Перейти на мобільну версію сайту


22.11.2019

У ХАЩАХ ЛЕЖАЛО ГОЛЕ СТВОРІННЯ

сказСобака забігла в кущі та витягла звідти чудовисько, яке дивно хрипіло. Господар, який підійшов, відразу не міг збагнути що це і тільки згодом зрозумів – це звичайний рудий лис. Точніше колись це був лис, а зараз перед ним лежало майже голе створіння, в ранах, з покрученими вухами...

Відібраний патологічний матеріал вже відправлений на дослідження в Хмельницький, тушка лиса утилізована, собака ізольована та під наглядом ветеринарів проходить курс лікування. Є сподівання, що цей лис не був носієм сказу – хвороби смертельно небезпечної як для тварини, так і для людини.

Ця пригода трапилася 17 листопада біля дороги, що тягнеться між селами Адамівка та Чорнокозинці. Як так сталося, що за якихось десять років мрія кожного мисливця нашого району добути яскраво-червоне хутро хитрої лисиці перетворилася на тягар товариства мисливців – здійснювати регуляцію її чисельності, пройшовши при цьому всі бюрократичні процедури перед наданням дозволу на відстріл? Відповідь проста: наш район, як і Чемеровецький та половина Городоцького входять до національного природного парку «Подільські Товтри» – найбільшого парку України, де, попри здоровий глузд, та на відміну від усіх європейських країн, полювання заборонене навіть у зонах активного обробітку земель.

Питання про користь та шкоду, яку приносить лисиця звичайна, дискусійне. Адже безсумнівно лисиці знищують велику кількість гризунів, які шкодять сільському господарству. Проте їх завжди звинувачували в знищенні мисливських та інших корисних птахів, зайців, ондатри, молодняка копитних тварин, що було підставою для офіційного визнання лисиці шкідливим хижаком, який підлягає круглорічному знищенню.

Навіть вчені в галузі фауни, які відстоювали думку про те, що лисиця завдає більше користі аніж шкоди, сходилися на висновках, що на початок періоду розмноження в угіддях повинно бути не більше двох пар лисів на тисячу гектарів. Для такого виду з високою репродуктивною здатністю норми відстрілу в оптимальні строки повинні досягати 70% поголів’я цього звіра в осінній період. Зараз лиса можна побачити в населених пунктах серед білого дня. Його відстріл за рішенням комісії з ТЕБ та НС періодично здійснюється у Старому місті та в каньйоні річки Смотрич.

Напевне, кам’янчанам доводилося спостерігати, як щорічно над територією району кружляють літаки («кукурузники») і щось розкидають. Це проводиться так звана пероральна вакцинація хижих тварин від сказу. Проте скільки та якої вакцини витрачено на певну територію дізнатися важко. Ще важче впевнитися, що розкидані кубики хижі тварини чесно поділили між собою і таким чином усі стали прищепленими від сказу. Що ці «кубики» замість лиса не поз’їдали бродячі собаки або дикі свині також ніхто гарантувати не може. І, як стверджують досвідчені ветеринари, достатньо однієї особини з вірусом сказу, щоб через певний період перезаразити вірусом прищеплених хижаків, або ще гірше – заразити домашніх тварин.

На щастя, випадків захворювання на сказ серед населення міста та району останнім часом не зафіксовано. 

Щорічно до заготівельних пунктів міста мисливці здають понад тисячу шкірок лиса рудого, при тому, що значна їх кількість через підозру на захворювання утилізується в місцях добування. Близько ста проб патматеріалу за щорічний період, коли здійснюється регуляція чисельності хижих тварин, здається для проведення аналізів на наявність вірусних захворювань.

СКАЗ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА
Епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні залишається неблагополучною. Природні вогнища сказу існують практично на всій її території. Щорічно реєструється значна кількість захворювань на сказ серед тварин та випадки загибелі людей внаслідок захворювання.

Сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. 

Діагноз ставиться на основі анамнезу з урахуванням симптоматики (водобоязнь, рясна слинотеча, наявність періодів збудження, судоми) і результатів лабораторних досліджень (виявлення антигенів вірусу сказу у відбитках з поверхні рогівки і лейкоцитоз в крові). Після смерті хворого в головного мозку виявляють специфічні тільця Бабеша-Негрі.

Дізнатися, коли потрібно робити уколи вакцини від сказу, можна під час консультації.

Джерелом збудника є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через укуси, ослиненя, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Тривалість інкубаційного періоду (від моменту зараження до перших проявів хвороби) залежить від багатьох факторів, найбільш короткий для тварин – 7-8 днів, для людей – від 2-ох тижнів до одного року. Клінічні ознаки сказу у тварин і людей подібні. Форма хвороби може бути буйною, тихою, атиповою. Для типового прояву сказу характерні стадії провісників, збудження і паралічів.

