Перейти на мобільну версію сайту


13.03.2020

ВЕСНА. БЕЗПРИТУЛЬНІ СТАЮТЬ АГРЕСИВНИМИ

собакаУ разі укусу лікарі радять негайно звертатися до медичних установ, адже сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги в 100% випадків закінчується смертю. Отже важливо пам’ятати, що відразу після укусу бігом до медиків. Вони допоможуть.

Неприємний подарунок отримала пані Світлана напередодні 8-го березня, коли відправила свого сина-школяра в магазин за молоком. Його шлях додому пролягав повз контейнерний майданчик в дворі будинків, де на нього ззаду напав чорний пес і покусав, хлопчик навіть схаменутися не встиг. Владик лише побачив зграю здоровенних собак, які побігли за маленькою сучкою. Ота сучка, напевне, врятувала хлопчику життя. Дитина дійшла додому вся в крові. Добре, що пані Світлана не розгубилася. Миттю промила сину рану водою з милом і гайда до лікаря. У поліклініці лікар оглянув вражену зону, обробив її і порадив батькам знайти того собаку, який покусав дитину. У разі, якщо за 10 днів з собакою буде все гаразд, дитині вводити вакцину не потрібно буде. Пані Світлана дуже занепокоєна, щоб з її синочком нічого не трапилося. І вважає, що вакцинувати дитину потрібно негайно, бо невідомо, де того собаку шукати. Але в інтересах дитини його знайти потрібно, бо ж шкода труїти хлопчину медикаментами. От і тепер вся сім’я і сусіди нишпорять навколишніми дворами і вулицями, щоб знайти пса.

То там, то тут чуєш від знайомих і незнайомих людей, що їх та їхніх дітей чи родичів кусають бродячі собаки. Їх у місті розвелося чимало, вони зграями бігають не лише далекими вулицями міста, але й центром. Чуйні люди підгодовують тварин, влаштовують під магазинами, під’їздами, будинками їм місця, де вони можуть поспати та попоїсти. Бродячих собак в місті не відстрілюють, бо їх захищає Закон і громадські активісти, здебільшого, не завжди адекватні. Адже проблему потрібно не обговорювати, а вирішувати. Через їхню «доброту» не мають страждали люди, тим більше – діти.

– У 2018 році в поліклініку з приводу укусів лише собаками звернулося 99 осіб, з них 23 дитини, у 2019 році – 93 особи, з яких 16 дітей, цього року їх вже близько 80, – каже директор КНП «Лікувальний діагностично-консультативний центр» Борис Цвігун. - Але це мова йде виключно про тих, хто звернувся за допомогою до медиків. А так цю цифру можна помножити на три. 

ЩЕПЛЕННЯ
У разі укусу лікарі радять негайно звертатися до медичних установ, адже сказ є небезпечним вірусним захворюванням, яке без надання своєчасної медичної допомоги в 100% випадків закінчується смертю. Отже, важливо пам’ятати, що відразу після укусу бігом до медиків. Вони допоможуть. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я, відповідальність за антирабічну допомогу несуть лікарі-травматологи. Вони надають допомогу, проводять первинну обробку, потім дізнаються подробиці укусу, і, виходячи з цього, призначають чи ні щеплення. Щеплення може бути двох видів – лікувальне (робиться для врятування життя) і профілактичне (тим, хто за родом діяльності має високу небезпеку зараження сказом – мисливці, працівники зооферм). Профілактичні щеплення проводяться за схемою 0 (перше щеплення) – 7-30-й день, потім ревакцинація таких людей раз через рік, потім один раз на три роки. Лікувальне щеплення стовідсотково роблять, якщо вкусила скажена собака (чи з підозрою на сказ) одночасно вводиться антирабічний гамма-глобулін в той самий день.

Вакцина вводиться за схемою 0-3-7-14-30-90-й день. Це дуже лякає людей, адже раніше щеплення робили в живіт, а нині – в дельтовидний м’яз дорослому, а дітям в стегно.

кщо собака, що вкусив людину, знаходиться в сфері спостереження ветеринара чи самого вкушеного впродовж 10 днів, то щеплення все одно починають робити за тією ж схемою. Якщо за цей час тварина здорова, то щеплення на 10-му дні припиняються.

Укуси бувають: легкі – неглибокі укуси плеча, передпліччя, нижніх кінцівок або тулуба;

Середньої важкості – поверхневі поодинокі укуси, подряпини від зубів;

Важкі – укуси голови, обличчя, шиї, пальців рук; множинні укуси; укуси, нанесені дикими хижими тваринами.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИЛА ТВАРИНА
При важких укусах негайно викличте швидку медичну допомогу.

Переконайтесь у відсутності небезпеки.

За можливості ізолюйте домашню тварину, бродячу чи дику тварину – запам’ятайте або сфотографуйте.

