Перейти на мобільну версію сайту


18.10.2013

У РАЙОНІ = ВІЙНА ЗА ЗЕМЛЮ

Рейдерськими методами потужний агрохолодинг намагається зжерти дрібних фермерів

Битва, але не за урожай, розгорнулась між аграріями району. Яблуком розбрату стали гектари кам’янецьких чорноземів, на які вже давно «хтось» кинув завбачливим оком.
Чому дерибаниться районна земля? Кому це вигідно? Для кого працюють дерибанники? І хто той загадковий «хтось»?- з’ясовував «КлюЧ».

«ВСЕ ТЕ ЖЕ ЛИЦА...»
У асоціації сільгоспвиробників Кам’янеччини справжнісінький переполох. Землі дрібних фермерів зникають, наче їх корова язиком злизала. Ще сьогодні ти маєш, наприклад, 100 гектарів, а завтра = на 2-5 га стало менше. Тиждень-другий = і взагалі без штанів можеш залишитися.
= Паї, які орендуємо в людей, обробляємо не перший рік, = пояснює голова асоціації сільгоспвиробників Кам’янеччини Анатолій Зелениця. = Аж раптом дізнаємося, що інша компанія пропонує людям, так би мовити, вигідні угоди. Обіцяє гори й мости, а насправді цього всього немає. Люди вірять, потім самі ж потрапляють у пастку.
Подібне дежавю, за словами аграріїв, вже було у 2007-08 роках, коли в район зайшов потужний сільгоспвиробник «Стіомі-Холдинг». Методи роботи були такими ж, як і сьогодні = людям обіцяли обробляти їхні земельні наділи, які вони отримали як пай, натомість аграрні гіганти пропонували більшу вартість розрахунку за пай, кращі умови й узагалі заледве не райське життя. Насправді виходило навпаки.
Що примітно, агітатором і «вербувальником» як у 2008-му, так і тепер виступала одна і та ж людина = пані Марія Ярова. Правда, нині вона агітує за компанію «Енселко Агро»
= Особисто зутрічався із Марією Володимирівною з приводу цієї ситуації, і вона мене запевнила, що на чужі землі ніхто не зазіхатиме й нечесної конкуренції не буде, = додає Анатолій Володимирович. = Але жінка каже одне, а робить геть інше. Знаємо, що договора переукладаються в реєстраційній службі, а наші, з тими ж людьми, реєструвалися ще в Держкомземі. І доведи, чиї законніші...
Нині ми відправили листи-застереження у реєстраційну службу з проханням припинити реєстрацію угод для «Енселко Агро» у зв’язку із незаконною поведінкою та методами роботи.

