Перейти на мобільну версію сайту


05.06.2015

РЯТУЮТЬ ЧИ РУЙНУЮТЬ?

Кому врешті дістанеться печера «Атлантида»?

Справжньою перлиною природно-заповідного фонду Хмельниччини є карстова печера «Атлантида», що розташована на схилі річки Збруч, поблизу с.Завалля.

Легенда розповідає, що в верхній частині схилу над печерою у давнину стояла невелика церква.печера «Атлантида» Несподівано вона «завалилась» під землю в карстовий провал, після чого село і назвали Завалям. В 1950-х роках на схилах долини був закладений кар’єр з видобутку гіпсу, який швидко припинив свою діяльність, бо у 18-метровій товщі гіпсу виявилось багато пустот, які довгий час не привертали нічиєї уваги.

1968 р. київські спелеологи під керівництвом Рогожнікова дослідили пустоти, за однією з яких виявилась невелика печера, яка закінчувалася замитими глиною тупиками, деякі з них розкопали за кілька експедицій. Багатометровий розкоп привів наступного року до великої зали, за якою розпочиналась велика печерна система.

Перші дослідження «Атлантиди» показали її унікальність - чіткі скульптурні форми ходів і залів на трьох поверхах, велика кількість прекрасних гіпсових кристалів різного кольору та розмірів. Сам керівник експедиції говорив, що у досліджених ним 600 печерах колишнього СРСР і закордону не бачив подібної краси. І назва печери, яку їй дали першовідкривачі, асоціюється з таємничістю і красою. Про це свідчать і назви окремих залів - «Радості», «Золотої осені», «Ніжність», «Червоних маків», «Храм Богів», «Казка».

На стінах і стелях, нішах, виступах залів природа впродовж мільйонів років створила кришталеву мозаїку сніжно-білих, прозоро червонуватих, лимонно-жовтих кристалів, фігур гіпсових сталактидів, гірлянд, чудернацьки закручених кристалів кальциту, кам’яних квітів.
1970 р. печеру взято під охорону на місцевому рівні, а 1975-го їй як природно-заповідному об’єкту надано республіканського (загальнодержавного) статусу.

Нескінченний потік туристів, учених, любителів природи і просто любителів гострих відчуттів нахлинув у красуню «Атлантиду», вхід в яку довгий час був легко доступним. Вхід - це невеликий отвір у гіпсовій скелі на висоті близько 8 м (схил кар'єру), що переходить у передвходову галерею, яка закінчується вузьким довгим лазом у шарах глиняного пласта, через який і потрапляєш у дивну підземну казку.

Велика кількість відвідувачів стала причиною масової порубки кристалів, а використання в печері для освітлення відкритого вогню (смолоскипів, ацетиленових ламп, свічок, примусів) призвело до закопчення стель, стін, білосніжних кристалів, випалюванню кисню.

печера «Атлантида»Наприкінці 1990-х років відвідування печери туристами стало небезпечним, адже глиняний шар, через який проходить єдиний вхід у печеру, активізувався і став рухливим, що і спричинило загрозу здоров’ю і життю спелеологів.

2000 р. печеру передали під охорону Хмельницькій еколого-правовій громадській організації «Подільське екологічне товариство». За участю місцевої молоді, студентів, спеціалістів-спелеологів з Київщини, Хмельниччини, Тернопільщини, Буковини та інших регіонів України було закрито вхід печери спеціальними дверима, вбудованими всередину скелі. Старий вхід засипали, натомість розробили новий, встановили охоронні знаки та інформаційні аншлаги на скелі поруч з входом до печери.

За бажанням відвідувачів спелеологи «Подільського екологічного товариства» проводили екскурсії в печеру. Особисто двічі бувала в «Атлантиді» й скажу вам, враження від побаченого не передати словами. Краса неймовірна, пам’ятка унікальна.

Та, як з’ясувалося не так давно, у печери виявилося два «доглядальники». Окрім вищезгаданого ГО «Подільське екологічне товариство» братів Щербицьких, дозвіл на користування печерою видали ТОВ «НВО Континент плюс». Відповідне розпорядження про це підписав екс-голова Хмельницької ОДА Леонід Прус.

«НВО «Континент плюс» надали дозвіл на «...розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у межах спеціального дозволу на користування надрами за рахунок земель державної власності (землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення) орієнтовною площею 1 га, із зміною цільового призначення в землі рекреаційного призначення, для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення (використання печери «Атлантида» для рекреаційних та освітніх цілей)...».

Нові користувачі зробили окремий вхід у печеру та взялися за її дослідження з другого боку. На початку року робоча група НПП «Подільські Товтри» провела обстеження печери, під час якого виявила низку порушень природоохоронного режиму заповідного об’єкту. І
А вже 2 червня в області пройшов круглий стіл, під час якого обговорювалося питання експлуатації печери «Атлантида».

- Під час засідання заслухано та обговорено доповіді Андрія Щербицького, представника Хмельницької обласної громадської організації «Подільське екологічне товариство» щодо виконання зобов’язань Товариством по дотриманню заповідного режиму геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Печера Атлантида» та директора ТОВ «НВО Континент плюс» Олександра Яблонського щодо експлуатації геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Печера Атлантида», - коментує старший науковий співробітник НПП Подільські Товтри Михайло Дребет. - Наразі ми плануємо переоформлення охоронного зобов’язання на «Національний парк», для цього підготували та подали на затвердження відповідний проект.

Не менш важливим питанням є розширення меж пам’ятки природи «Печера Атлантида» до 180 га, відповідно до наукового обґрунтування та клопотання Академії наук України.
Але де закінчується межа розумної експлуатації пам’ятки природи й починається її непомітне руйнування? Хто дасть відповідь на це питання?

Теги: печера «Атлантида»

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.