Ретельно промийте укус протягом 5 хвилин 20% мильним розчином – в лужному середовищі вірус сказу гине.

20% мильний розчин можна зробити так: шматок туалетного або, краще, третину шматка господарського мила розчинити в двох склянках води.

За наявності кровотечі зупиніть її, притиснувши рану на пару хвилин стерильною марлевою серветкою.

Обробіть рану 3% розчином перекису водню або 0,05% розчином хлоргексидину. Не бажано використовувати антисептики, що містять спирт, через загрозу опіків.
Накладіть на рану стерильну пов’язку.

При легких укусах та укусах середньої важкості протягом дня зверніться по медичну допомогу в травмпункт, де вам оброблять рану, призначать подальше лікування, за необхідності – введуть сироватку проти правця, дадуть чіткі вказівки, в які установи повідомити про підозрілу тварину.

СЛОВО МЕДИКА
Ми запитали у Бориса Цвігуна: «Чому відразу не вакцинували вкушеного хлопчика»?

Він сказав, що це щеплення дає велику алергізацію, адже в організм людини вводиться чужорідний білок. Тому, якщо собака жива здорова, то не потрібно людину зайвий раз травмувати. Але, якщо цю собаку знайти неможливо, то доведеться пацієнту провести щеплення. Головне правило лікаря – не нашкодити.

Як позбутися бродячих собак, щоб не страждали люди? Просто потрібно, щоб інші, хто зазвичай їх підгодовує під під’їздами та на дитячих майданчиках, цього не робили. Тоді б у них падала рухливість сперматозоїдів і вони б так не розмножувалися. Якщо хтось дуже хоче підгодовувати бездомних тварин, то нехай обирає якийсь пустир і туди приносять їжу, а не в центрі міста. Вони до нього звикнуть, до того місця, і не будуть вештатися, де їм захочеться Так роблять за кордоном, де немає притулків. Я люблю тварин, але вони повинні мати своє місце, як і все в цьому світі. Не потрібно показувати свою доброту, від якої потім страждають інші люди. 

Крім того, в нашому регіоні слід відновити полювання, адже дуже багато розвелося лисиць, які бігають приватним сектором та в селах, де є для них їжа.

СЛОВО МИСЛИВЦЯ
– Заборона полювання в нашому регіоні призвела до зростання популяції лиса, – розповідає голова ради Камянець-Подільської районної організації УТМР Олександр Юзюк. – Цього року мисливці вполювали лише 368 особин лиса, минулого року ця цифра становила 430. Затримали цей процес на два тижні і на два тижні раніше завершили. На дослідження відправили 75 лисів, з яких п’ять – дали позитивний результат на сказ. Лис є основним рознощиком цієї надзвичайно небезпечної хвороби.

Чому собака на вас гавкає? Мільйон причин. Їй боязно. Їй сумно. Вона вислуговується перед зграєю. Захищає територію, суку, нащадків.

собака-1ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ
Не можна бігти. Найменше цуценя бігає швидше, ніж людина. Побіг – доганяти. Не можна ставати спиною. Собака, якщо вона не навчена, ніколи не нападе на обличчя. Не можна присідати. Ви стали меншим на зріст – значить, менш страшним. Вищі шанси, що кинеться.

Не можна вдавати, що підбираєте камінь і жбурляєте. Може спрацювати, а може спровокувати агресію і заклик по допомогу до всієї зграї.

Не можна штовхати собаку ногою – не вцілите. 

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ
Зупиніться. Розверніться до собаки обличчям. Якщо собак декілька, і вони оточують – прикрийте тил, станьте спиною до стіни, машини, хоч до дерева. Фронтально собаки, швидше за все, не кинуться.

Якщо є рюкзак – поставте його собі на голову. Як у фільмі «Напевно, боги зійшли з розуму». Це собаку здивує і збентежить – супротивник різко став вище на дві голови.

Якщо є парасолька, куртка, той самий рюкзак – тримайте між собою і собакою. Собаки не атакують наосліп, якщо вам вдалося створити бар’єр між вами і собакою, вона буде намагатися його обійти.

Якщо не маєте панічного страху собак – порозмовляйте з нею. Спокійним тоном.

Можна, звичайно, гаркнути так, що собака втече, але, якщо ви самі не собачник і від вашого «фу, не можна!» не тремтять вікна в сусідній п’ятиповерхівці, – навряд чи спрацює.

І повільно відходьте від собаки. Не має сенсу доводити, хто тут цар природи. Будьте розумнішими від собаки.

ЯКЩО НЕ ВДАЛОСЯ ПІТИ
Працює електрошокер – тріск і запах озону відлякують більшість безхатніх собак. Але не всіх!

Працює ультразвукової свисток – на відстані півтора-два метри, але необхідно направляти їх в собаку.

