Перейти на мобільну версію сайту


15.11.2019

СЕРЕД НИХ МОЖЕ БУТИ ВАША ДИТИНА

підліткиТема наркотичної залежності і проблем, які з нею пов’язані, завжди буде актуальною. І хоча ще 50 років тому про неї не говорили, це не значило, що тоді цієї біди не існувало. Просто це все категорично замовчувалося, адже проблема стосувалася переважно представників культурної та політичної богеми. 

Як мінімум на придбання якісних органічних наркотичних препаратів потрібно було чималі кошти. Я маю на увазі опій, морфій чи марихуану. А на виготовлення синтетичних не було на той час ані хімічної, ані технічної можливості. Що, на жаль, не скажеш про нинішню ситуацію, коли можна не лише ледве не у відкритому доступі їх придбати, але й дістати необхідні компоненти, щоб створити чергову гидоту для труйки і знищення наших дітей. Особисто для мене це найбільший страх у житті.

Написати на тему вживання наркотиків чи будь-яких похідних від них препаратів мене спонукав мій неповнолітній син Нікіта, якому 14 років. Не можу сказати, що ця тема не піднімалася в нашій родині, але чомусь саме зараз мене це зацікавило найбільше. Чи то через його вік, чи може на то вже прийшов час, але внутрішньо прозвучало слово «треба». До цього, мабуть років зо два тому, цю тему в спілкуванні з Нікітою розпочав мій чоловік, наглядно демонструючи відеоролики, в яких було показано, до яких наслідків призводить вживаня тих чи інших наркотиків. Десь хтось скаже, що це жорстоко, але, повірте, результативно. От і до мене дійшла черга, як до мами. 

Днями в розмові з сином я почула для себе абсолютно нове слово «снюс». Що це таке і з чим його їдят? Чи це цукерка, чи шоколадний батончик, чи пластівці. Слово звучить як на мене ніжно і мелодійно. От тільки яку біду воно несе, уявити важко. Що наркотики, що це – однаково. Це точно.

На запитання, що це таке, мій син засміявся з мого невігластва. Виявляється, це жувальний тютюн, який зараз дуже популярний серед підлітків і молоді. Здавалося б, не секрет на сьогоднішній день, яка кількість юнацтва, як вони кажуть, балуються палінням цигарок. Уже нині звичними для них стали такі популярні кальяни, які дозволяють вживати скрізь, правда у спеціальних місцях. Є біда під модною назвою «vape», для продажу та паління якої відкривають цілі «vape house». Тепер у нас є ще одна – «снюс». Між іншим, не заборонений для вільного продажу. А що ж тут такого? Це ж звичайний тютюн, як молодь каже.

Для інформації, особливо батьків, які мають неповнолітніх дітей. Снюс — це один із видів бездимного тютюну. Здавалося б, яку шкоду може принести альтернативний тютюну продукт, виготовлений зі зволоженого або висушеного подрібненого тютюну, оброблений розчином солі й соди, з додаванням ароматичних і смакових домішок. Тим більше, що він не вдихається, а всього лише розміщується між яснами та губою. Зайдіть у такий доступний на сьогодні для всіх інтернет і просто подивіться на ті вже згнивші, внаслідок навіть нетривалого споживання, ясна. І ви будете шоковані. Тому що, крім отрут і подразників, до складу жувального тютюну входять канцерогени. Це алкалоїди, алкани, нітрати, металеві з'єднання та інше. Звикання проходить моментально, вражаючи не лише слизову рота, а й провокує виразку і хронічний гастрит. До речі, нікотину в снюсі в десятки разів більше ніж у звичайній цигарці.

Що ж змушує наших дітей вживати такі види «задоволення»? Для мене вони рівносильні наркотикам?! Адже на сьогодні наркотичні токсичні види «кайфу» є у вільному доступі. Їх пробують і присідають потім на це як діти заможних батьків, так і ті, хто виховується у складних сім'ях. Такі зазвичай вживають їх частіше. 

За поясненням, чому так відбувається і як від цього застерегти «КЛЮЧ» звернувся за консультацією до психолога, провідного спеціаліста міського Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Віталія Поліщука.

– Віталію Аркадійовичу, якими є причини того, що діти частіше шукають себе у кальянних, тематичних закладах з різного роду палінням. Це ж у більшості випадків перші кроки до іншої категорії кайфу, а потім – до вживання важких наркотиків?

– Насамперед детермінантою виникнення бажання вживати нетрадиційний вид тютюну, алкоголю, різного роду наркотичних препаратів виступають не зовнішні обставини, і навіть не внутрішні особливості, а свідомість, внутрішній світ самого підлітка. Життя людини може складатися по-різному, стан здоров'я – також, але головним у ньому буде те, як сама людина сприймає всі ці обставини, як вона ставиться до навколишніх, як вона переживає події свого буття. Саме це є предметом психологічного аналізу, і саме це визначає, чому одна дитина, незважаючи на несприятливі умови життя, виростає достойною людиною, а інша, що виховується начебто в заможній, благополучній сім'ї, починає вживати згубні для його здоров’я препарати. За статистикою Нацполіції, в Україні офіційно нараховується 500 тис. наркоманів, при цьому близько 5 тис. з них не досягло 18 років. А за даними МОЗ України кожен п'ятий 16-річний вживав наркотики. Ви тільки уявіть собі ці цифри! 

Зазвичай, серед основних причин, через які молодь звертається до зловживання шкідливими препаратами, є відсутність любові та підтримки в житті дитини; відсутність успіху в реалізації власних цілей і прагнень, нерозуміння перспектив у житті; входження в групу ровесників, що мають сумнівні ціннісні орієнтири та наявність стресових і кризових ситуацій в особистому і сімейному житті. Для того, щоб попередити навіть виникнення бажання ваших дітей звернутися до такого роду «лікаря», вам слід насамперед чути і бачити своїх дітей, розуміти їх. Ніколи не намагайтеся занижувати їхню самооцінку, допоможіть формувати системи цінностей, авторитетів та цілей. Будьте завжди поруч і прислухайтеся до всього, що вони намагаються вам сказати. І тоді, я думаю, їм навряд чи захочеться тягнутися до цигарки і всього того, що покроково може бути після першого, такого дорослого кайфу.

За даними Нацполіції України віковий рівень наркотизації учнів у містах України:
– 5 клас – 7%
– 6 клас – 9%
– 8 клас – 12%
– 9 клас – 19%
– 10-11 класи – 32%

У кого беруть наркотики:
– старших підлітків – 36%
– однокласників – 27%
– друзів – 26%
– наркодилерів – 23%.

Уважно подивіться на ці цифри. Серед цих дітей може бути і ваша дитина.


Теги: підлітки та наркотики

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.