БІЛЬШЕ НЕ ЗАПЛАТЯТЬ, ЯК НЕ КРУТИ
Анатолій Зелениця = відомий у районі аграрій, підприємець, депутат районної ради. Його підприємтсво «Деметра-2010» орендує землі в Боришківцях та Колубаївцях. Розрахунки за паї 37355_1.jpgпроводить вчасно (або грішми, або натурпродуктом), сівозміни завжди дотримується, хазяйнує так, що одразу видно = чоловік прийшов не виснажувати землю й кинути, аби заростала бур’янами, а працювати й отримувати врожай та прибутки.
Таких місцевих дрібних фермерів у районі назбирається з добрий десяток. Решта = інвестори, що в певний час зайшли у район, гарно себе зарекомендували й, так би мовити, прижилися.
= Більше 9,5 тис. га земель мала компанія «Стіомі-Холдинг», 9 тис. га - у «Нібулона». Також серед акул аграрного бізнесу району знаходяться «Агросолюшнс», «Макс-Фарм», «Аграрна Кампанія», «Україна», «Промінь-Галичина». Це інвестори, які прийшли на Кам’янеччину, які дотримуються чесних конкурентних правил гри, які в сільському господарстві не чужі люди, = каже начальник управління агропромислового розвитку Ігор Гай. = Щодо «Стіомі-Холдинга», то з цією компанією були непорозуміння, але зрештою вони вичерпалися.
Та небо безхмарним надовго не залишилося. Колишній власник «Стіомі» Михайло Стаднік продає компанію і переїжджає до Швейцарії. Новому власнику = агрохолдингу «Кернел» = замало майже 10 тисяч кам’янецьких гектарів, тим паче, що «Кернел» працює зовсім іншими масштабами.
Озброївшись старими перевіреними методами, що залишилися у спадок від «Стіомі», «Кернел» запускає на Кам’янеччину одну із новопридбаних на Хмельниччині агрофірм = «Енселко Агро». Людей переманюють, обіцяючи платити за паї більше, аніж їх нинішній орендар. Ставки по розрахунках, які є фіксованими та розмір яких, відповідно до законодавства, становить три відсотки від грошової оцінки землі = завищують у рази.
Селяни вірять, адже вартість паю в кожному населеному пункті є різною. Саме на це розраховують великі гіганти, пожираючи дрібних фермерів.
На грошову оцінку вартості земельних ділянок впливає низка факторів, прописаних у законі. Але що простому селянину ті закони, коли в нього за пай дають, наприклад, 800 грн, а в сусідньому селі, що за 2 км = 1400 грн. Хто буде розбиратися в якості грунтів, місці розташування чи інших властивостях паю, якщо сусід отримує більше грошей? Правильно, ніхто. Як і ніхто не хоче зрозуміти того факту, що незалежно від потужностей = агрохолдинг чи дрібний фермер = оціночна вартість, як і відповідні відсотки за розрахунками не змінюються.  
= Якщо сьогодні агітатори пропонують пайовикам переукладати угоди з їхньою компанією, привозячи селянам додому пшеницю, мед, цукор у необмеженій кількості, то це не гарантує розрахунок за один рік, = каже голова асоціації сільгоспвиробників. = Завтра новий орендар скаже тому бідоласі, що розрахувався з ним на кілька років наперед. І кому той пожаліється? Є печатка, підпис = йди доводь свої права у суді...
Декілька пайовиків забажали вийти із «Енселко Агро» і віддати свої землі на обробіток іншому орендареві, проте з ними, точніше з їхніми земельними наділами прощатися не збираються.
Підприємство годує «перебіжчиків» обіцянками, навіть чути не бажаючи про розірвання договорів.

ВІЙНА ЧИ МИРОВА?
Окрім нечесної конкуренції, нова компанія не надто зважає й на агротехнології. На сьогодні в «Енселко Агро» не посіяно жодного гектара озимини. Основними ж культурами, які вирощує компанія на полях Кам’янеччини, залишаються найбільш виснажливі = соя, курурудза, ріпак та соняшник.
Олександр Сугак, депутат Гуменецької сільської ради, голова земельної комісії каже, що в Абрикосівці ще «Стіомі-Холдинг», а нині = «Енселко Агро» вже 4 роки поспіль на одному й тому ж місці висаджує кукурудзу. Про сівозміну ніхто й словом не обмовляється.
У райдержадміністрації події навколо скандальної компанії називають не інакше, як рейдерським захопленням земель.
= Не дам, аби ошукали моїх земляків, = повідомив під час зустрічі 11 жовтня з керівниками 10 агроформувань району голова РДА Михайло Желізник. = Працювати потрібно чесно, ми до цього звикли. Безладу та дистабілізації в районі не допущу!
Хоч районний очільник і наголосив, що стоятиме на боці законності, та чи стане сил усьому, разом взятому району, протистояти могутньому аграрному гіганту, власником якого є народний депутат від Партії регіонів?
Чи підуть свої на своїх? Чи, зрештою, все закінчиться мировою? Як не буде останньої, то дрібним аграріям не довго й за вила взятися. І буде війна...

Для довідки: «Кернел Груп» = компанія, що працює в агропромисловому секторі України. Агровиробничий комплекс = близько 70 сільгосппідприємств. Земельний банк становить 210 тис. га посівних площ. Компанія є потужним постачальником олії та міжнародний ринок і одним із найбільших експортерів зернових з чорноморського регіону.
Контролює «Кернел» Андрій Веревський, нардеп від Партії регіонів.
Нещодавно агрохолдинг повідомив про укладення опціону на придбання 100% акцій двох сільськогосподарських підприємств, які в загальному обробляють 119,2 тис га в Хмельницькій та Полтавській областях. Назва придбаних підприємств компанія не розголошує.

Теги: війна за землю, агробізнес, «Кернел Груп»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.