізації права на здійснення покупок.

- А що ж робити, коли «царі» магазину - охоронці - не пускають в торгівельний зал?

- Жоден працівник магазину не може примусити при вході в торгівельний зал пред’явити придбані в інших місцях товари, а при виході - перевіряти правильність чека й оглядати речі покупця. При виході з торгівельного залу охоронець може попросити показати сумку, причому сам він робити огляд не має права. Робити огляд може лише співробітник поліції й тільки в тому випадку, якщо покупець підозрюється в крадіжці товару.

- Тобто, якщо хтось поклав свої речі в камеру зберігання, то адміністрація відповідає за них?

- Якщо ж ви поклали речі в камеру схову, адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за збереження ваших речей, незважаючи на наявність оголошення про те, що не несе.

Адміністрація бере на себе обв’язок зі збереження зданих покупцями на зберігання речей. Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака (ключа із номерком від шафи), що засвідчує прийняття речі на зберігання (у відповідності до ст.937 Цивільного кодексу України). Фактично ви укладаєте з адміністрацією супермаркету договір про зберігання.

Статті 950-951 Цивільного кодексу передбачають відповідальність зберігача у випадку втрати або ушкодження речі.

Якщо, наприклад, покупець повернувся з торгівельного залу й не побачив своїх речей у камері схову, або речі було пошкоджено, тоді він має право вимагати від адміністрації магазину відшкодування завданих збитків. Але істотною складністю може стати те, що в разі виникнення конфліктної ситуації в людини не буде документального підтвердження того, які саме речі вона залишила в камері схову. Проте із цієї ситуації вихід є. Підтвердити обставини, крім відеозапису з камер спостереження магазину, можуть також свідки - відвідувачі магазину, які були поряд.

Отже, якщо річ зникла з камери схову супермаркету, споживач має право вимагати від адміністрації показати йому відео з камер спостереження, оскільки супермаркет - громадське місце, це відео не є таємницею. Проведення відеозйомки в громадських місцях не заборонено законом, а також, відповідно до положень ст.307 Цивільного кодексу, відео допускають для розповсюдження. Отже, споживач має повне право вимагати ознайомлення з відзнятим відеоматеріалом. Як правило, на практиці все інакше: охоронці починають нахабно сперечатися, а адміністратор вказує пальцем на заповітну табличку-панацею: «Адміністрація не несе відповідальності за збереження особистих речей, залишених в камері схову!» із натяком, що споживач сам винен. У таких ситуаціях варто викликати поліцію й складати заяву про крадіжку. Потім правоохоронці під час слідчих дій вилучать записи з камери спостереження.

Та це не в нашому випадку, адже камери відеоспостереження не націлені на шафи зберігання, проте відшкодувати отримані збитки супермаркет зобов’язаний.

Якщо адміністрація супермаркету у випадку ушкодження речей в камері схову відмовиться добровільно відшкодувати заподіяні збитки в повному розмірі, ви маєте право звернутися із відповідним позовом до суду.

Теги: камери схову, Фуршет, крадіжка

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.