Перейти на мобільну версію сайту


21.09.2018

ВІД ДОБРА ДОБРА НЕ ШУКАЮТЬ

лучкиУ селі Лучки Староушицької об’єднаної територіальної громади селяни зважилися на справжнісінький бунт. У середу, 19 вересня, вони вийшли на поля, аби нарешті з’ясувати, де їхні законні земельні наділи, які, на їхню думку, тамтешній аграрій незаконно обробляє.

Земельне питання у Лучках чорною хмарою нависло з початку цього року. До того лучани мирилися з несправедливістю, зневажливим до себе ставленням, й навіть не намагалися шукати правди, адже підтримки від когось годі було чекати. Прихід нових інвесторів кардинально змінив ситуацію.

На полі за колишньою фермою зібрався натовп. Люди скаражаться журналістам на свою долю, на аграрія Сергія Тимчука, який обробляє їхні поля. Від їхніх розповідей стає не по собі. Безправність однієї сторони конфлікту і безкарність іншої вражає.

– Мами немає вже 12 років, а тата 15. Я пай не отримувала, не мала за що переоформити. Діти малі, слабості, він мені і кілограма не дав, а весь час користувався землею, – в серцях каже пані Валентина. – Спасибі, прийшла зараз ця фірма, вони і помагають, і самі переоформляють спадщину. Ми хоч щось побачили.

– Люди здають землю, бо бачать, що нам допомагають, хочуть помогти, – додає її сусідка. – А там підеш, попросиш, щоб віддав зароблене, то і того не побачиш.

– Усе життя чоловік проробив конюхом на фермі, а я дояркою. Нещасну довідку не хотів дати, – перебиває їх ще одна жінка. 

– Юра проробив роки і йому паю немає. А гуцулам це поле повністю віддали. Колись у нас робили гуцули, вони поїхали на Гуцульщину, а він їхньою землею користується. Вони може і не знають, що тут їхні паї. І чи вони тут дійсно є, – кажуть протестувальники.

лучки (2)І таких розмов, невдоволень та скарг не злічити. У кожного, хто зібрався на полі, своя історія, часто трагічна, несправедлива, сумна. Від жодного з присутніх страйкарів не почули слів захисту на адресу директора СТОВ АФ «Нефедівське» Сергія Тимчука. Люди того дня зібралися недаремно. До слова, це вже друга їхня спроба вийти на поле, аби відстояти своє право на землю. Минулого тижня їм це не вдалося зробити – опоненти, аби зупинити процес, сіли перед технікою й не давали їй зайти в поле.

Земельний конфлікт у Лучках і сусідніх Нефедівцях виник цього року, після того, як тут з’явилося аграрне підприємство ТОВ «Подільська зернова компанія». У СТОВ «Нефедівське» цю появу асоціюють не інакше, як з рейдерством. Його керівник Сергій Тимчук переконаний, що землі обробляються незаконно, мовляв «Нефедівське» є правонаступником Спілки селян, яка була утворена внаслідок реорганізації існуючого колгоспу.

– Ми з людьми підписували договори з 2008 року і дальше на 15 років, – каже Сергій Сергійович. – На рік одна людина на руки отримує в районі 3-4 тис. грн орендної плати за пай. Якщо хочуть розривати договори, ми не заперечуємо, але законно, нехай до нас звертаються. Ми зі всіма, хто до нас звертається, розриваємо договори. Землевпорядна організація повинна приїхати і виділити межі. Сьогодні хочуть виділити більше, там, де є наше право оренди. 

За словами Сергія Тимчука, селяни укладали із СТОВ «Нефедівське» договори оренди земельних ділянок, а по факту ніхто тих угод нам так і не зміг показати – ні люди, ні аграрій. Протестувальники кажуть, що вони їх не мають, а Сергій Тимчук стверджує, що угоди є в нього на підприємстві. Та поки ми перебували на полі, жодного документа нам так і не показали, хоч запевнили, що журналістам ці договори все ж таки покажуть. Чи, можливо, їх просто немає?..

Такі ж обіцянки показати угоди чують з початку року і конкуренти Сергія Тимчука – ТОВ «Подільська зернова компанія». Її керівник Віталій Афіцький зазнначає, що підприємство уклало з жителями села Лучки і Нефедівці договори оренди земельних ділянок і має законне право займатися обробітком грунту, в чому їм неодноразово перешкоджають опоненти.

– Будь-які спроби законно працювати на землі наші опоненти блокують, – каже Віталій Афіцький. – Крім того, залякують селян, називають нас рейдерами, розпускають різні чутки. Наприклад, те, що ми податки будемо сплачувати у Київ, а землею користуватися тут. Офіційно заявляю, що ТОВ «Подільська зернова компанія» зареєстроване у селі Нефедівці, і всі податки йдуть в бюджет об’єднаної громади. Інше питання, що за ці кошти зроблено для цих двох населених пунктів. 

Жодного рейдества з нашого боку не було і бути не може. Повторюю ще раз, ми укладали з людьми договори оренди, жодних інших договорів до цього не було. Ми не захопили чужу землю, не зайшли на чужу територію, діяли винятково в межах закону. А от як до нас оброблялася земля та чи були договори – ось питання, які потрібно задавати. Чомусь ніхто не говорить, що держава і сільська рада зокрема за стільки років недоотримували відповідних податків, а селяни – належної плати за землю. Звичайно, за увесь цей час їхні паї не пустували і не заростали, їх засівали, збирали урожай. Але кому йшли прибутки і що з того мали селяни та сільська рада? Мізер, копійчані заробітки. І можна зрозуміти жителів Нефедівців та Лучок, коли вони отримували найменшу в районі орендну плату за пай. Тож немає нічого дивного, що люди захотіли передати свої наділи іншому орендарю, який запропонував їм кращі умови оренди. 

лучки (1)Декілька разів ми намагалися поговорити з Сергієм Тимчуком, розібратися в тому, де наші поля, а де його. Ми маємо на руках усі документи, готові їх надати опонентам, але, на жаль, на діалог вони не йдуть. Усі процеси затягують, сподіваючись, що все буде як раніше і на їхнє свавілля будуть закривати очі. Але цього не буде. Люди стомилися від беззаконня і будуть відстоювати свої права.

– Це вже крик душі, – додає місцевий підприємець Олег Ганюк. – Люди боялися слово сказати. Та скільки вже можна?!

І справді, люди мають самі вирішувати, що робити зі своєю землею і кому її здавати в оренду, чи не здавати взагалі. Не важливо, якому орендареві, головне, щоб з ними рахувалися, розраховувалися по-чесному й ставилися по-людськи, а не як до якогось непотребу, який ні на що не має права.

Здається, часи кріпацтва закінчилися давно. А таке враження, що в Лучках і Нефедівцях про це дізналися нещодавно...


Теги: земельна проблема, с.Лучки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.