Перейти на мобільну версію сайту


12.02.2016

РИБА ГНИЄ З ГОЛОВИ, А В НАС - ІЗ ХВОСТА

Принаймні, із цієї частини взялися впроваджувати реформу в органах внутрішніх справ.

Більше місяця Хмельниччину лихоманить - тут наповну проходить переатестація правоохоронців. Під пильним оком громадськості та спеціалістів правоохоронних структур відбувається процес відсіву із залишком у лавах добропорядних, чесних і справедливих поліцейських. Щоправда, час від часу через це сито просіваються ті ж добропорядні, та шанс залишитися на посаді використовують одиниці. Більшість просто йде зі служби, махнувши рукою на роки постійної роботи, пожерви сім’єю та низьким соціальним захистом.

На сьогодні переатестацію пройшли всі полісмени області. І результат для багатьох не дуже втішний.
Під час прес-конференції т.в.о. начальника Нацполіції у Хмельницькій області Микола Семенишин зауважив, що не має права ставити під сумнів роботу атестаційних комісій.

- На сьогодні опрацьовано майже 98% атестаційних листків, - зазначив Микола Олександрович. - Відповідно до поліціявисновків комісії, 16% особового складу отримали результати, що вони не відповідають займаним посадам і підлягають звільненню з поліції через службову невідповідність. Займаній посаді відповідає 76% (1556 осіб), заслуговують на вищу посаду 1,5% (32 працівники), пониження в посаді отримали 102 полісмени.

Назавжди попрощаються зі службою 338 правоохоронців. Апеляційні комісії отримали 257 апеляційних скарг, тобто своє право на службу не забажав відстоювати 81 поліцейський області. 39 особам повторно вказали на вихід, ще 165 старг знаходяться на розгляді.

Можливо, в розрізі ця ситуація виглядає й недостатньо плачевною, якщо не проводити аналізу по окремим відділенням та відділкам, проте значний відсоток відсіву насторожує, зважаючи на ситуацію, коли перед вступом до лав нової поліції 7 листопада теж відбувся жорсткий відбір. Перш за все, виникає чимало запитань до служб внутрішньої безпеки, які не змогли до цього часу знайти достатніх підстав для звільнення, аби сьогодні правоохоронці не йшли з посади з таким позором.

БІЛЬШЕ ПІВСОТНІ НА ВИЛІТ


У Кам’янець-Подільському міському відділі поліції після проходження переатестації кількість вакантних місць добігає до сотні. Відділ позбувся керівника, проте ходять чутки, що Володимир Калашнік, який виконував обов’язки начальника поліції, після подання апеляції отримав «виправдальний вирок» із пониженням у посаді. За результатами атестації відповідають займаній посаді двоє заступників начальника - Роман Гуменюк та Володимир Негуляєв, а от колишній перший зам Олексій Атаманчук апеляцію не пройшов, тож написав рапорт на звільнення. Наполовину скоротився оперативний блок міськвідділу, із 14 оперів написали рапорти включно із начальником СКР. Поріділи ряди слідства, патрульної служби та ІТТ, принаймні вони залишилися без керівників.

- Упродовж десяти днів ці люди будуть звільнені з органів внутрішніх справ, - прокоментував ситуацію т.в.о. начальника Кам’янець-Подільського ВП ГУНП в Хмельницькій області Володимир Калашнік. - Така картина не втішає і окремі звільнення для мене незрозумілі. Сьогодні цих працівників немає ким замінити. 7 жовтня внаслідок реформування ми вже звільнили 27 співробітників, які за певними характеристиками не проходили до лав Національної поліції. Щоб підготувати хоча би мінімально новий склад, потрібно приблизно чотири місяці. Увесь цей час громада міста поліціязалишатиметься фактично незахищеною.

Під прицільний контроль потрапили стражі порядку на дорогах. Сьогодні в місті залишилося четверо «старих» даішників, у районі - троє. Не пройшов переатестацію начальник міського ВДАІ Ігор Беспалий. Із майже двох десятків роти ДПС вціліли троє працівників. Решта на чолі із командиром Романом Ганушкевичем пустилися у вільне плавання. Патрулювання доріг державного значення поки що неофіційно розділили між міським патрулем та районним ВДАІ. Якщо, не дай Боже, розпочнеться негода і про себе нагадає «Тещин язик», то буде непереливки всім службав взаємодії. Але такі форс-мажорні ситуації, думаю, мали би враховуватися.

