Перейти на мобільну версію сайту


15.07.2020

ЯКА ДОЛЯ ЧЕКАЄ ЛІКАРНІ РАЙОНУ?

unnamed.jpgНа минулому тижні вкотре обговорювалося питання подальшої долі Орининської районної лікарні №2 та Староушицької районної лікарні №3. Тільки вже не під час засідання сесії районної ради, де двічі не було підтримано рішення про припинення їхньої діяльності і механізму передачі з комунальної власності районної ради на баланс сільських рад.

Обговорювалося воно під час роботи депутатського клубу, який збирається вкрай рідко. Але проблема є, її потрібно вирішувати. Популярним воно буде чи ні, але факт залишається фактом. Люди залишилися без роботи, будівлі без належної фінансово-господарської підтримки теж довго стояти не будуть. Безумовно, люди з навколишніх сіл звикли, що за медичною підтримкою їм швидше і зручніше приїздити в Оринин та Стару Ушицю. Не дивлячись на те, які дороги ведуть туди чи з Чорнокозинець, Ніверки, Шустівців чи з Чабанівки або Гути Чугорської. Все ж таки легше дістатися до номерних лікарень з цих сіл, аніж витрачати зайвий і такий важливий час до центральної районної лікарні. Але медична реформа диктує свої умови і однією з них є подальше функціонування таких медичних установ  в разі отримання ними ліцензії на провадження діяльності із надання медичних послуг  населенню та підписання договорів із Національною службою здоров’я. 

З трьох районних лікарень, що функціонують на території Кам’янеччини, всіх умов реформування було дотримано лише в Кам’янець-Подільській центральній районній лікарні. 
Що стосується Орининської районної лікарні №2 та Староушицької районної лікарні №3, то ситуація з цими медичними закладами склалася складна. До 2019 року вони були структурними підрозділами центральної районної лікарні, а згодом отримали статус окремих юридичних осіб як комунальні некомерційні підприємства. До 1 квітня 2020 року вони існували за рахунок державної субвенції та фінансування з інших джерел. За офіційною інформацією сайту Кам’янець-Подільської райдержадміністрації за І квартал 2020 року на утримання Орининської лікарні з різних джерел було витрачено 2 мільйони 15,9 тисячі гривень, на утримання Староушицької - 2 мільйони 182,7 тисячі гривень. В той же час персонал Орининської лікарні складав 62,25 штатних одиниць, з яких лікарів налічувалося лише 7.  В Староушицькій лікарні налічувалося 47,5 штатних одиниць персоналу, з яких теж лише 7 - лікарі.

У рамках медичної реформи ці заклади отримали ліцензію на надання медичних послуг населенню лише як амбулаторно-поліклінічні відділення. Для того, аби отримати дозвіл на функціонування цілодобового стаціонарного відділення, лікарням треба було виконати цілу низку умов, яких, на жаль, дотримано не було.

Згідно з договорами, які медустанови уклали із НСЗУ, Орининська лікарня отримує 57,5 тисячі гривень, а Староушицька - 66,2 тисячі гривень, за які треба обов’язково відзвітувати перед НСЗУ. Ці кошти виплачуються авансом. Надалі медустанови вже мають працювати самі на себе, надаючи пацієнтам медичні послуги. Враховуючи той пакет амбулаторно-поліклінічних медичних послуг, на які лікарні отримали дозволи, утримувати заклади в такому стані і з такою кількістю персоналу, як вони діяли до 1 квітня, є неможливим. Адже для того, щоб ці районні лікарні й далі функціонували без змін, до кінця поточного року в районному бюджеті треба віднайти ще близько 6 мільйонів гривень.

Сьогодні, враховуючи обмежені можливості районного бюджету, роботу Орининської та Староушицької районних лікарень призупинено, а працівників вивільнено. Зі всіма вивільненими працівниками проведено стовідсотковий розрахунок, на що із районного бюджету витрачено 982,4 тисячі гривень (627,8 тисячі гривень - Орининська райлікарня та 354,6 тисячі гривень - Староушицька райлікарня). Самі ж заклади перебувають на межі ліквідації. Але оскільки вони є комунальною власністю Кам’янець-Подільської районної ради, то рішення щодо їхньої подальшої долі мають прийняти депутати райради. 

Взяти на себе відповідальність про повну ліквідацію закладів звичайно мало хто хоче, розуміючи те, що людям ці заклади потрібні. Якщо говорити про Оринин, то тут ситуацію значно легше вирішити, створивши на базі лікарні амбулаторію загальної практики сімейної медицини, то для віддалених населених пунктів Староушицької зони ліквідація лікарні повністю має досить негативні наслідки. 

Під час засідання депутатського клубу депутати районної ради, сільські голови, головні лікарі медичних закладів і громада сіл мали нагоду висловитися з цього приводу. 

Головний лікар Староушицької лікарні Олександр Кадученко запропонував декілька варіантів вирішення цієї проблеми:

- зберегти лікарню без цілодобового перебування хворих на основі отриманої ліцензії.
-зберегти лікарню у такому стані, як вона є, до кінця року, зробивши певні напрацювання, аби з нового року від НСЗУ отримати два пакети ліцензії.
- створити цілодобовий пост при амбулаторії хоча б на 20 ліжкомісць. Для цього, за підрахунками фахівців, потрібно близько 1,5 мільйона гривень. 

Сума чимала, але якщо до цього долучаться фінансово зацікавлені в функціонуванні люди, спонсори, то сільській раді буде значно легше утримувати її на балансі.

Своє бачення як альтернативу озвучив головний лікар Кам’янець-Подільської ЦРЛ. За його словами в контексті проведення медичної реформи переформатування таких лікарень було прогнозованим. Тому потрібно виходити якимось чином з ситуації, що склалася на сьогодні, а саме підсилити пункти швидкої медичної допомоги як в Старій Ушиці, так і в Оринині.

– На мою думку, - зазначив Віталій Іванович, - там потрібно, щоб працювало по дві бригади, тоді не виникало б ситуацій, коли карета «швидкої» не може вчасно виїхати на виклик, оскільки вона на той час знаходиться за викликом в іншому населеному пункті.

Виходом із ситуації може стати й створення денних стаціонарів на базі амбулаторно-поліклінічних відділень. Розглядається можливість організації діагностичних центрів, які включали б лабораторію, проводили різного роду дослідження та забезпечували населення якісними сучасними діагностичними послугами. 

Але яке б рішення не прийняли представники громади, населення Орининської та Староушицької зон не залишиться без медичної допомоги. Сьогодні в Старій Ушиці та Оринині діють досить потужні амбулаторії загальної практики сімейної медицини, в яких працюють висококваліфіковані сімейні лікарі. Але останнє слово в будь-якому випадку залишається за депутатським корпусом районної ради.

Теги: ЦРЛ, Староушицька лікарня, Орининська лікарня, медична реформа, закриття лікарні

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.