Перейти на мобільну версію сайту


11.05.2018

У МІСТІ БУВ РАДНИК І ЖОДНОЇ КОНКРЕТИКИ

реформаМинулої суботи, 5 травня, в місті перебував речник МОЗ, експерт медичної групи «Реанімаційний пакет реформ» Олександр Ябчанко. Він мав зустрічі з медиками та молоддю міста. Головним лейтмотивом стало твердження, що, відповідно до ст.49 Конституції України, в державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога безоплатна.

Він пояснював, що потрібно пацієнту від лікаря, про проблеми лікарів (низька зарплата, зниження престижу професії). Також розповів лікарям для чого проводиться медична реформа на першому рівні надання медичної допомоги, зокрема, про укладання декларацій між лікарями та пацієнтами.

Говорив багато, неконкретно і довго про очевидні речі, які всі й без нього знають. Сподівалися на конкретику в блоці питань і відповідей, проте і цього не сталося. 

Одне зрозуміло, що в ході реформи найважливішим є її первинний рівень. Тому кожен сімейний лікар повинен отримати амбулаторію, обладнання, транспорт, житло і гідну заробітну плату. Проте незрозумілим залишилося, яким чином заробітна плата лікарів стане достойною з тих базових 370 гривень на рік, які підуть за кожним пацієнтом, якщо з цих грошей потрібно буде оплатити оренду приміщення і комунальні послуги, заплатити за забір аналізів, медсестрі і санітарці зарплату, відрахувати на утримання різних адміністративних витрат (зар­плата головного лікаря, його штату, теж комунальних витрат), на які сама адміністрація і не заробляє. Потім потрібно буде проводити ремонт приміщень, оргтехніки, купувати різні витратні матеріали і, як результат, залишиться великий пшик. І це при тому, що лікар набере відповідну кількість пацієнтів (сімейний лікар – 1800, терапевт 2000, дитячий лікар – 900).

Єдине, що для пацієнта в цій реформі добре, він сам вибере собі лікаря, якому довіряє, хоча й без того люди зверталися до того, до кого хотіли. Тоді на одних лікарів було величезне навантаження, а інші протирали штани на стільцях і при цьому всі отримували однакову зарплату. При вдалому просуванні реформи і підписанні декларацій з пацієнтами до 1 липня кожен лікар зможе підписати угоду з Національною службою здоров’я, якщо не встигне до 1 липня, то наступний термін, з якого він зможе підписати угоду – вересень, і остаточний з 2019 року. Але якщо лікар не набере певної кількості пацієнтів, то наразі розрахунки проводитимуться за червоним і зеленим списками, тобто за тих, хто підписав декларації з пацієнтами, оплата проводитиметься за зеленим списком по базовому розрахунку 370 грн, а за тих, хто не підписав декларацій і вони проживають на ввіреній дільниці – 240 грн. Чесно кажучи, це буде дуже складна арифметика і незрозумілі формули підрахунків. Думаю, що змішаються в купу коні і люди. Але побачимо.

Керівництво МОЗ повідомило, що з 2019 року Держбюджет формуватиметься винятково під медзаклади, які приєдналися до медичної реформи.

– Державний бюджет фінансуватиме заклади, які ігнорують реформу, до кінця цього року. Якщо до кінця року заклад не переходить на роботу за новою програмою, доведеться місцевій владі шукати власні джерела, щоб утримувати його надалі, – пояснюють у МОЗ.

Отже, для того, щоб забезпечити для медичної установи державне фінансування до кінця року, необхідно підписати договори з Національною службою здоров’я України та перейти на новий принцип фінансування «Гроші йдуть за пацієнтом».

Окремо в МОЗ називають перелік вимог, які також повинні виконати медичні установи для отримання фінансування з державного бюджету, починаючи з 2019 року. Це надання певних сервісних послуг (можливість записуватися на візит до лікаря телефоном); можливість брати всі аналізи, передбачені переліком послуг, на місці; робота з електронною системою охорони здоров’я, можливість укладати електронні договори з боку медичного закладу. Тобто медичні заклади мають перетворитися на автономні суб’єкти господарської діяльності, що отримуватимуть оплату за результатами своєї діяльності, тобто за фактично надану ними пацієнтам медичну допомогу.

Окрім того, на перехідний період, протягом 2018–2019 років, паралельно існуватиме також можливість фінансування первинної медичної ланки через механізм медичної субвенції. До 2020 року всі заклади всіх рівнів надання медичної допомоги мають перейти на нову систему фінансування шляхом укладання договорів із НСЗУ. Також сімейні лікарі можуть взагалі від’єднатися від бюджетної установи і піти в самостійне плавання та не витрачатися на адміністрації.

Ця реформа – хороша справа і добре для пацієнта, а от для медика, з одного боку, нібито теж має бути добре, але це буде суцільна експлуатація лікарів, бо ж за їхній рахунок розвантажать або перезавантажать швидку медичну допомогу, і лікар повинен буде працювати за схемою 7х24, тобто сім днів цілодобово. Бо ж відтепер ця реформа вже офіційно надає пацієнту дозвіл телефонувати коли заманеться. А це і є нещадна експлуатація фахівця. Крім того, за якою формулою розраховували суму 370 грн, незрозуміло. І ще один негатив: за рік перерахували лікарю за обслуговування пацієнта, а інфляція нещадно їх зжирає, то й доведеться ще зі власної кишені виймати гроші, щоб втримати на плаву амбулаторію. Проте хочеться вірити в краще нашої медичної галузі, щоб не тікали лікарі за кордон.


Теги: візити, речник МОЗ Олександр Ябчанко

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.