Перші ознаки захворювання мають загальний характер та стосуються дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту, центральної нервової системи. Загибель тварини або смерть людини настає внаслідок дихальної недостатності.

Розрізняють три періоди сказу у людини:
1. Передвісники – 1-7 днів (буває 2-4), парестезія (оніміння) в місці укусу, збудливість, порушення психіки, ГРЗ, незрозумілий стрес, туга, похмурі думки, температура 38-40оС.

2. Збудження – починається несподівано перший напад гідрофобії: хворий різко відкидає кухоль з водою (спазми жувальних і дихальних м’язів), напади задухи стають дедалі частішими. Якщо спершу вони виникають від спроби пити воду, то згодом – від самої згадки про воду, її шум, краплі дощу. Виникає акрофобія – подув вітру, голосний звук, яскраве світло посилюють напад. Наростає збудження, хворий нагадує п’яну людину, бігає, агресивний, зрушує з місця важкі предмети. Сухість у роті змінюється слиновиділенням.

3. Якщо людина не померла, починається стадія паралічу, посилене слиновиділення, лежить нерухомо, галюцинує. Може почати ковтати і пити – ознаки швидкої смерті. Буває атиповий перебіг сказу – без ознак збудження і неспокою.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу й утримання худоби, нападають на тварин, людей.

Основним джерелом вірусу сказу в Україні, які на більшій частині Європи, є лисиця червона, яка є найбільш масовим видом хижаків в Україні. Хвора на сказ лисиця може за добу пробігати 10-15 км, контактуючи з безмежною кількістю різних видів тварин і, в першу чергу, з собаками, котами, худобою, яка утримується на пасовищах. А це збільшує питому вагу хворих на сказ свійських тварин та наближає сказ до людини.

Потенційним джерелом розповсюдження сказу є бродячі собаки та коти, чисельність яких в області за останні роки зростає, а також собаки та коти, власники яких порушують правила їх утримання (не проводяться профілактичні щеплення проти сказу). Що, в свою чергу, сприяє утворенню осередків сказу міського типу, коли хворі на сказ тварини мешкають безпосередньо в населених пунктах.

За даними ВОЗ і МЕБ, сказ входить у першу п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків. На сьогодні сказ зареєстровано в 113 країнах світу, де щорічно до 15 млн людей зазнають різних ушкоджень і отримують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом, і лише 4,4 млн отримують лікування. За відсутності вчасного лікування, щорічно на планеті від цієї хвороби гине до 5,5 млн людей і більше 1 млн тварин. Прямі збитки від сказу складають біля 4 млрд євро. Україна посідає 3 місце в Європі з поширення сказу серед диких та домашніх тварин після Росії та Білорусі.

Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:
– дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках, щорічно робити профілактичні щеплення;
– про захворювання або укус собаки, кота чи іншої тварини негайно повідомляти ветеринарну установу;
– вигулювати за межами помешкання собак з підвищеною агресивністю лише при наявності коротких повідків, намордників;
– не допускати на полювання не щеплених проти сказу собак;
– уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;
– застосовувати заходи з недопущення диких хижаків до тваринницьких ферм та інших місць розташування свійських тварин;
– мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимивати руки у дезінфекційному розчині.

Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! 

Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це – пряма загроза заразитися. Негайно та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом. Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя. Дезінфікуйте рану. Використайте антисептичний засіб на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе!). Зверніться до найближчого медзакладу. Якщо немає впевненості в тому, що тварина була здоровою, вам обов’язково мають зробити щеплення вакциною. Під час курсу антирабічних щеплень не пропускайте процедури та не переривайе курс, дотримуйтеся режиму, встановленого лікарем, не вживайте алкоголю, уникайте переохолоджень. Якщо є можливість, зверніться до ветеринарної служби з твариною, яка вас вкусила. Там проведуть дослідження цієї тварини. За можливості тварину треба помістити під карантин на 10 днів для нагляду. Профілактичне лікування можна перервати, якщо буде підтверджено, що тварина не заражена сказом. Якщо тварину неможливо знайти та протестувати, необхідно провести повний курс профілактичних щеплень.

Як захиститись від агресивних безпритульних тварин? Повідомити негайно про таку тварину у місцеву комунальну службу або підприємство, яке займається виловом безпритульних тварин та діє відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Пам’ятайте, що сказ – хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, мають бути головним правилом для людини.

 Анастасія НЕБЕСНА. 


Теги: обережно сказ

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.