Перейти на мобільну версію сайту


23.02.2018

ВИВАЛ НЕ ПЕРШИЙ І НЕ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ

Обвал муру-1Протягом минулих вихідних топовою темою обговорення в регіональних і всеукраїнських медіа став обвал муру Північного бастіону Старої фортеці в Кам’янці-Подільському. Серед найбільш популярних причин обвалу називали неправильні реставраційні роботи, погодні умови, рух транспортних засобів через Замковий міст, проведення фестивалів у фортеці. Аби спростувати можливі чутки та відверто неправдиву інформацію, у вівторок, 20 лютого, директор державного історичного музею-заповідника Олександр Заремба провів прес-конференцію.

– Зрозуміло, що офіційної інформації на момент обвалу було мало, ми й самі вивчали ситуацію, – повідомив Олександр Олександрович, – тож не дивно, що в медіа поширювали чимало припущень та відвертих нісенітниць. Одна з основних помилок, що цей мур середньовічний. Направду він побудований наприкінці 18 ст. Лицьова кладка стіни, де стався вивал, відноситься до кінця 19 ст. На її місці колись знаходилася брама Станіслава Августа, яку взялися розширювати 1875 р., проте вона почала валитися. Тож браму повністю розібрали.

До слова, цьому послугувало і відкриття в 1864 році Новопланівського мосту. Тодішнє керівництво вирішило зробити наскрізний проїзд, тож розібрали три башти, серед яких і Станіслава Августа.

За словами директора музею-заповідника, це не перший вивал муру в цьому місці. В архіві знайдено фотографії, датовані приблизно початком ХХ ст. (1919-1925 рр.), коли сталася подіб­на аварія, і кладка зсунулася на дорогу. Отож, кладка, яка обвалилася, не є середньовічною, а датується 20-ми роками минулого століття.

Експертиза виявила на місці вивалу невелику кількість розчину, що з’єднував каміння кладки, та його невідповідність.

Обвал муру– Уже на початку ХХ ст. мур був складений неякісно, – каже Олександр Заремба. – У 1999 році була прийнята перспективна програма Ольги Пламеницької, яка зокрема передбачала і відновлення воріт. У 2006 році було розроблено проект, а в наступні два роки було закладено кілька археологічних шурфів. 

Щоправда, власне реставраційні роботи так і не почали, бо фінансування закінчилося. І тоді виникло питання, що робити з розкопами. Мур Північного бастіону заклали, там утворилася латка 2009 року, решту розкопів засипали.

Працівники музею моніторили зміни в структурі кладки впродовж останніх шести років. А місяць тому помітили серйозні тріщини та значну випуклість на ділянці північно-західного кута Північного бастіону. За кілька днів до обвалу мали приїхати експерти з Подільського експертно-технічного центру, про що свідчать укладені між музеєм і центром угоди, але не встигли...

– У п’ятницю, 16 лютого, місце вивалу оглянули експерти, – додав директор музею-заповідника. – На сьогодні вони з’ясовують причини обвалу, який стався між латкою 2009 року і кутом муру. Аварійні ділянки вдалося демонтувати, за що хочеться подякувати скелелазам фірми «Гермес», котрі працювали вдень і вночі, аби якнайшвидне відновити рух транспортних засобів. Нині аварійна ділянка обгороджена парканом, повз неї безпечно ходити і їздити, ми ж шукаємо рішення, як її накрити. У найближчих планах – дочекатися висновків експертів та приступати до робіт зі збору вихідних даних та виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення реставраційних робіт.

Можливо, експертиза все ж визначить, що стало причиною вивалу лицьової кладки Північного бастіону Старої фортеці – недбальство у встановленні латки в 2009 році, коли через Службу єдиного замовника роботи проводила ПАТ «Кам’янець-Подільська реставрація», погодні умови, рух транспорту чи все разом взяте?..


Теги: Стара фортеця, обвал муру

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.