Районне відділення поліції, яке напряму підпорядковується міському відіділу, в цьому випадку постраждало менше. Колишній очільник Василь Бродюк, якого атестаційна комісія відправила на поліграф, не отримав підтверджувальних результатів про залишення на займаній посаді. На своєму місці залишився його заступник Руслан Бойчук. Пройшовши апеляцію, повернулися до виконання своїх обов’язків двоє слідчих. Те, що районне відділення поліції відбулося переляком, можна пояснити ще й тим, що тут і так немає кого скорочувати. Шлейф некомплекту тягнеться тут не один рік поспіль. Велика протяжність району й необхідність швидко реагувати на правопорушення не зовсім співпадають із невеликим матеріальним забезпеченням як працівників зокрема, так і відділу загалом.

КОЖЕН ЗА СВОЄ


Реформа правоохоронних структур перебувала під прицілом громади і влади Кам’янця. Про переатестацію не говорив тільки лінивий. Приємно, що в атестаційних комісіях виявили бажання попрацювати кам’янчани - представники громадянського суспільства, які пройшли відповідне навчання та інструктаж. Безумовно, не обійшлося без скандалів, адже спрацював людський фактор, коли одним не подобаються інші й навпаки.

Проблемою правоохоронців переймався і очільник міста Михайло Сімашкевич, який на своїй сторінці у соцмережі повідомив наступне: «Незрозуміла ситуація, яка складається зі службою поліції. Атестаційна комісія позбавила права працювати в правоохоронних органах багато справжніх фахівців. Реформа необхідна, але не таким чином її варто проводити. Щоб навчити опера-професіонала потрібні роки, тому за два місяці підготувати якісні кадри просто неможливо. Поки старий склад звільнили, а новий проходитиме навчання, ми будемо зовсім без поліції. І це в той час, коли в обігу багато незаконної зброї, амністія, скоюються вбивства та крадіжки».
Депутати міськради навіть підтримали звернення до голови Нацполіції з проханням переглянути результати переатестації по Хмельницькій області.

Хвилювався кожен, хто мав пряме чи опосередковане відношення до поліції - хтось захищав родичів чи друзів, хтось колегу, сина чи батька, комусь переатестація «зарубала» вихід на пенсію, до якої залишалось кілька місяців, чиїсь дружини «пиляли» своїх чоловіків за те, що ті жертвували сім’єю заради роботи, а отримали таку подяку...
Переатестація правоохоронців показала, наскільки в суспільсьтва викривлені поняття про загальнолюдські цінності, точніше те, наскільки швидко в нас відбувається підміна понять.

Зрозуміло, що будь-який злам системи - це першочергово спротив, несприйняття й небажання якісних змін. Та сьогодні мова не про зміни, а про ламання однієї системи іншою. 25 років жити в паралізованому суспільстві, а тепер звинувачувати паралітика в тому, що він не може ходити - це, принаймні, некоректно.

Нині чимало звинувачень лунають на адресу міліціянтів, мовляв, хабарники, корупціонери, хапуги, давно пора їх всіх повиганяти. Звичайно, давно і в три шиї, адже ті функції, які вони виконували на певному рівні, повністю нівелювалися, коли мова заходила про справи державної ваги. Якщо у вищих ешалонах влади зухвало крадуть, при цьому влаштовуючи екзамен для тих, хто мав би за всіма законами логіки посадити їх за грати, то атестацію можна розцінювати не інакше, як тест на стресостійкість, який не кожен зміг пройти. У окремих випадках постраждало достатня кількість простих людей, рядових гвинтиків системи - і це тільки початок. На черзі інші області, й інші стражі порядку, прізвища яких нам нічого не говоритимуть. Через кілька місяців чи років ми зіштовхнемося із цілковитим розвалом структури як такої. Колись у такий спосіб, щоправда, без атестації розвалили армію. Нинішня війна доводить, як безглуздо тоді приймалися рішення. Чи правильно пройшла реформа в правоохоронних структурах покаже розквіт злочинності на вулицях. Якщо його не буде, значить нова поліція зможе оперативно взяти ситуацію під контроль, а відтак усі хвилювання з цього приводу були даремними.

Теги: реформа МВС, поліція

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.