Перейти на мобільну версію сайту


22.07.2016

СВИНЯЧИЙ ЦІПЯК МІГ ЗАРАЗИТИ ПІВМІСТА

ціпяк (1)Працівники міської лікарні державної ветеринарної медицини в лабораторії ветеранарно-санітарної експертизи №1 що на Центральному ринку, 17 липня виявили в привезеній на ринок зі Жванця свині фіноз. Про це розповіла начальник управління ветеринарної медицини Людмила Оржеховська.

- При ретельному дослідженні в серці були виявлені личинки свинячого ціп'яка, - каже Людмила Валеріївна. - Тушу відразу було вилучено й поміщено в холодильник-ізолятор. За інструкцією ми повідомили головне управління в Хмельницькій області, районну ветеринарну службу, санітарну службу та всі підрозділи, які забезпечують ліквідацію й нерозповсюдження цієї хвороби. Тушу свині, вагою 140 кг, разом зі внутрішніми органами довелося утилізувати в біотермічну яму на міському сміттєзвалищі. Слід відзначити, що КП «Спецкомунтранс» завжди йде на зустріч і дає негайний доступ до цієї біоями.

Фіноз свиней - дуже серйозне захворювання як для людини, так і для тварини.

Існує величезний спектр організмів, не тільки простих, але й багатоклітинних, які занесені в організм людини ззовні, і є паразитами, що живуть за рахунок господаря. До них відносяться гельмінти, в народі просто глисти.

Одним із найбільш небезпечних видів для людини є свинячий ціп'як (свинячий солітер, або озброєний ціп'як). Остання назва описує наявність у хробака спеціальних гаків, за допомогою яких він фіксується в кишківнику. У нього їх 32 пари. Гельмінт належить до виду стрічкових хробаків, паразитує всередині ссавців. Зазвичай вона може жити в організмі людини багато років і здебільшого в кишківнику. Його вік може сягати до 15 років, а довжина від 5 до 15 м. Навіть, якщо стробіла відпадає й залишається головка, з неї може розвитися повноцінний паразит.

ціпяк (2)Зараження свинячим ціп’яком відбувається, як правило, при вживанні в їжу не досить термічно обробленого свинячого фінозного (зараженого личинками) м'яса. Також через брудні руки, недостатню обробку овочів, вирощених на підживленому ґрунті, через рот уже хворої людини. Можливе також самозараження при потраплянні личинок хробака у шлунок з кишківника. Життєвий цикл паразита складається із трьох фаз: онкосфера (личинка хробака, що розвивається в кишківнику свині з відкладеного яйця); цистицерки, або фіни (личинкові пухирці, наповнені рідиною, розміром з горошину. Щоб розвинутися в хробака, личинці необхідно потрапити в кишківник людини); доросла особина (розвивається в кишківнику).

Зазвичай свиня заражається від людини, яка є дефінітивним господарем, тобто, де паразит живе і відкладає яйця, а свиня - проміжним, тобто уражуються серце, внутрішні органи і м'ясо. 

Якщо людина з’їла непроварений шматок м’яса, паразит потрапляє у шлунок. Під дією шлункового соку личинка розвивається і через два місяці виростає в дорослу особину. Потім виділяються від неї чверті, які потрапляють у кал...

Симптоми свинячого ціп'яка проявляються цистицеркозом, який розвивається внаслідок потрапляння й поширення в організмі цистицерків. Можлива локалізація у спинному мозку, легенях, серці, шлунку, м'язових тканинах. Симптоми залежать від місця знаходження цистицерків: у головному мозку - підвищений внутрішньочерепний тиск, напади головного болю, запаморочення, епілептичні припадки, вимушене положення голови; у шкірних покривах - виникнення в підшкірному жировому шарі пухлиноподібних утворень, кропив'янка; в очах - кон'юнктивіти, атрофія очного яблука.

Іноді симптоми досить слабкі і, як правило, хворий їх ігнорує. Проявляються вони через 6-8 тижнів після зараження цистицерком, тоді виникає біль у животі, нудота, діарея або запори, слабкість, запаморочення, блювота, періодичний головний біль, порушення сну. Наявність у калі члеників прямокутної форми, які схожі на білі хробаки, є симптомом паразитування свинячого ціп'яка.

