Перейти на мобільну версію сайту


07.09.2018

ШАНТАЖ НЕ ПРОЙДЕ

шантажДосить часто у батьків виникають питання, коли є потреба чи просто хочуть поїхати зі своїми дітьми за кордон. І добре, якщо все добре. Але трапляються випадки, коли батьки розлучені і не можуть знайти порозуміння. Тоді страждають невинні діти.

Зазвичай проблеми виникають у матерів, тобто в тих, з ким залишаються жити діти. Якщо батько нормальна людина і не спекулює на почуттях та розуміє, що дитина хоче і може подорожувати за кордон, тоді без проблем обидвоє батьків вирушають до нотаріуса й оформляють дозвіл на виїзд дитини. Але ж є й такі, котрі, щоб насолити своїй колишній, не дають таких дозволів, а процедура через суд дуже копітка й витратна. Тож зазвичай від відпочинку за кордоном відмовляються. 

Та нарешті ця проблема дещо зрушилася з місця. В Україні батькам дозволили вивозити за кордон дитину без дозволу другого з батьків терміном на 1 місяць. За новим законом один з батьків, з яким проживає дитина, може вивезти її за кордон без дозволу другого з батьків.

За роз’ясненням ми звернулися до в.о. начальника служби у справах дітей, завідувача сектора опіки та піклування служби у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради Юрія Прісняка.

– Юріє Петровичу, законодавство досить заплутане і немає якогось чіткого рецепту, як у разі непорозуміння між батьками дитині поїхати на змагання, на навчання чи просто на відпочинок за кордон?

– Дуже часто під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки зіштовхуються з досить заплутаним законодавством щодо виїзду дітей за кордон. Питання виникають щодо того, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків, як бути, якщо батьки розлучені, яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

Особливі труднощі виникають у розлучених пар, коли дитина проживає з одним із батьків. У таких ситуаціях іноді отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон від другого з батьків буває складно, а іноді це навіть стає приводом для шантажу. У кінцевому результаті дитина не може виїхати за кордон, а стосунки між батьками можуть узагалі зіпсуватися. Однак вже відтепер все зміниться: Міністерство юстиції України ввело норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має право вивозити її за кордон без дозволу іншого.

– Що змінилося цього року у виїзді дитини за кордон без згоди одного з батьків?

– Раніше неповнолітній дитині покинути Україну без згоди батька або матері можна було лише в тих випадках, якщо батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, коли один з батьків є недієздатним, безвісти відсутнім, позбавлений батьківських прав, або ж за наявності довідки про смерть другого з батьків.

У лютому цього року Верховна Рада підтримала законопроект, який значно спрощує процедуру виїзду дітей за кордон. Відповідно до цього законопроекту, в статтю 157 Сімейного кодексу України вносяться поправки, де чітко прописані умови, за яких дитина до 16 років може виїхати за кордон без дозволу одного з батьків з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей. Крім того, за відсутності згоди одного з батьків, рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон може надати суд, при наявності законної підстави для його надання.

Однак на цьому нововведення не припиняються. Міністерство юстиції України запровадило норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має повне право вивозити її за кордон на термін до одного місяця і дозвіл іншого з батьків для цього більше не потрібен.

– То тепер дитина може перетнути кордон без згоди одного з батьків?

– 3 липня 2018 року Верховна Рада України прийняла новий закон, що стосується виплати аліментів та правила виїзду дітей за кордон. Окрім іншого, закон передбачає суттєві спрощення в процедурі оформлення необхідних документів для виїзду дітей за межі України.
Це хороша новина для розлучених пар, оскільки тепер дитина може перетинати кордон без згоди одного з батьків. Зокрема, новий закон впроваджує наступні норми: той з батьків, з ким залишається дитина після розлучення, може самостійно приймати рішення про вивезення дитини за кордон і дозвіл іншого з батьків для цього не потрібен. Однак в такому випадку дитина зможе виїхати за кордон на термін не більше одного місяця. Власне цього цілком вистачає для того, аби поїхати у відпустку, в літній табір чи на міжнародні змагання.

– Які документи потрібно зібрати одному із батьків, щоб отримати рішення органу опіки та піклування щодо підтвердження місця проживання дитини під час вирішення питання її тимчасового виїзду за межі України?

– Відповідно до постанови Кабміну №620 від 22 серпня 2018 року, той з батьків, з ким проживає дитина, подає до служби у справах дітей за місцем проживання дитини такі документи: заяву; копію паспорта заявника; копію паспорта дитини (у разі наявності); довідку про реєстрацію місця проживання заявника (у разі коли в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання); довідку про реєстрацію місця проживання дитини; копію свідоцтва про народження дитини; копію рішення суду про розірвання шлюбу (у разі наявності); підтвердження про відправлення рекомендованого листа згідно з вимогами, передбаченими абзацом першим ч.5 ст.157 Сімейного кодексу України (у разі наявності); копію документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (подається для тимчасового виїзду за межі України дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа або паліативної допомоги).

– Яка процедура підготовки висновку та скільки це забере часу?

– Служба у справах дітей за результатами розгляду зазначених документів, відвідування дитини за місцем її проживання, проведення бесіди з тим із батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі можливості її проведення), або бесіди з дитиною, яка досягла 14 років, готує висновок про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України, який затверджується рішенням виконкому міської ради. 

У разі повного пакету документів, та враховуючи засідання комісії з питань захисту прав дитини та виконавчого комітету, можна вкластися в місячний термін.

Якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця, то в такому випадку все ж буде необхідно мати дозвіл від іншого з батьків на вивіз дитини. Але і тут є певні винятки: якщо той із батьків, з ким не живе дитина, заборгував виплату аліментів більше, ніж на 4 місяці, дозвіл на вивіз дитини за кордон від нього не потрібен. Тобто, якщо батько (чи мати) не сплачують аліменти довше, ніж протягом 4 місяців, інший з батьків має повне право вивозити дитину за кордон без його згоди.

Тому із батьків, з яким після розлучення дитина не живе, для виїзду із нею за кордон необхідно отримати нотаріально завірену згоду іншого з батьків. Якщо такої згоди батькові (чи матері) не дають, він може звернутися до суду – але лише в тому випадку, якщо в нього немає заборгованостей по виплаті аліментів. Отже, відтепер планування поїздки за кордон разом із дитиною стане не таким проблематичним, а сама процедура виїзду значно спроститься.


Теги: виїзд дітей за кордон

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:








Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu




Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.