Додаток для смартфона «ультразвук» – не працює, не ведіться, сучасні смартфони поки не здатні видавати звуки в цьому діапазоні.
У темний час доби працює потужний ліхтарик в режимі «стробоскоп».

Газові балончики працюють не всі! По-перше, струменевим або гелевим ви в собаку не влучите, тільки аерозоль. По-друге, найкраще працює перцевий балончик з начинкою OC – oleoresin capsicum, набагато гірше працює МПК – її синтетичний аналог. У будь-якому випадку з хмари газу собака вискочить дуже швидко.

Кидання каміння і розмахування палицею собаку швидше заохотять.

Якщо кидається зграя – шукайте укриття. Найкраще – по вертикалі. Так, заскакувати на капот чужої машини не ґречно, а лізти на дерево якось смішно, та бути покусаним набагато гірше.
Якщо вкусила і відскочила – не страшно. Лікар розбереться.
Якщо вчепилась і висить – не виривайте руку або ногу, зробите лише гірше.

Є люди, на яких собаки кидаються регулярно. І є ті, на кого практично ніколи. Якщо ви належите до першої категорії – вони на вас кидаються не з причини, що «чують запах страху», а через те що ви, побачивши собак, напружуєтеся, і вони зчитують, на мові тіла, ви – потенційна жертва, закрите коло, на жаль, – а якщо ви ще і боїтесь собак, то адреналін і стрес допоможуть вам забути всі теоретичні поради.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Аби ми та наші діти не ставали жертвами безпритульних собак, потрібно їх не викидати на вулицю. А з дому їх викидають двоногі істоти, які награлися і створили проблему громаді. Бо ж нині безпритульних тварин ніхто не відстрілює. За жорстоке поводження з тваринами у нас кримінальна відповідальність. Але, на жаль, кримінальної відповідальності за викинутих тварин на вулицю немає. Тобто ніхто не відповідатиме за бездомних, які кусають ні в чому не винних. На захист безпритульних виступають громадські діячі просять на це кошти з бюджету. І, аби затулити їм рота, гроші виділяють, але результату від цього катма. Тому саме на них потрібно покласти відповідальність за покусаних дітей.

Є у нас відповідальність і за порушення правил утримання собак, яка передбачає адміністративну відповідальність, згідно ст.154 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає штрафи від 1 до 3 неоподаткованих мінімумів від доходів громадян або попередження (у випадку, якщо це було повторно може накладатися штраф до 7 неоподаткованих мінімумів). Це надзвичайно малий штраф. 

Ми постійно сподіваємося, що люди, які в місті утримують собак, будуть дотримуватись всіх рекомендацій санепідемстанції, дільничних інспекторів. 
Куди звертатися людині, якщо чиясь собака на вулиці гуляє без намордника чи купається на громадському пляжі?

Вимушене співіснування людей і безпритульних тварин у місті досить часто стає причиною конфліктів, становить загрозу безпеці людей. Тварини захищають територію, яку вважають своєю, керуються природними інстинктами. Люди мають право на захист свого здоров’я і життя, керуються при цьому законами. Та на практиці виникає слушне питання: а хто конкретно несе відповідальність за безпеку оточуючого нас середовища?

Істотне значення для встановлення винуватця у завданій нападом безпритульних тварин шкоді має з’ясування того, на чиїй саме території такий напад відбувся. Уся територія міста, що не закріплена за певними власниками або користувачами, визнається територією, підконтрольною місцевій владі, і саме вона має відповідати тут за безпеку, санітарний стан. Якщо ж буде встановлена належність певної території конкретним власникам або користувачам (згідно відповідної землевпорядної документації – ОСББ, установи, підприємства), то тягар відповідальності покладається на них.

У той же час, жоден посадовець не в змозі нічого зробити, тому що закон захищає більше тварин аніж людей. За жорстоке поводження з тваринами посадовець, який наказав прибрати безпритульних тварин, може попасти за ґрати аж на шість років, а за пошматовану дитину нікому нічого не буде. Проблеми будуть у дитини, бо ж психічна і фізична травма залишиться на все життя. Проблеми будуть і в батьків, які змушені переживати за своїх чад, які змушені вишукувати гроші на їхнє лікування. А це в кращому випадку. Але в нашому місті були непоодинокі випадки, коли тварини шматували дітей, їх ледь рятували лікарі і вони залишилися інвалідами на все життя. Тому не зрозуміло, для кого наше місто: для людей чи для скажених псів.

Коли верстався номер, до редакції зателефонувала пані Раїса Василівна і поскаржилася, що вночі у дворових хащах, біля смітника, неподалік дитячого садка і школи, виють собаки і спати не дають. Але її більше турбує те, що там ходить молодь. І добре, коли йде компанія, а якщо хтось – один?


Теги: вуличні собаки, сказ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.