Перейти на мобільну версію сайту


25.01.2013

ШВИДКА ЗНОВУ НА КОЛІНАХ І З ПРОСТЯГНУТОЮ РУКОЮ

Будь-яка реформа означає зміни. Та якщо вони погано продумані, підготовлені, то від таких реформ важко чекати позитивниго результату. Мова про Закон України «Про екстрену медичну допомогу», ухваленого Верховною Радою у липні 2012 р., і який набув чинності з 1 січня 2013 р.
Відтепер швидка допомога Кам’янця, як і всієї держави, поділена на екстрену та IMG_0246.jpgневідкладну.
Що такий поділ принесе, точніше вже приніс, кам’янчанам?
На жаль, мусимо констатувати, що ці зміни носять негативний характер. Можливо, причиною цього є початок реформи, несприйняття всього нового. Але як пояснити той хаос, що сьогодні має місце в роботі швидкої медичної допомоги.  
Ще Ленін писав: «Учет и конроль прежде всего». А як на одне, так і на інше нині доведеться викласти чимало грошенят. Якщо раніше швидка звітувала і різні бухгалтерські операції проходили через централізовану бухгалтерію управління охорони здоров’я міста, а в районі через ЦРЛ, кадрами теж відали на місцях, то щоб сьогодні провести будь-яку фінансову операцію щодо забезпечення пальним, запчастинами тощо, необхідно їхати до обласного центру. А це 100 км в один бік. Двічі на місяць з усього нашого куща, в який входять Віньковецький, Дунаєвецький, Новоушицький, Чемеровецький, Кам’янець-Подільський райони та місто, необхідно зібрати табелі обліку робочого часу, а це, знову ж таки, - чималі відстані. Окрім того, що їх потрібно позвозити з різних куточків, ці дані необхідно звести в одну відомість, а потім знову ж таки відвезти в обласний центр.
Ще одна досить витратна проблема – заправка автомобілів пальним. Наразі визначено компанію (власницю мережі АЗС), яка виграла конкурс, і автомобілі тепер мають заправляти лише на цих АЗС. Неподалік Старої Ушиці немає такої заправки, отже потрібно їхати у Кам’янець, аби наповнити паливний бак, а, проїхавши туди й назад, - ліміт уже вичерпано. Що ж робити? Збільшити ліміт? А це, в свою чергу, додаткові витрати. Найближча до Жванця АЗС, на яку видадуть талони на заправку, розташована на території Чернівецької області. В Орининському напрямку взагалі АЗС компанії, що виграла конкурс, немає.

ПЕРЕДАЛИ «ТАРАНТАСИ»...

Коли збиралися відомості щодо наявності спеціальних санітарних автомобілів, то нарахували одну кількість, а от коли довелося передавати ці автівки на баланс екстренної допомоги, то виявилося, що передали найгірший транспорт. Так, у Віньківцях 2 новеньких авто стоять у гаражі, а на екстренну передано «тарантаси». Дунаєвецькі медики планують створити комісію, яка би засвідчила технічний стан санітарного транспорту, що передано для обслуговування хворих.
IMG_7081.JPGУ радянські часи розподіл санітарних машин розпочинався зі швидкої допомоги. Найновіші, до 5 років, використовували медики швидкої допомоги. Згодом ці автомобілі передавали іншим медичним підрозділам. Керівництво, напевне, розуміло, що життя людини понад усе. З часом термін експлуатації санітарних машин продовжили до 8 років. А нині швидка допомога існує за принципом залишкового розподілу: «на тобі, Боже, що мені не гоже».
За українськими традиціями, коли дівчину видають заміж, вона бере з дому все найркаще - подушки, перини, вбрання тощо. Натомість реформовання швидкої пішло за іншим принципом. Винятком хіба що з правил може стати приклад Орининської лікарні, головний лікар котрої надав новому підрозділу гарні приміщення та відповідний транспорт. Чого не скажеш про Стару Ушицю, де не створено жодних умов для роботи персоналу.

... ПРОТЕ МЕДИКАМЕНТІВ УДОСТАЛЬ

Стосовно стану приміщення, виділеного для екстренної допомоги, то його опис узагалі в жодні рамки не вкладається.
Жахливі, без належної охорони і умов для зберігання медикаментів кімнати. Медприпаратами забиті кімнати для персоналу. Відповідно, бригади швидкої допомоги нормальних умов для роботи не мають. А коли виїздять на виклики, то все добро залишається бездоглядним. Адже, погодьтеся, не важко буде, наприклад, залізти через вікно і набрати собі ліків. Більше того, виходить, що доступ до медикаментів є у кожного, хоча за них повинна відповідати одна людина. Знову ж таки, все той же «учет и контроль».
Зберігати на основній базі медикаменти теж ніде, та й щоразу їхати за десятки SDC10763.JPGкілометрів, щоб поповнювати запас медичних сумок, теж не має можливості. Знову ж, це потягне за собою щоденні зайві витрати коштів, пального та часу.
З 1 лютого бригади міської СШМД та ЦРЛ мають остаточно опинитися під одним дахом. Єдині, хто виграють у цій ситуації, це хворі з навколишніх сіл, бо до них тепер, окрім фельдшера в бригаді швидкої, приїде і лікар.

