Перейти на мобільну версію сайту


24.05.2019

СЕРГІЙ БАБІЙ: «МИ ВПЕРШЕ КЕРУВАЛИ ВОДОЮ»

негодаНегода розгулялася саме у День міста і зіпсувала свято. Окрім того, вона наробила ще й біди в місті та районі. Розпочалась злива після обіду. Її перші пориви давали сподівання, що свято все ж таки відбудеться. Але вже близько 15:00 завіса з дощу розвіяла останні надії. Дітей з вчителями, які були задіяні в програмі свята, укрили в одній із шкіл. Напередодні, 17 травня, довелося відмінити фестиваль «Фортеця dj fest», який мав проходити у Старій фортеці. Організатори перенесли захід у нічний клуб, а тим, хто залишився незадоволеним такою альтернативою, пообіцяли повернути квитки.

Директор Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Олександр Заремба пообіцяв, що запуск моделі кулі XVIII сторіччя, який планувався в рамках святкування 235-річчя повітроплавання в Україні, обов’язково відбудеться, як тільки це дозволить погода.

Водяними потоками на схилах доріг позмивало шматки асфальтового покриття і багато дорожніх пломб (асфальт з ямкового ремонту). Відтепер міські транспортні артерії нагадують дитячу хворобу вітрянку. Найбільше обурення було від затоплення біля ринку та на вул.Гагаріна біля дитсадка №21. Тут плавали автівки. І проблема не в тому, що немає зливової каналізації, а в тому, що біля ринку вона засмічена поліетиленовими пакетами і що сам ринок має обладнати власну зливову каналізацію, щоб не плавати в негоду. Раніше в місті було шість таких підтоплень, але з чотирма комунальники впоралися, тепер залишається цих два і їх найближчим часом буде усунуто. Не обійшлося без сюрпризів і вздовж берегової лінії річки Смотрич у каньйоні. Водою затопило городи тих, хто там мешкає. Люди бідкалися, що втратили врожай і боялися, що вода дістанеться до їхніх домівок. Але, на щастя, все обійшлося, хоча вода стрімко піднімалася. Берегова лінія була затоплена і замулена, проте місто добряче помилося і весь бруд стік у річку. Понамивало каміння і піску на нижні вулиці, але вже в понеділок комунальники взялися за розчищення.

20 травня заступник міського голови Сергій Бабій провів прес-конференцію для журналістів.

– Востаннє така повінь була ще в 2012 році, а до цього 2006 року, – зауважив Сергій Віталійович. – Цього разу кількість води була у 20 разів більшою за середньостатистичну. Ситуація на 12:00 20 травня стабілізувалася.

В акваторії головного басейну №1 (від Замкового мосту, Карвасари і аж до Цибулівської ГЕС) рівень води піднявся на 39 сантиметрів, але його вдалося значно понизити. У акваторії другого водного басейну від Фортеці і вверх аж до Онуфрієвської (місток біля готелю «Біля ріки») вода піднялася на 48 см, її вдалося понизити ще на 10 см. І третя акваторія: від готелю і вверх аж до Зіньківців – найбільш вразлива територія. Вода піднялася до 90 см, але вже впала до 75 і ще понижується її рівень.

– Які дії міської ради були застосовані цієї доби?

– Ми щорічно проводимо навчання, і щорічно чекаємо цю воду. Тому практично були до неї готові. Хочу одразу наголосити, що міський голова тримав усе під контролем. Я доповідаю йому майже кожних дві години, і вчора він своїм дорученням ініціював роботу штабу, а не окремих людей. Штаб розпочав свою роботу о 10:00, і я його очолив. Усі служби, необхідні для ліквідації підтоплення, працюють і до нині – ДНС і ЖКГ та всі, хто на постійному чергуванні, навіть і вночі. Була задіяна система вирівнювання рівня води через наявні гідроспоруди. Це ми робили вперше. Штучно зменшували рівень води, задіявши дві гідросистеми: одна на Цибулівській ГЕС і одна на Замковому мосту. Це система шлюзів мосту, яка довгий час не працювала. Тепер ми можемо спостерігати, що вода тече просто під мостом, минаючи турбіну, раніше такого не було. 20 травня на одну годину був перекритий транспортний рух через Старе місто, що дало змогу налаштувати систему і підняти шлюз. Робота шлюзу проходить у ручному режимі.

Цибулівська ГЕС – ще серйозніша споруда, яка дає можливість скидати воду, там задіяно великий шлюз, який востаннє піднімали 2006 року.

негода-1– Чи не створює це проблем тим, хто проживає нижче?

– Поки що ні. Упродовж доби постійно працює технічна бригада, яка підіймає і опускає шлюзи. Це команда ПП «Маяк», власник ГЕС В’ячеслав Томчишин. І він сам постійно був з нами.

