Перейти на мобільну версію сайту


24.01.2020

САМА ЧИ НЕ САМА, АЛЕ ВИННА

виннаНаприкінці робочого дня йду через парк Героїв Євромайдану і що я бачу: на лавці, у сутінках чолов’яга «мотлошить» дівчинку підлітка. Підходжу ближче, о Господи! На холоді в центрі парку двоє займаються сексом, ну просто вся камасутра відкрилася. Хтось викликав поліцію, яка миттю з’явилася біля лавки. Сексуальних партнерів затримали. Дівчина демонстративно сказала про свій вік – їй вже 17, хоча на вигляд можна було сказати не більше 13, чоловіку – до 30-ти. По факту обох забрали до поліцейського відділення.

Подейкують, що цю погань можна побачити не лише в парку, але й на мікрорайоні Жовтневий. Кажуть, що він мав сексуальний контакт навіть із кішкою. Він вже не раз потрапляв у поле зору правоохоронців, але пред’явити йому було нічого. Як і цього разу не відповідатиме за свої діяння, бо ж усе залежить від «партнерші»…

Вона, можливо під тиском, а можливо й ні, повідомила правоохоронцям, що сексу між ними не було, що свідкам привиділося і, насправді, вони просто гралися. Із власних джерел стало відомо: дівчина заявила, що їй сімнадцять, а її другу двадцять, і вони обоє з якогось спецінтернату.

Дівчата і жінки, зазвичай заяв про сексуальне домагання не пишуть, одні з міркувань, що соромно, інші – можуть вибити гроші. А потім ця мерзота ходить містом і псує життя невинним.

Дуже прикро, але жінка нині в суспільстві не захищена взагалі, ані суспільством, ані законом. У суспільстві зазвичай є думка, що «сама винна». У багатьох випадках і «сама винна», бо ж нині жінки в досить відвертому одязі ходять на роботу і вулицями. Але це не дає нікому права до домагання і знущання. Закон теж не може захистити жінку, бо знову ж таки вона сама не бажає поскаржитися і написати заяву, бо, або соромно, або не потрібен розголос, або бояться помсти та переслідування…

За даними дослідження «Насильство стосовно жінок в ЄС: знущання вдома, на роботі, на людях та он-лайн», проведеного у 28 країнах-членах ЄС, 55% опитаних жінок (з 42 тисяч респонденток), зазнавали сексуальних домагань, і кривдниками у більшості випадків були колеги по роботі, керівники, знайомі. Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» провела анонімне опитування серед жінок-юристок. За її даними, майже 37% респонденток зазнавали в межах своєї роботи сексуальних домагань (це були пропозиції, коментарі, інша вербальна або фізична поведінка сексуального характеру). Тобто навіть у правничій сфері, в оточенні юристів, жінки не застраховані від домагань. Сексуальне насильство у світлі стереотипів.

Чоловік, що сприймає жінку лише як сексуальний об’єкт, впевнений, що жінці приємна його настирлива поведінка, а заперечує вона лише для вигляду. Сексуальне домагання в очах такого чоловіка виглядає як залицяння чи флірт. Так само налаштована і громадська думка, і це нерідко призводить до нерозуміння стану постраждалої, до того ж – перекладення на неї відповідальності за домагання.

Засудження жертв зґвалтування або інших сексуальних злочинів – віктім блеймінг. У таких випадках жінку зазвичай звинувачують, що вона «сама винна». Особливо часто жінок критикують за вбрання – короткі спідниці, прозорі блузи, одяг з декольте… 

ВІД ДЕКОЛЬТЕ ДО ПІЖАМИ
Результати дослідження Європейського союзу, в якому взяли участь 30 тисяч європейців, це підтверджують: більше 27% людей готові виправдати ґвалтівника, якщо жертва була «зухвало» одягнена, йшла вночі темною вулицею на самоті або перебувала в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. 12% респондентів заявили, що зґвалтування прийнятно, якщо жертва знаходиться під дією алкоголю або наркотиків. Сама винна 11% виправдовують дії насильника, якщо жертва добровільно пішла з ним додому. 10% заявили, що сексуальне насильство цілком прийнятно, якщо жертва не може чітко сказати «ні» або вчинити фізичний опір. 22% опитаних і зовсім заявили, що жінки часто перебільшують, коли говорять про скоєне по відношенню до них насильство.

