Перейти на мобільну версію сайту


13.01.2017

У МЕДИЦИНИ ПЛАНІВ ВДОСТАЛЬ

цуглевич«Із січня 2017 року в Україні стартував перший етап медичної реформи, який полягає в зміні фінансування первинної ланки медичної допомоги.
Перетворення, які відбуватимуться в галузі протягом року, будуть поетапними та запроваджуватимуться разом з інформуванням лікарської та пацієнтської спільноти.

Протягом першого півріччя медична галузь працюватиме в штатному режимі, а переважна більшість підготовчої роботи відбуватиметься на рівні МОЗ України, Уряду, парламенту та регіональних управлінь охорони здоров’я, громад та медичних закладів».

Саме така інформація з’явилася на офіційному сайті Міністерства здоров’я України. Передбачається, що цьогоріч на медичну галузь чекає декілька масштабних перетворень. Про них розповідає директор департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич.

- У першому півріччі 2017 року у МОЗі заплановано низку перетворень, - каже Яків Миколайович. - У першу чергу, вони торкнуться первинної ланки надання медичної допомоги. Зокрема, відбудеться адаптація міжнародних протоколів лікування для первинної ланки. Буде сформовано гарантований перелік послуг (у зв’язку зі збільшенням видатків бюджету на медицину у 2017 р. середня вартість обслуговування пацієнта на первинці буде переглянута у бік збільшення). Також на рівні Уряду буде затверджено склад та межі госпітальних округів. У нас їх буде три - Центральний (із центром у Хмельницькому), який обслуговуватиме 650 тисяч осіб, Південний (із центром у Кам’янці-Подільському), який обслуговуватиме 350 тисяч осіб, та Північний (із центром у Шепетівці), який обслуговуватиме 320 тисяч осіб. Обласна лікарня працюватиме як третинний рівень надання медичної допомоги.

До складу Кам’янець-Подільського госпітального округу увійдуть м.Кам’янець-Подільський, Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Віньковецький, Чемеровецький та Новоушицький райони.

У лютому 2017 року планується впровадження референтного ціноутворення. Орієнтовно з квітня запроваджується реімбурсація – відшкодування вартості лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах серцево-судинних хвороб, цукрового діабету, бронхіальної астми за визначеним Національним переліком основних лікарських засобів, що складається із 22 міжнародних непатентованих назв. Для цих потреб у Держбюджеті на 2017 рік закладено 500 млн грн, з них для Хмельницької області - 16,6 млн грн. Для отримання таких ліків пацієнт повинен звернутись до свого дільничного терапевта чи сімейного лікаря та отримати рецепт, за яким у аптеці йому безкоштовно нададуть ці ліки.

Протягом півріччя буде розроблено та впроваджено перший компонент електронної охорони здоров’я – реєстр пацієнтів, лікарів, медичних закладів.

Сімейні лікарі стануть центральною ланкою надання первинної медичної допомоги, пацієнти укладатимуть із ними угоди на обслуговування. Зауважу, що вибір лікаря територіально не фіксований, ви можете проживати в селі та укладати угоду з медиком, який працює в місті і навпаки. Гроші йтимуть за пацієнтом. У майбутньому лікар сімейної медицини, дільничний терапевт або педіатр будуть тим орієнтиром, який скеровуватиме до вузькопрофільного спеціаліста. Без них не можна буде отримати будь-яку іншу послугу - діагностику чи лікування в стаціонарі.

До обов’язків сімейного лікаря входитиме профілактика та запобігання хворобам, лікування хвороб, які не потребують госпіталізації або спеціалізованої допомоги та направлення до фахівця із вузькою спеціалізацією.

Первинну медичну допомогу сьогодні надають понад 800 лікарів, проте укомплектовано лише 82% штатних посад і має місце проблема укомплектування посад сімейних лікарів, особливо в сільській місцевості. Для вирішення цього завдання необхідно органам місцевої влади використовувати програму «місцевих стимулів» шляхом надання надбавок лікарям до заробітної плати з місцевих бюджетів, забезпечення їх житлом, пільговим проїздом, виділення кредитів на будівництво житла, навчання у вузах майбутніх лікарів за рахунок місцевих бюджетів та інших механізмів.

16 лікарських амбулаторій загальної практики - сімейної медицини є в Кам’янець-Подільському районі. Нагадаємо, вони розташовані у селах Княжпіль, Довжок, Сахкамінь, Кам’янка, Рихта, Велика Слобідка, Кадиївці, Мукша Китайгородська, Оринин, Стара Ушиця, Жванець, Думанів, Китайгород, Колибаївка, Гуменці.
Також діє 82 ФАПи та фельдшерські пункти. Загалом медики первинної ланки обслуговують майже 65 тисяч сільських жителів.

4SEEY5У Центрі первинної медико-санітарної допомоги працює 60 лікарів, з яких 23 лікаря загальної практики - сімейної медицини.

- Доступність лікарської допомоги до мешканців визначається показником забезпеченості лікарськими амбулаторіями загальної практики - сімейної медицини, - пояснює головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги району Василь Яковенко. - Загалом по області цей показник становить 2,9 на 10 тисяч сільського населення при нормативі 3,3. Критерієм організації амбулаторії у сільській місцезості є відстань до неї - до 7 кілометрів.

За державними вимогами фельдшерські пункти, які обслуговують менше 300 жителів, потрібно реорганізувати у медичні пункти тимчасового базування. Звичайно, в районі ще б не завадило відкрити хоча би 2 амбулаторії, але все залежить від фінансування та кількості населення, яку обслуговуватиме амбулаторія. До прикладу, такий заклад можна було би відкрити у Панівцях, Кульчіївцях, Вербці чи Нігині.

- Василю Івановичу, чи є вже перші угоди між лікарем і пацієнтом?

- Поки таких договорів не укладали, адже ще тільки початок року. Люди мають самостійно визначитися, якому лікарю вони довірять піклування про своє здоров’я. Гадаю, як будуть відповідні угоди, то всі мешканці району пройдуть через цю процедуру. За попередніми даними, угоди з лікарем укладатимуться на рік. У сільській місцевості сімейний лікар матиме навантаження на обслуговування 1200 осіб, дільничий терапевт - 1500 осіб, педіатр - 800 осіб.

- Чи можлива ситуація, коли навантаження на лікаря сімейної медицини буде нерівномірним?

- Понад норму лікар має право працювати, як і має право відмовити пацієнтам в укладанні контракту. Також із 1 січня у Законі України «Про Державний бюджет» обсяг медичної субвенції на 25% більший, аніж у минулому році, адже збільшено і розмір мінімальної заробітної плати, який складає 3200 грн. Субвенція буде спрямована на оплату поточних видатків закладів охорони здоров’я, крім оплати комунальних послуг та енергоносіїв, які ляжуть тягарем на місцевий бюджет. Про те, що заробітна плата не має бути нижчою за мінімальну, наголошують на всіх рівнях, зокрема і в Міністерстві.

Та, повертаючись до реформи первинної ланки надання медичної допомоги, наголошу на тому, що амбулаторія чи лікар сімейної медицини, до якого звертатимуться пацієнти, аби укласти угоди, працюватимуть із реєстрами, де фіксуватимуться історія хвороби, у якого медика лікується людина, який медзаклад відвідує частіше тощо. Первинна ланка повинна стати доступною, тож хочу запевнити жителів району, що так воно і буде.


Теги: медецина, плани

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.