Перейти на мобільну версію сайту


25.12.2015

У МЕДИЦИНІ ПОРТРІБЕН ТЕРМІНОВИЙ ПЕРЕВОРОТ, БО БІЛІ ВЖЕ ПОЧИНАЛИ І ПРОГРАЛИ

До редакції «КлюЧа» надійшов відкритий лист на ім’я міського голови від жителів селища Першотравневе та Смирнова.

«Просимо Вас вплинути на ситуацію щодо реформування в медицині нашого міста. Що ж це за такі реформи, якщо вони погіршують стан справ в охороні здоров’я?

Ми обурені тим, що з нашої дільниці забирають єдиного педіатра - Дячука Віктора Васильовича, який обслуговував дітей з двох наших районів. Його переводять на інші дільниці, а наших дітей має обслуговувати сімейний лікар, який зовсім не має досвіду роботи в педіатрії. Ми, батьки, спантеличені таким рішенням влади і хвилюємося за здоров’я своїх дітей. Ми хочемо, щоб на нашій дільниці й далі наших дітей лікував педіатр Віктор Дячук.

Також ми стурбовані тим, що в амбулаторії сімейної медицини на вул.Миру, 2 заплановано створити хоспіс. Але за іншою інформацією нам сказали, що там буде не хоспіс, а тубдиспансер. Відповідно до норм санепідслужби, такі заклади повинні бути за межами населених пунктів, адже навколо амбулаторії мешкають люди у житлових будинках, а за кілька десятків метрів знаходиться дитячий садочок.

Чому, проводячи такі серйозні реформи, ви не враховуєте думку людей, які там проживають?
Отже, просимо вас залишити в амбулаторії сімейної медицини на вул Миру, 2 нашого педіатра і не перетворювати її на хоспіс чи тубдиспансер.

Наперед вдячні мешканці сел.Першотравневе та Смирнова (7 підписів)».

Реформа медицини в нашому місті давно гальмує, хоча ми одні з перших в Україні задекларували про необхідність розвитку первинної ланки медицини. І як кажуть: «Белые начинают и... проигрывают». Хто ж виконує місію гальма, не зрозуміло? Адже понад 10 років тому міська влада пішла на серйозний крок і запросила в місто викладачів з Дніпропетровського медичного університету, аби ті перекваліфікували лікарів-терапевтів на лікарів сімейної медицини. Було витрачено кошти на тридцять фахівців первинної ланки. В місті відразу почали будувати амбулаторії загальної практики - сімейної медицини. На сьогодні їх 10, майже в кожному мікрорайоні міста, плюс - у міській поліклініці №1 та на вул.Франка, мінус - у двох мікрорайонах - Старому місті та Польських фільварках.
Для чого створювали амбулаторії в мікрорайонах? Для того, щоб наблизити медичну допомогу до пацієнта і головне - отримати якісне медичне обслуговування, щоб хвора людина не їхала через усе місто, наражаючи в громадському транспорті на небезпеку здорових людей, щоб не створювати скупчення в поліклініці. І дуже важливо, щоб лікар, який знає сім’ї від дітей і батьків, до бабусь із дідусями та які в них були проблеми, міг максимально точно встановити діагноз, аби правильно призначити лікування.

Натомість що ми отримали? Частково на вітер викинуті гроші. У цій ситуації провина не тих підготовлених лікарів, а медичних менеджерів, які не зуміли довести хорошу справу до логічного продовження. Причин можна знайти безліч, але, як кажуть, поганому танцюристу... Спочатку чекали якогось «закону», потім - «механізму», згодом - «фінансування» і врешті-решт виявилося, що справжніх фахівців із сімейної медицини вже немає. Нині за винятком декількох лікарів сімейні виконували роль простих терапевтів. Тобто виміряти тиск чи температуру, послухати дихання й серцебиття, провести пальпацію, призначити елементарне лікування, або перенаправити до вузького спеціаліста. От і виникає питання: «Навіщо нам сімейна медицина, щоб розплодити штат, керівний апарат, проїдати і без того мінусовий бюджет?».