У 2018 році в Університеті Канзасу відбулась виставка «У що ви були одягнуті?», головною метою якої було розвіяти міф, що жертвами зґвалтування стають тільки ті, хто носить надто відкритий або «провокаційний» одяг. Виставка розповіла 18 історій сексуального насильства. Головними експонатами були предмети одягу, які були на жертві в момент насильства. Тут можна було побачити все що завгодно – від червоної сукні та джинсів й аж до піжами.

ЗАТЯМТЕ!
Насильство – це будь-які навмисні дії однієї людини по відношенню до іншої, які порушують її конституційні права й свободи і наносять їй моральну шкоду, шкоду її фізичному чи психічному здоров’ю. Воно може бути фізичним, психологічним і сексуальним.

ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО – це нанесення тілесних ушкоджень, які завдають болю, призводять до порушень психічного та фізичного здоров’я, чи навіть смерті; це штовхання і смикання; удари, стусани, побиття; знущання, викручування рук; жбурляння предметів; спроби задушити.

ЕМОЦІЙНЕ АБО ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО
Це тиск на психіку іншої людини, який проявляється у нанесенні словесних образ, погроз, залякуванні, переслідуванні, а саме: ігнорування твоїх почуттів і потреб; залякування; погрози; безпідставні покарання; нанесення шкоди твоїй домашній тварині; нищення особистих речей; навіювання почуття провини і страху; брехня, звинувачення, приниження, прізвиська; поводження з тобою як з прислугою.

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО
Це зазіхання на статеву недоторканість особи, а також дії сексуального характеру по відношенню до неповнолітнього; небажані сексуальні дотики; домагання, зґвалтування; неприродні сексуальні дії; примус до проституції; небажання застосовувати контрацепцію.

Як дівчата, так і хлопці підліткового віку можуть переживати всі форми насильства та жорстокого поводження. Вони можуть траплятися як удома, так і у школі чи на вулиці, і можуть походити від членів сім’ї, так само як і від інших дорослих і підлітків, які можуть бути знайомі або незнайомі підліткові.

Насильству та жорстокому поводженню можна запобігти, а у випадку коли вони трапляються, на них треба ефективно та негайно реагувати.

винна-1ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ ШКІЛЬНОГО НАСИЛЛЯ ЧИ ЗНАЄШ, ЩО КОГОСЬ ОБРАЖАЮТЬ?
1. Розкажи про це дорослим – батькам, класному керівнику, директору школи, психологу.
2. Уникайте місць, в яких можна стати жертвою шкільного насилля.
3. Ходи разом з друзями.
4. Нападнику важливо, щоб ти звернув на нього увагу, боявся його, то намагайся не помічати його ігноруй виклики у твою адресу.

ПРАВИЛА, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ЗАПОБІГТИ НАСИЛЬСТВУ В СІМ’Ї
1. Продумайте свої дії в тому випадку, якщо акт насильства вже відбувався і може повторитися знову.
2. Розповідайте про насильство тим, кому ви довіряєте (друзям, родичам).
3. Знайдіть таке місце, куди ви змогли б піти у випадку небезпеки.
4. Підготуйте документи (паспорт, свідоцтво про народження, і т.п.) гроші та інші необхідні речі та покладіть їх в одне місце, так щоб у будь-який момент ви змогли б їх легко взяти і втекти з ними.
5. Якщо ситуація критична, то залишайте будинок негайно, навіть якщо вам не вдалося взяти необхідні речі.
6. Заздалегідь довідайтесь телефони та адреси місцевих служб, які зможуть надати необхідну підтримку (соціальні служби, телефони довіри, телефон дільничого інспектора, служби у справах неповнолітніх).

