Перейти на мобільну версію сайту


06.09.2019

ЩОРАЗУ «ЧЕКАЙТЕ ДВА ТИЖНІ»

лікарі– Я два тижні намагалася потрапити до невропатолога, – скаржиться пані Тетяна. – У мене був предінфартний стан. Щодня дзвонила в реєстратуру міської поліклініки і щоразу мені відповідали, що запису на найближчих два тижні немає. Знайома мені каже, давай зайдемо через інтернет і подивимося, на коли можна записатися. Натиснувши кілька кнопок клавіатури комп’ютера, на екрані висвітлився графік прийому лікаря, і вільні місця для запису були. Знову телефоную, і знову лунає у слухавці: «Запису на два тижні вперед немає». Не витримала і все, що на той час було на думці, виказала реєстратору поліклініки. Таким чином два тижні йшла на прийом до лікаря. Уже згодом я дізналася, що спочатку мала звернутися до сімейного лікаря, який би мав направити до вузького спеціаліста. 

«Ключ» вже неодноразово писав про правила прийому лікарів. Населення міста і району повинно укласти декларації з сімейними лікарями, терапевтами, педіатрами. Хто кому довіряє. Тому кожен, хто це зробив, має починати свій маршрут до вузьких спеціалістів саме з довіреного лікаря. Тобто саме цей лікар, який вже називається сімейним, вирішує, до якого вузького спеціаліста вас далі направити. І хворого направляють вже тоді, коли є всі обстеження, в тому числі й лабораторні. Далі медсестра, або ви самостійно можете зайти на сайт «medics» чи звернутися в реєстратуру і записатися до вузького спеціаліста. Але нині, поки ще триває медична реформа, прийоми у таких вузьких спеціалістів як невропатологи та ЛОР на 80% не обґрунтовані. Адже до них мають йти лікуватися хворі з серйозними станами, а не з такими проблемами, з якими можуть впоратися сімейні лікарі. Тому вони й називаються сімейними. Уже коли завершиться реформа і вторинної ланки, тоді саме так і буде. 

На десять ключових питань з приводу медичної реформи «КЛЮЧУ» відповідав начальник міського управління охорони здоров’я Юрій Пливанюк.

– Чи може людина отримати медичну допомогу, якщо досі не підписала декларацію? 

– Так, але це більш складний шлях до медичних послуг. Усі послуги первинної медичної допомоги надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри, їх можна було отримати без декларації за місцем проживання до липня 2019 року включно. До цього часу всі комунальні медзаклади будуть отримувати оплату від Національної служби здоров’я (це орган, який оплачує медичні послуги за новою системою) за пацієнтів, які проживають на території медзакладу і ще не підписали декларацію.

Це закінчилося в липні цього року. Відтак отримати довідку в басейн чи провакцинуватися у дільничного лікаря буде неможливим: доведеться укласти декларацію або йти в заклад, де ці послуги надають платно.

Важливо: ніхто не залишить без медичної допомоги пацієнтів у невідкладному стані. Для отримання невідкладної допомоги можна звернутися у будь-який медичний заклад України. У критичних випадках варто викликати екстрену медичну допомогу, декларація на її надання не впливає. 

– Чи обов’язково підписати декларацію з лікарем у клініці за місцем прописки?

– Ні «прописка» в новій системі охорони здоров’я не значить абсолютно нічого. Ви маєте право вільно обирати лікаря в будь-якому закладі по всій країні. Навіть, якщо живете в іншому місті, або за кордоном і є громадянином України. Якщо ви довіряєте своєму лікарю і він погоджується працювати з вами у телефонному режимі. Це означає, що він вже знає усі проблеми ваші і вашої родини, звідси і виходить він сімейний лікар. 

Ви також можете підписати декларацію зі своїм дільничним лікарем, якщо він вас влаштовує. Це питання зручності та здорового глузду. Обираючи лікаря у віддаленому від дому медзакладі, врахуйте, чи зручно вам буде їхати на прийом. Обмежень не існує, а вибір залишається за вами – МОЗ у цей процес не втручається. 

Головна умова – заклад має працювати з Національною службою здоров’я. Сьогодні такі договори мають уже майже 100% комунальних закладів первинної медичної допомоги та понад 200 приватних медзакладів та лікарів-ФОПів.

– Чи можна потрапити на прийом до лікаря вузької спеціалізації без підписаної декларації? 

– Потрапити на прийом до вузькопрофільного спеціаліста, наприклад, лора чи хірурга, не можна без скерування сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Так працює наше законодавство. Але його всі ігнорують, безпосередньо звертаючись до потрібного фахівця.