Де в цій системі пацієнт? А він у другій ланці надання медичних послуг, де лікар не зацікавлений у здоров’ї людей, бо ж здорову людину не потрібно класти в лікарню, виділяти гроші на її лікування. У здоров’ї людей повинен бути зацікавлений сімейний лікар, якби була мотивація, тобто грошова нагорода за його щоденну копітку працю, а не жебрацькі подачки і цілодобову роботу. Немає мотивації сімейним лікарям і вдосконолюватися, бо в цій системі конституційне право людини обирати лікаря прописане лише на папері, натомість є чітко визначена дільниця з певною кількістю населення і закріпленим лікарем, то лікуйся там, де тебе прописали. Якщо наполегливо не бажаєш, немає проблем - пиши заяву на ім’я керівника і йди до того лікаря, до якого хочеш. Але той лікар за твоє обслуговування грошей отримувати не буде, тобто ті кошти, які мають йти за пацієнтом, за ним не йдуть, інакше б у місті залишилося менше десяти лікарів, до яких люди забажали йти лікуватися. Підтвердженням сказаного є яскравий приклад лікаря Дячук, за якого боряться матусі, що мають право обслуговуватися у фахівця, якому довіряють.

- На жаль, донині ще ніхто не відміняв системи дільничності, - пояснює головний лікар БУ «Центр ПМСД» Олександр Чернець, - але люди можуть обирати лікаря й обслуговуватися в нього. Щодо переходу первинної ланки надання медичних послуг до системи сімейних лікарів, то він має відбутися до 2019 року. Про це вже є наказ МОЗ за №585. Тоді первинна ланка повністю перебере на себе функції профілактики, лікування, діагностики, і сімейні лікарі обслуговуватимуть населення від 0 до смерті. У нас є потенціал молодих лікарів сімейної медицини, які не за барана закінчили медичний виш, а своєю наполегливою працею.

Що ж до селища Першотравневе, то там за штатним розписом 4 сімейних лікарі. Узагалі у структурі маємо 32 сімейних лікарі, 18 терапевтів та 13 педіатрів. Поки ті амбулаторії, де приймають терапевти, ми підкріпили педіатрами, але недовзі цього не буде, всі без винятку мають бути сімейними лікарями.

Мова про хоспіс чи тубдиспансер взагалі не ведеться, тож мешканці можуть цим не перейматися. Нині медична галузь не має коштів, аби створювати нові підрозділи.

Отже, що нині робити матусям? Йти до лікаря, який обслуговує дільницю, де мешкають і якому немає довіри, або в приватному порядку звертатися до лікаря, якому довіряєш і якому за твій прийом не заплатять зарплату, тож доведеться платити самому? І це при тому, що багато років точаться розмови, видаються циркуляри, які невідомо де засідають чи залягають про рух грошей за пацієнтом. І це вихід! Якщо до лікаря звертається більша кількість пацієнтів і за ними йде оплати, то відпала би потреба боротьби із непрофесіоналами.

P.S. Чому білі програли? Бо медики вторинної і третинної ланки надання медичних послуг - нездоланний клан. Вони тоді не допустили до перейняття досвіду Комсомольська саме тих, хто безпосередньо мав його переймати. Туди їздили всі, крім майбутніх сімейних лікарів, і вони зрозуміли, чим реформи можуть для них закінчитися - втратою потенційних пацієнтів. А керівництво медичної галузі або боялося їх, або загравало, і не було кому прийняти вольове рішення. От і маємо нині медичний висяк.

Медицина в Україні – одна з найбільш несправедливих у світі. Незважаючи на те, що за Конституцією вона повинна надаватися безкоштовно, всі знають і миряться з тим, що це правило порушене. Дійсно безкоштовною і дійсно якісною медициною в Україні можуть скористатися тільки найбагатші люди – посадовці, депутати, можновладці. Настав час цю несправедливість подолати. Корупція в медицині вбиває людей по-справжньому. Наш громадянський обов’язок її зупинити. Усі повинні мати доступ до якісної медичної допомоги. Найважливішим кроком може стати надання автономності та незалежності лікарням, що підвищить ефективність їхньої роботи. Сьогодні 85% коштів витрачається на утримання лікарень, а саме - на утримання іноді навіть нікому непотрібних приміщень. Крім того, в Україні кількість лікарняних ліжок вдвічі більша, аніж у Євросоюзі. Автономізація лікарень дасть змогу реалізувати схему, коли гроші йдуть за пацієнтом, а не за лікарняним ліжком, і сплачуються за дійсно надану медичну допомогу та завершений випадок лікування. Лікарні зможуть перерозподіляти кошти залежно від потреби, запровадити систему оплати праці медпрацівникам залежно від обсягів роботи та їхньої кваліфікації, а також залучати позабюджетні джерела фінансування.

Теги: медицина, реформа

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.