ПРАВИЛА ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ЗАПОБІГТИ НАСИЛЬСТВУ НА ВУЛИЦІ:
1. У пізній час не ходіть поодинці вулицею.
2. Знайте елементарні прийоми самооборони.
3. Продумайте свої дії в тому випадку, якщо акт насильства можливий.
4. Майте при собі один з засобів безпеки: газовий балончик дезодорант, пилочку… Та продумайте їх використання в разі здійснення акту насильства.
5. Відчуваєте небезпеку – терміново тікайте.
6. На вас напали – кричіть, біжіть, привертайте до себе увагу.
7. Телефонуйте до поліції, швидкої.
8. Виключіть непорозуміння: будьте впевнені , що ваш знайомий друг знає межі дозволеного.
9. Не впускайте в будинок незнайомців особливо, якщо ви почуваєте себе не спокійно.
10. Не заходьте з незнайомцями до ліфту.

ДЛЯ ПІДЛІТКІВ
1. Поговори зі своїми батьками або іншими відповідальними дорослими про те, що ти можеш зробити для того, щоб не піддаватися насильству.
2. Наскільки це можливо, намагайся не бувати в місцях, де ти можеш піддатися насильству.
3. Якщо ти опинилася у середовищі, в якому ти відчуваєш небезпеку, піди з цього місця якнайшвидше.
4. Якщо хтось намагається схилити тебе до сексуального контакту, чітко дай зрозуміти своїми словами та діями, що ти цього не хочеш. У разі потреби поклич на допомогу.
5. Розбіжності та суперечки можуть траплятися час від часу. Якщо вони трапляються, намагайся зберігати спокій і вирішувати їх ненасильницькими методами. Докладай усіх зусиль для того, щоб не провокувати насильства та не відповідати на провокацію насильством.
6. Якщо до тебе було застосовано фізичне чи сексуальне насильство або тебе змусили зробити щось, чого ти не хотіла, негайно повідом про це своїх друзів, батьків або інших відповідних служб. Вони можуть надати тобі необхідний допомогу і підтримку, запобігти повторним актам насильства та притягнути зловмисників до відповідальності.

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ:

Обговорення проблеми насильства з вашим сином або донькою може допомогти їм захиститися себе. При цьому підвищується вірогідність того, що вони звернуться по допомогу у разі, якщо стануть жертвами насильства.

Співпраця з іншими батьками та окремо взятими людьми з метою боротьби з насильством можуть змінити життя вашого сина або доньки, так само як і багатьох інших дітей і підлітків.

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ
1. Говоріть зі своїм сином або донькою про те, як уникнути насильства, і куди звернутись, якщо вони стали жертвами насильства.
2. Ви можете підняти такі питання:
Важливість мирного вирішення розбіжностей і суперечок, якщо вони виникають.
Небезпека носіння зброї, погроз людям зброєю або використання її.
Важливість уникнення місць, де до них може бути застосоване насильство.
Вибір піти, якщо вони опинилися у загрозливій ситуації.
Як чітко відмовити в небажаному сексуальному контакті за допомогою слів і дій та як покликати на допомогу у разі потреби?
Наскільки важливо повідомити вас або інших відповідних служб, якщо і коли вони пережили насильство.
3. Давайте приклад власною поведінкою – не застосовуйте насильства у вирішенні питань з вашим сином або донькою, а також з іншими людьми.
4. Співпрацюйте з членами суспільства з метою інформування про небезпеки насильства, докладайте зусиль для того, щоб запобігти йому та притягнути зловмисників до відповідальності.

У нашому випадку ніхто нікого до відповідальності не притягне. Та й взагалі справа ця зовсім не перспективна в усіх сенсах.

Немає заяви, немає справи. Можливо й насправді в парку все було за згодою, але ж потрібно вмикати глузд і думати, де займатися інтимом. То ж не тварини, а все ж таки гомосапієнс. Можливий варіант, що спіймав дівчисько і несила була кудись тягнути. Її вдалося залякати, щоб мовчала. Можливо, правоохоронці зрозуміли, що справа складна, важко довести злочин, то й навіщо прикладати зусиль. Ще одним припущенням є те, що у цій справі ніхто нічого не заробить, бо що ж візьмеш із злидаря.

Та попри все цей злидар маніяк, який в нічний час може налякати будь-кого, тому становить небезпеку для усіх. 

Теги: насильство, сама винна

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.