З другої половини року мала запрацювати програма «Безкоштовна діагностика», яка б змусила всіх діяти за правилами. Тоді б потрапити до вузькопрофільного лікаря і отримати безкоштовну послугу від нього без направлення було б неможливо. Інакше за прийом вузького спеціаліста пацієнт викладе з власної кишені. 

Деяких спеціалістів (наприклад, гінеколога) та у визначених випадках можна буде відвідати без скерування. Пацієнт сам обиратиме медичний заклад і лікарів, де буде отримувати медичні послуги. Національна служба здоров’я оплатить їх там, де вони будуть надані.

– Навіщо потрібні саме такі правила?

– Тому що сімейний лікар, терапевт чи педіатр для дитини повинні бути основною точкою входу в медичну систему. Саме вони мають знати про ваше здоров’я все та бути менеджерами вашого лікування. 

– До якого часу потрібно підписати декларацію? 

– Лікаря можна обрати і змінити будь-коли. Робіть обдуманий вибір. Але з пошуками лікаря варто поспішити, щоб мати змогу обрати саме того, хто підійде вам.

– Чи можу я взагалі не підписувати декларацію?

– Медична реформа передбачає вільний вибір лікаря для кожного й, відповідно, вільну його зміну. У новій системі охорони здоров’я сімейний лікар – це перепустка для отримання безплатних медичних послуг у комунальних і деяких приватних закладах. Тож відмова від сімейного лікаря – це відмова від гарантовано оплачених із ваших податків медичних послуг. Від безкоштовних консультацій спеціалістів, скринінгу захворювань і безплатного доступу до медичної системи. 

– Чи можна змінити сімейного лікаря після підписання декларації?

– Так, для цього не потрібно йти до попереднього лікаря і розривати декларацію. Достатньо просто підписати нову – дані оновляться через електронну систему. Уже наступного місяця ваші гроші «підуть» від попереднього спеціаліста до нового терапевта чи сімейника. 

– Чи можна підписати декларацію онлайн?

– Можливості укладати декларації онлайн поки немає. З часом планується запуск онлайн-кабінету пацієнта в електронній системі охорони здоров’я, де можна буде підписати договір онлайн. 

Із сімейним лікарем вам потрібно буде довго й методично працювати над вашим здоров’ям. Тож раджу піти до нього особисто, познайомитися, поставити йому важливі для вас запитання й зробити правильний вибір.

– Чи можна підписати декларацію із сімейним лікарем у приватній клініці? 

– Так можна. Ці послуги за договором гарантовано щомісячно оплачує Національна служба здоров’я, тобто держава за кожного, хто підписав декларацію у цих медзакладах.

– Що таке електронна картка пацієнта і як вона працюватиме?

– Перескочити від паперових карток до такого кабінету за рік дуже складно. Але перші кроки до діджиталізації медичних даних обіцяли зробити вже цього року.

Медичну інформацію пацієнта зможе побачити лише його сімейний лікар або лікар-спеціаліст, до якого скеровуватимуть на діагностику. Вся особиста інформація буде в безпеці, у захищеній центральній базі даних.

– Чи зможете Ви подивитися свої дані?

– Швидше за все, ні. Для пацієнта за потреби будуть роздруковувати набір даних, наприклад, запис про візит. Планується, що згодом через кабінет пацієнт зможе отримати доступ до своїх даних.

– Які послуги в державній поліклініці зараз є безкоштовними, а за що треба платити?

– «На папері» медичні послуги в державних і комунальних медзакладах безкоштовні для всіх. Але в реальності пацієнт часто платить з кишені за аналізи, плівки, шприци та інше. Зміни в охороні здоров’я передбачають замість абстрактної «безкоштовної медицини» визначений гарантований пакет медичної допомоги, яка надається пацієнту безкоштовно. Це оплачує Національна служба здоров’я.

З початку квітня 2018 року, підписавши декларацію із сімейним лікарем, ви отримали право на безлімітну кількість послуг первинної допомоги: це діагностика, планова вакцинація, ведення неускладненої вагітності, оформлення довідок, невідкладна допомога, а також низка аналізів і досліджень.

Отже, щоб не нервуватися і не кидатися зі сторони в сторону, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, який вас обстежить, надасть допомогу, а в разі потреби скерує на вторинний рівень медичної допомоги, до вузького спеціаліста.


Теги: нам пишуть, медична реформа, пояснює Юрій Пливанюк

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.