Жодного підтопленого будинку у нас немає, але городи у межах берегової зони затопило. Ми до цього ставимося шанобливо, хоча ці городи знаходяться у заплавах і земля не в приватній власності, а самозахоплена, але люди там висадили городину та ми не хочемо, щоб врожай постраждав.

Наразі ситуація під контролем, і не вода керує нами, а ми керуємо водою. І якщо найближчим часом у нас чи десь вище не буде великих дощів, то до 20:00 ми вже матимемо стабільну ситуацію. Кожні дві години ми отримуємо карту води з усіх точок, і маємо змогу реально оцінити ситуацію. Щоб не було такого як на «Титаніку»: нижні палуби під водою, а на верхніх грає оркестр.

Більше того 19 травня в одному селі розірвало дамбу на ставку (3 га ставка), і 30 тис. куб. води хлинуло до нас, зараз вона вже пройшла нашу акваторію.

Вчора були телефонні звернення з Білановецької набережної і Зіньковецької та Річної. Ми співпрацюємо з головою районної адміністрації, щоб убезпечити людей та їхні помешкання.

Щодо зливової каналізації, то вона не працює в жодному місті, у нашому теж не справляється. Точніше вона справляється з дощем, а не зі зливою. У нас було підтоплення в районі Центрального ринку, і ми просимо адміністрацію ринку обладнати власну зливову каналізацію для покращення його роботи у таких ситуаціях. Висока вода була і на вул.Гагаріна (ДНЗ №21), але вона швидко зійшла. Більше таких підтоплень у місті не було.

Як бачимо, у нас уже є покращення, раніше було шість озер, наразі чотири з них вдалося локалізувати.

На підтоплення скаржилися і мешканці Мукші-Китайгородської, неподалік водних артерій людям позатоплювало городи. Вода принесла у домогосподарства багато сміття, яке люди ще й досі не навчилися збирати.

негода-2ТУРИСТИ У ПАСТЦІ
19 травня рятувальники визволяли учасників Хмельницького чемпіонату області зі спортивного туризму серед учнівської молоді. Водна артерія в районі села Черче Чемеровецького району вийшла з берегів, перекривши спортсменам можливість повернутись назад самотужки. У пастці опинилась 201 дитина та 53 дорослих. Серед них і кам’янецька команда юних туристів.

Рятувальники організували канатну та човнові переправи, аби доправити усіх учасників змагань у безпечне місце. Операцію ускладнювала сильна течія, що змивала усе на своєму шляху. Проте, незважаючи ні на що, рятувальникам вдалось евакуювати всіх, а також переправити усе спорядження та особисті речі.

А 20 травня, неподалік Руської брами у каньйоні річки Смотрич ледь не затонув екскурсійний БРДМ. За словами власника БРДМ Олександра Костинського, транспортний засіб застряг у воді, оскільки «допомагав рятувати людей із надувного човна».

– Нас попросили допомогти витягнути людей із надувного човна, який застряг у кущах річки Смотрич. Ми висадили з БРДМу наших туристів, заїхали в річку та за допомогою канатів переправили людей з човна на берег. Натомість БРДМ застряг у воді, – заявив пан Олександр.

Кілька годин довелося попітніти рятувальникам, щоб за допомогою спецтехніки витягувати з води на берег БРДМ.

21 травня знову гроза з градом накрила місто. І знову автівки перетворилися на амфібії. Таку картину можна було побачити на Гагаріна біля садочка. Запарковані легковики не могли зрушити з місця, а водій «Таврії» взагалі переїхав на тротуар, аби обминути дощове озеро. На щастя, гроза була не тривалою, але потужною і дощовою водою заповнилися вулиці Гагаріна від Соборної до Данила Галицького, від Гагаріна по Драгоманова до Огієнка, від Драгоманова по Огієнка до Данила Галицького. Аби перейти через дорогу чи потрапити на Соборну, потрібно було обігнути кілька кварталів. Негода вигнала і щурів на вулицю. Один виліз з муру біля Молодіжного парку і попрямував до НВК №7. Навіть не побоявся дитячого гамору.

22 травня народний депутат Володимир Мельниченко відвідав с.Гуменці, аби матеріально підтримати людей, що постраждали внаслідок стихії, яка вирувала кілька днів поспіль.

– Через негоду найбільше затопило 32 двори, жителів яких я сьогодні фінансово підтримав, – зауважив нардеп. – Того дня, коли був найбільший пік злив, до мене, як до народного депутата звернулася сільський голова Інна Абдулкадирова з проханням допомоги як технікою, так і матеріальною допомогою місцевим жителям. На моє звернення відреагували працівники, що ведуть ремонтні роботи на дорозі державного значення Н-03 Житомир-Чернівці на відрізку «Тещин язик». Вони і надали необхідну техніку, аби допомогти справитися з наслідками стихії. Люди мають відчувати завжди підтримку влади. Днями матеріальну допомогу отримали також жителі с.Зіньківці.


Теги: Кам’янецька повінь

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.