НЕ ВЛАСТИВІ ФУНКЦІЇ

Останнім часом на швидку допомогу «звалили» все, що тільки можна було, навіть, проведення ін’єкцій онкохворим, які би мали робити, як то було в радянські часи, медсестри поліклінік. Якось непомітно, але медикам швидкої нав’язали ще одну, невластиву для них функцію, - перевозити трупів. Цим би мала займатися прокуратура та міліція, але СШМД виділили вантажівку, яку в народі називають «чорний тюльпан», і «перепили» ще одну роботу.
Ще одним «нововведенням», уже від народу, лікарі швидкої називають виклики-заміни. Трапляються випадки, коли дільничний лікар призначає пацієнту лікування, той же не виконує призначення, стан його здоров’я погіршується, і вже горе-пацієнту соромно викликати дільничного лікаря, от він і звертається у швидку по допомогу. А це, відповідно, непередбачені витрати, додаткові кошти на зарплату лікарю, фельдшеру, санітарці, водію та ще й розтрати на пальне, амортизацію автомобіля...
Із останніх нововведень, якими «обклали» з усіх боків лікарів швидкої, стала констатація смерті вдома з обов’язковою присутністю медпрацівника. Цю процедуру може зробити будь-який інший лікар, а не обов’язково бригада швидкої допомоги.

НАСТАВ ЧАС ПРОВЕСТИ ОПТИМІЗАЦІЮ   
Законом передбачено, що швидка медична допомога має надаватися залежно від стану пацієнта, які, в свою чергу, розподіляються на екстрені й не екстрені. Відповідно до нового закону, до категорії екстрених належать випадки:
— непритомності;
— судом;
— раптового розладу дихання;
— раптового болю у ділянці серця;
— блювоти кров'ю;
— гострого болю в черевній порожнині;
— зовнішньої кровотечі;
— гострих інфекційних захворювань;
- гострих психічних розладів, що загрожують життю і здоров'ю пацієнта або інших осіб.
- травма (поранення, перелом, вивих, опік, важке забиття, травма голови);
- ураження електричним струмом, блискавкою, тепловий удар, переохолодження, асфіксія (утоплення, потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи);
- ушкодження при надзвичайних ситуаціях (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха тощо);
- отруєння, укус тварин, порушення нормального перебігу вагітності.
До категорії не екстрених належать випадки:
— раптового підвищення температури тіла з кашлем, нежитем, болем у горлі;
— головного болю, запаморочення, слабкості;
— болю в попереку, суглобах (радикуліт, остеохондроз, артрит, артроз тощо);
— підвищення артеріального тиску;
— больового синдрому в онкологічних хворих;
- алкогольного, наркотичного, токсичного, абстинентного синдрому.
І в екстрених і в не екстрених випадках лікарі швидкої медичної допомоги повинні виїжджати. Різниця між цими категоріями буде лише в часі обслуговування виклику.
Що ж робити тим пацієнтам, які не увійшли до цих категорій і яким потрібна звична для них допомога?
На мою думку, поміряти температуру, тиск, провести ін’єкцію онкохворому, подати таблетку від головного болю і... поговорити можуть чергові медсестри. А можна, наприклад, створити при поліклініках чергові бригади, які й їздитимуть на подібні виклики. Це, відповідно, здешевить собівартість надання цих послуг та й, сподіваюся, відіб’є бажання у людей без потреби викликати швидку.

ПЛЮСИ Й МІНУСИ РЕФОРМИ
Закон передбачає створення єдиної Системи екстреної медичної допомоги України. Всі підрозділи служб швидкої медичної допомоги, медицини катастроф і санітарної авіації мають об’єднати в потужну оперативно-диспетчерську службу. І завданням бригади екстреної допомоги, яка має встигнути до хворого за 10 хвилин (у місті), буде справді, IMG_7188.JPGлише доставити пацієнта в лікарню, де йому нададуть необхідну допомогу. Отже законотворець зробив пріоритетним саме транспортування пацієнтів і навіть встановив часові обмеження, але нічого не визначив щодо надання екстреної допомоги з моменту прибуття швидкої до завершення транспортування до медичного закладу.
Голова Незалежної профспілки Київської міської станції швидкої медичної допомоги Максим Іонов прогнозує виникнення проблем із наданням допомоги саме на догоспітальному етапі, оскільки в законі щодо цього не прописано чітких і конкретних положень. Не обумовлено кількісний та кваліфікаційний склад бригад, немає жодного слова про спеціалізовану службу чи спеціалізовані бригади (кардіореанімаційні, протишокові, токсикологічні тощо). Відкритим залишається і питання екстреної допомоги, яку має надавати кваліфікований лікар-педіатр. А от голова Вільної профспілки медичних працівників вважає, що новий закон зруйнує систему невідкладної допомоги і відкриє шлях до надприбутків приватним структурам. Хтозна, можливо, новий Закон і створювався заради такої мети...
На разі в нашому місті надання екстренної і невідкладної допомоги здійснюється новоствореною структурою - Кам’янець-Подільською станцією екстренної медичної допомоги - відокремленим підрозділом Хмельницького центру екстренної медидичної допомогит та медицини катастроф. Хоча вже мало бути при поліклініках створено підрозділ невідкладної медичної допомоги. От і виходить не знає права рука, що робить ліва. На щастя де-факто  хаосу (де-юре він інсує) вдалося уникнути, оскільки новостворений підрозділ обслуговує виклики як екстренної, так і невідкладної допомоги.
- У своєму південному кущі ми створили міні-телефонну сітку, якою можемо користуватися для нашої постійної координації, - каже головний лікар відокремленого підрозділу Мирослав Коломий. - Також хочу відзначити, що міська влада віднеслася до проблем швидкої з розумінням, і півмісяця заправляла наші автомобілі. Хоча це вже прерогатива обласного бюджету.
Як далі розвиватиметься сценарій із реформуванням «швидкої»? Швидко чи повільно? Безболісно чи у страшних муках?

Теги: швидка допомога, реформування медицини

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.