Перейти на мобільну версію сайту


11.05.2012

У СТОЛИЦІ - АНДРІЇВСЬКИЙ УЗВІЗ, А У НАС – ВУЛИЦЯ ДОВГА

Більшість із нас із подивом та негативом сприймали повідомлення столичних та загальнонаціональних засобів масової інформації про руйнування історичної частини Києва – вулиці Андрівський узвіз. Журналісти, громадські діячі і просто не байдужі кияни стали на захист Андріївського узвозу. Вони в один голос почали заявляти, що такі дії позбавляють Київ автентичного історично-архітектурного вигляду, духу та самобутності.
Та чи варто було нам, корінним (і не дуже) кам’янчанам, далеко ходити, заглядати в екрани телевізорів, читати газетні шпальти, вишукувати яскраві кадри руйнування історичної частини столиці!? Вже понад десятиліття «Андріївський узвіз» відбувається у нас під носом. А ми того не помічаємо, або не хочемо бачити.
IMG_2042.JPGВулиця Довга є не тільки, як і Андріївський узвіз, історичною вулицею, вона ще є воротами до усього Старого міста. От тільки сьогоднішній вигляд цих воріт, скоріше за все, підходить для сучасних котеджних містечок, і аж ніяк не для історичного центру міста, регіону, держави.
Уся це спотворення та «осучаснення» вулиці Довгої відбувалося та триває під миловидним гаслом: «Відбудова втраченої історичної забудови на території НІАЗУ «Кам’янець».
Гарно звучить. Цікаво та інтригуюче. От тільки із втіленням лозунгу в практику у нас чомусь завжди не складається. Наприклад, важко уявити, щоб сьогодні Пізанську вежу накрили металочерепицею, або ж Колізей добудували «силікатною» цеглою, вставивши металопластикові вікна. І при цьому, щоб все це відбувалося під гарними словами «реконструкція» та «реставрація».
Нині відбудова втраченої історичної забудови на вулиці Довга дійшла до свого логічного завершення. Те, чого й потрібно було очікувати: повна втрата Довгої, подвійна втрата втраченої історичної забудови. Невже такийIMG_2054.JPG (сьогоднішній) вигляд мала ця вулиця у Середньовіччя? Адже саме в той період було збудовано більшість будинків на ній.
Чому все так сталося?
Не зрозуміло з яких причин, але вулиця Довга більше десятка років тому перетворилася на своєрідне місце зібрання «еліти» міста. Все нагадувало дуже популярний принцип «доміно». Хтось із високопосадовців першим отримав ділянку, а далі понеслося - «А я що, гірший?».
Так потихеньку вільних ділянок (фундаментів) для «відновлення втраченої забудови» на вулиці Довгій не залишилося. І, зрозуміло, що дісталися вони не простим громадянам міста.
До речі, пік роздачі майданчиків для такої відбудови «втраченої відбудови» вулиці Довгої припав на початок нового тисячоліття. А вже в середині минулого десятиліття «відбудова» Довгої набрала обрисів апогею.
До наших рук потрапив список забудовників «втраченої історичної забудови на території НІАЗУ «Камянець», який датований кінцем 2009 року. Так от, він підтверджує думку городян, що «відбудовою» вулиці Довгої займалися і продовжують це робити далеко не прості люди. Наприклад, серед забудовників можна зустріти такі відомі на Кам’янеччині прізвища як Бабій, Худик, Зелениця, Конюшенко, Киященко. Також серед «реставраторів» старовини є не лише фізичні особи, а й окремі підприємства. Хоча зрозуміло, що за фірмами та могутніми заводами ховаються не колективи, а власники та директори.
На підтвердження того, що сьогодні вулиця Довга стала такою собі елітною житловою частиною міста, говорять і ріелтори. Мовляв, нерухомість у цій частині Старого міста є однією із найдорожчих. І вона рідко перепродається за допомогою агентств нерухомості. Тут купівля-продаж відбуваються між «своїми».
Незадоволення стосовно такої забудови вулиці Довгої висловлюють природоохоронці. Щоправда, просять не називати їхніх прізвищ. Так от, вони зазначають, що тамтешнє сучасне будівництво не лише не відповідає історико-архітектурним нормам Старого міста, але й нанесло та продовжує завдавати значної шкоди природо-заповідному об’єкту - Смотрицькому каньйону.
Зрештою, і сам міський голова Михайло Сімашкевич у спілкуванні із нами висловив стурбованість станом речей, що відбуваються навколо забудови вулиці Довгої. Михайло Євстафійович підкреслив, що це є великою проблема для міста, яку він прагне вирішити на користь громади, історично-архітектурної справедливості та природи.
«Реставрація», «відбудова» як вулиці Довгої, так і власне всього Старого міста та й Старої Фортеці, зокрема, засвідчують про жахливі речі, що здійснюються під прикриттям цих двох гарних слів. Деякі фахівці, архітектори, історики вже сьогодні на повний голос заявляють, що історико-архітектурну цінність наші Старе місто та Стара фортеця давно втратили. І цього може не помітити лише незрячий. На їх переконання, більшість «відреставрованих» та «відбудованих» приміщень та споруд є нічим іншим як бутафорією, фальшивкою. При цьому жодної цінності, окрім грошової, нині вони не складають. Мовляв все, що відбувалося під прикриттям реставрації та відбудови, нічого спільного не має з відновленням історичної забудови Старого міста. Практично немає жодного об’єкту, на якому б не знехтувалися елементарні правила реставрації та відбудови. Чим не показовим є приклад минулорічного руйнування відреставрованої Новозахідної вежі? Так, можливо, краще не «реставрувати» та «не відбудовувати» - більше залишиться для наших дітей, онуків...

Теги: забудова, реставрація, вул.Довга

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.