Лікування цієї хвороби досить складне у зв'язку з локалізацією і способом кріплення паразита. Як правило, призначаються препарати, що мають підвищену токсичність, що позначається на роботі шлунково-кишкового тракту, печінки, загальному стані (втрата апетиту, запаморочення і головний біль).

«Як лікується цистицеркоз?» – із таким запитанням ми звернулися до сімейного лікаря Миколи Шуханова:

- Лікування цистицеркоза в людини важке, особливо, якщо свинячий ціп'як у вигляді личинок розташувався в оці або головному мозку, - пояснює Микола Макарович. - У першому випадку хворому загрожують важкі порушення зору, можливо, його втрата. У другому - серйозні порушення ЦНС. Усунути поодинокі личинки допоможе хірургія. 

Додаткове лікування складається з протигельмінтних препаратів, як-от - Празиквантел, Ніклозамід, Альбендазол, Мебендазол, які супроводжують кортикостероїди і протиепілептичні засоби. Протипаразитарні препарати призначають по 50 мг на кілограм ваги на добу впродовж 15 днів. Якщо ж свинячий ціп'як базується в м'язовій тканині, медики надають перевагу тактиці спостереження за пацієнтом без ліків, адже перераховані вище препарати здатні викликати помітні алергічні прояви та інші побічні ефекти.
Протипаразитарні засоби паралізують гельмінта. Ціп'як, позбавлений можливості чіплятися гачками за стінки кишківника, викидається з організму при дефекації. Після закінчення терапії хворого спостерігають не менш 4 місяців з 4-кратною здачею аналізу калу.

Свинячий ціп'як негативно впливає на слизову оболонку шлунка і кишківника, провокуючи їхнє запалення і розлади травлення. Тому для одужання необхідна дієта, що береже ці органи. Призначають легкі бульйони, черствий білий хліб, слизові супи з манки і вівсянки, протерті гречану, рисову і манну каші, пісне м'ясо, птицю, рибу, некислий сир, кефір, варені овочі (картопля, буряк, брокколі, морква, помідори), стиглі некислі фрукти, мед, яблучний мармелад, варення.

На період лікування слід виключити: житній хліб, здобну випічку, жирну й копчену їжу, макарони, свіже молоко, сир, пшоняну, ячну і перлову каші, овочі, що сприяють газоутворенню (капуста, огірки, цибуля, часник, редиска), шоколад, какао. Дробове харчування і правильна їжа відновлять сили й розвантажать запалені шлунок і кишківник.  

Паразит, який проник в організм, здатний занапастити людину або довести до інвалідності. Не варто купувати м'ясо в сумнівних місцях. Свинячий ціп'як у вигляді білих личинок можна розрізнити візуально. Вони гинуть при варінні м'яса впродовж години, а також при заморожуванні його на 10 діб. 

- Слава Богу, що лаборант відповідально поставився до роботи, - каже Людмила Валеріївна. – Останній випадок із виявленням цього небезпечного паразита був у 2011 році. Тоді дві свинячі тушки теж знешкодили. Отже, вкотре застерігаю: не купуйте продукти будь-де, адже ви наражаєте себе та своїх близьких на небезпеку. Купуйте сільгоськогосподарську продукцію винятково в місцях, де проводиться ветеринарно-санітарний контроль саме державною лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи, бо інші лабораторії мають лише право здійснювати метрологічні дослідження. І це стосується не лише м’яса, але й молока, молочних продуктів, які зазвичай поспішаючи кам’янчани купують у жіночок, що торгують із землі, не підозрюючи, що там вже є небезпека, яка чатує на людину.

Лише за минулий рік лабораторія врятувала величезну кількість людей від болячок, не допустивши до реалізації 16 тонн 281 кілограм харчових продуктів! І вже за 6 місяців цього року ця цифра складає 7 тонн 404 кілограми!

У минулому році непридатними для поживання були 7 тушок великої рогатої худоби, 32 свині, 25 кілограмів меду, 10 тонн 629 кілограмів овочів та фруктів, 316 кілограмів субпродуктів. Цього року - 17 тушок свиней, 212 кг молока, 848 кілограмів овочів та фруктів, 3 тисячі 740 штук яєць тощо.

Отже, бережіть себе, шануйте своїх рідних, аби потім не працювати на аптеки.

Цитата: За 6 місяців 2016 року лаборанти державної латораторії ветеринарної медицини виявили непридатними для споживання 7 тонн 404 кілограми продукції!

Теги: ветеринарно-санітарна експертиза, інфекції

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.