Перейти на мобільну версію сайту


29.06.2012

ЩО ПОПОВІ МОЖНА, ТО... - ЗАСЬ?

Ми прекрасно усвідомлюємо усю серйозність цього факту. Також добре знаємо, на який супротив ми можемо будівництво біля Хрестовоздвиженської церквинаштовхнутися не тільки з боку духовенства, а й представників влади. Проте...
Впродовж двох тижнів з вуст громадськості, відвідувачів Старого міста звучить одне запитань: «Що відбувається неподалік Хрестовоздвиженської церкви?»
А дійсно, що?
За декілька метрів від храму проводяться повномасштабні будівельні роботи. Вантажівки будівництво біля Хрестовоздвиженської церквививозять грунт із камінням, роблячи насип біля річки Смотрич. Викорчовуються дерева, лупається скеля. Відчуття, ніби тут мають намір прокласти підземний хід у напрямку Довжка...
Невже знайшли золоту карету, чи якусь історичну цінність?
Аби дізнатися, ми підійшли до тамтешніх працівників. На запитання: «Що тут відбувається?», вони сказали, що нічого не знають. Мовляв, нас найняли, і ми працюємо.будівництво біля Хрестовоздвиженської церкви Усі запитання - до настоятеля церкви.
Отож, стало зрозумілим, що до будівельних робіт, які тривають біля храму, причетна сама церква. Це ж припущення підтвердили і мешканці навколишніх будинків. Більше того, вони навіть поділилися своїми міркуваннями, що саме тут відбувається. За їх словами, неподалік від Хрестовоздвиженскої церкви духовенство має намір збудувати недільну школу, господарські будівлі для церкви та житло для священика.
будівництво біля Хрестовоздвиженської церквиЗрозуміло, що такі масштабні роботи потребують величезної купи погоджень від різних інстанцій. Їх, відверто кажучи, не так вже й просто здобути... Адже будь-яке будівництво на території національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» може відбуватися виключно за погодженням Міністерства культури України, або ж обласного управління культури, туризму і курортів. Мова йде не лише про НІАЗ «Кам’янець», Смотрицький каньйон, а й, власне, про єдину дерев’яну національну архітектурну пам’ятку на території нашого міста – Хрестовоздвиженську церкву. Який композиційно-видовий вигляд матимете цей район після будівництва?

ДЛЯ ДОВІДКИ: За легендою, заснувати православну церкву під стінами Кам'янецької фортеці запропонував гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. За часів володарювання турків у Кам'янці будівля церкви була знищена. 1739 року на Карвасарах була уніатська дерев'яна однобанева церква, яку відбудував на початку століття Гавриїл Божовський. Наприкінці 18 століття вона занепала, тож було вирішено збудувати нову церкву. 1799 року почалося будівництво нової, також будівництво біля Хрестовоздвиженської церквиоднобаневої церкви. Споруду 1801 року освятив у православ'я Каліннік Нагорський.
У часи атеїстичної влади, після Великодня 1953 року, храм закрили, демонтували престол, жертовник, іконостас, верхній клірос. Їх доля донині невідома. Храм до 1965 року використовувався як кінотеатр. Реконструкцію дерев’яної церкви розпочато 1987 року, а завершено 1988 року. У грудні 1991 року храм відкрито для богослужіння. Нині церква належить Українській православній церкві (Московський патріархат).

Останній факт із довідки змусив нас звернутися до секретаря Кам’янець-Подільського єпархіального управління Української православної церкви (Московського патріархату) будівництво біля Хрестовоздвиженської церквипротоієрея Олексія. Ось що він нам розповів під час телефонної розмови: «Так, дійсно, там ми плануємо звести будівлю, де матимуть змогу жити бездомні та люди похилого віку. Також розміщуватимуться господарські приміщення. Усі відповідні документи у нас є. Ми повідомили Фенцура. Повірте, що інакше ми б не розпочали будівництво. Цим будівництвом безпосередньо займається настоятель храму. Ви можете зустрітися з ним, і він більш детально розповість про будівництво. Тим більше, споруда не матиме сучаснийбудівництво біля Хрестовоздвиженської церкви вигляд, як сьогоднішні палаци. А от громадськості і вам я би не радив хвилюватися за тамтешнє будівництво. Чому ви не висвітлюєте тему реконструкції готелю «Україна», купол якого закриває собор Невського? Тим більше є постанова про знесення верхнього поверху?..».
Що ж, зауваження від отця Олексія на адресу готелю «Україна» приймаються. Безумовно, це стане темою однієї із майбутніх наших публікацій, але сьогодні нас турбує інше питання – будівництво навколо Хрестовоздвиженської церкви.
Не зупиняючись на розслідуванні, ми звернулися за коментарем до керівництва національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». На жаль, директора будівництво біля Хрестовоздвиженської церквиВасиля Фенцура на місці не було. Натомість, співробітниця НІАЗ «Кам’янець», яка розмовляла з нами по телефону, повідомила, що їм нічого не відомо про це будівництво. Також тут не знають, чи мають ті, хто будують, якийсь дозвіл на будівництво і хто взагалі здійснював історико-архітектурне обґрунтування цього проекту. Було відмічено й те, що територія біля Хрестовоздвиженської церкви належить до юрисдикції району, а на місці, де зараз здійснюються роботи, колись стояла будівля.
Що ж виходить, на території заповідника – незалежно від того, міська ця зона чи районна, - відбуваються речі, про які не знають ті, хто повинен як зіницю ока берегти історико-архітектурну спадщину нашого регіону?!!
Дивна ситуація. Чи не так?
Підняттям цієї проблеми ми аж ніяк не намагаємося кинути тінь на духовенство. Ми хочемо знайти відповідь, наскільки доречним, законним та історично-архітектурно обґрунтованим є будівництво на території національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець», неподалік національної пам’ятки архітектури - Хрестовоздвиженської церкви?

Теги: будівництво, Хрестовоздвиженська церква

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:








Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/




Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.